Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. De feesten te Franeker. V! 1913. 52ste Jaargang Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 60. Waar men de „vormen" vergeet. I I I n Zondag 27 Juli. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke daar spot en ■I geschre- het leven ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. II het aan ’t kalm effen water. De stuurdame, in passend costuum, houdt, op haar rieten stuurbankje gezeten, de touwen van het roer en vestigt a] haar aandacht op hare gewichtige taak. Aan de linker-achterzijde van de wherry ver toont zich een oud Friesch roeibootje, bemand met heer en dame in oud Friesch costuum. Aan de rechterzijde van de wherry een een heer, die zijn pagaai zeer en zijn vaartuig schijnbaar .De visch- een vischrijk een jonge dame behoort ge U te stellen; een jonge weduwe aan op de volgende wijze; een leeftijd wordt op andere wijze ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. onze lezers op te wekken tot een aan Franeker, geven we in de volgende een verklaring en om zoo te zeggen plattegrond van den optocht, op Dinsdag 29 Juli. naar har- dartelen in het mulle Daar ligt paartje, luchtig gekleed, in dolce far- Franeker zal feestvieren. Drie dagen, 28, 29 en 30 Juli a.s., zal men daar staan in het teeken van de sport. Het zestig-jarig bestaan der Groote Kaats- partij, uitgaande van de permanente commis sie, heeft aanleiding gegeven om een feest te organiseeren, zoo grootsch van opzet, als men nog niet vaak mocht beleven in het stadje. Maandag en Woensdag viert de kaatssport hoogtij, nationaal en internationaal. Wij mogen veronderstellen, dat onze lezers voldoende op de hoogte zijn van het feit, dat Franeker is en blijft het Delphi derkaatswereld. Op beide dagen zullen liefhebbers van het kaatsspel hun hart kunnen ophalen. Minder bekend is het echter hoe men zich heeft geïnteresseerd met de inrichting van den grooten sportoptocht op Dinsdag a.s. Wij waren in de gelegenheid een kijkje te nemen op het terrein van voorbereiding. Onze indruk is deze udat wordt iets moois, iets dat als eerste klas werk voor ’t licht zal komen”. Om bezoek regels een Korte beschrijving van den optocht. Voorop 4 jagers gekleed in bet costuum bij groote drijfjachten gebruikelijk en ieder voorzien van een jachthoorn waarop af en toe jachtsignalen worden geblazen. Op hen volgt een muziekkorps en vlak daarachter de eerste wagen voorstellende de kaatssport. Deze wagen ziet er ongeveer aldus uit Onder een baldakijn zetelt Victoria, de godin der overwinning, getooid met het teeken der overwinning, een lauwerkransen om vattend het vaandel van den Ned. Kaatsbond. Linten in de nationale kleuren afhangend van het vaandel worden vastgehouden ter eener zijde door 3 jongens in kaatscostuum ter andere zijde door 3 meisjes in het wit, gekroond met kransen. Drie kaatsers, voor stellende een Nederlandschen, een Belgischen en een Spaanschen speler (’t Ned. Kaatsspel, ’t Jeu de Pelote en ’t Pelote Basque) scharen zich onder het vaandel. Verder prijken op den wagen de zegeteekenen van den Ned. Kaats bond, de Mulierprijs, de Bogtstraprijs, benevens de Koningsprijs van de Franeker kaatspartij. Een rijkdom van bloemen en planten geeft leven en kleur aan ’t geheel. Achter dezen wagen volgen de wagens der Turn- en Athletische sport en die der Gemengde Balspelen. Deze wagens zijn te beschouwen als een geheel en zullen in passende versiering en aankleeding vooral op vallen door den duidelijken indruk, welke zij geven omtrent de vele takken van gymnastiek en sport, welke te zamen de lichamelijke opvoeding vormen van ons volk. Achter op den eersten wagen troont godin Hygiea. Verschillende trappen voeren van den troon naar het plat van den wagen. Al deze treden zijn bezet door volgelingen van Hygiea, te weten dames-gymnasten, schermers, worstelaars, speer- en steenwerpers en halterwerkers. De volgende wagen geeft een beeld van de verschillende balspelen, als korfbal, voetbal, slingerbal, lawn-tennis