Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 14 Augustus. 1 j 1913. No. 65. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang Na het Zwolsche Congres. UIT DE PERS. BINNENLAND. LI Vrouwen op den kansel. Het congres der S.D.A.P. VOOR 3 maanden. Afzonderlijke De kleine, enge opvatting 3 I De Arnhemsche Courant schrijft ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. gekneusd en den milicien Alg. H. van plicht, die gisteren in het Zwolsche Congres naar buiten zoo duidelijk bleek, zal in de toekomst blijken voor de sociaal democraten nadeelig te zijn. De uitspraak stempelt dezen wel tot mooi praters en luidschreeuwers, doch ook tot eene partij zonder durf en moed. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Het Volk constateert, dat uit het congres gebleken is, dat boven alle meeningsverschil stond „onze socialistische eenheid”. Het blad gewaagt verder van de groote moeilijkheid, waarin door „het politieke spel der concen tratie” de partij was gebracht. Op de argumenten, door voor- en tegenstanders van de meerderheidsresolutie aangevoerd, zullen wij thans niet verder ingaan. Een enkel woord alleen over de rede van Troelstra moet ons uit de pen, omdat op het congres niet de ge legenheid bestond, den indruk weer te geven dien zijn rede maakte op hen die zijn leiding niet volgden. Het was een schitterend en elegant taktisch systeem, dat hij ontwikkelde, en dat op zichzelf tot bewondering dwong. Maar de be koring, die ervan uitging, kon de meer derheid vooral hierom niet dwingen om het bindend mandaat dat velen hadden, te breken, omdat zij er wel in zag een wapen in den parlementairen strijd, tegelijk subtiel en sterk, maar niet tevens er in voelde een propaganda-middel van den arbeider in de werkplaats tot zijn Arum, 11 Aug. Nu onze aardappelveiling voorloopig is stop gezet, doet de heer Kruseman, notaris te Witmarsum, een oproep tot alle boeren en aardappelverbouwers in deze buurt, om te beproeven het gebouw coöperatief in te richten, daar het anders binnenkort ten verkoop zal worden aangeboden. Wonseradeel, 11 Aug. Nu onze stoom- dorschmachines aan den gang zijn, blijkt, dat de eerste granen tegenvallen. Per zak is garst wel 10 a 15 pond lichter dan ze was in het droge jaar 1911. Ook de erwten, boonen en tarwe zijn lichter. Het tarwe- en erwtenzichten neemt reeds een aan vang. Enkele verbouwers hebben plan het graan machinaal te laten zichten meteen zelfbinder voor de schoven. Of zulks op onze landerijen zal voldoen, moet de tijd leeren. Wel spaart men dan eenig arbeidsloon uit, doch voor zulk een machine moeten geregeld drie paarden in ’t gareel, en onze akkerlan den zijn niet op zijn Amerikaansch ingericht, ’t Zijn stukken grond van slechts eenige of een paar pondematen, doch de grond leent zich thans beter dan voor een paar weken; dit werkt ten gunste. Uepk. Nwbl. v. Fr. mede-arbeider. Er zat in Troelstra’s systeem een element van onzekerheid, van-niet willen en toch wel willen, dat ook naar het gevoelen van velen die in de groote quaesties waarvoor de partij reeds heeft gestaan, met volle overtuiging en geestdrift zijn leiding volgden, de werkkracht der partij eer zou hebben benadeeld dan gebaat. Het blad besluit aldus En thans de wapenen gekeerd tegen den vijand Allereerst zullen wij hebben front te maken tegen den heksensabbat van de magogie, door de burgerlijke partijen reeds in scène gezet na de weigering der porte feuilles door de partijconferentie, en waar van wij thans een vermeerderde uitgaaf hebben te wachten. Wij kennen de heeren van de bourgeoisie. Welke beslissing wij ook zouden hebben genomen, zij zou met alle middelen waarover zij beschikken, tegen ons zijn uitgebuit. Wij zullen ons door deze campagne heenvecbten, zooals wij ons hebben geslagen door alle moeilijk heden, bezield door onzen revolutionnairen strijdlust, door ons onwankelbaar toe- komstvertrouwen. Nog altijd, dit sta bij al wat tegen ons wordt aangevoerd, op den voorgrond, liggen op de