Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. No. 58. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1918. 52ste Jaargang Zondag 20 Juli. Uit de Pers. BINNENLAND. V VOOR Afzonderlijke den loop ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Sneek opnemingen de stafkaarten. ze logeeren in ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. kunnen wezen, op het oogenblik, waarop nu het antwoord van mr. Troelstra aan dr. Bos zal worden voorbereid en voorgeschreven. Als het meeloopt, kan thans niet eer het nieuwe ministerie worden gevormd, dan ongeveer op den dag, waarop, bij een normalen gang van zaken, de voorstellen tot grondwetsherziening naar den Raad van State konden worden ver zonden. Dit is eene quaestie van het hoogste gewicht. De 8. D. A. P. zelve verlangt, en men moet wenschen, dat de grondwetsherziening nog in dit parlementaire jaar behandeld en afgedaan zal worden. Zij is op zich zelve //urgent” zie o.m. de herstemmingsvragen van de S. D. A. P. en ook de parlementaire verhou dingen maken de afdoening in dit jaar tot dringenden eisch van practische politiek. Nu maakt elke week van nutteloos verwijl twijfelachtiger, of dit bereikt kan worden. Zal de poging der vrijzinnigen, die het blijk baar van hun kant met de totstandkoming van de door hen in uitzicht gestelde hervor mingen zeer ernstig meenen, kans van slagen hebben, dan is noodzakelijk, dat de voorstellen tot grondwetsherziening aan het allereerste begin der parlementaire periode bij de Tweede Kamer komen te liggen, opdat zij onmiddellijk na de begrooting in de afdeelingen kunnen worden onderzocht, en dus het schriftelijk overleg tusschen Kamer en Regeering in het voorjaar kunne worden besloten. Wordt dit niet verkregen, dan beteekent dit een jaar uitstel, een jaar, dat dan aan het verkeerd beleid der S. D. A. P. zal moeten worden geweten. Uitsluitend daaraan. De heer Wijtzes komt nu met een reken sommetje en telt bij de 386 echte coalitie- stemmen nog 42, die ook van rechts zijn, maar alleen zich de stoutigheid veroorloofden om er een vierden candidaat bij te stemmen. Onder splitsing verstaan wij afwijking van de officieel aanbevolen candidaten en die 42 overloopers zijn juist een bewijs, dat er split sing begint te komen. Feitelijk hadden wij het recht te schrijven van voortzetting der splitsing van rechts. Bij de laatst gehouden Provinciale Staten stemming kwamen 1086 kiezers ter stembus, waarvan 480 van links en 606 van rechts. Het hoogste getal stemmen op een der recht- sche candidaten uitgebracht was 571, op den linkschen 507. Bij de Tweede Kamer stemming deed zich hetzelfde verschijnsel voor, waardoor de split sing met cijfers bewezen wordt. Wij blijven volhouden, dat de heer van der Meer zijn directe herkiezing aan de 9 stemmen van links te danken heeft, die hem de meerderheid bezorgden, en gunnen den heer Wijtzes gaarne het genoegen dit een moed gevend bewijs van een hartelijke verstand houding te noemen. Ons inziens zijn deze woorden in strijd met de door ons gepubliceerde cijfers. Redactie Bolswardsche Courant. Wonseradeel, 17 Juli. Onder de alhier te veld staande aardappelen wordt reeds ziekte geconstateerd. Men is reeds druk in de weer met aardappelbesproeien. Sommige verbouwers, die vroege aardappelen poten en voor circa f 60 poters moesten aanschaffen per pondemaat, komen thans nog flink weg. Zijn de verbouwde nieuwelingen niet groot van stuk, de hoeveelheid vergoedt in dezen veel. Thans worden poters van de verbouwde voor het volgende jaar gehouden. ’t Verbouwde vlas is door de vele regens tegen den grond geslagen en zal, even als het vorige jaar, wel weer vroeg moeten worden getrokken. Kimswerd, 17 Juli. Heden namiddag om streeks kwart voor 4 brak er brand uit in de boerenplaats van den heer P. Witema, gelegen tusschen Midlum en ons dorp. Oor zaak hooibroei. Door de gunstige windrichting kon de voorhuizinge behouden blijven, ’t Ge bouw is gesticht in 1747, dus zeer oud. Verzekering dekt de schade. Tzum, 17 Juli. Bij de restauratie