1913. No. 61. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang Bols ward en Wonseradeel. lieuws- en Advertentieblad 1 FEESTEN FRANEKER. I I h p h 13 Lycurgus naar Knijpe. f u H 11 I L I i Donderdag 31 Juli. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke dat was Bolsward, Jtili 1913. en begaven we ons weer naar de den uitslag der wedstrijden te ,/door sport plastisch spel, 28, 29 en 30 Juli 1913. (Zie vervolg op pag. 2.) INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ^Lycurgus” I sieraad. een park een m.i. wel goed ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. geloopen, waarna we ons verkleedden en gingen dineeren. Van 67 gaf het Heerenveensch muziek- en om 7 uur nam het aan vang, waarvan zeer of welwater niet aan te raden is voor begieting. Ook in dit opzicht is het daarvoor nu bestemd terrein in geen gunstige positie, wijl het ver van elk vaarwater is gelegen. Naar mijn bescheiden meening voldoet het land tegenover den heer Kroeger veel meer aan de eischen om er een Stadspark te hebben. Gelegen aan den zuidkant der stad is het van natura al reeds voor de noordenwinden beschut, terwijl het zuiderzonnetje er vrij spel heeft om de geplante boomen en heesters te koesteren om in korte jaren reeds lommer rijke paden en lanen te hebben. Men kan aan de verschillende kanten van ons afge graven Bolwerk wel zien, waar de boomen het weelderigst en vlugst tot wasdom komen. Ik vernam dan ook, dat men aanvankelijk het oog had geslagen op dat land over de Nieuwe Turfgracht, doch dat de bouw eener brug over die gracht nog al bezwaarlijk werd geacht, terwijl men ook meende, dat men dat terrein beschikbaar diende te houden voor een eventueele uitbreiding van de stad. Mij werd gezegd dat dit terrein tusschen stad en groot- scheepsvaarwater in de toekomst nog begeerd kon worden voor den bouw van huizen en fabrieken, in den trant als voor eenige jaren reeds een grondplan is ontworpen. Die bezwaren deel ik niet. Een brug, in hoofdzaak voor voetgangers, behoeft niet zoo groot en zwaar te zijn, dat de kosten een belemmering zijn voor doorvoering van het plan eener beplan ting. En wat den grond als bouwterrein betreft, dan is mijn oordeel dat het daarmee niet zoo druk zal loopen. Was er behoefte aan, dan zou men er reeds lang mee aan gevangen zijn, doch nu men buiten de poorten eenmaal met den aanbouw is begonnen, zal de behoefte aan het bedoelde land niet groot meer zijn. En gesteld al, dat men later ook aan de Sneekervaart fabrieken enz. wil stichten, welnu, dan is het plantsoen geen belemmering, want het terrein is zoo groot, dat er nog bouwterrein over blijft. Laat men dan in de toekomst gerust dat plantsoen met straten omringen. Er zijn wel meer parken die later in de bebouwde kom zijn ingesloten. En dat strekt zulke steden juist tot een Wijl echter de aanleg van zaak is voor altoos, dient men uit te zien naar een geschikte gelegenheid opdat het nageslacht later geen spijt zal hebben van onze daden en werken, dient men de bezwaren vooraf wel degelijk te overwegen. Doel van dit schrijven is dan ook alleen den heeren, die deze zaak voorbereiden, op die bezwaren te wijzen, in de hoop dat zij er rekening mee zullen willen houden, en in ’t vertrouwen tevens, dat ook anderen hunne meening in dezen kenbaar zullen willen maken. Dankend voor de verleende plaatsruimte M. WIERDA. die besproeiing is frisch en versch water noodig. Als er singels en een vijver gegraven worden, dient het water gedurig ververscht te worden. Een park dient daarom bij voor keur aan of nabij het buitenwater te zijn. In Sneek, Leeuwarden, Grouw, Amsterdam en overal waar men haast komt, wordt deze verversching door stroomend water bewerkt, terwijl ook voor den groei der planten, grond- KranigBepaald kranig, zoo is de totaal indruk, dien we en met ons velen hebben gekregen van deze feesten. Breed van opzet, keurig ineengezet, en dat alles best geslaagd. Officieel werd Maandagmorgen het drie- daagsch feest geopend waarna