Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Gevaarlijk speeltuig. 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 59. Donderdag 24 Juli. TROUW. 4- BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke we den tijd, halfuur, dan wordt deze uitvinding eerst er duizenden woord- belofte op de andere ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. men zich vereenigen met werd een commissie van 5 leden de verdere werkzaamheden te maal gegeven woord, maar dan moeten we van het kind vooral niet te veel vergen en er vooral voor waken, dat we het geen belofte laten doen, die het niet in staat is te vol brengen. Wanneer aan dezen gestelden eisch wat meer de hand werd gehouden, de opvoeding onzer kinderen zou ongetwijfeld méér vruchtdragend zijn. En dat is toch het doel, niet waar dat we onze kinderen willen opvoeden in den waren zin des woords tot recht schapen, nuttige menschen, op wie de maat schappij later kan bouwen, wanneer ze vol wassen zijn. Dwaalsterren zijn aarde 1 uit koopen en rustig met zich mee dragen. En juist dat schijnt ons bedenkelijk. Al die andere snijd- en schietwerktuigen zijn niet zoo gevaarlijk, omdat zij óf duidelijk zicht baar zijn óf snijgewoonten voorop stellen, die in Nederland althans maar heel weinig meer bestaan. Moorden met dolken, zelfmoorden met dolken, ongelukken met dolken, zij komen zeker in de verste verte niet zooveel voor als analoge-gevallen met revolvers. En daarom zouden wij dan ook niet tegen alle wapens geageerd willen zien, maar juist tegen de revolvers, die zeker in elk opzicht de gevaarlijkste zijn. Een revolver is nog in te veel gevallen een speeltuig. Dat mag het niet zijn. De eenige, die het kan verhinderen, dat men zulk gevaarlijk speelgoed gemakkelijk in handen kan krijgen, is de wetgever. Én dus zouden wij op den wetgever een beroep willen doen om te overwegen op welke wijze we deze moderne moordinstrumenten uit het dagelijksch verkeer verwijderd krijgen. De Nieuwe Courant. er nog te veel op de ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Hepk. Nwbl. v. Fr. Snoek, 20 Juli. Door het hoofdbestuur van de Pensioenvereeniging van Burgerlijke Ambtenaren in ’s rijks dienst is een aan schrijving gericht aan alle afdeelingen van de verschillende corporaties, bij haar aangesloten, om mede te werken aan een petitionnement ter verkrijging van een verhoogd en vervroegd pensioen. Heden vergaderden alhier de leden der afd. Sneek van zzDe Post” en van Commiezen bij de Belastingen in deze omstreken om dat doel te bespreken. Onder voorzitterschap van den heer Klijn van Scharnegoutum werd de zaak ingeleid door den heer Rijks van Heeg en nader verklaard door den heer Posthuma van Sneek. Algemeen kon dit doel en gekozen om regelen. Deze commissie bestaat uit de h.h. Klijn te Scharnegoutum, Rijks te Heeg, Posthuma te Sneek, Kingma te Sneek en v. d. Ploeg te Bolsward. Ook te Leeuwarden, Harlingen, Heerenveen, Lemmer, Workum enz. zijn reeds gelijke commissies gevormd. N. Sn. Ct. Friesch Openluchtspel. Men meldt uit Heerenveen aan het Hbld. De opvoering van het tooneelspel wFrye Friezen”, het bekroonde stuk van den heer F. Loojenga, te Joure, (spelende in het jaar 1568), heeft Zondag plaats gehad voor de eerste maal. Zij geschiedde op een, naar reeds gemeld werd, zeer gunstig terreinin het bosch van den heer J. Hepkema. Terrein en tooneel vormen het zesde deel van een cirkel, en er is plaats 'voor drieduizend personen. De akoestiek bleek zeer gunstig. Het stuk is gespeeld door dilettanten uit Heerenveen voor meer dan tweeduizend belangstellenden. Voor af vertoonden de voornaamste spelers zich in een historischen optocht, die, evenals de voorstelling zelf, uitmuntend is geslaagd. De heer Van Kol en de crisis. De heer H. Van Kol, die weder in ons land is teruggekeerd, heeft aan een