Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 17 Augustus. No. 66. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1913. UIT DE PERS. BINNENLAND. ,,’t Zal wel wennen”. DE WEIGERING. VOOR Afzonderlijke Arnh. Cl, dak- u Wij lezen in Oostergo verwondering uit van alle apotheoses ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. zoo druk met nu toch eigenlijk van de N. een ander men op de van het gebeurde nog een bloedplas De getroffene heeft zich in zijn eigen belang nog schuil gehouden. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch, aangesloten onder No. 4. vrijzinnigen te danken sociaal-democraten. De verkiezingen brachten het bouwwerk der vrijzinnigen en sociaal-democraten in zoo- danigen staat, dat zij hun Meiboom in de kap konden plaatsen. Gezamenlijk hebben de bouwers gejubeld om den boom, gezamenlijk hebben zij het pannenbier en het krentebrood ter eere van het heugelijke feit genuttigd... Maar nu het oogenblik is gekomen om de woning in te richten, te stoffeeren en te meubileeren, nu gaat een gedeelte van de bouwlieden een pijpje rooken op de stellingen en roept den anderen toewerkt gij maar voort, wij zullen u niet storen, wij zullen desnoods buitenshuis een beetje helpen, maar in het huis komen wij niet eer voor het geheel gereed is. De onderlinge verstandhouding der naaste bondgenooten is door deze eigenaardige manier van doen zeer gewijzigd. De vraag rijstwat wil de S.D.A.P. Groeien, al maar groeien, zal het antwoord van de partij zelf zijn, groeien tot ze in staat is de geheele verantwoordelijkheid op zich te nemen. Beloven, critiseeren en tevens alles accep- teeren wat zij maar krijgen kan. Het congres heeft in den tactischen zet, van geen portefeuilles te willen accepteeren, schien tijdelijk de ontstemming helft der aanwezigen weg... Maar morgen... Wat zullen zij doen, wanneer zij dan zullen zien dat niet is toegegrepen, dat afgeslagen is de kans om zelf aan het volk te geven, wat zoolang is beloofd. Waterwild. In Friesland is de jacht op waterwild, welke Maandag 10 Augustus werd geopend, tot dusver voor de jagers niet onvoordeelig geweest. Er is meer wild dan verleden jaar, vooral eendvogels, die over het algemeen zwaarder zijn dan andere jaren in dezen tijd. Watersnippen zijn er nog nietveelhet meeste waterwild, zooals talingen, pijlstaarten, pluvieren, smienten enz. wordt eerst in het laatst dezer of in het begin der volgende maand verwacht. Het koele weder begunstigt den handel naar het Buitenland, waar de uitvoerhandel goeden aftrek vindt. N. Sn. Ct. Dr. J. Th. de Visser. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. Ct.: Men herinnert zich een bericht dat onlangs door de pers ging als zou dr. J. Th. de Visser die door zijn niet-herkiezing tot lid der Tweede Kamer wederom in de termen gevallen is voor een beroep begeerd worden bij de Herv. Kerk te Amsterdam in een der bestaande vacatures. De kiesvereeniging „Het Evangelie” (het college alwaar de naam van dr. De Visser was opgegeven als candidaat-predikant) heeft thans vergaderd en over dit voorstel gesproken. Er bleken te ernstige grieven tegen dr. De Visser te bestaan om hem de gelegenheid te bieden wederom in zijn vroegere functie te worden hersteld. Zoo werd door een der leden opgemerkt dat dr. de V. indertijd gezegd had „Het predikambt is mij het liefst...” en kort daarop toch de kerk verliet en Kamerlid werd. En een ander lid meende dat de Amster- damsche gemeente geen „toevlucht voor looze dominé’s” mocht zijn. Met 13 stemmen tegen 5 stemmen vóór en 2 stemmen blanco werd de naam van dr. De V. van de candidatenlijst afgevoerd en als drietal geformeerddr. J. F. Beerens te Doesburg; ds. J. H. Wolters te Heemstede en ds. F. Breen te Numansdorp. Daar deze ethische kiesvereeniging „Het Evangelie” het eenige college was dat dr. De Visser de kans geven kon wederom predikant