ministerstafel de eischen, door ons bij de herstemmingen tot overwinning gebracht. Nog altijd is in de Kamer aanwezig een meerderheid van 54 leden, die hun woord aan het staatspen sioen en het Algemeen Kiesrecht hebben verpand. Nog altijd is de weg open, om elke regeering, die deze eischen verwerpt of verwaarloost, weg te jagen, en om een concentratiekabinet te vormen, dat bij de grootst mogelijke eenheid in zichzelf, in de Kamer den steun vindt van de zestien sociaal democraten. Nog altijd is het ver raad, waarnaar de concentratie bij haar portefeuillespel de hand heeft uitgestoken, niet voldongen, nog altijd heeft zij de ge legenheid te toonen, dat het haar, zoo al niet met de hervormingen, door haar aan vaard, dan toch met het eerewoord, door haar gegeven, evenveel ernst is als wij op ons congres hebben getoond. Rustig wachten wij thans de verdere ontwikkeling der politieke gebeurtenissen af, en intusschen tijgen wij allen aan den arbeid, onverwijld, met nieuwe overgave aan den strijd, om in de arbeidersklasse de macht te versterken, die de eenige waarborg is, dat het staatspensioen en het Algemeen Kiesrecht tot stand komen bin nen den kortst mogelijken tijd. Wat er ook gebeure, de parlementaire krisissen die ons allicht in de naaste toekomst te wach ten staan, moeten staan in het teeken van een in aantal en vechtlust altijd groeiende, de bourgeoise steeds scherper bedreigende strijdmacht voor het Staatspensioen, het Algemeen Kiesrecht, het Socialisme De ontwikkeling der politieke gebeurte nissen in Nederland heeft deze drie-een- heid geschapen, strijdt er voor, strijdt, kameraden, in haar teeken zullen wij over winnen 1 De beslissing is gevallen. Met 375 tegen 320 stemmen heeft het Congres der S. D.A.P. zich uitgesproken tegen de aanvaarding van de minister-portefeuilles, dus van de regeer-ver- antwoordelijkheid. Het verschil tusschen vóór en tegenstanders was niet groot. We ver moeden, dat de uitslag anders geweest zou zijn, indien verscheidene en daaronder groote afdee- lingen hun afgevaardigden geen bindend man daat hadden gegeven. Dergelijke „gebondenen” worden stemmachines. Deden alle afdeelingen zoo, dan was een Congres overbodig en kon de 8. D. A. P. bij rondgaand schrijven de meening der afdeelingen opvragen. De optel ling was dan gauw gemaaktzóóveel vóór- zooveel tegen. Een Congres echter bedoelt bespreking en stemmen, nadat de bespreking is gehouden. Voor den „gebonden” afgevaardigde is het hetzelfde of er wartaal gesproken dan wel een juist betoog gehouden wordt. Zijn stem is van te voren bepaald. Als einde en resultaat van de Congresbespre kingen is dus de stemming, die gisteren plaats had, onzuiver. Als uiting van de meening der partij, zooals die meening vóór het begin van het Congres was, is zij waarschijnlijk minder onzuiver. Aannemende dat alle „niet- gebonden” afgevaardigden hun stem alleen hebben laten afhangen van de overtuiging, die zich na het „hoor en wederhoor” op het Congres bij hen heeft gevestigd, kunnen we als vrij zeker vaststellen, dat ten opzichte der belangrijke quaestie de 8. D. A. P. in twee groote deelen is gesplitst, waarvan de grootste de regeer-verantwoordelijkheid verwierp. De 8. D. A. P. wil dus niet meê-regeeren. Men biedt het haar nu wel niet aan, doch men heeft het haar aangeboden en de tacticus mr. Troelstra voorzag, dat wellicht later een ministeriabele 8. D. A. P. d.w.z. een partij, die wèl geneigd was regeer-verantwoordelijk heid te aanvaarden een kracht zou zijn in het parlement. Dat was voor hem eene over weging om voor de toekomst het aanvaarden van eventueel aan te bieden minister-porte feuilles alsnog mogelijk te maken. Wanneer straks, zoo zeide hij, wellicht een deel van de liberalen verraad pleegt, zit ik in de Kamer en wat kan ik dan tegen dat verraad doen? Ik kan er alleen wat aan doen, wanneer het kabinet-Cort van der Linden weetAls wij vallen, omdat wij het program- Bos niet nakwamen, dan staat een kabinet gereed, dat mijn werk beter zal