lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 54. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1913. 52ste Jaargang I Zondag 6 Juli. Uit de Pers. BINNENLAND. I -i VOOR A fzonderlijke de Concentratie-partij. over I 3811 6005 5327 3726 3575 6425 3915 3274 3686 284 75 136 196 122 81 102 171 35 149 1 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Dockum Doetinchem Enkhuizen Goes Harlingen Hilversum Schiedam Sliedrecht Steen wijk Tietjerksteradeel 3988 I ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. heeft men de soc.-democratische stemmen niet noodig. Of wel, men gaat bezuinigen, doet waarop wij steeds aandrongen, óók al om geld los te krijgen voor pensioen en dergelijke. Als om die reden rechts met onze hulp de Regeering zou willen laten vallen en dat wel, om die Regeering de vervulling harer taak, invoering van algemeen kiesrecht, onmogelijk te maken, dan dwingt ons eigen program, onze eigen verantwoordelijkheid jegens de arbeiders, ons eigen doel voor deze wetgevende periode ons, datgene te doen of na te laten, wat noodig is om dien toeleg te doen mis lukken. Hoofdzaak is, dat een vrijzinnige Regeering optreedt, zooals van een regeering kan worden verwacht, die een program, als dat der con centratie, nader gepreciseerd als door de be antwoording onzer herstemmingsaanvragen is geschied, heeft uit te voeren. Alle pogingen, om daaraan te ontkomen, zullen on verbiddellijk afstuiten op onzen onwil, om de arbeiders, democraten en Staatspensioneerders van ons land teleur te stellen. Onder deze zware ver antwoordelijkheid voelen wij ons te staan; wat daarvoor noodig is, eischen wij van ons zelf en van de mannen der concentratie”. Samen 1351 Wat herstemming voor de Coalitie beteekent, dat zal De Standaard wel kunnen beoordeelen. Het is dan ook, zooals dit blad terecht opmerkt, verdeeld over 10 districten, geen noemenswaardig cijfer bij een stemmenaantal van 700000 h 800000 over het geheele land en het is alzoo bij eene voorkomende ge legenheid volstrekt geen onmogelijk geval, gezien de kolossale aanwas in deze 4-jarige periode, dat voor Links de stembus nog gun stiger resultaten kan opleveren, dan thans reeds het geval is geweest. De soc.-dem. en de oorlogsbegrooting. In een artikel in Bet Volk schrijft mr. Troelstra over het stemmen voor de oorlogs begrooting door de sociaal-democraten h Wat de militaire begroetingen aangaat, zoo kan de steun der sociaal-democraten voor de aanneming daarvan alleen dan noodig zijn, indien rechts die begroetingen afstemt. Wij hebben echter zelfs van vrijzinnigen als Bor- gesius en de Jong gehoord, dat zij de wet- Colijn in goede continuïteit willen uitvoeren en als de tien vrij-liberalen het met hun hoofdman eens zijn, kan Colijn nog wel eens worden overtroefd. In dat geval is tegen stemmen van rechts niet te verwachten en dan dragen zij, er een zuiver 't concentratie-program. Wij lezen in Oostergo: Een rekensommetje. Ons werd het volgende ter plaatsing aan geboden. Wij ruimen het gaarne een plaatsje in: Ter illustratie van het rekensommetje door De Standaard gepubliceerd, aan hoeveel stem men het hing, of rechts had de meerderheid behouden, wenschen wij onder de aandacht van dat geloofwaardig blad te brengen, dat het voor rechts juist berekend 1351 stemmen minder had behoeven te bedragen of 10 van de 16 rotsvaste districten (Nederlander) der C.-H. en A.-R. waren met Links in herstem ming gekomen, en wel behoudens Harlingen, alle met candidaten van Het zijn: volstr. meerderh. aant. st. gekozen 4095 6080 5463 3922 3697 6506 4017 3445 3721 4137 Wonseradeel, 3 Juli. Wanneer men in deze gemeente het onafhankelijkheidsfeest wenscht te vieren, dan zal men dit moeten doen zonder financieelen steun uit de gemeente kas. Een voorstel van twee H.H. Raadsleden, om voor ieder schoolgaand kind 25 cents uit te trekken, werd met 8 tegen 7 stemmen verworpen. Witmarsum, 3 Juli. Twee motorfietsen, uit verschillende richting komende, passeerden elkaar hedenmorgen even buiten ons dorp nabij een overweg. Van twee meisjes die niet wisten naar welken kant ze moesten uitwijken,werd het eene aangereden door de motorfiets van den heer Werkhoven alhier. Beide klompen van het meisje braken, doch overigens kwam ze er met den schrik af. De motorfietser echter, de reparateur J. L. stortte van de fiets en bezeerde zich ernstig aan zijn gelaat. