Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 10 Augustus. w i II No. 64. verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1913. PAPA GAF PERMISSIE. UIT DE PERS. BINNENLAND. I VOOR Afzonderlijke de dertien jaar ge- algemeen kiesrecht die onze deelneming niet twijfelachtig is. Dat antwoord luidt bevestigend. M. a. w. Papa gaf permissie In hoever nu ten onzent op dit oogenblik door lutie Wij lezen in de Arnhemsche Courant na de loting voor het blijvend gedeelte rang worden bevorderd, vrijgesteld i den dienst bij het blijvend gedeelte. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. i zou hebben Nederlandsche aangelegenheden, nu al sedert weken ook deze eene partij, die niet den minst voerde bij de stembus, terug worden. Wat Over de SNEEKER TENTOONSTELLING lezen wij nog in de N. Sn. Ct. Eind goed, al goed. Zoo ooit, dan mag ’t met recht gezegd worden van onze tentoon stelling. Want het goede eind, heeft inderdaad alles goed gemaakt. ’t Is Woensdag nog een schitterende dag geweest, ’t Koninklijk Bezoek had duizenden naar Sneek gelokt en de meesten kwamen een kijkje nemen op de tentoonstelling. En met elke betalende bezoeker steeg de koers van de tentoonstellingsaandeelen 1 ’t Ging goed, we zouden de 101) halen als 't zoo door ging. En 't ging zoo door. En die dringende noodzakelijkheid bestaat, dat is, zegt mr. Troelstra een vraag, die straks door ons buitengewoon congres zal moeten worden beantwoord. Preciesde familieraad moet nog gehoord nadeelen verbonden, dat de Internationale haar steeds met vrees ziet komen en zich daarmede hoogstens kan verzoenen, als haar in een bepaald geval op de meest dringende wijze wordt aangetoond, dat het anders niet gaat. Kautsky erkent, dat op de eigenlijke vraag mr. Troelstra gesteld, de Parijsche reso- van 1900 geen antwoord geeft. Ook hij, Kautsky, kan dat nietdit zou de diepste kennis der Hollandsche omstandigheden ver onderstellen. De vraag is alleenbestaat daar nu een dwangtoestand als die resolutie voorop stelt Kan alleen door zulk een intrede het algemeen kiesrecht verkregen worden en is er uitzicht, dat dit werkelijk verkregen zal worden Er zijn Hollandsche socialisten, zegt Kautsky, die dit bestrijden. Dezen beweren, dat ook clericalen bereid zouden zijn, het kiesrecht uit te breiden. Doch aangezien bij grondwets herziening eene meerderheid van twee derde in beide Kamers noodig is, is alleen een zoo danig kiesrecht mogelijk, waartoe ook de cleri calen hun toestemming geven. Kautsky vindt het verdacht, dat de Hol landsche liberalen in tegenstelling tot de Deensche radicalen meer eischen dan de toezegging van socialistischen steun in de Kamer. De sociaal-democraten moeten verantwoordelijkheid met hen deelen. Waar voor? Voor iets wat slaagt behoeft de ver antwoordelijkheid niet gevreesd te worden. Of, verwachten de liberalen, dat de kiesrechther- vorming mislukken zal Dan is hun eisch sluw verzonnen, want hetzij de sociaal-democraten in het ministerie treden, hetzij ze dit niet doen, wordt dan de verantwoordelijkheid voor het mislukken der kiesrechthervorming door de liberalen op de sociaaldemocraten geladen. Zoo moeilijk als de situatie der Hollandsche partij thans is, is sedert langen tijd er geene in de partijen der Internationale geweest. //Het is onmogelijk van uit het buitenland eene oplossing aan de hand te doen.” JuistDat is een waar woord. Hier, niet in Berlijn of waar ook, moet beslist worden, wat hier moet worden gedaan. De heer Troelstra trekt uit den brief de conclusie, dat uit (Kautsky’s) gansche rede- neering blijkt, dat zijn antwoord op de door ons (mr. Troelstra) gestelde vraagof drin gende noodzakelijkheid ter verovering van het een dwangtoestand schept, aan de regeering toelaat, Hepk. Nwbl. v. Fr. Heeg. Het paard van Dr. Donker alhier, de bekende harddraver, stond Dinsdagmiddag gestald bij den hotelhouder Bokma aan den Lemsterweg. Toen een knecht het beest van stal haalde, geraakte het plotseling los en in vliegende vaart ging het den straatweg uit. Eerst te Follega werd het staande