Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. W II I 1913. No. 57. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang F I r a I Donderdag 17 Juli. ZUINIGHEID. BINNENLAND. I 1 VOOR Afzonderlijke AMSTERDAMSCHE TYPEN. d. 'S woorden in op ’t eerste 1 a. b. van pas in’t dagelijksch ons er voor, dat onze beurs ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. st. 3 Juli 384 546 429 535 478 482 465 404 op den heer H. van rechts, werden ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 3 1 J 1 De Visschers. Het aantal visschers in Amsterdam is groot, al zijn de beroepsvisschers, die er nog wonen, te tellen. De meeste zijn amateur alleen. Ja werkelijk, ze houden er van op hun dobbers te turen, terwijl zij den langen hengelstok in beide handen houden. In de week werken zij op de fabriek, aan het dok of op de kaden. Komen zij ’s Zater dagsmiddags thuis, en zijn zij ’s avonds en den heelen Zondag vrij, dan nemen zij fluks een bad, zij knappen zich wat op, ze doen hun pilowsche broek uit en trekken een con- vergeten vooral niet een Naar Het Volk Troelstra van den Bos het verzoek ontvangen, deel te aan een op den grondslag der S. D. A. P., Wonseradeel, 14 Juli. In de Parregaster- meer heeft de veenbaas P. reeds de eerste baggelaar turf afgeleverd, wat zeer vroeg mag worden genoemd. In deze gemeente moeten dit jaar 70 jongelingen, in Hennaarderadeel 24 aan de loting deelnemen, vrijwat hooger cijfers dan het vorige jaar. De verbouw van vroege aardappelen breidt zich alhier nog uit. De rooiïng is reeds in vollen gang. We hooren van geen ziekte en er wordt een goede prijs besomd. Nijehaske, 14 Juli. Een week geleden kreeg de 34-jarige landbouwer M. B. alhier een wondje aan den vinger. Hij lette er niet zoozeer op, maar kort daarna liepen hand en arm op en de te hulp geroepen geneesheer constateerde bloedvergiftiging in ernstige mate. De patiënt moest een operatie in de zijde ondergaan, ’t Heeft niet mogen batenheden voormiddag is hij overleden. De soc.-dem. partij en de minister-crisis. Amsterdam, 15 Juli. Het Volk meldt, dat de soc.-dem. partij op 26 en 27 Juli een buitengewoon congres zal houden te Amsterdam, te Arnhem of te Zwolle. (Dit congres zal beslissing nemen over de vraag, of de soc.- democratische partij zich al dan niet zal laten vinden voor het bezetten van drie minister zetels.) Hepk. Nwbl. v. Fr. Harlingen. Bij de gisteren gehouden her stemming voor den raad zijn uitgebracht 1253 geldige stemmen, verdeeld als volgt berst. 14 l. 423 573 445 463 474 516 fectiepakje aan, en mooi dassie... en dan zijn zij klaar. ’s Avonds om half negen gaan ze al van huis. Hun bengel is in vijf deelen gesplitst, en deze vijf stokken worden opgeborgen in een huls. Snoeren en aas worden opgepakt in het vaatje, waarin zich ook een stroohoed bevindt. Die stroohoed doet tweeledig dienst. Ten eerste zullen zij hem den volgenden dag opzetten, om tegen de zonnestralen beschermd te zijn. Maar ook dient de stroohoed om de flêsch met spiritualiën, die nooit vergeten mag worden want dan zou de heele aardigheid van het visschen af zijn te beschermen. Hebben ze een goede week gemaakt, dan kan het lijdenin dat geval zijn de visschers al vóór negen ’s avonds aan het station, waar ze een kaartje nemen naar Behagen, Leiden, enz. de kosten van de spoor hebben zij er graag voor over, als ze maar wat vangen. Maar het grootste aantal dobberaars gaat met de boot. De heeren hoeven dan niet vroeg weg. ’s Nachts om twaalf uur varen speciale visschersbooten af. Met muziek In ieder geval een harmonicaspeler. Maar er zijn zelfs stoomvaartondernemers die voor den Zaterdagnacht en den Zondag een kwartet of een kwintet engageeren met groote trom of een boemketelzonder dit laatste is het corps niet compleet. De stoombooten zitten in den regel prop vol. Naar de Zaan, naar Alkmaar, naar Purmerend, naar Edam, naar Aalsmeer, naar Ouderkerk, ja naar alle