en hockey. Ter afwisseling volgt nu de eerste helft der wieler- en autosport. De wielersport wordt voorgesteld door 12 dames en 6 heeren, ver deeld in 2 groepen. De autosport is in deze groep vertegenwoordigd door 3 prachtwagens, de eerste en tweede wagen zijn ingezonden door de Firma Nauta Co., de derde door den heer van der Ploeg, beiden te Leeuwarden. Thans volgen de wagens der IJs- en Sneeuwsport. De ijssport geeft een getrouw beeld van een hardrijderij van mannen en vrouwen. De aankleeding is geheel gehouden in echt Frieschen stijl. De eerste wagen der sneeuwsport vertoont een arreslee, bespannen met een paard. Deze slee is een waar pronk stuk en ook nog uit ander oogpunt eene merkwaardigheid. Met deze slee maakte de heer H. Schaap uit Leeuwarden in den winter van 189091 een tocht over de Wadden naar het eiland Ameland. De tweede wagen der sneeuwsport vertoont een bobslee, waarop twee dames en twee heeren hebben plaats genomen. Behalve deze bobslee, welke hoog van de bergen komt, vinden op dezen wagen een skilooper en eenige in ons land meer bekende beoefenaars van sneeuwsport een plaats. De paardensport krijgt thans haar beurt, allereerst de oud Romeinsche rensport, ver-, tegenwoordigd door een Romeinsche wagen- renkar, bespannen met drie paarden. Daarna de oud Friesche paardensport, n.m.l. 8 Friesche paarden met bont hoofdstel en geel dek, op elk paard een ruiter in oud Friesch costuum. Hierna een Friesche draversjees, bespannen met een paard. Thans volgt de meer moderne rensport n.m.l. twee jockeys in costuum, elk gezeten op een renpaard, waarna nog volgen 2 sulkey’s, elk bespannen met een bekend draverspaard, alles geheel in den stijl der moderne rensport. De concourssport, een even belangrijk deel der paardensport als de rensport, volgt hiernaallereerst een Friesche sjees, bespannen met 2 Friesche paarden. Een ruiter en amazone volgen deze sjees, waar achter een Amerikaansch tweewielig concoursrijtuig, bespannen met een paard, gevolgd door een vierwieligen concourswagen bespannen met twee paarden. Thans vraagt de watersport onze aandacht; vooraan de zeilsport. Een Friesch jachtje geheel getuigd, schijnt de kabbelende golfjes van een meer te doorklieven. In het jacht zitten 2 dames en 2 heeren in zeilcostuum. De volgende wagen stelt ons de roeisport voor. Vier heeren in roeicostuum bewegen schijnbaar snel een vierriems wherry in een apart...... daar spot men met vormendienst, maar leeft bet vrije ongedwongen leven te midden der heerlijke natuur. En in het bosch vindt men een rustplaats in hangmat tusschen de eeuwenoude woud reuzen. Daar doet het jonge meisje vrij haar middagdutje onder het dichte bladerdak van ’t heerlijke woud. Daar ligt men in onge dwongen houding ter neder op ’t zachte mos bij de zware stammen, of vleit men zich ter neder op een rustbank van natuurhout. Ja, hier geniet men het vrije leven, en spot minachtend met de stijve vormen, die dagelijks drukken het uit-leven der mensch- heid. Of ga naar ’t strand. Daar niet minder, het ongedwongene, het zich vrij gevoelen. Daar ziet men met recht, dat men is ont vlucht het dagelijksch leven met zijn be kommernissen en zorgen, met zijn stijfheid en gedwongenheid. Daar geniet men ten volle. Ziet, hoe aardig, die wriemelende massa op ’t strand, ’t Is ’t beeld van een bijen koloniedie honderden strandstoelen zijn als zoovele bijenkorven, waartusschen het dartelt en krioelt. De oude dame zet zich luchtigjes in een strandstoel en leest er haar lievelingsschrijver, en naast haar verslindt het jonge meisje haar romannetje, dat vanmiddag nog uit moet. Daar ligt er een fluisterend paartje in ge lukkige stemming en droomt van de toekomst. En de zakenman verliest zijn ernst, en vliegt de beursberichten door, steekt een geurige havanna op, en maakt een leuk praatje. Daar verliest een ieder het decorum, en men ontdoet zich van jas en vest, van... zoover als de meest elementaire begrippen van welvoeglijkheid het maar toelaten. En in zee daar stijgt de pret