gehouden. Het bleek toen, dat het dier zeer over spannen was en door het ongeval veel van zijn waarde als harddraver heeft verloren. N. Sn. Ct. Witmarsum, 6 Aug. De dienstbode Minke de B. van den veehouder 0. v. Popta kreeg onder het melken zulk een trap van twee dartele koebeesten achter haar, dat ze kermende in huis moest worden gedragen. De voet zwol direkt geducht op. Arum, 6 Aug. Onze afslag, nog slechts weinige weken bestaande, is reeds weder op- gedoekt. Op de heden gehouden veiling werden benevens de aangevoerde aardappelen, ook eenige duizenden korven en zakken pu bliek geveild. Buitenpost, 6 Aug. Na afloop der paar denmarkt speelde zich hier bij het station een vermakelijke scène af. Twee jodinnetjes kregen n.l. tengevolge de konkurrentie in het verkoopen van ulevellen, koekjes, enz. met twee christinnen ruzie, en wel in die mate, dat ze elkaar bij de haren kregen en de manden en trommels over den grond rolden. Het terrein van den strijd was als het ware bezaaid met allerhande lekkernijen. Natuur lijk groote hilariteit bij de vele omstanders. Zevenwouden, 8 Aug. Verwachtte men, dat er dit jaar niet veel aardappelen zouden worden verbouwd, daar de prijzen in den afge- loopen herfst zoo laag waren, ’t blijkt thans, dat er een aanzienlijke hoeveelheid is uitge- poot. Dit is echter geschied met het oog op mogelijke vraag voor ’t buitenland en, vooral ook, voor veevoeder. De consumptie-aardappel toch geeft ook voor ’t vee betere resultaten dan de fabrieksaardappel. Aan de fabrieken zullen er dus waarschijnlijk niet veel worden aangeboden, niet omdat men denkt, dat deze reeds een voldoend kwantum in voorkoop hebben, zooals ze beweerden, maar omdat men meent, dat ze ’t er weer op toeleggen, om de aardappelen voor een lagen prijs machtig te worden. Op den duur zal ’t in voorkoop verkoopen wel geheel ophouden, waartoe ook de boerenleenbanken krachtig medewerken. De opbrengst der aardappelen is over het algemeen in de Wouden ruim en de kwaliteit meest uitstekend. Een buitenkansje. Aan de bevordering tot milicien-korporaal, welke op 1 Aug. j.l. bij de regimenten heeft plaats gehad (per regiment 24) is voor de be langhebbenden een niet onbelangrijk voordeel verbonden. In de nieuwe Militiewet, onder welke wet de lichting 1913 dient, is n.l. bepaald, dat zij die i tot een zijn van Een dergelijke bepaling bestond voorheen niet. Deze milicien-korporaals worden dus onge acht het door hen bij de loting voor het blijvend gedeelte getrokken nummer, reeds op 30 September a.s. met groot verlof gezonden. Slechts zeer weinigen is deze bepaling bekend, zoodat dit voor velen een buitenkansje is. De uitbreker Marius de Vos. Naar de N. R. C. van een uit Parijs terug gekomen familielid vernam, is Marius W. de Vos niet vermoord of verminkt, ook niet ver ongelukt (wel eens verongelijkt, zooals men zeide), maar plotseling overleden aan hart verlamming. Zijn familie wist, dat hij wel eens verschijnselen had, die er op wezen, dat hem zoo iets zou kunnen overkomen. Overigens moet het hem aan het noodige niet ontbroken hebben. In Havre, waar hij na zijn ont snapping gezocht werd, was hij ook geweest. Daarna in Amerika, maar tegen de nationale feesten ter herdenking van de inneming van de Bastille weer naar Parijs teruggekeerd. Te Amsterdam kwam een heer, die per tram een ritje door de stad maakte, tot de ontdekking, dat men zijn gouden horloge met ketting gerold had. De houding der sociaal-democraten is van dien aard, dat de titel van een klein tooneel- prulletje, jaren geleden gaarne door dilettanten opgevoerd, uitnemend past boven hetgeen ons van het hart moet. wPapa gaf permissie”. Dat is de laatste, althans tot dusver de laatste aanduiding. Het is mogelijk, dat Zaterdag en Zondag de fami lieraad zal decreteeren maar wij geven geen permissiedoch dat achten we niet waar schijnlijk. Nu mr. Troelstra, die tot dusver zich hardnekkig verzette tegen het aannemen der ministerieele portefeuilles, in de laatste dagen bezig is aan den grooten reuzenzwaai, waarmede hij de eerst door hem ingenomen