lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 7 Augustus. B 1918. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 63. 52ste Jaargang ONDERNEMINGSGEEST. I K I I! I E p II Oer ditten en datten. BINNENLAND. 1 .4 H |q VOOR A fzonderlijke vlas, maakt het land- een kwartier Arnh. Ct. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Wonseradeel, 4 Augustus. Dat de vraag naar arbeidskracht thans stijgende is en daar door de loonen hooger worden, blijkt in onzen bouwhoek. Enkele boeren betalen 20 h 25 cent per uur voor wieden en vlastrekken. Voor vlastrekken is weer f 0.75 per 100 bundeltjes of schoven bedongen. Van werkeloos heid is dezen zomer in ’t geheel geen sprake, van vruchten, als Eerlijk! In den gesloten vischtijd zijn op de Bergsche Maas nog enkele steuren gevangen, waaronder een exemplaar van ruim 400 pond. Zij werden natuurlijk in vrijheid gesteld, waardoor den visschers een buitenkansje van ruim f 1000 ontging. Arnh.. Ct. Het nut van een politiehond. Een meisje te Rilland had dezer dagen een armband verloren, waaraan haar familie zeer ge hecht was, daar het een oud familiestuk was. Men kwam op de gedachte een politiehond te laten werken. Deze hond, het eigendom van den heer C. K., kreeg lucht aan een kleeding- stuk van het meisje en slaagde er in, den verloren armband op een uur afstands van het dorp in het hooge gras terug te vinden. Een kranig stukje. (Fad.) Een gevaarlijke indringer. Vanmorgen halfvier had de veehouder J. Graman te Osdorp het personeel gewekt. Toen hij op de deel terugkwam, bevond zich daar ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. dringend, den inlander meer en meer van ons vervreemdende. Ware het niet beter andersom Sport is goed, afwisseling aan te bevelen, onderbreking van zware studie dikwijls nood zakelijk, maar wat het zwaarst is, moet ook het zwaarst wegen. Kunnen we niet in alles overwinnaar worden, laten we dan qeue en roeiriem maar liggen en leggen we ons met de borst op hoogere, betere dingen toe. Doen we ons best, om den vreemde en den landgenoot te laten zien, dat er nog wel ondernemingsgeest in ons volk zit, niet het minst in onze jongelingschap. Is er geen plaats in ’t vaderland, dan naar buiten, onze vaderen hebben ’t ons voorgedaan, met meer moeite dan ons het volgen behoeft te kosten. Frisia. een persoon, die zijn gelaat onherkenbaar had gemaakt en op het zien van den veehouder de vlucht nam. Graman vervolgde den man, waarop de vluchteling zich omkeerde en twee schoten op den veehouder loste, die in de borst en aan een der beenen geraakt werd. De verwondingen zijn ernstig, doch niet levens gevaarlijk. De dader wist te ontkomen op een rijwiel, dat hij nabij de boerderij had klaargezet. Politie en justitie onderzoeken de zaak. Men tast omtrent de identiteit van den dader in het duister. Alg. Hndbl. Falsche bankbiljetten. In verschillende plaatsen van den Gelder- schen Achterhoek zijn valsche bankbiljetten in omloop in f 100, gemerkt E M 9929. Ze hebben geen geschepte rand, het watermerk ontbreekt en de achterzijde is grijsgroen ge kleurd. Arnh. Ct. P. RINK. (Bij de eerste stemming, op 17 Juni, werden uitgebracht op mr. P. Rink M24 stemmen, H. Spiekman 2575 en mr. R. Koppe (A.R.) 1645 stemmen. Bij de her stemming op 25 Juni verkreeg mr. Rink 2323 en H. Spiekman 2845 stemmen. Alg. H. De gevolgen van een brand in een drukkerij. Omtrent den brand bij de firma ten Hagen schrijft de Haagsche correspondent van het Haarl. Dbl. Nu is de geheele gemeentebegrooting weg. Wat de getallen betreft, is dit nog wel te herstellen, maar ook van de memorie van toelichting is geen vel meer over. Voor den chef der afdeeling financiën wordt dit geen buitenkansje, evenals voor eenige ambtenaren ter secretarie. Nu de begrooting opnieuw moet worden vastgesteld is er zooveel werk gekomen, dat van eenigen een reeds verleend verlof is ingetrokken. Ook het verslag van de Kamer van Koop handel is verbrand. En ook hiervan was geen copie gehouden. aardappelen, bieten en werk enorm drukker. 