oorden worden op deze wijze duizenden visschers vervoerd. Sla perig zijn zij in het geheel niet. Integendeel! Wanneer de muziek een populaire deun doet hooren, zingen zij allen uit volle borst. Wat zij zingen? Kees laat je scheren; Anna waar wacht je opJa, dat hebben die meisjes zoo gaarne Ja op de Entos Marie, Marie, enz. CobussieSusanna en Mathilde zijn al ver ouderd. Tegen tweeën wanneer de lucht in het Noord-Oosten begint te gloren, zijn de be oefenaars van de edele hengelsport op de plaats van bestemming. Zij verdeden zich dan in groepjes van tweeën of drieën, en zoeken tusschen het riet rustige plaatsjes uit. Zij beginnen dan met veel animo, maar helaas, spoedig komt Morpheus. En wanneer de geloovige schare van het dorp ter kerke is gegaan, slapen de Amsterdamsche visschers nog den slaap des rechtvaardigen. In den namiddag komen de visschers in Amsterdam terug, hun pet zit nu in hun vaatje, maar de flesch klare is er uit. Zij hebben hun 'stroohoed opgehouden, en het natte snoer hebben zij er omheen gewonden. Veel gevangen hebben zij in het algemeen niet. Maar zie je meheer, daarom doene we het niet, we doene het meer om us ’n luggie te scheppeen ’n werrukman mag toch ook wel us wat hebbe 1 Tamelijk luidruchtig trekken de visschers dan in den laten namiddag door de Amster damsche straten. De élite van de visschers is georganiseerd in De Rooie DobberDe Brasemof De Drijvende Pier. De leden van deze vereenigingen nemen van tijd tot tijd hun vrouw mee, maar deze is in het alge meen niet in staat een karper van een wit- visch te onderscheidenvoor haar is iedere visch een baars, gelijk elke vogel vinkie heet. N. Sn. Crt. De Bruin, r.k. J. Fontein, vrijz. aftr. Gooszen, Polak, s.d. Postma, vrijz. aftr. De Ruiter, a.-r; Van Slooten, vrijz. aftr. 472 Tjallingii, 380 Gekozen derhalve de h.h. Fontein, Polak, Postma, De Ruiter en Van Slooten. De eerste s. d. doet hiermede zijn intrede in den raad. De liberalen verloren 2 zetels, een aan de s. d. a. p. en een aan de kerkelijke partijen. De heer P. Tjallingii, sedert lange jaren raadslid, die steeds blijken gaf van veel ijver en doorzicht in gemeente-zaken, is niet her kozen. De samenstelling van den raad is thans 10 vrijzinnigen, 2 anti-revolutionairen, 1 chr. historische, 1 katholiek, 1 soc. dem. Door een kiezer is protest aangeteekend tegen de gehouden verkiezing op grond van het feit dat alhier woonachtig zijn twee per sonen, die beide den naam Abraham Polak dragen, terwijl niet was aangegeven welke hunner bedoeld was. N. Harl. Cl. om, voor men het uitgeeft, zonder daarom echter gierig te zijn. We hebben in onze Nederlandsche taal zulke kernachtige spreekwijzen. En één er van is ook deze die een groote waarheid bevat z/Zet de tering naar de nering”. Overleg, zuinigheid, spaarzaamheid en velerlei deugden komen ons leven en behoeden in de knel komt. Vooral het zich hoeden voor kleine on nutte uitgaven, is reeds een eerste stap in de goede richting. Een dubbeltje daags onnut uitgegeven, brengt den mensch vaak in verval. Ook een klein lek is in staat een groot schip te doen zinken. Eén dubbeltje per dag be spaard daarentegen^ is een kapitaaltje na eenigen tijd. De zuinige huismoeder kent dan ook wel het klappen van de zweep, en heeft orde in hare uitgaven. Iets wat men koopt, waar men beslist geen behoefte aan heeft, is dan ook altijd te duur. En zoo is het mogelijk, dat iemand die maar koopt, wat overtollig voor hem is, ten slotte zal moeten verkpopen, waar hij behoefte aan heeft. „Wie koopt, eer hij het wel beziet, Dat is de rechte koopman niet”, zegt ’t rijmpje, en zoo is het ook werkelijk. Orde op zaken, overleg bij onze uitgaven, maakt zuinig en voorzichtig. Vooral de zoo talrijk velen met een kleine, zeer beperkte verdienste zullen gedachtig moeten zijn aan deze waarheid „dat de groote schepen zich midden in zee kunnen wagen, maar dat de kleine verplicht zijn, zich bij den