redacteur van De Telegraaf verklaard, dat hij zich niet kan vereenigen met het besluit in zake de socialistische ministers. Zijn meening is, dat de 8. D. A. P. de portefeuilles had moeten aannemen, natuurlijk met een scherp omschreven doel en op zeer duidelijk vastgestelde voorwaarden. Zij had dat moeten doen terwille van het algemeen kiesrecht en Staatspensioen. Dat de sociaal democraten aan de totstandkoming van die zaken zullen medewerken, achtte hij in de gegeven omstandigheden niet geheel voldoende: ze hadden ze zelf kunnen en moeten brengen. Sprekende Klokken. Sneek, 21 Juli. De heer K. Christian stelde ons heden in de gelegenheid de veel besproken klok van Duitschen bodem, Z/Die Sprechende Uhr”, te zien en te hooren. Zij verkondigt ons den tijd elk uur, elk half uur met een duidelijke menschelijke stem. Als men bedenkt, hoe onzeker men, vooral in den nacht, soms zijn kan van althans bij het slaan van de groote waarde van recht duidelijk. Door 't drukken op een koperen knop, aan den rechterzij wand aangebracht, wordt aan den tijdroeper ’t zwijgen opgelegd, en dan gelijkt die /zSprechende Uhr” op iedere andere klok, bij welke de tijd stil over de wijzer plaat heenglijdt. Nog een anderen knop, die zich boven op het voorwerp bevindt, heeft men maar even naar beneden te drukken en de tijd wordt bij kwartieren afgeroepen. B.v. »kwart over twee I” Wat de constructie van 't spreek werk betreft, deze berust niet op ’t gebruik van een Grammophoonplaat, noch op ’t gebruik van een phonografenwals, maar op een on- verslijtbaren filmband, die in verscheidene INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Woensdag 17 September zal in onze veste een turndag van het Noordergewest worden gehouden ter eere van het 50-jarig bestaan der Gymnastiekschool en in verband met de viering der onafhankelijkheidsfeesten. Op dien turndag zullen worden gegeven ’s Morgens van 9-12 wedstrijd. ’s Middags 12.5 aantreden voor den op tocht van alle deelnemende vereenigingen uit de provincie Groningen, Drente en Fries land en 300 schoolkinderen. 1 uur optocht door de stad. 2 uur groote openbare uitvoering. Vrije oefeningen door 300 schoolkinderen. Toestelturnen. Stokoefeningen Dames. Vrije oefeningen Heeren. Hordenwedloop Heeren. Estafetteloop Dames. Spelen. Prijsuitdeeling. Het doel van deze groote turnbetooging is aan velen te doen zien, wat men door lichamelijke oefening kan bereiken en om bij velen den lust op te wekken om of zelf te gaan turnen of hunne kinderen gymnastiekles te doen geven. Gij allen, die overtuigd zijt, dat voor een harmonische ontwikkeling lichamelijke oefening onmisbaar is, steunt ons en neemt één of meer aandeelen a f 2,50 in het noodzakelijk waarborgfonds. Ieder aandeel geeft den houder vrijen toegang tot het Sportterrein. Namens de regelingscommissie, H. BEEKHUIS, Voorzitter. G. H. SUTHERLAND ROYAARDS, Secretaris. D. TERHENNE, Penningmeester. HENRI schrijft in De Nieuwe Courant: „De eerlijkheid is de wereld uit”, hoorden we laatst iemand zeggen, die bittere ervaringen had opgedaan in den handel en in erge mate bedrogen was, ten koste van zijn porte- monnaie. Toch gelooven we, dat deze uitspraak in zijn geheel, evenals zoovele, welke ons in drift of in een zekere opwelling van toorn uit den mond rollen, wel ietwat overdreven mag genoemd worden. Een feit is het echter, dat er met de eerlijkheid, met de trouw aan het gegeven woord, die sierlijke deugd, soms vreemd wordt omgesprongen. Wanneer men zijn blikken maar eens goed werpt in de menschenkarakters en op de hoogte geraakt van hun zeggen en doen, van hun beweren en handelen, dan blijkt het maar al te vaak, dat er zoo weinig overeenkomst in is te vinden. zzIk beloof je..., hoe menigmaal wordt het niet uitgesproken, maar denkt men wel altijd goed na, wat zoo’n gegeven belofte feitelijk