2 Augs. In de heden gehouden Raads zitting is tot adsistent-gemeenteopzichter be noemd met 8 stemmen de heer H. v. d. Sloot, bouwkundig-opzichter te Lemelerveld. Op voorstel van den voorz. werd een telegram gezonden aan H. M. de Koningin-Moeder te Soestdijk ter felicitatie op haren verjaardag. Mededeeling werd gedaan dat het batig saldo der gemeenterekening over 1912 bedroeg f 2327.28 het saldo van het Algemeen Arm bestuur f 1356. Witmarsum, 4 Aug. Naar men ons mee deelt bestaat bij het bestuur der Kaatsver- eeniging Z/De Concurrent” alhier het plan eerstdaags deze vereeniging op te heffen. //Sic transit gloria mundi.” Geen kaatsvereeniging toch in Friesland, die zooveel prijzen heeft behaald. Hindeloopen, 4 Aug. Ruim duizend be talende bezoekers hebben gister het zeebad Hindeloopen bezocht. Auto’s en rijtuigen hadden ’t druk om de talrijke gasten in tijds van en naar het spoorstation te vervoeren. Hepk. Nwbl. v. Fr. Workum, 3 Aug. De huisvlijttentoonstel- ling, die hier gehouden zal worden op 20, 21 en 22 Augustus, belooft schitterend te zullen slagen. Niet minder dan 300 inzenders, van hier en elders, hebben zich aangemeld, terwijl het comité de meest mogelijke belang stelling ondervindt van de Workumers en oud-Workumers, die gezamenlijk met verschil lende corporaties van hier reeds 16 medailles als prijzen het comité hebben aangeboden. De Banier. Naverkiezingen Tweede Kamer. District HOOGEZAND. (Vacature-Spiekman). Aantal kiezers 7594, uitgebracht 5015 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren: mr. P. Rink (U.-L.) 2569, dr. Th. van der Waerden (S.D.A.P.) 2446 stemmen, zoodat gekozen is de heer //De minister van koloniën heeft wederom een zestal Duitsche jongelui ter beschikking van den gouverneur-generaal gesteld om te worden benoemd tot adspirant-ingenieur bij den Waterstaat en ’s Lands openbare Werken in Indië”. Wij mogen veronderstellen, dat er genoeg ingenieurs in ons land zijn, want het getal studeerenden is te Delft vrij groot en elk jaar verwerven eenige jonge mannen het diploma. Voor al die mannen, geleerden in hun vak, is er in Nederland geen werk te vinden, terwijl er in Indië bij den dag meer behoefte aan komt. JDaar ontwikkelt het mijnwezen zich snel, want telkens weer blijkt, hoe rijk de Indische bodem aan allerlei grondstoffen is. Naarmate de nijverheid in onze koloniën zich uitbreidt en het verkeer toeneemt, zal de vraag naar Indische delfstoffen grooter worden. Daar ligt dus voor de ingenieurs, die hier geen werk kunnen vinden, een schoone toekomst. Daar is brood, geld te verdienen, daar is op gang te maken. Men zou zeggen, dat het sollicitantengetal groot moest zijn, dat de minister te kust en te keur kon gaan. En wat zien we Het moederland heeft bekwame, geschikte per sonen genoeg, maar ze vragen niet om een plaats. Vreemden, Duitschers en Denen, Engel- schen en anderen gaan er heen, werken er, werken zich op, en keeren na eenige jaren als welgestelde lieden misschien naar hun vaderland terug. Daar verteren ze het geld, dat in Nederlandsche handen had kunnen, had moeten blijven, daar lachen ze misschien om den Jan Saliegeest der Hollanders. Juist, dat is het woord. Jan Salie regeert nog te veel in Nederland, hoe Potgieter hem ook gehekeld heeft. Anderen nemen de eer volle, voordeelige plaatsen in, waar onze eigen mannen moesten zitten. Wij spreken over onze koloniën, wij roemen op het bezit er van, maar het is ons te ver van huis, het is er ons te warm, om er heen te trekken. Naar Amerika gaan we, waar we te midden van gelijkbeschaafden, landgenooten vaak, in korten tijd rijk hopen te worden. Maar naar Indië gaan we niet. Daar kon het zijn dat we geen omgang met Europeanen hadden, daar kon eens geen sociëteit zijn! Rijk is Indië, in elk opzicht. Voor menigeen die hier een kommervol bestaan heeft, die