oever te houden”. Vooral in onzen tegenwoordigen tijd, nu de prijzen voortdurend nog stijgen, en het leven zoo „duur” is, dient men zorgzaam te zijn, wil men niet ondergaan in den maal stroom van ’t leven. De Nieuwe Courant. "De verkwister eet ’s morgens met den overvloed, ’s middags met de armoede, ’s avonds met de schande 1” „Zuinigheid is geen gierigheid” zegt het spreekwoord. En hoewel het voor velen moeilijk zou zijn, om het juiste verschil tusschen deze beide begrippen in woorden weer te geven, toch gevoelen wij allen mee bij in tuïtie, dat zuinigheid en gierigheid bij lange na niet hetzelfde beteekenen. Trouwens zoo zijn er veel meer onze taal, niet waar, welke zoo gezicht overeenkomst vertoonen, maar die toch bij nadere beschouwing van verschillende be- teekenis zijn. Ik zou u willen noemen zien, kijken, gluren, turen, staren en meer dergelijke combinatie’s van zinverwante woorden. We zeiden het echter, iedereen gevoelt het verschil tusschen een gierig mensch en een zuinige huisvrouw. Een rijke rentenier, die zelfs niet het kleinste bedrag kan missen ten behoeve van zijn on- gelukkigen medemensch, noemen we gierig; een huismoeder met een groot gezin, die de half afgebrande lucifers vergaart, om ze nog eens dienst te laten doen, noemen we zuinig. Gierigheid, we voelen het allen, is een van de leelijkste ondeugdenzuinigheid daaren tegen is een schoone deugd, welke den menseb siert. Evenals in velé gevallen, is het echter wel eens moeilijk, precies de juiste grens te trekken. Al te groote zuinigheid, eenal te vérstrekkende spaarzaamheid begint in sommige gevallen aan gierigheid te grenzen. We kennen voorbeelden van menschen, die zich zelf uiterst spaarzaam noemen, maar die volgens onze opvattingen althans toch wel wat al te „schraperig” zijn, en nauw verwant zijn aan gierigaards in het eerste stadium. Omgekeerd echter zullen er weer zijn, die graag voor erg zuinig doorgaan willen, en zichzelf dan ook bijzonder graag met dien eerenaam tooien, maar die toch in den grond van de zaak meer naar ’t verkwistende over hellen. Evenals met zoovele begrippen, ze zijn rekbaar. En hierdoor is ’t ook te verklaren, dat, wat de een voor zuinigheid aanziet, een ander voor grove verkwisting scheldt, ’t Is maar de zaak, door welke bril men de dingen beziet, met andere woorden, welke maatstaf men aanlegt. Niemand onzer zal zich toch kunnen ver- eenigen met de opvattingen van mevrouw George Trude, toen ze bij haarechtscheidings- proces te New-York vertelde wat een zuinige (let wel dame in Amerika voor ’t instand houden van haar schoonheid noodig heeft. Mijn uitgaven, zeide zij, waren buitengewoon bescheiden, want ik gebruikte slechts f 1500 voor parfumerieën, f 1100 voor gelaatspoeder, f 500 voor handenverzorging, f 900 voor den kapper en nog geen f 700 voor andere kleinigheden. Andere dames, be weerde zij, hebben veel meer noodig. Zij geven duizenden voor parfumerieën uit, terwijl ik mijn poeder met f 18.per ons be taalde. Ter verdere illustratie van haar „zuinig heid” voerde mevrouw Trude nog aan, dat zij voor zijden kousen nooit meer dan f 120 per maand uitgaf, dat zij voor haar hoeden slechts f 3000 per jaar noodig had, en aan schoenen maar een bagatelletje van f 500 versleet. We zeiden het reeds, sommige menschen houden er een raar soort begrip zuinigheid op na, en wij voor ons houden het er voor, dat er in ’t gesticht te Medemblik lui rond- loopen met vrij wat practischer kijk op de dingen, dan deze Amerikaansche beroemdheid. Ernstiger beschouwd, moet men er zich feitelijk over bedroeven, dat er in zulke kringen zoo roekeloos en onnut met ’t geld wordt omgesprongen, terwijl er nog in duizenden gezinnen maar al te dikwijls gebrek heerscht aan ’t allernoodigste. Zuinigheid! Om met een inkomen van 710 gulden in de week en in sommige streken van ons vaderland wordt nog veel minder verdiend een man, vrouw en kinderen den mond open te houden, zal je ’t wel laten om bokkensprongen te maken en leeren je de levensomstandigheden wel zuinig te zijn. Dan keert men z’n dubbeltje wel tweemaal Sneek, 14 Juli. Bij de heden gehouden herstemming voor 5 raadsleden, wegens perio dieke aftreding, werden herkozendr. G. Bouma (lib.) met 850, J. Huges (lib.) met 828 en J. Ytsma (s. d. a. p.) met 868 stem men. Gekozen werden F. Blok (a.