doen. Daarom wilde mr. Troelstra van het Congres eene verklaring hebben, dat de 8. D. A. P. straks, in een uiterst geval, de portefeuilles kan aanvaarden. Naar deze woorden werd echter niet geluis terd, evenmin als naar de verstandige taal van den Partij-voorzitter Vliegen of naar die van den heer Duijs, die het practisch gezond verstand aan het woord liet komen. De heer Troelstra leed de nederlaag, de verdere voor standers van de aanvaarding met hem, doch... de eenheid bleef bewaard. Mr. Troelstra ver klaarde, de beslissing met volle overtuiging te zullen eerbiedigen. Hij en de heer van der Goes de antipoden schudden elkaar de hand en de Belg Anseele verzekerde, dat de eenheid van het Congres een uitstekenden indruk zou maken op heel het internationale proletariaat. Hetgeen niet verhindert, dat de partij in Nederland over een zeer groote beginsel- quaestie verdeeld is in twee kampendat algemeen kiesrecht en Staatspensioen, die ver zekerd zouden geweest zijn mèt de aanvaar ding, nu, zonder die aanvaarding, minder vast staandat, wanneer de invoering daarvan mocht mislukken, de sociaal-democraten geen recht meer hebben om afkeurende kritiek te oefenen en, doen ze dit toch, het antwoord kunnen verwachtenWat praat gij toch I Het heeft aan u gelegen om beide er te brengen. Maar ge hebt niet gewild. Boven staats- en volksbelangen hebt ge de belangen van de partij gesteld. Nu moge uw lof ge zongen worden over de grenzen, in wijden internationalen kring, hier, in Nederland hebt gij niet durven doen, wat gij hadt moeten doen. Partijpolitiek kunt gij voeren, geen volkspolitiek. En dat antwoord is eene veroordeeling. In de Synode der Ned. Herv. Kerk is een nieuw argument bedacht om de vrouw van het predikambt uit te sluiten. Het geval deed zich voor toen mej. C. Gerlings, theol. doet, wenschte toegelaten te worden tot de Evangelie-bediening en in verband daarmee dus toelating tot de lessen der kerkelijke hoogleeraren en tot het proponents-examen. De commissie, die in deze zaak rapport uitbracht, stelde voor vrouwelijke studenten wel tot de lessen toe te laten, doch zij maakte bezwaar tegen de toelating tot het proponents- - examen, daar zij de vrouw minder geschikt achtte om de vermoeienissen, aan het ambt der evangeliebediening verbonden, te dragen. De Blijde IVereld merkt naar aanleiding hiervan op Dit is een nieuw argument tegen de toe lating der vrouw tot het predikambt. De z.g. Bijbelsche gronden schijnen ook volgens deze grootendeels orthodoxe commissie ondeugdelijk te zijn. Het ambt is vermoeiend vooral voor de jongere vrouw 1 Zou ’t niet meevallen vraagt genoemd blad. En dan vervolgt het „Wanneer men een predikanten vergadering bijwoont, treft het ons, hoe welvarend de meesten er uitzien, hoe voortreffelijk zij de vermoeienissen van het ambt weten te dragen. Predikanten hebben volgens de sterftecijfers, naar de beroepen gerangschikt, zelfs den langsten levensduur. Men jaagt een jonge vrouw van ruim 20 jaar nog niet den dood in, wanneer men pastorie en kansel voor haar opent. Het schijnt, dat met het ambt wel de kracht komt. Tot proef zou men de vrouw alleen beroepbaar kunnen stellen in de vele kleine gemeenten, waar de mannelijke predikant zich dood verveelt of doodluiert, indien hij buiten zijn ambt en de gemeente geen gelegenheid vindt, zijn werkkracht aan te wenden. Of men zou evenals aan den mili tairen dienst ook aan den heiligen dienst een keuring kunnen laten voorafgaan. Men zou de leeftijdsgrens voor de toelating kunnen verhoogen en van 23 op 30 jaar stellen dan spreekt men toch niet meer van de jongere vrouw. Waar een wil is, is een weg. „Zouden de heeren der Synode maar niet met alle ouderwetsche zielen in de kerk zeggen, dat een vrouw op den kansel zoo raar staat, dat men nooit vrouwelijke predi kanten heeft gehad en ze daarom ook niet wil hebben ’t Is toch niets dan conserva tisme, dat dit noodschot lost„De vrouw is te zwak voor het predikambt”. Niet te zwak zeker om voor het gewoonlijk