Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 B Zondag 3 Augustus. V 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 62. r /I I I 4 Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke het gebouw niet kas-verificatie over van als die wordt bedoeld een Vergadering op Donderdag 31 Juli 1913. - 14.000 (1900) - 14.000 (1910) - 5.500 f 241.50 f 286.50 14 9 6 van f 300, in de laatste ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. mee dat de ontvang sten dezer rekening bedragen f 156.706.69 de uitgaven - 152.536.51 en hij is meente kas, met advies Wethouders Burg, en ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. batig saldo - 4.170.18 De rekening wordt gesteld in handen der commissie van de begrooting voor 1912, zijn de de heeren Keikes, Lunter en Boersma. 3. Behandeling van de rekening van den weg Bolsward-Harlingen over 1912, met rapport. De Commissie welke deze rekening onder zocht, had een opmerking over ’t vervoer van basaltslag. Er staat in de rekening dat 225 stère vervoerd is en de kosten f 318.75 be droegen, wat volgens tarief te hoog is. De Voorzitter kan toelichten dat het ver een schrijffout, het moet zijn Vrijdags één lokaal beschikbaar moet blijven voor het Muziekkorps en 1 mag worden beschadigd. Met algemeene stemmen toegestaan. 10. Behandeling van het adres van de wed. J. van Dijk om eene toelage uit de ge- van Burgemeester en i. Rapport van de Commissie der Stads werkinrichting inzake het onderzoek naar meer productieven arbeid. De Voorzitter zegt dat dit zakelijk rapport ter visie wordt gelegd en wel waard is het goed onder oogen te zien, om bij de gemeente- begrooting deze zaak te behandelen. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Proces-verbaal van het 2e kwartaal 1913. Ter visie voor de leden. 2. Aanbieding van de gemeenterekening over 1912. De Voorzitter deelt Ingekomen stukken a. Een missive van den Commissaris der Koningin, waarbij aan den Burgemeester een verlof wordt verleend van 31 Juli tot 26 Augs. b. Resolutie van Ged. Staten, goedkeuren de ’s raads besluit tot het doen eener be taling uit het fonds voor onvoorziene uitgaven. c. Idem goedkeurende de staten van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting dienst 1912. Aangenomen voor kennisgeving. d. Adres van de plaatselijke Commissie tot viering van het 100-jarig bestaan van Neerlands onafhankelijkheid, berichtende dat de Burgerij blijk heeft gegeven dat men hier dat feest wenscht te vieren. Voor onthaal der schoolkinderen ten getale van omstreeks 1100, wordt een subsidie uit de gemeente kas verzocht groot f 350, De Voorzitter stelt voor dit adres te stellen in handen B. en W. om advies. De heer v. d. Klei doet op verzoek der Commissie het voorstel om deze zaak urgent te behandelen. De heer Eisma ondersteunt dat voorstel. Over dit voorstel wordt nog al eenige discussie gevoerd, maar ’t wordt ten slotte toch aangenomen met 9 tegen 3 stemmen, de beide Wethouders en de heer Terhenne. Nu de urgentie aangenomen is wordt over ’t verzoek om f 350 voor een schoolfeest toe te staan ook weer druk gesproken, en wordt opgemerkt dat de Commissie in de circulaire aan de burgerij ook al gelden vroeg voor een te houden kinderfeest, maar van andere zijde wordt toegelicht dat uit de reeds opgehaalde of toegezegde som van de burgerij wel kinder feest wordt gegeven, zooals wedstrijden enz., maar voor de tractatie der schoolkinderen wordt op den steun der gemeente gerekend. De som f 350 wordt uitsluitend besteed voor een te houden schoolfeest. Na die verzekering gaan allen met het verzoek mee, zoodat het met algemeene stem men wordt toegestaan. e. Schrijven van de afd. der