van de leibedekking van onzen toren is alweder ge bleken, dat de afleider een of meermalen door het hemelvuur getroffen is. De soldeering van den afleider langs den haan is gesmolten, terwijl de haan zelf de sporen van den bliksem draagt. Een vorige maal was de platinanaald tot een kogeltje versmolten. Veler oog is thans naar de 240 voet hooge torenspits gericht, waar een werkman op zijn grootste gemak bezig is. Witmarsum, 16 Juli. .De het vorige jaar alhier opgerichte moderne landarbeidersbond, zich aansluitende bij den bond van Land- en Tuinbouw, benevens zuivelarbeiders, is weder opgeheven. Thans is een onafhankelijke land arbeidersbond opgericht met 30 leden. Hepk. Nwbl. v. Fr. Naar we vernemen komen een negen tal officieren van den Generalen Staf, onder leiding van den Kolonel Pop van 21 tot 24 Juli in den omtrek van doen ten behoeve van Gedurende dien tijd zullen hotel //De Wijnberg” alhier. Waar alle officieren bereden zijn, zal zeker dit hoog militair bezoek in onze stad de aandacht trekken. N. Sn. Ct. Koninklijk Bezoek. De boottocht, die H. M, vanr Sneek naar Follega wenscht te maken, zal, naar het N. v. Fr. meldt, niet gaan over IJlst, Woud eend, Sloten, maar door de Houkesloot over de Sneekermeer, langs de Langweerderwielen, de Scharsterrijn en de Tjeukemeer. Dit gedeelte van den tocht zal de boot vergezeld worden door de bekende motorboot //Vischlust”, eigenaar de heer J. Valk visch- handelaar te Wartena, welke boot bemand zal zijn met politie. Niet later dan 6 uur zal H. M. weer uit Heerenveen de terugreis aanvaarden. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redakteur! Mag ik nog even een plaatsje in Uw blad? In de eerste plaats mijn dank voor Uw nadere toelichting. U hebt echter m.i. Uw uitspraak, dat Rechts zich begint te splitsen niet bewezen. In mijn vorig schrijven heb ’k trachten aan te tonen, dat al jaren lang de kern der rechtse kiezers steeds gelijk stemt, en zich niet verplaatst. Nu werpt U me tegen, dat er nu toch 125 het advies der leiders niet hebben gevolgd. Hiertegen wens ’k in te brengen, dat er buiten de 386 met K. M. P. nog 42 zijn, die ook de drie rechtse kandi daten hebben met nog B. S. of V. (deze laatste zelfs 27, zonder deze ware hij beneden B. gebleven). Dit waren zeker rechtse kiezers, die de verleiding niet konden weerstaan vier zwart te maken in plaats van drie. Vast staat dus, dat er 428 kiezers zijn geweest, die dadelik alle drie kandidaten van Rechts stemden. En nu het niet overeenkomen van de stemmen en de kontrole. U haalt dat aan om te be wijzen, dat een splitsing' begint. Dit zou alleen dan inderdaad iets bewijzen, als ’t verschil nu voor ’t eerst zich voordeed. Zolang ik echter voorzitter van de A. R. Kiesv. ben, is het nooit anders geweest wat niet behoeft te verwonderen in een stadje als Bols ward, waar de kiezers de kandidaten door en door kennen en behoorlik nagaan. Dit heeft zeker zijn werking doen gelden bij hen, die 2 van de 3 kandidaten namen of maar één. U weet trouwens even goed als ik, dat er bij iedere partij een aantal ongeorganiseerden zijn op wie men niet alle invloed heeft. Uw tweede argument, dat de heer v. d. Meer zijn direkte verkiezing aan links te danken heeft, raakt m.i. de kwestie niet. Al was de heer v. d. Meer in herstemming gekomen, dan zou de toestand niet minder zijn geweest dan in 1909 en 1911, wat om Uw uitspraak waar te maken, toch het geval zou moeten zijn. Rechts heeft met het be haalde succes dan ook alle reden om tevreden te zijn. Redenen om te zeggen dat het split singsproces begint, zijn er o. i. niet. Dat er 428 kiezers direkt rechts stemden, en dat de j kandidaten er dadelik waren, pleit er tegen. Indien U nu een splitsing meent te kunnen opmerken, dan is dat proces al een jaar of acht aan het beginnen en nog steeds niet verder gekomen dan het begin. Onder deze omstandigheden meen ik dan ook ten sterkste te moeten opkomen tegen Uw be wering, dat het rechtse kamp zich begint te splitsen. Met dank voor de plaatsing. Uw. Dw., A. L. J. WIJTZES. daarover