inhoudt? Op iedere belofte moet volgen een daad, de verwezenlijking van wat men beloofde, het doen van wat men gezegd heeft. Ja, onze tong is in vele gevallen zoo rad, en voor we ons feitelijk goed rekenschap hebben gegeven, van wat we beloven zijn de woorden er al uit en hebben we ons een plicht op de schouders gelegd, namelijk het volbrengen van wat we beloofd hebben. O, zoo weinig menschen hebben een wachter voor de lippen, en geven zich rekenschap van hun woorden. Vandaar dan ook dat brekers zijn, die de eene stapelen, maar niet het minste besef hebben van den ernst van het eenmaal gegeven woord. Men wil in deze wel beweren, dat het met onze voorvaderen in dit opzicht veel beter was gesteld. Onze voorouders zijn bekend om de trouw, en het volbrengen van hunne beloften. Als we al de geschiedenissen mogen ge looven, denk dan slechts aan het verhaal uit uw schooljaren, waar verteld werd van een Allbregt Beiling, die op zijn eenmaal gegeven woord, om terug te keeren, werkelijk terug kwam bij den vijand om... levend begraven te worden. En meerdere voorbeelden hebben we zoo in onze geschiedkundige verhalen, die het bewijs moeten leveren, dat onze voorvaders zich hielden aan het eenmaal gegeven woord. Uw ja, zij ja! Uw neen, zij neen 1 Of wij dan in onzen tijd geen mannen en vrouwen hebben, die volkomen betrouwbaar zijn, die getrouw volbrengen het eens gegeven woord, mannen en vrouwen, waarop men rotsen kan bouwen. Ja 1 gelukkig en dat mag er wel bij, nog zeer vele ook. Trouwens, wanneer het ook eens niet zoo ware 1 dan was ’t wel treurig diep treurig gesteld. Men zal mij tegenwerpen, dat ik in strijd kom met mijn eerste bewering, als zouden er zoovele woordbrekers zijn. Ik beweer echter, dat het eene het andere niet uitsluit. ’t Ware te wenschen dat de laatste categorie niet meer bestond, doch die zullen er wel altijd blijven. Wat dan onze plicht moet wezendeze maken, dat het aantal woordbrekers af neemt, zachtjes aan vermindert, en dat kunnen we door.karaktervorming. Iemand, wiens j a van heden een neen van morgen kan zijn, geeft blijk geen karakter te bezitten. Een man van karakter is een man van zijn woord, ’t Spreekt vanzelf, dat we de vrouw er hier bij bedoelen. Karaktervorming dus en hiermee beginnen in de eerste levensjaren, bij het kind. Waar heidsliefde, eerlijkheid, trouw, dat zijn syno niemen, die we bij de opvoeding van het kind dagelijks voor oogen moeten hebben bij de vorming van zijn karakter. En daarom worden deze deugden in de eerste plaats van ons zelf geëischt. Slechts wanneer wij zelven trouw zijn aan onze be loften, slechts dan alleen kunnen we die deugd bij anderen aankweeken. Leeringen wekken, Voorbeelden trekken 1 Als vanzelf volgt hier uit, dat we ons in deze voor overdrijving dienen te hoeden, zoo- dat we voorzichtig moeten zijn. Strikte op binnenwerk van de klok besteed, waardoor deze in elk opzicht aanspraak maakt op een tijdmeter, waarop men zich geheel kan verlaten. ’t Uitwendige ziet er ten slotte zoo een voudig en toch keurig uit, dat we zzde Sprekende Klok” gerust kunnen aanbevelen voor plaatsing in een elegant woonvertrek. De heer Christian verzoekt ons mee te deelen, dat hij te allen tijde bereid is, belang stellenden de nieuwe vinding te laten zien en hooren. Hepk. Nwbl. v .Fr. Hindeloopen, 21 Juli. De wegwerker J. B. werd eergisteren alhier door een klep van een waggon, die grint voor de Holl. spoorbaan aanvoerde, zoo ernstig aan het hoofd getroffen, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een medearbeider aan de spoorlijn wist hem nog juist bijtijds van de spoorbaan te verwijderen, waardoor ernstiger ongeluk voorkomen werd. Wartena, 21 Juli. De visschers klagen steen en been over de nieuwe bepalingen in de visscherijwet, welke 1 Juli j.l. zijn in werking getreden. Vooral de bepaling