ten top. Daar geniet men en rolt en duikt er naar hartelust, of vecht er tegen de bruischende branding. En bij de koetsjes een gescharrel negligé. Het strandleven is een leven apart*. Daar legt de stijfdeftige matrone haar in gewortelde vormen-manie althans voor een wijle af, qn wordt meegesleept door dat heerlijke, ongedwongen vrije vermaak. En zelfs het meest verstokte lid van anti-flirtgenootschap heeft moeite om strand den ernst te bewaren. O laat toch dat vrije, dat heerlijke aan bosch, duin en strand bestaan. De natuur wil hetDe natuur noodigt u uit. Daar heeft de vormende mensch gelukkig zijn vaak ontsierende hand thuisgehouden. Dat heerlijke brok natuur aan onze schoone Noordzee vraagt van u ongedwongenheid, vrijheid, blijheid, geen stijfdeftige vormen dienst. Daar moet de mensch leven in overeen stemming met zijn omgeving. Daar is het ons een behoefte, om ons te onttrekken aan het enge, beknellende vormen- bestaan, daar willen we ons vrij, geheel vrij gevoelen. onder de beschuttende parasol, en droomt van heerlijk levensgeluk. Daar stoeien jongens en meisjes telust, en rollen en c- zand. Daar spreiden de jonghuwden den disch op ’t duin, en houden met recht open tafel. Daar ligt men languit, in ongedwongen houding in het zand zich niet bekommerend om vrijpostige blikken. Op Holland’s duin leeft men een leven de uitvoering vooraf gaan. Hepk. Nwbl. v. Fr. Gevolg der verkiezingen. Evenals de R. K. Arbeidersvereeniging te Enschede nam ook het Kruisverbond met algemeene stemmen het besluit niet mede te werken aan de onafhankelijksfeesten aldaar, wegens de houding der vrijzinnigen bij de jongste verkiezingen. Alg. U. OBSERVER schrijft in de Enkhuizer Ct.: Vormen en manieren menschenkinderen, daar zijn al heel wat woorden over ven. Wat heeft men voor en na al tusschen vormen bekneld. Vormenen nóg eens vormen. Je moet precies weten, hoe het behoort, of anders zondig je tegen de vormen van de wellevendheid. ’t Is gewoon, om er kippenvel van te krijgen. Zelfs doet al jaren een wetboek ja, schrik niet lezer(es) een wetboek dienst, om den fatsoenlijken mensch te herinneren aan zijn manieren, ’t Is het Wetboek van Mevrouw Etiquette, waarin alles verklaard wordt, wat omtrent manieren, vormen, klee- ding, goeden toon enz. in den smaak is. En ik verzeker U, de studie van bedoelde wetsartikelen is niet gemakkelijk. Bij deze gelegenheid behoort ge zóó te kleeden, bij een andere gelegenheid weer zus, en bij een derde geval weer anders. Ja, daar valt niet mee te spotten. Tegenover aldus voor spreekt ge dame op begroet. Mijnheer A. spreekt ge aan met Weledel mijnheer B. met Weledelgeborenmijnheer C. met Weledel-Hooggeboren misschien is er ook nog wel een titelatuur Weledel- zesde-étage-geboren. Aan tafel, in de balzaal, op visite hebt ge u te onderwerpen aan be paald voorgeschreven vormen, waarmee het niet licht valt te spotten. En, voor wie niet op de hoogte is met deze manieren en ge bruiken, raden we beslist aan, -kennis, nauw keurig kennis te nemen van het bedoelde Wetboek het laat U bepaald in geen enkel opzicht in den steek. Maar... in ernst, lezer, we hebben neiging om hartelijk te lachen, om danig den spot te drijven met die overdreven mooidoenerij. Werkelijk er wordt in het dagelijksch leven dan toch wel danig komedie gespeeld en veelal komen we voor gevallen te staan van levensmaskerade. Of wij dan alle vormen maar overboord willen gooien In het minst niet. Voor ons hebben de burgerlijke beleefdheden nog altijd zekere bekoring. We zien liever kinderen, die den beleefden toon voeren dan van die onbeschofte vlerken. We houden er van ons hoofddeksel bijv, niet op ons hoofd te laten roesten. Maar... waar we hardnekkig tegen pro- testeeren, waar we een gruweldigen hekel aan hebben, dat is die stelselmatige vormendienst, die gedwongen etiquette, die mooidoenerij op groote schaal. Aan alles komt ten slotte een grens. En zoo komt het ook, dat men van het eene uiterste in ’t andere vervalt. Er zijn er helaas ook, die in het