de onderhande- en zoo mogelijk tot een Gelukt het hem, dan dat kabinet de een Nederlandsch Gelukt het hem Hare Majesteit gaan mededeelen dat hij de hem verleende opdracht niet heeft kunnen vervullen. Dan zal de crisis in zóóverre haar oplossing een weinig genaderd zijn, dat vaststaat dat de sociaal democraten niet tot medewerking in de re geering geneigd zijn, principieel niet of niet op de voorwaarden die dr. Bos hun heeft kunnen aanbieden of van hen accepteeren. En dan zal Hare Majesteit opnieuw over wegen, wat zij te doen heeft en zal een nieuw besluit vermoedelijk niet volgen dan na nieuwe raadpleging van de politieke mannen die daar toe in aanmerking komen. Een andere voorstelling van den loop van zaken in de nu volgende dagen vermogen wij ons niet te maken. Die voorstelling komt trouwens geheel overeen met hetgeen wij ver namen van de in den parlementairen kring der Vrijzinnige Concentratie overheerschende gezindheid. Daar is ongetwijfeld met volledige instemming de tijding begroet dat dr. Bos de opdracht heeft ontvangen en aanvaard om een kabinet te vormen uit de geheele linker zijde. Welke oplossing aan de crisis zou moeten worden gegeven, indien dit onmoge lijk bleek, daaromtrent staat echter, naar wij te weten, in dien kring nog niets die een plaats innemen in ons Hoogerhuis. Nog onlangs toen de rechterzijde weer bezig was de wetten door te jakkeren liet hij zijn waarschuwende stem hooren en bepleitte hij althans eenig uitstel. Met treffend beleid deed hij dit langzaam maar stevig bouwde hij zijn betoog op. Dat de rechterzijde daarom toch doorzette lag voor de hand. Maar waar is het, dat haar prestige een geduchten deuk had gekregen. Op waardige wijze was deze toegebracht door baron Rengers. Het liberale Unie-blad schrijft bij het af scheid van baron Rengers het volgende Met Welderen Rengers gaat een figuur heen, die hoog boven velen uitstak. Al ligt er eene generatie van denken tusschen hem en ons, dat neemt niet weg, dat wij ten volle apprecieeren wat hij voor de vrijzinnige zaak heeft gedaan. En al kostte het hem, vooral in de laatste jaren, wel eens moeite zich aan te passen aan de gansch nieuwe eischen, die veranderde economische toestanden aan het liberalisme stelden, er is zeker niemand onder de jongeren, die niet met eerbied vervuld is voor dezen hoogstaanden man, die het beste, wat hij had, aan het liberalisme heeft gegeven en op wien in de ruimste mate van toepassing isqu’il a bien mérité de la patrie. meenen vast. Volkomen juist is vooral deze laatste op merking. Het is nutteloos te discussieeren over hetgeen thans zal gebeuren. Wij althans wachten met vertrouwen af. Oostergo. EEN AFSCHEID. Wij lezen in Oostergo. In Friesland werd bij de jongste Eerste Kamerverkiezingen de heer Mr. W. J. van Welderen baron Rengers vervangen door den heer Edo Bergsma. Met baron Rengers, die om zijn hoogen leeftijd zich niet weer beschikbaar stelde, gaat een der besten uit de Eerste Kamer heen. Hij behoorde tot die weinige heldere koppen, DE CRISIS. De N. R. Ct. wijst in een hoofdartikel op de voortreffelijke keuze van dr. Bos als kabi netsformateur, zet uiteen, hoe deze door zijn vraag aan de S. D. A. P. bewijs heeft ge geven den toestand te doorzien en te beheer- schen, hoe hij aan mr. Troelstra alles heeft aangeboden wat deze wilde. En het blad vervolgt dan Dat de S. D. A. P. tot eene samenwerking, als dr. Bos haar voorgesteld heeft, in staat is, zal niemand, ook zij zelve niet, willen ontkennen. De erkentenis ligt in hare eigene herstemmingsvragen opgesloten. Zijt gij ge negen mede te werken heette het in eene daarvanzinsnede, waarin vervat is, dat men zelf ^werken” wil. Welnu, dr. Bos geeft de gelegenheid, het toegezegde werk te onder nemen. Aan de S. D. A. P. wordt slechts de mogelijkheid geschapen, om den ernst van hare voorspiegelingen te bewijzen. Niets meer, niets minder. Ook wat de personen aangaat, behoeft de S. D. A. P. geen oogenblik bedenking te maken. Zij heeft ze te kust en te keur. Mr. Troelstra