inzake de lengte van de snoek, voorheen 35 nu 40 centimeter, vindt men afkeurenswaardig. Van een visscher hoorden we dat hij op een morgen in zijn schakels tien snoeken had gevangen, doch van deze tien mocht hij er slechts één behouden, de andere negen waren juist be neden de nieuwe maat. Begrijpelijk zijn dus de broodvisschers niets met de nieuwe be palingen ingenomen. Een droevige moordaanslag, in den laatsten tijd in Den Haag onder de meest tragische omstandigheden gepleegd, doet de vraag nog eens weer rijzen of het toch wel goed is, dat wapenen, dat met name kleine en gevaarlijke wapenen als de moderne revolvers, zoo maar binnen het bereik van iedereen zijn. Als deze vraag ontkennend beantwoord moet worden, rijst daarna de nieuwe vraag of het niet noodig is, dat de Staat maat regelen neemt om te verhinderen, dat die revolvers binnen ieders bereik zijn. Beide vragen zijn moeilijk te beantwoorden. Brengt men de revolvers niet onder ieders bereik, sluit men dus deze instrumenten ook in de vergif kast, zoo zal betoogd worden, dan berooft men rustige en eerbare burgers van een voortreffelijk verdedigingswapen, terwijl de echte deugnieten toch wel een middel zullen vinden om zich deze gevaar lijke wapentjes te verschaffen. Intusschen heelemaal gaat deze rede- neering niet op. En zeer zeker gaat zij niet op ten aanzien van de gevallen, die wij hier bedoelen. Immers hier is vermoedelijk geen sprake van een echten deugniet, terwijl men over het geheel in Nederland zonder revolver toch rustig overal kan rondloopen. Het be treft hier vermoedelijk een zenuwlijder, iemand die zich niet voldoende rekenschap van zijne daden geeft, iemand met een zwakken wil, die op een gegeven oogenblik geen weerstand kan bieden aan de verleiding om zulke extreme handelingen te doen. Er zijn, dunkt ons, vele menschen, die, zoo ze al niet licht tot zulke uitersten komen, toch wel wilszwak zijn, en er komen steeds meer. Het gejaagde, drukke, moeilijke leven van dezen tijd maakt vele menschen tot halve zenuwlijders, die ze mogen al niet bepaald ziek zijn toch zooveel mogelijk moeten worden gehouden buiten toestanden, waaruit groot gevaar voor zichzelf of voor hun medemenschen kan voortvloeien. Dat gebeurt niet overal en met deze zwak ken rekent men niet genoeg. Zoo is b.v. met het oog op dezen de gemakkelijke wijze, waarop de coupéedeuren der moderne spoor wegwagens van binnen geopend kunnen worden, ongeschikt. En even ongeschikt voor hen is het bezit van revolvers. Die moeten dus buiten hun bereik worden gebracht, gelijk zij feitelijk buiten het bereik van ieder moeten zijn, die ze niet bepaald noodig heeft. Want een ongeluk gebeurt licht en zij kunnen zoo gemakkelijk in handen komen, waar ze niet thuis behooren, in handen van kinderen of van menschen met zelfmoordgedachten. Wij zouden dus van meening zijn, dat het heel wenschelijk ware, als deze gevaarlijke werktuigjes niet binnen het bereik van iedereen waren. En het eenige middel om ze buiten dat bereik te brengen is, dat de Staat ze in de vergifkast .sluit, dat m. a. w. de verkoop aan zeer strenge regels gebonden wordt, zoo hij al niet alleen bij uitzondering moet worden toegelaten. Wij ontveinzen ons niet, dat dit lastig is. Doch er bestaan voorbeelden, b.v. in Italië, van een oplossing dezer kwestie. En wij moeten ons in Nederland vooral niet verbeelden, dat wij met onze merkwaardige wet tegen het dragen van wapenen niets doen. Die wet, die over het geheel vrij nutteloos is, vermag tegen revolvers nagenoeg niets, daar een visitatie aan den lijve gelijk de minister uitdrukkelijk heeft geconstateerd Een bijzondere zorg is buitendien aan *t Vliegen volkomen eens te zijn. volging van" de gegeven beloften mogen en moeten we eischun, volbrenging van het een- f Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1