te Amsterdam te worden, aangezien de andere orthodoxe kiesvereeniging ultra-gereformeerd en de derde modern is, blijkt thans de pas afgesneden. Christelijk Historische Unie. Over de leiding van de Christelijk-Histori- sche partij bij de laatste verkiezingen is, naar de Utrechtsche Courant meldt, bij vele leden van die partij, naar het schijnt, groote onte vredenheid ontstaan. Velen wijten de neder laag van de rechtsche partijen aan het hoofd bestuur, of liever aan enkele leden daarvan. Naar men aan de Utrechtsche Courant ver zekert, hebben daarom dr. Wagenaar te Rot terdam, mr. Brunt te ’s-Gravenzande en dr. H. van Eyck van Heslinga te Berlikum hun ontslag genomen als lid van het hoofdbestuur der Chr. Historische Unie. Ook hebben enkele leden van het Nationaal Comité voor hun lidmaatschap bedankt. Gisteren, meldt de N. Roti. Ct., is in Ooster-Nijkerk (Oostdongeradeel) een gedenk steen onthuld op het graf van Foeke Sjoerds. Er waren een paar honderd belangstellenden aanwezig, waaronder de bekende Friesche schrijver Sjouke de Zee. Het woord werd achtereenvolgens gevoerd door den plaatse- ly ken predikant ds. Steenbeek, door den heer Zwolle locuta, Zwolle heeft gesproken en de S.D.A.P. aanvaardt onder geen omstandig heden een ministersportefeuille. De uitslag van de besprekingen in de afdeelingen deden reeds eenigermate een der gelijke beslissing vermoeden. Toch is de meerderheid waarmede ten slotte het besluit werd genomen, zeer gering. Voor de S.D.A.P., zoowel als zinnigen is deze uitspraak gewicht kruispunt Op verzoek verwijzen wij nogmaals naar de aankondiging in dit Blad van Henri ter Hall, die op de Sneeker kermis de revue „’t Zal wel wennen” zal geven. Wij lezen hierover in het Zwolsch Nieuws- en Advertentieblad: Het baart geen verwondering, dat Henri ter Hall’s revue iederen avond een tjokvolle zaal Jokt. Een opvolging van differente fan tasieën in schitterende kleurenpracht, gepaard aan de meest geestige satire op politiek en hedendaagseh gebied, ziedaar een volmaakte kermisattractie, die slechts een Henri ter Hall weet te bewerkstelligen. Bovengenoemde revue ware dan ook in den breede te bespreken, doch we meenen te moeten volstaan met onze te spreken ten aanzien die te aanschouwen vielen. Allervermakelijkst is het reisbureau waar de meest ridicule leiding wordt aangetroffen; zoomede verwekt de oud-Hollandsche kermis onder de meest opgewekte melodieën een ge- noegelijke stemming, evenals het politiek Jan Klaassenspel. Zooals telken jare heeft de heer Ter Hall ook thans weer eenige Zwolsche inconveniënten gehekeld. O.a. moest de stadhuisbouw en de nog steeds onvolledige slootdemping het ont gelden. Ook treffende momenten vormden de ver- tooning der apotheose gewijd aan Napoleon, de ambulance op het slagveld, ’t onafhanke- lijkheidsparool en wat vooral niet is te vergeten de slotapotheose op het Vredespaleis. Schitterende costumes met vaandels ver- toonen ons de vier werelddeelen met hun verschillende natiën. Onder de verschillende tafereelen verdient de vermakelijke schets van het Staphorster boertje als wonderdokter vermelding. Kortom ’t geheel verschaft ons groote vol- Alg. H. Het nieuwe kust fort te V lissingen. Nog deze maand zal een aanvang gemaakt worden met het maken van de betonfundeering van het nieuwe kustfort te Vlissingen. Het fort wordt gebouwd ter plaatse van het voor malig fort „De Ruyter”, destijds door Napo leon gebouwd en toen genoemd „Fort St. Hilaire”, Stand, doeningde heer Ter Hall heeft op talent volle wijze in zijn revue een typische schets gegeven van de hedeudaagsche kwakzalverij, de meest (moderne schilderkunst, het „futurisme” enz. De heeren. Nieuwenhuizen Sr. en Jr. hadden aan deze revue weer een zeer werkzaam aan deel en vielen buitengengewoon in den geest, evenals de andere artisten. Het muzikale gedeelte, zoowel het vocale als