de nationale kaatswedstrijd begon. Voor Maandag was ’t bezoek vrij voldoende. Mooie prijzen, flinke kaatsers en alles zóó geregeld als men dat van de P. C. gewoon is. Den eersten dag riepen ambtsplichten ons elders en bezocht Ws. slechts ’n uurtje de partij. Acte de presence, beleefdheidshalve. Maar Dinsdag waren we van de partij, die partij heeft ons bijzonder voldaan. In ’t vorig nomtner van ons blad hadden we ’t genoegen den platten grond van den grooten Sportoptocht voor onze lezers te mogen uitteekenen. De verwachting is verre overtroffen. Die optocht van Dinsdag is geweest eene zooals plattelandssteden niet spoedig zullen inscéneeren. Alle mogelijke sportuitingen werden voorgesteld en dat alles zóó aardig bedacht, zoo chique uitgevoerd, dat we daarover Mijnheer de Redacteur! In een der laatste nummers van de Bols wardsche Courant werd melding gemaakt van den aanleg van een Stadspark alhier. Gewis elk Bolswarder zal met zulk een wandelplaats zeer zijn ingenomen. Volksparken behooren in den tegenwoordigen tijd bij elke plaats van beteekenis te zijn, en dat Bolsward hierin niet langer mag achterstaan, zal ieder toe stemmen. Zulk een park toch is een plaats van ontspanning voor jong en ouddaar te wandelen zal vrij wat aangenamer en gezonder zijn dan op onze stoffige en zonnige wegen. Gaarne wil schrijver dezes dan ook hulde brengen aan die heeren, welke in dezen het initiatief namen, en vooral ook aan de onder linge samenwerking van de heeren Bestuurs leden onzer Stichtingen, waardoor de aanleg van zoo’n park hier mogelijk zal worden ge maakt. Toch meent hij, dat als het eenigszins kan, voor zulk een plantsoen en wandelplaats een in alle opzichten geschikt terrein moet worden gezocht. Wijl nu 1 het Stadspark poort, is hij Heeg, 28 Juli. Een schippersvrouw alhier, had dezer dagen een nieuw 5 gulden stukje tusschen haar huishoudelijke gelden in de portemonnaie. Een kind uit de buurt, dat een boodschap voor de vrouw had gedaan, zou van haar een cent tot belooning hebben. De vrouw, niet verdacht zijnde op haar waardig geldstukje tusschen de centen, gaf echter het kind f 4,99 meer voor de bood schap dan de bedoeling was geweest, n.l. het goudstukje voor een cent. Het kind, er niet bewust van natuurlijk, bracht spelender wijze de waardige cent bij moeder thuis. De moeder van het kind, na eerst geïn formeerd te hebben, was zoo getrouw deze bloedige cent weer terug te brengen, doch jammerlijk moest de arme schippersvrouw haar onschuldige fout met een flink pak slagen van haar man ontgelden. Gelukkig zijn de nieuwe uitgegeven centen zwart, opdat men beter genoemde geldstukjes kan onderscheiden. {F. Cl.) korps een concert Bal Champêtre een druk gebruik werd gemaakt. Om 8 uur feesttent om vernemen. Na vele speeches werd hiertoe eindlijk overgegaan. Eerst kwam de vijf kamp heeren aan de beurt. De voorzitter der Jury de heer J. EI. Luiting van Amsterdam deelde den uitslag mee, waarna de prijzen persoon lijk door den Bondsvoorzitter, den heer Joh. Heynen, werden overhandigd. Allen zitten in spanning te wachten. Daar wordt door den heer Luiting meege deeld le prijs /Leonidas” van Utrecht met 324 punten. Een luid hoera weerklinkt van den kant der Utrechtenaren. Een afgevaar digde neemt den prijs in ontvangst met een toespraak van den heer Heynen. De 2e prijs is toegekend aan van Bolsward met 294 punten. Donderend klinkt ons hoera, vermengd met dat der Jousters, die bij ons aan dezelfde tafel zitten, door de tent. De heer Royaards neemt den prijs in ont vangst, waarna de opnoeming verder gaat. 3de prijs //Brinio” te Leeuwarden met 290 punten. 4de prijs //Lichaamsontwikkeling” te Delft met 288 punten. 5de prijs //Thor”, Schiedam met 283 punten. 