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 3 Juli. Bij de gisteren gehouden verkiezing van 5 raadsleden wegens periodieke aftreding was de belangstelling als in geen jaren zoo groot. Voor deze verkiezing werden uitgebracht 1509 geldige stemmen, zoodat de volstrekte meerderheid was 755. Van die 1509 verkregen L. Bakker Wz., S. D. A. P. 413, F. Blok Jz. a.-r. 686, Dr. G. Bouma, aft. lib. 536, Joh. Faber, S. D. A. P. 347, K. Feikema, candidaat van een groep kiezers 326, J. Huges, aftr. lib. 472, K. Meima, a.-r. 588, M. Oppenhuizen c.h. 593, P. Spoelstra, r.k. 552, R. Tolsma, c.h. 566, G. Wilhelmij, aftr. lib. 433, N. J. Wouda, lib. 359 en J. Ytsma, aftr. S. D. A. P. 624. Van deze lijst vallen dus afFaber, Feikema en Wouda; zoodat herstemming tus- schen de 10 overige (5 rechts en 5 links) moet plaats hebben. Voor de tusschentijdsche verkiezing, vac. J. Elzer, werden uitgebracbt 1523 stemmen, van onwaarde en blanco 83, geldige stemmen 1440, volstrekte meerderheid 721. Daarvan verkregen L. Bakker Wz. 8. D. A. P. 416, J. W. G. Kiezebrink, lib. 440 en H. Tromp, r.k. 584 stemmen. Zoodat voor deze verkiezing herstemming moet plaats hebben tusschen Kiezebrink en Tromp. ’t Aantal kiezers voor den Raad in deze gemeente bedraagt 1803. Alzoo bleven absent 280, van welke 180 nog beslist hadden kunnen stemmen. Schoterland, 3 Juli. De zon blijft maar weg en het hooien vlot niet. Langer dan een week is het al op het land in bewerking en nog is het geen hooi. Het begint de boeren te vervelen en ze gaan het halve hooi nu ook maar inkuilen. De ondervinding heeft geleerd, dat het heel best kan. Een onzer boeren heeft alle gras direct ingekuild, hij wil het dezen winter zonder hooi doen. N. Sn. Ct. Het circus Paul Wilke te Sneek. De Sneeker Courant schrijft Eindelijk... het is er! Wat is er de laatste dagen verlangd, gehoopt, gedroomd, voorspeld en thans ligt de openingsvoorstelling reeds aohter den rug I gens hem de leidende kracht is in elk op zicht, dan in ieder geval aan de regeering deelnemen zal, beantwoordt de heer van der Goes met een positive weigering De vorige week schreef Hel Volk in een stukje aan ons adresde concentratie weigert, omdat zij niet de meerderheid heeft, de re geering te aanvaarden, welnu, wij socialisten weigeren dat ook wij staan dus gelijk. Dat is juist. Maar Het Volk moet nu de redeneering voltooien. De concentratie weigert niet de regeering te aanvaarden samen met de partij, met welke zij samen de overwinning behaalde maar de sociaal-democraten weigeren dat wel. Dat is het onderscheid. En daarop komt het aan. De concentratie zegtniet ik alleen, maar wel samen, omdat wij samen de regee ring deden vallen. Maar de heer van der Goes zegtniet wij alleen, en ook niet samen. De vraag rijst, wanneer in den gedachten gang van dezen Marxist de 8. D. A. P. dan wel bereid moet zijn om te regeeren. Als zij de 51 zetels heeft? Dan heeft zij den tijd nog. Alles toont echter aan, dat men wel voelt nu eenigszins in het nauw te zitten. En dat nog nie.t eens, wijl bet eenvoudig na deze stembus der socialisten constituti- oneele plicht is, om mede te regeeren, maar meer nog omdat men min of meer vreest, dat de kiezers ongunstig zullen oordeelen over een politiek, die zich van alle verant woordelijkheid terugtrekt. Weigeren de socia listen deel te nemen aan de regeering, dan zullen ze in plaats daarvan vooraf zulke positieve beloften en accoorden van steun aan een concentratie-kabinet dienen te doen, dat dit feitelijk met een regeeringsverantwoorde- lijkheid gelijk staat. Doen zij ook dit niet, en zij alleen de schuld, zoo zakenkabinet optreedt, los van De komende regeering en de oppositie. Het (R.