lompe, het ruwe, een zeker behagen scheppen, en hier bepaald prat op gaan. Dit zijn natuurlijk twee uiterstenwij willen noch het één, noch het ander, maar kiezen in dezen den gulden middenweg. In vele gevallen vormen de omstandigheden den mensch. Daaraan dachten we in dit verband, toen we dezer dagen ee ns een heer lijken dag doorbrachten aan duin en strand. Welk een verschil tusschen het leven in onze dagelijksche omgeving, en dit duin- en strand vermaak. ’t Strand- en duinleven, geloof me, is een leven apart. Daar geen gedwongen deftig heid en stijve vormen. Daar niet een zich angstig bekommeren om vormen en manieren. Daar geen komedie-spelerij,geen levens maskerade. Neen, aan bosch, strand en duin leeft men het vrije leven, daar geniet men, omdat men zich niet bekneld voelt in het enge keurslijf van Mevrouw Etiquette”. Neem een kijkje in het duin, een niente Wonseradeel, 23 Juli. Voor de betrekking van 2den dorpsreiniger te Witmarsum salaris f 165 per jaar bij twee dagen dienst per week heeft zich geen enkele gegadigde aangemeld. Ook was er geen enkele sollicitant voor wegwerker één dag per week tegen f65 per jaar. Arum, 23 Juli. Op den aardappelafslag alhier waren aangevoerd 750 korf aardappels muizen en Borgermuntersche. Hoofdzakelijk werden ze opgekocht voor Engeland. De prijs der muizen was f 0.85 per korf, Borger muntersche f 0.80. De aanvoer ter veiling zal op de beide a.s. veilingen wel minder zijn de prijs valt tegen en de weersgesteldheid is minder gunstig om te rooien. Derde opvoering van „Frije Friezen”. Heerenveen, 25 Juli. Ons wordt mee gedeeld, dat een derde opvoering van het openluchtspel z/Frije Friezen” zal plaats hebben op Zondag 3 Augs. a.s., indien de inteekenaars van het garantiefonds geen bezwaar maken, dat het nog resteerende bedrag van het garantiefonds als garantie voor deze derde opvoering wordt bestemd. De entreeprijzen zullen bij deze derde opvoering worden verlaagd. Er zal ditmaal geen optocht aan kano, waarin handig hanteert snel door ’t water doet schieten, sport toont ons den oever van water. In het water een Friesche schouw, waarin twee dames en twee heeren, in luch tig hengelcostuum, zich bezig houden met visschen. Op den oever een echte Amster- damsche hengelaar, in typisch costuum, druk bezig de edele hengelsport te beoefenen. Op een boomstronk aan den oever zit een jongetje, dat zich eveneens onledig houdt met visschen. De tweede helft der Wieler en Autosport, zorgt thans weer voor wat afwisseling. De indeeling is geheel als bij de eerste helft. De Auto’s welke in deze groep onze aan dacht vragen zijn achtereenvolgens van de heeren G. J. Huizinga, Nauta Co., en Jager Wierda allen te Leeuwarden. Hierna volgt tot sluiting van den stoet wederom een muziekkorps. De Sporttentoonstelling welke ook in deze dagen te Franeker wordt gehouden zal veel interessante zaken te zien geven. We zullen daar vinden, vele zegeteekenen, zilveren ballen, de Muliers- en Bogtstra prijzen, lauwerkranzen, sportbekers, zilveren luxe-voorwerpen, pracht- collecties van medailles, ingezonden door onze koningen op kaatsgebied. Al dit moois is veroverd in het perk. Een reuzencollectie vaandels van kaatsclubs en andere sportver- eenigingen versiert de wanden van het exposi tiegebouw. En niet alleen de kaatssport heeft hier zijn schatkamer geopend, daar is ook aange bracht een keur van prachtige overwinnings- teekenen, indertijd behaald op de harddravers- baan, o.a. 3 gouden zweepen, meerdere gouden oorijzers, met in de knoppen de gekroonde S. of E. En dan zien we nog al die mooie prijzen, gewonnen bij zeil- en roeiwedstrijden, te veel om op te noemen. Alles is artistiek geëtaleerd en bloem versierd. Als het weer nu wil meehelpen dan zullen ongetwijfeld de dagen van Maandag, Dinsdag, en Woensdag, 28, 29 en 30 Juli a.s. een schitterend verloop hebben. Dat wenschen we der ondernemende commissies van harte toe. Ws. P. 8. ’s Avonds een extra-tram naar Bolsward. Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1