-r.) met 784 en L. Bakker Wz. (s. d.a. p.) met 798 stemmen. Voor de vacature-Elzer koos men den heer J. W. G. Kiezebrink, candidaat der vrijzin nigen met 824 stemmen, Tromp Jz. (kath.), candidaat 685 stemmen uitgebracht. Workum, 14 Juli. Heden morgen even na halfzes passeerde onze stad een vlieg machine van uit de richting Enkhuizen. Hoe wel het nog vroeg was, waren vele landlieden in de gelegenheid deze vliegmachine te zien. Het vee in de weide was bij het hooren van zoo’n ongewoon geraas, toen het toestel over hen heen ging zoo in de war, dat het in wilden draf het land doorholde. Een persoon en de machine was duidelijk zichtbaar, die zich naar schatting ruim 500 M. boven den grond bevond. Even voor 6 uur is het in de haven te Harlingen neergedaald. Hoewel vroeg in den morgen waren er zeer vele toeschouwers. Om 9 uur zette het de reis naar Hamburg voort. Het is de Fransche vlieger Levasseur, die met zijn watervliegmachine (hydroplane) na van Parijs via London te Rotterdam te zijn aan gekomen, ook Amsterdam bezocht en vlieg- vertooningen hield boven E.N.T.O.S. Ongeveer 4 uur is hij heden morgen van Amsterdam vertrokken en passeerde op dien tocht om halfzes Stavoren. De beide per sonen, die er in zaten, waren daar duidelijk zichtbaar. De Banier. Hindeloopen. Het mooie weer van Zondag lokte al heel wat bezoekers naar onze badplaats. Er waren ongeveer 1400 bezoekers waarvan een 60-tal dames en ruim 130 heeren een bad namen in het frissche heldere water. Ook de eerste pensiongasten zijn reeds aan genomen. Als nu de zon ons niet te-spoedig gaat verlaten, zal de drukte spoedig toenemen, waarop velen alhier hopen. N. Sn. Ct. Gemeenteraad van Utrecht. De uitslag van de herstemmingen van den Gemeenteraad van Utrecht is de volgende: Er traden af 4 liberalen, 4 antirevolutionairen, 2 christelijk-historischen, 2 roomsch-kath. en 1 sociaal-democraat. Gekozen werden 8 libe ralen, 1 vrijzinnig-democraat, 1 roomsch- katholiek en 3 sociaal-democraten. Zoodat de rechtsche partijen 7 zetels verliezen. De Kabinetscrisis. Het Volk verneemt, heeft mr. van den Kabinetsformateur dr. nemen ministerie tot grondwetsherziening van de berstemmingseischen en strekt het aanbod zich uit tot drie socialistische minister-portefeuilles. Het Volk zegt, dat in hqt geval van aanbieding van een portefeuille aan een, twee of drie sociaal-democraten de oplossing van de crisis nog eenigen tijd zal moeten duren. „Want de verantwoordelijkheid, zoowel voor de aanvaarding als voor de weigering, is een verantwoordelijkheid, die in de soc.-democr. partij door geen persoon en door geen orgaan kan worden aanvaard, noch door de Kamerfraktie, noch door het Partijbestuur. Een congres alleen zal in deze kunnen be slissen.” Bedelarij, landlooperijdronkenschap. Krachtens een aanschrijving van den Minister van Justitie hebben de Officieren van Justitie aan de betrokken politie-ambte- naren in hun arrondissement een aanschrijving gericht, behelzende een onderzoek naar de personen, die met politie en justitie in aan raking komen terzake van bedelarij, land looperij en openbare dronkenschap en in aan merking komen opgezonden te worden naar de Rijks werkinrichting. Het onderzoek betreft de antecedenten der betrokken personen de vakbekwaamheid de sociale en financiëele positie der ouders of bloedverwanten verder alle omstandigheden, waaruit zou kunnen blijken, dat zij voor reclassa- biliteit vatbaar zijn. Bolswardsche Courant. f c. I P I X

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1