het instrumentale, verschaft eveneens groote voldoening en strekt tot volmaking van het geheel. De heer H. Davids verdient als dirigent dan ook bijzondere lof, evenals de solisten, die -in verschillende acten schitterend debuut gaven. Allen op naar Henri ter Hall’s revue „’t zal wel wennen”. Men keert zeer voldaan huiswaarts. Klompenmakers. In Westfalen is het thans de klompenindustrie, dat de klompenmakers in den Gelderschen Achterhoek werkvolk komen zoeken tegen hoog loon. De kansen om werkvolk te krijgen zijn gering, omdat jonge arbeiders liever naar de fabrieken gaan, dan een ambacht te leeren. Arnh. Cl. Statistiek kerkelijke huwelijken. De Centrale Commissie voor de Statistiek wenscht van 1 Januari 1914 af van de ge meentebesturen opgaven te ontvangen van de aantallen burgerlijke huwelijken, die dooreen kerkelijke inzegening worden gevolgd. Aan de gemeentebesturen wordt verzocht of er bezwaar bestaat, hiervan aan het Bureau voor de Statistiek gegevens te verstrekken, door op de in te zenden huwelijkskaarten de letters K. I. (kerkelijke inzegening) of G. K. I. (geen kerkelijke inzegening) te vermelden. De Tel. meer heil gezien dan in Ijet aanvaarden daarvan. Men acht dus den grond op deze wijze beploegd, vruchtbaarder. Voor het oogenblik is het uiterst moeilijk de gevolgen van dezen zet te overzien. De tijd zal het leeren. Dit is zeker, dat het besluit de partij veel sympathie zal doen verliezen. Er zat iets aantrekkelijks, iets meesleepends in de stoere, on verzettelijke wijze waarop de kleine partij der internationalen worstelde om het bezit van een stuk der regeeringsmacht; er zat iets in hun optreden, dat velen, buiten het partijverband, er toe bracht hun stem aan de roode candidaten te geven. Gevaar om door den rooden stroom over weldigd te worden, bestond er bij deze ver kiezingen niet. Welnu, men gaf gemakkelijk zijn stem aan de veelbelovende jonge strijders. Maar nu Krijgt nu de S. D. A. P. niet ’t karakter van den overmoedigen jongeling, die alles beter wist, doch ten slotte voor het feit gesteld het beter te doen, terugkrabbelt Het vraagstuk waarvoor de partij gesteld was, is wellicht het belangrijkste dat ooit op haar congressen werd behandeld. Dat juist bij dit-vraagstuk een even sterke meerderheid als minderheid stond, is een teekenend feit. Welke beslissing het ook geweest ware, wanneer ze was gevallen met een verpletterende overmacht van stemmen, had indruk gemaakt, omdat daaruit een ééns gezindheid, een groot en krachtig willen en hartstochtelijk streven naar een zelfde ideaal was gebleken. De gevolgen van deze groote disharmonie kunnen niet uitblijven. Wanneer on verhoopt thans het algemeen kiesrecht en het staatspensioen op zich laten wachten, zal zich dan in de partij niet een woede ont ketenen, waarbij die van het Deventer congres kinderspel is Het congres eindigde Zondag met groot vuurwerk, een motie, waarin de partij zich zelf verheerlijkt, een motie die de mannetjes „lekker” maakte. Het applaus vaagde mis- van bijna de P. Wierstra, die het initiatief genomen had tot deze huldiging en die den doode teekende als historieschrijver en als mensch en ten slotte werd een woord van dank gesproken door den heer Eoekes van Harlingen, afstamme ling in rechte lijn van den merkwaardigen Fries. Het gedenkteeken bestaat uit een marmeren steen, die in het Friesch het op schrift draagt: 17131913. In dankbare herinnering aan Frieslands hooggeleerden historieschrijver Foeke Sjoerds is deze steen geplaatst door de kerkvoogden van de Ned. Herv. gemeente en vele vrienden. De steen is gemaakt door den steenhouwer De Vries van Franeker. Aangeschoten smokkelaars. De toestand van den smokkelaar H., welke de vorige week bij Bocholt werd aangeschoten, blijkt zeer treurig te zijn. Niet alleen dat zijn voet werd doorschoten, maar hij brak ook een been, dat hij, naar men