positie wegslingert, zullen de anderen wel volgen, vooral daar er in den grooten familie raad, die buitengewoon kongres der 8. D. A. P. heet, mannen met gezond verstand zijn als de heer Vliegen en anderen, wier meening bij die gelegenheid niet onder stoelen en banken gestopt zal worden. //Papa gaf permissie”. Papa is Karl Kautsky, de ontwerper der resolutie van 1900 inzake het deelnemen door de sociaal-democraten aan de regeering. Hij is, zooals het hoofdartikel van de hand van mr. Troelstra gisteravond in Het Folk terecht hem noemt, de groote theoretikus der internationale sociaal-demo- cratie. Mr. Troelstra had hem gevraagd „indien het ons voorkomt, dat alleen door onze bereid verklaring tot deelneming aan een vrijzinnig ministerie het algemeen kiesrecht kan worden gered, acht gij dan het geval aanwezig, dal die deelneming principieel toelaatbaar maakt?" Even vragen weHoe is het mogelijk, dat zulk een vraag gedaan wordt Zijn de voor mannen der Nederlandsche sociaal-democratie niet knappe mannen genoeg om daarop zelf een antwoord te geven? Moeten zij aan anderen vragen, wat de resolutie van 1900 al of niet toelaat Is die resolutie zoo on duidelijk En dan nog dit: Moeten Nederlandsche sociaal-democraten, op de hoogte van wat hier gebeurt en door de toestanden geëischt wordt, niet zelf beslissen, wat zij te doen hebben en wat het beste is voor ons land Of moeten zij zich schikken naar de voorschriften eener internationale resolutie, zelfs al ware deze voor de internationale machtspolitiek der partij wellicht gunstig, doch voor ons land ongunstig? Ontvangen zij hun mot d’ordre van over de grenzen Is dus voor de Nederlandsche sociaal democraten, voor de afgevaardigden dus ook van het Nederlandsche volk, het belang van ons Nederlandsch volk ondergeschikt aan dat van de internationale partij Men zou zich toch schamen om ook zelfs maar te vermoeden, dat de antwoorden bevestigend zouden zijn. ,/Papa gaf permissie”. De vraag van mr. Troelstra kwam eenigszins ongelegen. Kautsky moest eenige uren later op reis. Toch schrijft hij een brief van ruim een kolom druks in Hel Volk. Daarin krijgt de heer Troelstra een pluimpje voor zijn hardnekkigen tegenstand tot heden tegen het ministerialisme. Daarmede heeft mr. Troelstra volkomen gehandeld in den geest der Internationale resolutie en zijn aanzien in de Internationale kan daardoor slechts hebben gewonnen. Verder gaat Kautsky van de stelling uit, dat de intrede van partij genooten in een burgerlijk ministerie moet worden vermeden, zoolang bet gaat. Doch de resolutie van 1900 verklaart de intrede van een socialist in een burgerlijk ministerie niet als een absoluut ontoelaatbaar, maar als een voorbijgaande en bij uitzondering te nemen noodmaatregel in een dwangtoestand. Of nu in Nederland die dwangtoestand voorhanden is, is volgens Kautsky een vraag van taktiek, niet van beginsel. Deze gevaar lijke proefneming (het treden van een socialist in een burgerlijk ministerie) kan echter slechts van nut zijn, als zij door eene gesloten partij- organisatie wordt goedgekeurd en de socialis tische minister de lastgever zijner partij is en blijft. Maar hoe gevaarlijk is toch zulk een socia listisch ministerschap. Kautsky herhaalt nog eensde intrede van een socialist in een bur gerlijk ministerie is met zoovele gevaren en belang des volks. En op grond van dat be lang hebt gij, sociaal-democraten, grondwets herziening voor kiesrechthervorming gevraagd hebt gij de rechterzijde meê-helpen verslaan, hebt gij aan de in herstemming komende vrijzinnige c&ndidaten onderschrijving van uw program gevraagd, hebt gij achttien zetels in de Kamer verkregen. Welnu, pakt nu aan, voert uit, wat ge hebt beheerd en waartoe u nu de gelegenheid wordt geboden. Geen getheoreticeer, geen correspondentie met wie ook zou kunnen beletten, dat men u terecht van lafhartigheid beschuldigde en u mannen noemde, die de critiek gemakkelijk, doch de kunst moeilijk vinden en daarom maarliever zich aan de kunst niet wagen. Gij zijt al bezig uw steun van vrijzinnige zijde