zelf zou een model-hoofd voor ons departement van //Klassenjustitie” kunnen wezen. Naar een rooden ingenieur voor het departement van Waterstaat behoeft zeker niet lang te worden gezocht. Een uitstekend Minister van Financiën, een niet minder goed Minister van Landbouw zeer belangrijke departementen wegens het ministerieele pro gram zijn zonder moeite te vinden. De namen behoeven wij niet te noemenzij branden een ieder op de lippen. Er is dus tegen aanneming van het aanbod van dr. Bos door mr. Troelstra en de zijnen in werkelijkheid geen enkel bezwaar. Hebben zij den verkiezingsstrijd ernstig gemeend, dan zeggen zij zonder aarzeling ja. Zoo is dus alles voor elkaarmr. Troelstra heeft maar toe te tasten... en nu komt er ineens wat nieuws. Meneer moet gaan vragen, of hij mag. Er is ergens eene internationale resolutie ontdekt, destijds voorgesteld door een buitenlandsch socialist, die van onze toestanden wellicht bf niet bf maar half op de hoogte is; eene resolutie, waarbij aan Nederlandsche ver houdingen niet is gedacht, vaag van termen, en zóó lang, dat S. D. P. en S. D. A. P. mekaar met bittere verwijten overladen, haar nooit in haar geheel te citeeren hetgeen ook vrijwel nutteloos is, daar men het begin al lang is vergeten, eer men het einde heeft bereikt. Die resolutie is nu op het oogenblik machtiger geworden, dan mr. Troelstra in hoogst eigen persoon. Een partijcongres zal, aan de hand van deze nieuwe resolutionaire grondwet voor ons land, over welker uitleg ging, blijkens Het Folk van gisteren, al dadelijk de redactie van dat blad het oneens is, moeten beslissen, of mr. Troelstra minister worden wil, en zoo ja, of het hem veroorloofd kan worden. Zie hier de eerste ernstige fout van de S. D. A. P., zoodra zij in de oplossing van de crisis wordt gemengd. Het congres is bijeengeroepen op zoo langen termijn, dat, zonder deze buiten- nissigheid, een ministerie al aan het werk had Dr. D. Bos als Kabinetsformateur. De Winschoter afgevaardigde, Dr. D. Bos, is door H. M. de Koningin aangewezen als Kabinetsformateur. Deze keuze is een bij uitstek gelukkige. Dr. Bos toch is bijna een unicum in de Kamer. Hij is een man, die steeds eerbied heeft afgedwongen door zijn talenten en die bij alle partijen hoog aangeschreven staat. Niettegenstaande hij een der leidende per soonlijkheden in de Kamer is, is alle partij schap hem vreemd. Hij is echter niet alleen een vrijzinnig en een bezadigd man, maar bovendien iemand van onverdacht democratische gezindheid. Behoorende tot de vrijzinnig-democratische fractie, waarvan hij na het uittreden van prof. Drucker uit de Tweede Kamer, in de toekomst de aangewezen leider was, is hij een der meest besliste vertegenwoordigers van de door die groep voorgestane richting, hetgeen echter bij hem samengaat met een wijze van optreden, die een geest van welwillendheid en tegemoetkoming stemt tegenover tegen standers. Dat aan dien onverdachten democraat de vorming van een Kabinet is opgedragen, houdt niet alleen een aanwijzing in van de richting waarin zal worden gestuurd, maar is ook van groot gewicht met het oog op de sociaal-democratische groep. Het feit dat een man als dr. Bos op zich genomen heeft de zware taak te vervullen om onder de gegeven omstandigheden een Kabinet te vormen, werkt merkwaardig kal- meerend in deze tijden van politieke crisis. De clericale bladen kunnen nu inderdaad eens niets afdingen op den persoon van dezen Kabinetsformateur. De keuze heeft hen ver bluft. Wat Dr. Bos zal trachten te doen, zegt het. orgaan der Vrij-liberalen aldus Dr. Bos zal trachten een gemengd vrij- zinnig-sociaal-democratisch Kabinet te vormen, een ministerie steunend op een parlementaire meerderheid van 55 leden der Tweede Kamer. Hij is de man, door H. M. belast met de moeilijke taak om lingen te openen goed einde te brengen, zal hij waarschijnlijk van premier zijn, indien men Minister zoo noemen mag. niet, dan zal hij aan Bolsvardselie Courant, Ik

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1