-K.) Centrum schrijft Door den uitslag der verkiezingen zijn de Katholieken van regeerings-partij, oppositie partij geworden. Zelfs wanneer een Zaken-Kabinet zou op treden, zou men moeilijk een andere houding van hen kunnen verwachten. Immers, zulk een Zaken-Kabinet zou van zelf een Linksch karakter dragen, en den invloed der nieuwe meerderheid ondergaan, terwijl van Rechts wel niemand daarin zal zitting nemen. Hoe men het dus keert en wendt onze partij behoort in elk geval tot de minderheid en de oppositie. Toch behoeft hieruit niet te volgen, dat de Katholieken nu ook geen ander doel kunnen of mogen hebben, dan aan de nieuwe re geering den voet dwars te zetten. Een partij van vijf-en-twintig man, de sterkste van alle partijen in de Kamer, heeft een hoogere taak te vervullen. De Katholieken leverden trouwens altijd het bewijs, dat zij in de meerderheid niet aanmatigend en in de minderheid niet on handelbaar waren. Aan onredelijk oppositie, aan moedwillige dwarsdrijverij, valt bij hen niet te denken... Dr. Kuyper in de Eerste Kamer. De Haagsche correspondent van de Tel. schrijft De Nederlander bevestigt het bericht van ons blad, dat dr. Kuyper door de Staten van Zuid-Holland tot lid der Eerste Kamer zal worden gekozen in de vacature-Waller, en voegt er bij, dat hij de benoeming zal aan nemen. Dr. Kuyper keert dus in het actieve politieke leven terug. Men herinnert zich, dat hij als lid der Tweede Kamer ontslag nam wegens toenemende doofheid, die hem, gelijk hij schreef, verhinderde aan de werk zaamheden deel te nemen. In deze omstandig heden is het zeer zeker eigenaardig, dat de taaie en strijdlustige leider der anti-revolution- nairen naar de Eerste Kamer gaatalthans wanneer De Nederlander juist is ingelicht, dat hij de benoeming zal aannemen. Is dit zoo, dan is het blijkbaar dr. Kuyper’s plan, in de Eerste Kamer zelf oppositie tegen het nieuwe kabinet te voeren. Niet zonder be langstelling mag dat worden tegemoet gezien, vooral nu het waarschijnlijk is, dat ook een sociaal-democraat zijn intrede in ons Hooger- buis zal doen. De S. D. A. P. en de Regeering. De Haagsche redacteur van de Tel. schrijft Het is op ’t oogenblik in de leidende kringen der 8. D. A. P. eene niet onaardige toestand. De groote vraag, of zij direct zal deelnemen aan de regeering, door één of meer van haar mannen als minister te laten op treden, beheerscht aller gedachten. De heer Troelstra, dezelfde, die in de verkiezings campagne keer op keer riep, dat hij geen minister wilde worden, hoewel geen sterve ling ’t hem toen gevraagd had, schrijft thans in Het Volk, dat hij zich over de groote zaak niet wil uitlaten, omdat er nog geen enkel officieel aanbod of voorstel gedaan is. Hij doet uiterst gereserveerd. Maar denkt er om zoo roept hij uit als we ons bereid verklaarden, dan zouden we minstens drie portefeuilles moeten hebben, want we vormen een derde deel van de linkerzijde. Maar postitief zegt hij niets. De heer van der Goes echter, in het bij voegsel van Het Volk, zegt wel wat. De vraag of de 8. D. A. P. aan de regeering moet deel nemen, beantwoordt hij ontkennend. Onze bescheiden meening is zegt hij dat de partij de gelegenheid, zoo zij zich thans voordoet, ongebruikt moet laten, dat moge lijke aanbiedingen, om over één of meer minister-portefeuilles te beschikken, nu zullen moeten worden afgewezen. Zie zooNu weten wij het. Trouwens de teekenen wijzen er wel min of meer op, dat het dien kant uit gaat. Het artikel van den heer van der Goes is van een wonderlijke tweeslachtigheid. Alles, wat er in democratisch opzicht bereikt is, alles wat er nog bereikt kan worden, alles wat de concentratie heeft beloofd te zullen doen, komt, zoo belooft hij, door de kracht der 8. D. A. P. En door niets anders. Maar als men dan