te ver liezen de Statenverkiezing in Rotterdam en de Kamerverkiezing in Hoogezand zullen u dat reeds hebben doen begrijpen. Doet nu wat ge te doen hebt. Papa gaf permissie. met de aandeelen steeg de feeststemming, zoodat die 's avonds ook ’t kookpunt bereikte. Al direct aan ’t diner was de stemming er. Er werd gespeecht en getoast en gehuldigd, zooals dat alleen na een zoo schitterend geslaagden feesttijd mogelijk is. En ’s avonds was ’t een en al drukte en fleur op ’t terrein. Nooit was de animo voor ’t bal-champêtre zoo groot als dezen laatsten avondhet Vroolijke Rad had niet zoo’n drukke dag gehad ieder wilde er voor ’t laatst een kijkje nemen, en in Van Dam’s gebakkraam was soms geen plaatsje te krijgen. Dat duurde tot laat in den nacht. Maar.., evenals aan alle goede dingen kwam ook hieraan een eind. Voor het laatst gierde de stoomfluit van ’t vroolijke rad voor ’t laatst deed de Westfalische kapel zich hooren ’t klonk als een hartelijk, maar toch eenigszins droef afscheid z/Muss i’ denn, muss i’ denn Zum Stadtel hinaus.” En thans is ’t afgeloopen de mooie veer tien dagen, met al hun vroolijkheid en ge zelligheid, al hun variaties, ze liggen weer achter ons. En we kunnen tevreden zijn. Onze stad heeft eens getoond, wat ze kan als er de noodige samenwerking is. Want wie we hoorden allen waren zeer voldaan over ’t geen Sneek had weten tot stand te brengen. Dat is een heele voldoening voor hen, die zich in dezen zooveel moeite hebben getroost en zal voor ’t vervolg zeker aanmoedigend werken. Wie in dezen een speciaal woord van hulde toekomt, dat is-zeker de heer M. J. Houwink, die de ziel van deze tentoonstelling is geweest. Hij was het, die bij de voorbereidende werk zaamheden de- leiding had en die alles flink op pooten wist te zetten. Hij was het ook, die in de tentoonstel lingsdagen met een on uit puttelijke vroolijkheid de stemming er in wist te brengen, Met dit alles heeft hij zeker honderden aan zich verplicht. En we sluiten dan ook met den wensch, dat dit schitterend voorbeeld anderen moge hebben geïmponeerd waarlijk onze stad kan meer dergelijke krachten gebruiken er liggen nog zaken genoeg te wachten op den persoon, die ze flink weet aan te pakken en te vol brengen. Wat het finantieel gedeelte der tentoon stelling betreft kunnen we mededeelen, dat waarschijnlijk de uitgaven door de ontvang sten zullen worden gedekt, wanneer tenminste de nog loopende rekeningen niet al te zeer tegenvallen. Het garantiefonds zal dus waarschijnlijk niet behoeven te worden aangesproken, of anders slechts voor een zeer bescheiden be drag. een geredeneerzou men van de boven medegedeelde correspondentie willen zeggen. Een resolutie van leden, die volgens den steller zelf geen antwoord geeft op de vraag die beantwoord moet worden moet thans beslissen, wat hier in Nederland moet worden gedaan. Met die resolutie in het geheugen telt mr. Troelstra zijn knoopenhet kan, het kan niethet kan, het kan niet. En als hij er niet zeker van is, vraagt hij het den steller zelf. Geeft dan diens antwoord wel geen beslisten klank, toch kan mr. Troelstra er genoeg uit halen om te zeggen ’t kan I, dan staat hij weer voor de andere vraag is de dwangtoe stand er, waardoor wat „kan” inderdaad mag gebeuren En dat antwoord moet weer ge geven worden door de partij. Als het er toe komt, dan komt het er langzaam toe, sapristi Naast het ergerlijke, dat een internatio naal partijbesluit te beschikken over zuiver 'r 1 11 hebben we ergernis, dat hoogen toon deinst voor de consequentie van haar stem busstrijd. Als het er op aan komt om te handelen, dan krabbelt zij terug. Het is zoo gevaarlijk, zoo gevaarlijk, zoo gevaarlijk, zoo gevaarlijk èn zoo nadeelig voor de partij, dat is schering en inslag van Kautsky’s brief. En ook een deel onzer Nederlandsche sociaal democratische voormannen herhaalt dat in allerlei toonaard. Maar er is een hooger be lang, een belang, dat ook de sociaal-democra ten telkens i'n woorden verdedigenhet Bolswardsclie Courant I j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1