S. D. A. P. verzoekende dat de cokes onzer gasfabriek voor ingezetenen voor denzelfden prijs ver krijgbaar wordt gesteld als waarvoor zij nu naar elders wordt vervoerd. Gesteld in handen van B. en W. om advies, de Gascommissie gehoord. f. Schrijven van ’t Gemeentebestuur van Wonseradeel voorstellende om wijziging te brengen in ’t beheer van den weg, wijl daardoor per jaar ongeveer f 400 bespaard kan worden. Wonseradeels gemeentebestuur biedt aan de administratie gratis te voeren. Als men in beginsel hiervoor is, zal het nadere voorstellen doen om de zaak reglemen tair in orde te brengen. In handen van B. en W. om advies. g. Missive van B. en W. behelzende eenige wijzigingen inzake het voorstel en rapport der raadscommissie over het plan om den toestand van het Hengstepad te ver beteren. B. en W. hebben in dezen ook overleg gepleegd met het bestuur der Broerekerk, omtrent eenige verandering in de bestrating langs en naar dat kerkgebouw. Dit voorstel wordt met de gemaakte schets- teekening ter visie gelegd. h. Voorstel van B. en W. inzake de ver ordening tot heffing van schoolgeld in deze gemeente, waarvoor opnieuw de Kon. goed keuring moet worden aangevraagd. De ver ordening is in overeenstemming met de thans bestaande, alleen wordt eenige wijziging voor gesteld in de classificatie. Ter visie tot de volgende vergadering. bekorting der behandeling en vraagt of de leden ook iets hebben aan te merken. Zelf maakt hij attent op een onduidelijkheid in art. 6 waar moet staan dat voor elke vacature een aanbeveling van 2 -of 3 personen moet worden ingediend. De heer Keikes vestigt de aandacht op art. 21 der nieuwe Armenwet, waarin gebiedend wordt voorgeschreven dat een onderzoek wordt ingesteld naar de aanvragen om ondersteuning, en in art. 23 van dit ontwerp-reglement is dit niet voldoende bepaald. Na eenige discussie over wijziging van art. 23 en 24 wordt bepaald, dat in plaats van „kan” het woord „zal” wordt geplaatst. De heer Lunter wilde de redactie wijzigen door voor te schrijven, dat „na onderzoek” de onderstand wordt verleend. Zijn voorstel wordt verworpen met 9 tegen 4 stemmen, de heeren v.d. Wal, Lunter, Eerdmans en Praamsma. Dat het woord „kan” zal veranderd worden in „zal” wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Om in art. 23 waar staat, dat een nader onderzoek kan gelast worden, dat woord „nader” te schrappen wordt aangenomen met 11 tegen 2 stemmen de heeren Praamsma en v.d. Meer, waarop het geheele reglement en-bloc in stemming gebracht, wordt aangenomen met algemeene stemmen. 13. Behandeling van de gewijzigde In structie voor den Stadsgeneesheer. De heer Vis vindt hierbij in art. 4 uitdrukking min gewenscht n.L, dat de ge neesheer de geneeswijze op eenvoudige en min kostbare wijze zal bevorderen. Dat minkost bare vindt hij, kon er wel uit. Na eenige discussie waarbij nader uitkomt, wat er mee bedoeld wordt, wordt besloten die 2 woorden te schrappen, omdat men aan den geneesheer moet overlaten de behandeling van de patiënten. Tegen de schrapping verklaarden zich de heeren Praamsma, Keikes en Lunter. De geheele gewijzigde instructie wordt goed gekeurd met algemeene stemmen. 14. Behandeling van de gewijzigde In structie voor de Sladsvroedvrouw. De heer Lunter wenscht bij art. 5, waar aan de Vroedvrouw ook particuliere practijk in den omtrek wordt toegestaan, te voegen, als de diensten hier er niet onder lijden. Na gehouden discussie wordt deze toevoeging met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer v. d. Klei wenschte met het oog op de uitbreiding der stad de jaarwedde, die nog altoos f 250 bedraagt met f 50 te ver- hoogen. De Voorzitter merkt op, dat dit heden niet aan de orde kan komen, wijl het buiten de instructie omgaat, en het Armbestuur daar over eerst zou moeten worden gehoord. Als het hem ernst is met het voorstel, behoort hij dit schriftelijk in te dienen. De gewijzigde instructie wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. 