vraagt, dat de partij, die vol- De dag van aankomst was wel een eigen aardige. Er was juist stemming voor den gemeenteraad, die, gelijk duidelijk merkbaar was, Woensdagavond laat nog veler aan dacht en arbeid in beslag nam. Maar Donderdagmorgen scheen alle stemmings- stemming verdwenen, om haar plaats te geven aan een circusstemming, die ongetwijfeld 5 dagen lang over onze stad en een groot deel harer inwoners hangt. Het kon dan ook moeilijk anders Toen het circus per extra trein om half 8 arri veerde en om ruim 8 uur de eerste wagen op het terrein aankwam, waren vele rappe handen gereed, om de zaak op te richten. En hoe later het werd, hoe drukker en be- drijvigerMen ondervond wel eenige stoornis, doordat de zwaar beladen wagens, op weg naar het terrein, in den grond zakten, zóó vast, dat een zestal paarden (en wat voor paarden niet vermochten het gevaarte los te trekken. Niettemin werkte men ongestoord door. Een keurige taakverdeeling maakte den arbeid licht en deed alles vlot van sta pel loopen. ’s Avonds om 8 uur, toen de opening zou plaats hebben, was dan ook alles tot in de puntjes in orde. En reeds lang vóór dat uur stroomden de menschen naar het circus. Het zou er vol worden, werd gezegd. En het was er vol. Alle rangen bezet, alleen de stalles en de loges hadden nog meer kunnen bevatten. Even acht uur, begon de kapel hare muziek. En toen kwam van uit de stallen Mile Daivis, Parforcerijderes zondier zadel, die al aanstonds de toeschouwers in verrukking bracht door hare vlugge, maar zekere bewe gingen op het ongezadelde paard. Maar ook de beide nummers voor schoolrijders gaven keurige kunstjes van dressuur te aanschou wen. De steigerpaarden, de springpaarden met hun komische, maar altijd belangwekkende en zekere bewegingen, ontlokten mede dave rend applaus aan de menigte. Maar neen, het is ons niet mogelijk, ieder nummer van het afwisselende programma af zonderlijk te vermelden. Eene uitzondering moeten wij maken voor de clowns, die op ongeëvenaarde wijze de ruimten tusschen de verschillende nummers vulden met hunne grappen. Een woord van lof ook voor „Onze Ja vaantjes,” wier bewegingen elkaar in blik semsnelheid opvolgden en blijk gaven van volmaakte geoefendheid. Maar de fijnste nummers kwamen na de pauze. De heer Wilke Jr. maakte met zijn vrij- heidsdressuren een zeer goeden indruk. Het toppunt van bewondering echter ver wekten de onverschrokken, maar sierlijke bewegingen der koorddanseres, Mlle Helena. Ze was inderdaad meesteresse op het koord en dit nummer zal de attractie van het circus zijn. Of... Het moest zijn dat de 7 Rowlands met den prijs weggaan. Inderdaad heeft ook dit nummer uitbundig gejuich verwekt, niet het minst de daarin optredende clown. Een oogenblik ging er een gil op uit de menigte toen deze tusschen de spaken van het achter wiel geraakte, maar... het was geen ongeluk bet hoorde er bij. Ten slotte nog de toeren der levende Pro pellers, hoog in de tent, een rit van Mile Rosita en... onder klanken van het „Wien Neerlandsch bloed” verlieten de honderden toeschouwers welvoldaan het circus. Verkiezing Eerste Kamer. De 8. D. fractie in de Provinciale Staten van Friesland zal bij de op Dinsdag te houden verkiezing van twee leden voor de Eerste Kamer haar stem uitbrengen op den heer H. van Kol, oud-lid der Tweede Kamer. Daar de vrijzinnige fractie met dezen candidaat accoord gaat, is de verkiezing van den heer Van Ko] verzekerd. Alg. H. De Tweede Kamer. Verschillende nieuwgekozen leden van de Tweede Kamer van alle richtingen zijn reeds in de vergaderzaal geweest om hunne zit plaatsen uit te kiezen. De sociaal-democratische afgevaardigden hebben banken uitgezocht, die hen zooveel mogelijk tot één groep vereenigen. Wegens plaatsgebrek aan de linkerzijde, zullen 6 leden van de meerderheid naar de overzijde (rechts) moeten zitting nemen. Alg. Hndbk I®. 1 Bolswardsche Courant. I1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1