6de prijs //Vriend schap en Kracht” te Joure met 266 punten. De uitslagen der andere wedstrijden zijn voor dit Blad van minder belang. Gezellig hebben we toen ’s avonds nog feestgevierd. Het Bal champêtre was nog in vollen gang, in de feesttent werd ook gedanst, een draaimolen op het terrein, alles zorgde voor een vroolijke stemming. Het feest is dan ook wonderlijk mooi ge slaagd. Het weer werkte bijzonder mee en ook de aanwezigen deden hun best om alles in goede orde te doen verloopen. Geen wan klank is dan ook gehoord, //Knijpe” kan op het feest met genoegen terugzien. Hulde komt het dorpje toe voor de goede wijze waarop alles geregeld was. Daarom een hoera voor de inwoners van Knijpe, de regelings- en de feestcommissie en verder dank aan allen die ons het verblijf aldaar zoo aangenaam maakten. Ten slotte nog dit. //Lycurgus heeft door het behalen van den 2en prijs blijk gegeven te kunnen en te willen. Laat dit dus een aansporing zijn voor velen om lid te worden der vereeniging, misschien zullen zij dan ook in de gelegenheid zijn later prijzen te behalen. Onder de eminente leiding van den heer Sutherland Royaards moet ieder die iets voor gymnastiek gevoelt en zich bij onze vereeniging aansluit en een goed lichaam daarvoor bezit opgroeien tot een besten gymnast, die zijn goed lichaam hierdoor kan behouden en ver beteren, terwijl de zwakkeren door de gym nastiek zullen worden tot sterke robuste personen. J. H. maar één woord kunnen zeggen: //uitstekend”. Hulde aan de mannen van het initiatief, bovenal aan hen, die deze zaak arrangeerden. Des avonds werd de ommegang herhaald, thans bij fakkellicht. Dat er schier overal bengaalsch vuur werd ontstoken als de stoet voorbijging behoeft niet gezegd. En weer hoorde men van allen kant uit roepen van bewondering en verbazing. De Sport-tentoonstelling in het Vereeni- gingsgebouw aan het Martini-plantsoen is interessant. Zooals we Zaterdagavond reeds zeiden, omvat ze prijzen van allerlei aard, gewonnen bij de meest onderscheidene takken van sport in vroegeren en lateren tijd, be nevens gravures, teekeningen en voorwerpen, betrekking hebbende op sportgebied. Een uitgezóchte collectie. Jammer, deze expositie slechts drie dagen duurt. Ze is zoo keurig. Dinsdagmiddag werden de Belgische kaatsers feestelijk van den trein gehaald. Wat een menschen! Dat was voor onze zui delijke sportbroeders nu eens een echte entrée joyeuse. En ’s avonds. In de Koornbeurs de beide eerste avonden opvoering van verbroederin g”, een ontworpen door den heer Y. Schuitmaker. Den begaafden schrijver is het gelukt een opus te schrijven dat op ’t meest laat uit komen de zegenende werking der sport. Mars, de krijgsgod, Haat, Gladiatoren, ze moeten het veld ruimen voor de sport en de humaniteit. Vrede en welvaart dat is de slotsom van dit zoo gelukkig geslaagd spel. Een woord van hulde aan de executanten en hen, die den schrijver ter zijde stonden voor de instudeering van den zang, de standen, de regie. het plan schijnt te bestaan om aan te leggen buiten de Sneeker- zoo vrij hiertegen eenige beden kingen te opperen. De noorde- en oostewinden hebben altoos een nadeeligen invloed op den groei van houtgewas en bloemen. Vooral de fijne heesters en planten, dient men zooveel mogelijk te beschutten tegen het ruwe klimaat. Om die reden is het daarvoor bestemd terrein buiten de Sneekerpoort niet aanbevelens- waardig. Voor de bewoners der stad is het een zaak van belang dat het park niet te ver van ’t centrum der stad is gelegen. Bij groote steden beeft men gewoonlijk buiten elke poort een wandelpark, doch ons aan te leggen plantsoen zal moeten dienen voor alle bewoners, vandaar dan ook dat het niet te ver van het midden der stad moet liggen, indien dit althans kan, opdat het spoedig voor ieder te bereiken zal zijn. Vooral voor ouden van dagen en voor kleine kinderen is het gewenscht dat het wandelpark dichtbij is gelegen en men op den weg er heen en vandaan zoo weinig mogelijk last zal hebben van wind en stof. Nu is de Sneekerpoort genoeg bekend als //het koude hoekje” waar wind en stof dikwerf erg hin derlijk zijn. Dan is er nog een punt, dat niet uit het oog moet worden verloren. Zal een aanplanting goed gedijen, dan moet er bij droogte en felle zonneschijn