vreest, zal ver liezen. Gebleken is, dat nog smokkelaar is aangeschoten, daar plaats van het gebeurde nog vond. Minister Kolkman. Van bevoegde zijde deelt men aan de Resi dentiebode mede, dat het bericht Haarlemsche Courant, dat het voornemen zou bestaan om aan Minister Kolkman den zetel van Gedeputeerde van Zuid-Holland aan te bieden, die door de niet-herkiezing van den heer A. C. A. Nolet te Schiedam is open gevallen, niet juist is. In deze vacature is op 2 Juli gekozen prof. Van Swaay te Delft, die deze benoeming heeft aangenomen. Eerst wanneer prof. Van Swaay mocht beslist heb ben deze functie niet te kunnen aanvaarden en mitsdien als zoodanig zijn ontslag neemt, ontstaat een nieuwe vacature en zal de club van Katholieke Statenleden beslissen op welke wijze daarin zal behooren te worden voorzien. Slachtoffer van onvoorzichtigheid. - Een ernstig ongeluk had gisteravond te Eindhoven plaats. Eenige padvinders waren in een tuin voor onderlinge oefeningen bij een. Een hunner schoot een revolver af, ten einde te zien hoever de kogel zou treffen. Het projectiel vloog door de ramen van een huis aan de Heilige Geeststraat. Een vrouw, die voor het raam aan het sigarenmaken was, werd door den kogel in het voorhoofd ge troffen. Zij was gedurende eenigen tijd be wusteloos. De getroffene is onder geneeskun dige behandeling gesteld, terwijl de politie de zaak verder in onderzoek nam. Alg. H. Een merkwaardig protest. De Raad der gemeente Bergh besloot gisteren de vijf ge- en herkozen Raadsleden niet toe te laten, omdat hij van meening is, dat de goede trouw van den Raad in open bare vergaderingen en circulaires is aange rand. voor de vrij- van zeer veel voor de S.D.A.P. omdat zij op een van wegen, zich een richting heeft gekozen, waarin tot in lengte van dagen de partij zal gaan en waarin zij op dit oogenblik niet kan overzien wat het eindpunt zal zijn; voor de vrijzinnigen omdat zij in den vervolge rekening zal hebben te houden met deze strooming in de sociaal-democratie hier te lande, die tot nu toe niet aan den dag was getreden. De groote leuze van algemeen kiesrecht en staatspensioen schijnt slechts bedoeld te zijn als een eisch, gesteld aan z.g. burgerlijke regeeringen, zonder dat de partij zelf aan de totstandkoming daarvan wil meewerken. Het is nu duidelijk, dat de S.D.A.P. eerst dan de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van haar propaganda op zich neemt, wanneer zij in het gansche land de meerderheid heeft. Deze zonderlinge positie is nog nimmer door eenige partij ingenomen en kon ook nooit worden ingenomen, omdat nimmer «één partij met een zoo scherp omlijnd program zich kon vleien met de hoop van deze opper machtige plaats in onze regeering te zullen innemen. Iedere partij schuift bij een algemeene verkiezing datgene uit haar program voorop, wat naar haar meening urgent is, wat moet worden verkregen alvorens tot de afwerking van alle overige punten kan worden over gegaan. Uit de maatschappelijke ontwikkeling ver rijst telkenmale de noodzakelijkheid van het vervullen van een bepaalde maatschappelijke voorwaarde. Uit de evolutie der politieke beginselen van de laatste jaren zijn voort gekomen de eischen van algemeen kiesrecht, opdat alle mannen en vrouwen gelijkelijk medezeggingschap zouden verkrijgen in de regeering des lands èn van staatspensioen, omdat bet „oud en arm” de meest nijpende nood in onze samenleving is gebleken. Tientallen andere eischen zijn in groei, zij beheerschen wel al de politieke constellatie, zij zijn als de bakens die op het nog te ontgraven terrein de richting van den weg aangeven, maar voorshands zijn wij nog niet tot hen genaderd. Wat wij bereikt hebben, dat zijn de beide bakens, kiesrecht en pensioen. Dat wij deze hebben kunnen bereiken is naar de actie der aan de propaganda der Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1