15. Onderzoek van de geloofsbrieven van de benoemde leden van den gemeenteraad. De Voorzitter wijst tot leden der commissie van onderzoek aan de heeren Terhenne, Eerdmans en Lunter. Tijdens het onderzoek wordt de vergadering geschorst. Toen het onderzoek was afgeloopen, ver lieten de heeren Kramer, v. d. Meer, Praamsma en Vis de zaal en werd het Voorzitterschap zoolang bekleed door den heer Eisma. Bij monde van den heer Terhenne rap porteert de commissie, dat de stukken in volkomen orde zijn bevonden, weshalve de commissie concludeert om de heeren Kramer, v. d. Meer, Praamsma en Vis toe te laten als raadsleden. Met algemeene (9) stemmen alzoo besloten. De afwezige heeren worden weer binnen geroepen en daarop wordt de openbare zitting geschorst. De laatste dag van zomermaand gaf ons nog een raadsvergadering en wel eene met een agenda van 15 punten. De Burgemeester was juist dezen dag met verlof, en dus was de heer Kramer als oud ste Wethouder Voorzitter. Tegenwoordig waren 12 leden, de heer Eerdmans was absent, doch had kennisgegeven dat hij misschien wat later toch nog zou komen, en dat is ook geschied, zoodat de vergadering het laatste deel voltallig was. De notulen werden gelezen en goedge keurd. u 6. Aanbieding geldkohieren over hel 2e kwartaal 1913. Deze kohieren, ten bedrage van voor de school voor m.u.l.o. en van voor school no. 1, worden met algemeene stemmen alzoo vastgesteld. 7. Benoeming van een lid der Commissie lot wering van schoolverzuim, de aanbeveling bestaat uitAlbert Heslinga en Gerrit Vormeer. De heeren Heslinga en Vormeer kregen bij eerste stemming ieder 6 stemmen. Bij de 2e stemming werd A. Heslinga benoemd met 7 stemmen, Vormeer verkreeg 5 stemmen. 8. Behandeling van het adres van ’t Bestuur van het Genootschap ter bevordering van melk- kunde, met advies van Burgemeester en W ethouders Burgemeester en Wethouders adviseeren, dat een proef van een melkcentrale nog al belangrijke kosten meebrengt en zij niet beamen dat juist in Bolsward die proef moet worden genomen, waarom zij voorstellen het adres voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 9. Behandeling van hel adres van eene Commissie om lokaliteit voor een winkelraam- tentoonstelling, met advies van Burgemeester en Wethouders. In het adres van de vereeniging tot afsch. van alcoholh. dranken wordt een lokaal ver zocht voor het houden van een tentoonstelling als reclame voor de geheelonthouding. Zij vragen de beschikking van het oude school gebouw in de Kerkstraat van 12 tot 27 Aug. de tentoonstelling-duurt van 18 tot 23 .Augustus. B. en W. stellen voor de lokalen hiervoor gratis af te staan, onder bepaling dat des Weths. wijzen in hun advies er op, dat wijlen de heer J. 1 Maart 1874 aan de secretarie werkzaam is geweest, eerst op een jaarwedde in 18 77 verhoogd tot f 500 en jaren op f 875.Met het oog op den pensioengrondslag, zoo als die wordt bedoeld en in aanmerking de omstandigheden, stellen B. en W. voor de Weduwe een jaarlijksche toelage te verleenen van f 150. Daar de nood de 2 eerste jaren het grootst is, laten B. en -W. aan den Raad over, of vooreerst iets meer moet worden gedaan. (Tijdens het lezen van dit advies is de heer Eerdmans binnengekomen). De heer Eisma merkt op dat volgens de pensioenregeling de weduwe recht had op een het tractement. De nu voorgestelde vindt hij daarom wel wat laag de