talrijke gezin in de pastorie van den morgen tot den avond het huiswerk te doen De helden van Gaastmeer. Gaastmeer, 9 Aug. Als men bij avond alleen den eenzamen weg begaat en men komt onverhoeds voor eenige belhamels te staan die het vredige pad onveilig maken, dan is het zeker kiezen of deelen doortasten of ont komen. De eene zal in deze positie het hazenpad kiezen en de andere gevoelt zich misschien door vrees gedrongen met bovenmatige krachts inspanning de meerderheid te zien over meesteren. In laatstgenoemde hoedanigheid bevond de bakkersknecht Jan van Dijk te Heeg zich alhier op den avond. Hoewel, Jan hield zich kordaat toen hem als de zwakste mogendheid op den eenzamen weg de oorlog werd verklaard door eenige Gaastmeerder wapenbroeders. Althans, vóór den aanval zou plaats hebben op Jan, riep hij met een verontwaardigde stem uit, terwijl hij een dreigende houding aannam„Kom op ik scil jimme witte litte det ik Sdrhüster- feanster bloed ha!” En... de mannen gingen op de vlucht. Integendeel, had deze persoon niet bedacht opgetreden dan had het zeker met hem op mishandeling uitgeloopen. Eveneens moest de muziekdirecteur van Heeg voor eenigen tijd, toen deze hier op een avond muziekles gaf, door vriendenhand aan een kwaaddoenersbende ontkomen. Treurig in zoo’n dorp Waarom geen politie (Fr. Dbl.) Van W.-Terschelling wordt gemeld Door het mooie weer der laatste dagen is het een lust om een wandeling in de duinen te doen. De frissche, zuivere zeewind, ver mengd met de geuren der talrijk bloeiende planten, vooral van de heide, zuivert het bloed en doet dit sneller door de aderen stroomen, overal gezondheid en levenskracht aanbrengend. Beschenen door de warme stralen der zon ontrolt zich voor den wandelaar een landschap, eenig door zijne veelkleurigheid en aangename afwisseling van hoog en laag. Men mist hier de vermoeiende eentonigheid van het uit gestrekte heideveld, alsmede de beklemdheid, die een boschlandschap aanbiedt, door de beperktheid van het gezicht. Men geniet van een weelderige, veelsoortige flora en van een rijke dierenwereld. Men geniet van het land schap met zijn telkens afwisselende tinten, van het heerlijkste groen tot het zuiverste witvan de zee, die nooit verveelt, waar de golven in woeste vaart het strand oprollen, als wilden ze met één poging het geheele landschap vernietigen, maar stuitend op een vaste tegenweer, zich schaamachtig in hare bedding terugtrekken, om daarna het spel op nieuw te beginnen. Het is een leven van kalme rust maar ook van heftigen strijd. N. Harl. Ct. Auio-ongeval. Gisteravond te elf uur werd in het militair hospitaal te Naarden per auto binnengebracht de milicien Huntelaar van het 18 reg. inf. aldaar. Deze bevond zich per fiets te Bussum doch werd op den hoek van de Brediusweg door een auto, die aldaar een scherpe bocht moest maken, overreden. Aan het hoofd en den arm werd hij zwaar gewond, terwijl ver moedelijk de schouder geheel ontwricht is. De toestand van is gelukkig bevredigend. Zakkenrollers. Op het terrein, waar Zaterdagmiddag te Vlissingen het concours hippique plaats had, werden, naar de N. Ct. meldt, in korten tijd een drietal horloges, waaronder één met een waarde van f 300, gerold. Vooraf had de politie in de plaatselijke bladen voor dit gevaarlijk soort menschen gewaarschuwd, maar toch hebben zij een goeden slag geslagen. Het 9-jarig zoontje van den voerman H. te Meppel reed op een paard even buiten de stad, toen juist een auto passeerde. Hierdoor begon het paard op de achterbeenen overeind te staan, tengevolge waarvan het kind op de straat stortte, met het hoofd op de steenen, zoodat de schedel scheurde. Voor het behoud van het leven wordt gevreesd. N. Ct. Door gas gestikt. In een woning, van Meekerenstraat te Rotterdam, is hedenmorgen een 21-jarige kantoorbediende door gas gestikt dood op bed gevonden. De gaskraan in de slaapkamer was half open gebleven. Alg. H. Bolswardsche Courant j -■1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1