flink begoten worden. Voor (Van onzen bijzonderen correspondent.) Eindelijk was het dan zoo ver gekomen. Weken te voren hadden we bijna eiken dag ons geoefend in hardloopen, steenstooten en vérspringen, en vooral in de vrije- en toesteloefeningen, die op het concours te Knijpe verplicht waren. Zaterdagmiddag trok ken we opgewekt van geest naar ’t dorpje, waar we al onze krachten zouden inspannen, om te trachten een medaille te behalen. Na aankomst in het met vlaggen versierde dorp, begaven we ons naar de boerderij, waar we den nacht moesten doorbrengen, om ons een weinig op te knappen en daarna naar 't feestterrein, versierd' met eerepoorten, waarop met groote letters ’t woord //Welkom” prijkte. In de groote feesttent waren reeds ver scheidene turners en turnsters aanwezig, be nevens eere-leden en oud-leden van //Knijpe” en //O.D.A.” Ruim 8 uur wordt de bijeenkomst door den heer L. de Jong, voorzitter van de feest commissie, en hoofdleider van het concours, geopend, die allen hartelijk welkom heet. Door een vertegenwoordiger van het Noor- dergewest wordt //Knijpe” gelukgewenscht met haar 20-jarig bestaan en haar een krans aangeboden. Eveneens door de Dames G.V. van Amsterdam. »Tyr” van Heerenveen en //O.D.A.” van Knijpe bieden beide aan de feestvierende vereeniging een herinnerings- medaille aan. Hierna voerden verschillende vereenigingen goed bestudeerde oefeningen uit, waaronder die van //Lycurgus” een zeer goed onthaal vonden. //Leonidas” van Utrecht, //O. D. A.” van Knijpe en turners van Amsterdam, Rotter dam en Schiedam voerden ook zeer mooie nummers uit. De stemming is uitmuntend. Herhaaldelijk weerklinkt het Turnlied, het Friesche Volkslied en andere liederen. Ook de Bondsklap wordt dikwijls gehoord. Een muziekje van Leeu warden speelt vroolijke wijsjes, die lustig worden meegezongen. Om 12 uur ongeveer wordt overgegaan tot het bal, waaraan zeer velen deelnemen. Om 2 uur ’s nachts stappen we naar de schuur, waar een gemeenschappelijk bed voor pl.m. 30 turners is samengesteld uit hooi, bedekt met zeildoek. Met gejuich worden we door de reeds aanwezigen ontvangen. Na ons een weinig ontkleed te hebben, zochten we een deken en gingen liggen met het doel om te slapen, maar jawel, telkens weer kwamen anderen binnen, zoodat het steeds rumoerig bleef en er van slapen niets kon komen. Om 4 uur lagen we allen nog te zingen van z/We slapen vannacht in ’t schuurke” en andere //schoone” liederen, zelfs het //Stille nacht” werd niet vergeten. Den volgenden morgen om half zeven de boer weer present om ons te roepen. Fluks waren we gekleed en gingen naar een tegenoverliggende boerderij om te ont bijten. Dit was werkelijk goed, brood zooveel men lustte, met versche melk of karnemelk er bij. Daarvan knapten we gelukkig weer heel wat op. Ruim 8 uur begint op het nat bedauwde terrein de wedstrijd. Op een groot plankier worden de vrije oefeningen uitgevoerd, die over het algemeen goed afgewerkt worden. De vijfkamp voor heeren, bestaande uit 2 vrije oefeningen, 2 brugoefeningen, hard loopen 100 M., vérspringen en steenstooten trekt de aandacht. Publiek is er nog weinig. ’s Middags ongeveer 1 uur wordt op een weiland, bij café Velde de optocht opgesteld. 32 vereenigingen met 25 vaandels doen hier aan mee. Goed wordt er gemarcheerd, vooral als de jury in zicht is. Bij de woning van den heer Ruiter te Zestienroeden wordt halt gehouden, de eere- wijn aangeboden en daarna weer naar het feestterrein teruggemarcheerd. Naar schatting bevinden zich daar thans 3 a 4000 toe schouwers. Het muziekkorps van Heerenveen is met den optocht gearriveerd en zorgt voor afwisseling. De algemeene vrije oefeningen der heeren maken grooten indruk, eveneens die der dames, ’s Middags worden verder gehouden de esta fettenloop voor dames, hinderniswedloop voor heeren en de algemeene toesteloefeningen voor heeren. Om 5 uur ongeveer was alles af- Bolswardsche Courant i Ir 4^--

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1