niet kan profiteeren van al de kennis, die hij heeft opgedaan, zou daar uitredding zijn. Zeker, het klimaat is er anders dan hier, maar bij de noodige voorzichtigheid is 't er wel uit te houden. De afstand van het moeder land is groot, maar de reis met de prachtig ingerichte booten duurt toch vrij wat korter dan vroeger met de ongeriefelijke zeilschepen om Kaap de Goede Hoop. En blanken, Euro peanen, treft men er toch ook wel aan. ’t Verkeer, de omgang moge er soms niet zoo gezellig zijn, als hier te lande, maar zich enkele jaren los te rukken uit den ouden sleurgang, zal niemand kwaad doen. Dat een tonige leven, dat sommigen hier leiden, dat plichtmatig afleggen van vervelende visites, ik vraag u lezer, wat verheffends zit daar nu in? Dat rondslenteren door wandelpaden en winkelstraten, dat honderd-uit solliciteeren, dat wachten op een mooie betrekking, die maar niet wil komen, is dat niet afmattend, geestdoodend Ik roep het die jonge mannen toe, die wel de bekwaamheid en de lust hebben, maar geen plaats kunnen vinden, schudt het stof van uw voeten! Verlaat uw woonplaats, uw land, trekt over bergen en zeeën en rivieren, woekert met de talenten die u geschonken zijn, met de kennis, die ge u verworven hebt. Laat aan de buitenwereld zien, dat er nog durf, nog pit zit in het Nederlandsche volk. Op het voetbal terrein, in de billardzaal be kampen onze jongelieden de buitenlanders. De dagbladen wijden geestdriftvolle, roerende artikelen aan de overwinnaars. Maar wederom vraag ik wat verheffends steekt daar nu in Ja, ik vind ’t billardspel mooi, maar de groot heid van ons volk staat of valt niet op het groene laken. Wij leggen ons wel eens te veel op die soort sport toehet vraagt wel eens wat te veel van onzen tijd, ons geld, ons karakter, onze werkelijke grootheid. Wij meester op het billard, in de roeiboot en de vreemden de voordeelige betrekkingen in onze koloniën. Wij roemen op sport-overwinningen en daarginds de vreemden onze natie ver- De meerdere verbouw Slecht water. Naar aanleiding van een onlangs, ook door ons medegedeeld, ziektegeval, voorgekomen te Heelsum, hetwelk aan onzuiver drinkwater werd toegeschreven, werd door de politie tegen enkele personen proces-verbaal opgemaakt. Bij de behandeling hunner zaak voor het kantongerecht te Wageningen bleek toen, dat de betrokken huiseigenaren inderdaad meer malen moeite deden, om bij de waterleiding aansluiting te krijgen, hetgeen werd geweigerd. De ambtenaar van het O. M., zoowel als de kantonrechter, toonden beiden de moeilijkheid, waarin deze huiseigenaars verkeeren, te begrij pen, waarom dan ook door eerstgenoemde een zeer geringe straf werd geëischt. Thans heeft de uitspraak plaats gehad en werden M. G. B., J. P. C. en G. C. R., allen te Heelsum, door den kantonrechter te Wageningen ver oordeeld ieder tot f 0.50 boete, subs, één dag hechtenis. Intusschen is een nieuw verzoek tot aan sluiting bij den Gemeenteraad van Renkum ingekomen, waarop nog niet werd beschikt. Arnh. Ct. Moeilijke redding Zondagmiddag leerde de 35-jarige v. d. Horst, uit de Zoomstraat, te Rotterdam, zijn 20-jarige zuster fietsen, op den straatweg te Overschie. Het meisje reed weldra in de Schie v. d. Horst sprong dadelijk van zijn fiets met groote vaart in het water, doch kwam niet meer boven. Intusschen was zijn zuster spoedig door eenige wandelaars behouden op den wal gebracht. Met een roeibootje voer men te hulp om naar v. d. Horst te visschen, doch vruchteloos. De in de nabijheid wonende Jacob Roden burg sprong daarna in de Schie en dook hij zag v. d. H. op den bodem liggen, doch was niet bij machte den drenkeling alleen boven te krijgen. Met zijn broer Pieter, die zich ook te water begaf, gelukte het v. d. Horst bewusteloos op den wal te brengen, waarna zij met een politieagent uit Rotterdam met veel moeite de levensgeesten opwekten. Na van droge kleeren te zijn voorzien, kon men huiswaarts gaan. V. d. Horst had ongeveer onder water gelegen. Kunstzijde fabriek. Men meldt uit Roosendaal aan de ’s-Hert. Courant Door de N. V. „Soie Artificielle Beige” zal hier een reusachtige kunstzijdefabriek ge sticht worden, die, als de zaak in volle werking is, een groote 3000 personen in haar dienst zal hebben.