wed. vooral in den eersten tijd te vierde van som er voor helpen. De Voorzitter antwoordt dat B. on W. de kwestie officieel moesten behandelen, en daarom den pensioengrondslag wel in ’t oog hielden, doch medelijden met den toestand hebbende, den raad wilden laten bepalen of vooreerst meer gedaan moest worden. De heer Boersma komt ook op die laatste clausule van ’t advies, en omdat de nood de eerste jaren groot is, wil hij voorstellen 2 jaar lang boven de f 150 nog een toelage van f 100 te verleenen, wat door den heer Praamsma wordt ondersteund. De Voorzitter kan persoonlijk daarin ook meegaan, en vindt de 2 eerste jaren een toe slag van f 100 wel rechtvaardig. De heer Eerdmans merkt op dat de heer Van Dijk bij 40 dienstjaren recht had op 40/69 van het tractement volgens de pensioenwet en de weduwe de helft daarvan, dus i/g van het tractement. Hij meent dus, dat het voorstel f 150 pensioen niet hoog is, en omdat hij veel voelt om in den nood te voorzien, zal hij stemmen voor ’t voorstel Boersma Praamsma. Dit voorstel wordt aangenomen met al gemeene stemmen, waarmee dus is besloten dat het pensioen zal bedragen f 150 per jaar doch de twee eerste jaren f 250. 11. Behandeling van een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van ’s raads besluit van 24 Maart 1904 no. 1 met aanvulling volgens concept-verordening In de vorige vergadering is vastgesteld eene verordening ten opzichte bet personeel ter Secretarie. Daarbij is reeds bepaald, dat er in de kantooruren voor den burgerlijken stand wijziging komt. Ook is er een missive van den Minister omtrent vereenvoudiging der huwelijksvoltrekking. In verband met een en ander wordt voor de aangiften burgerlijken stand de Secretarie dagelijks opengesteld van 93 uur. Op Zon dagen en daarmee gelijk gestelde feestdagen is het kantoor gesloten, doch op verzoek kan, als wordt aangetoond dat een aangifte niet kan wachten, van 12 tot 12ll2 uur de Secretarie geopend worden. De heer Terhenne meent dat de Zondag bij de nieuwe regeling geheel uitgeschakeld is, en die dag ook niet meer meetelt als termijn van aangifte. De Voorzitter bevestigt dit, doch ’t kan heel enkel voorkomen dat een aangifte niet kan wachten, en daarom moet de mogelijkheid bestaan. Met algemeene stemmen wordt de ver ordening goedgekeurd. 12. Behandeling van het gewijzigd Regle ment voor het Burgerlijk Armbestuur. Volgens art. 89 moeten de reglementen van het Burgerlijk Armbestuur voor 1 Sept a.s. worden herzien. B. en W. in overleg met het Armbestuur hebben een gewijzigd ontwerp gereed, waarmee ook in verband staat de instructie van Stadsgeneesheer en de Stads vroedvrouw, wat in ’t bezit is van alle raads leden. De heer Eisma meent dat artikelsgewijze behandeling onnoodig is. De Voorzitter heeft geen bezwaar tegen van Dijk sedert schil berust op 255 stère. De Commissie, bij monde van den heer Keikes, dankt voor die toelichting, en de rekening wordt goedgekeurd met algemeene (11) stemmen. De heer Eisma hield zich buiten stemming. 4. Concept-raadsbesluit tot het betalen eener som uil onvoorziene uitgaven, over 1913. De Voorzitter deelt mee dat de persoon waarvoor de som bestemd was, inmiddels is overleden, zoodat hij voorstelt dit punt van de agenda af te voeren. Alzoo besloten. 5. Uitloting van één aandeel in de geld- leening van 28000.ƒ14000.fl900J ƒ14000.(1910) en ƒ5500.drie aan- deelen in de geldleening van ƒ47000.en ƒ61000.— In de geldleen, f 28.000 wordt getrokken no. 8 - 47.000 worden getrokken 57, 50 en 69 - 61.000 nos. 12, 24 en 97 en vaststelling van de school- - I MM Bolswardsclie Courant <i> tt u u n II II H nos. L. u

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1