* Diefstal van lijnkoek. Door de Rotterdamsche recherche is bij een schipper te Delft in beslag genomen 10.000 K. G. Amerikaansche lijnkoek, welke door hem naar een molenaar te Delft moesten gebracht worden om te jnalen. De koek moet ten nadeele van een firma te Rotterdam door een harer meesterknechts gestolen zijn. Alg. Hndbl. Dieven aan hel werk. Bij de onafhankelijkheidsfeesten te Vlaar- dingen de vorige week hebben dieven hun slag geslagen. Vermist worden volgens aan gifte tien gouden of zilveren horloges, grooten- deels met ketting, gouden oorbellen en een postspaarbank boekje met f 500. Alg. Hndbh It is sa knipt, it moat ek sa naeid wirde, sa tinke fêst de selskippen angelfiskers ek, dy’t sa nou en den ris opsetten komme om op 'e Fryske marren hjar nocht to siikjen. Ef de nocht der fen ’t simmer wol foun wirdt, is in frage der’t wol ris in flntkinnend antwird op komme moat. Mar ho giet it, der wirde al fier fen to foaren in dei fêststeld, in stomboat en de noadige skouen wirde hierd en as den de fêststelde dei oanbritsen is, den kin men der net bést for omlizzen gean, en simmerwaer ef hjerst- waer, de reis moat trochgean, it is sa knipt, it moat ek sa naeid wirde. It lokket oars faek net fit. As de Noarde- wyn bolcfert en swarte tsjokke wolken ünrês- tich troch it loftrom jeije en dikke drippen sa nou en dan op it kleed spatte, dat men oars op ’e boat spand hie, om hwet skaed to krijen, as it wetter mei wytkopjende weagen brüst, den tinke in hopen fiskers almen hie for yens kosten sachts mear wille krije kind. Fen fiskfangen komt den fen ’e simmer by de measten ek net folie. It haldt meastentiids al mei in briedsoadsje lytsgfld op, dat mei kjeldlijen bimachtige wirdt. Men kin de angel fiskers fine mei in oerjas oan en de kraech oan de earen ta, yn in hege reidkraech, dy’t dan noch in bytsje lijte jowt. En liken as dy angelfiskers, sa forgiet it oan ’t nou ta sahwet it hiele feestfierende Nederlan, it is al folie in forreind feest, op- sierd mei flaggen, dy’t as trochwiete lapen it oansjen noch hast earmoediger meitsje as ’t is. Mar it simmerwaer kin noch komme en it hat er in hiele poarsje fen dat it komme scil. Yn Spanje en Frankryk is ’t bfltengewoan mei de warmte en der is alle reden om to forwachtsjen det de waermte hjir tolanne ek wol net utbliuwe scil. De feestelikheden kinne it dos noch wol ris treffe. Fen ’e greatste stêd oan ’t lytste doarpke ta, mient men yn dit jier, hweryn we neitinke, ho ’t fis beitelen foar hündert jier under it izeren jok fen Napoleon wei kaem en him wer frij üntjaen koe, reden to hawwen om feest to fleren. En nou mei er oer dy frijheid flngelyk tocht wirde, by goed neitinken scil dochs elk it er mei iens wêze, det et in segen for üs lan wier do’t it los makke waerd fen Frankryk en wer in eigen folksbistean krige. Scoe men op ’e doarpen, hwer’t men fen ’t jier om gjin feestfieren tinkt neat for it heitelan fiele? Dat mei men yen seis wiismeitsje wolle, yn ’e groun fen ’e saek is ’t doch ears en it bloed krüpt altyd hwer it net gaen kin. Mannichien dy’t lake om ’e Ijeafde ta it heitelan en deromdatlan forliet, mei de gedachte hwer ik it goed ha, der is myn heitelan, moast letter sets golwei bikinneDo ik myn lan forlitten hie en yn ’e fiere frjemdte omswalke, do fielde ik earst rjucht hwet ik miste; en hofolle binne der net, dy’t yn ’e frjemdte rom en breed for- tsjinje, dy’t dochs mei hjar tinzen yn hjar heitelan binne hwertroch hja gewaer wirde folie mear fen dat lan to balden as dat hja seis oait witten hienen. Frisia. Bolswardsche Courant ll, I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1