Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 21 Augustus. s No. 67. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1913. Anti-alcohol Tentoonstelling, in de muziekschool, Kerkstraat, (Blauwe winkel) 1823 Augustus. UIT DE PERS. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke zij er een cijfers nog gehoord, dat de - 370 - 340 - 300 - 230 - 220 - 200 - 70 waren konde durf en JABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. aan «drank” f 2.850.000. men. r de plaat, die U geheel-onthouders i geven dan reductie van was zij ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. een dubbelloops In Friesland wordt voor Openbaar- en Bizonder Lager Onderwijs per jaar uitgegeven f 6,11 per inwoner, terwijl per hoofd f7,80 wordt besteed aan alcoholische dranken. Ws. Hier vinden we ook de platen en tabellen van de Ned. Vereeniging. We zien hoe de oplage toenam en toeneemt van het blad de Blauwe Faan (op heden 22000 exempl. per week). 'Interessant is eene aanwijzing hoeveel de werkman ongeveer ontvangt in verschillende bedrijven van elke f 1000 ont vangst Mijnindustrie Scheepsbouw Dok- en havenwerken Spoorwegen Staalindustrie Textielindustrie Gasfabrieken Brouwers arbeidsloon f 550 u Gevolg gevende aan eene vriendelijke uit- noodiging, tbegaven we ons Maandagmiddag 2 uur naar de muziekschool in de Kerkstraat, om bij te wonen de officieele opening van de Anti-alcohol Tentoonstelling. Onze eerste indruk was«Wat ziet het er hier nu netjes uit”, ’t Geheele gebouw is in beslag genomen, alle drie lokalen zijn bezet. De verschillende drankbestrijdings-vereenigingen te dezer plaatse, t. w. de Ned. Ver. tot af schaffing van Alcoholische dranken, de Nat. Christen Geheel-onthoudersvereeniging, het Kruisverbond en de Maria-vereeniging, hebben alle eer van hun werk. Met vlaggen, banieren, spreuken en opschriften heeft men de wanden alleraardigst gedecoreerd, zoodat het geheel een zeer gezellig aanzien heeft. De heer J. WESTERBAAN, voorzitter dezer tentoonstelling, hield de openings speech. Na de gewone plichtplegingen en bekend makingen, riep hij allen een welkom toe. Hij releveerde het doel der vereenigingen die hier samenwerkten, en wees er op hoe alles en allen samenwerkten in deze zoo schoone zaak der geheel-onthouding. ’t Is een nieuw soort propaganda, deze tentoonstelling, zegt Spreker. Uit Duitschland afkomstig, beweging slechts de étaleering Het concentratie besluit. Thans beginnen er ook van vrijzinnig- democratische zijde stemmen op te gaan over het besluit der concentratie, om geen ministerie te vormen. In de Wereld schrijft iemand, die zich noemt een vrijzinnig-democraat, o.m. De concentratie gaat niet vrij uit, nu na de weigering der S. D. A. P. niet het alleruiterste heeft beproefd, om de demo cratische maatregelen, aan de kiezers voor gespiegeld, ingevoerd te krijgen. „Noch formeel, noch politiek toe verplicht”, zegt ze. Volkomen juist. Maar iets hoogers had den doorslag behooren te geven. Het besef van hetgeen de staatkundige ontwikkeling van het Nederlandsche vólk op dit oogenblik eischt. Het belang des volks in één woord. Zoo het gevoel voor het belang in al de geledingen der concentratie diep ware door gedrongen, men had moedig onder de onbe twistbaar zeer moeilijke taak de schouders gezet en die zoo goed mogelijk pogen te vol brengen. Eigen geweten, eigen overtuiging, diepbewuste wil hadden hier de eenige drijf- veeren behooren te zijn, eigen inzicht de onver deelde leiding kunnen geven. Van scheeloogen of coquetteeren met de soci’s behoefde geen sprake te zijn, want dezen stonden alleen voor de niet-zware keus, óf de concentratie-nuances der soc.-dem. programpunten te aanvaarden óf uitsluitend en alleen door hun schuld een Heemskerk-Kuyper-regime te zien weerkeeren. Waarom was de bijeenkomst der concentratie, waar over een zoo gewichtig volksbelang werd beslist, niet openbaar? Waarom mocht het niet openlijk blijken, wie de dragers der verschillende opinies, opdat men weten bij wie het tekort school aan democratische toewijding Hetzelfde blad heeft nog een artikel van de redactie zelf, waarin deze onder den titel «Wat thans dient te geschieden?” schrijft: Formeel en constitutioneel zijn de vrij zinnigen thans van de verantwoordelijkheid voor het doorvoeren van het program dat zij den kiezers voorlegden, af. Naar onze meening echter mag in dit geval het formeele en constitutioneele volstrekt niet op den voor grond worden geplaatst. Wij geven hier slechts uiting aan onze persoonlijke overtuiging. Wij meenen, dat de vrijzinnigen van welke nuance ook, alles moeten doen om te be vorderen, dat het door hen bij de stembus gegeven woord worde ingelost, wat dit ook moge kosten I Het concentratie-program was de inzet bij den verkiezingsstrijd en de meerder heid der kiezers heeft zich ten slotte met dit program vereenigd. Nu de sociaal-demo- craten geweigerd hebben, de doorvoering van dat verkiezingsprogram a priori te helpen verzekeren, is ’t naar onze meening de plicht der vrijzinnigen, den kiezers te toonen, dat ’t hun volkomen ernst is geweest met de zaak, zóó bittere ernst, dat zij er desnoods een ministerieel échec aan wagen. De ver antwoordelijkheid voor zulk een mogelijk échec valt, in alle geval terug... op de sociaal democraten, die hunne positie niet, gelijk zij meenen, door hunne weigering hebben ver sterkt, doch inderdaad aanmerkelijk hebben verzwakt 1 Reeds vroeger wezen we er op, dat een vrijzinnig ministerie, dat onder de hachelijke omstandigheden van het oogenblik zou op treden met algemeen kiesrecht en staats pensioen, niet zou mogen worden vergeleken bij het ministerie-de Meester. Toen waren het oorzaken, die uit de vrijzinnige groepen zelven voortkwamen, die tot mislukking leidden ditmaal echter zou een mislukking niet te wijten zijn aan de vrijzinnigen, doch aan anderen. En wij houden er ons van overtuigd, dat ook de kiezers dit aldus zouden inzien. Nog afgescheiden van het feit, dat de Neder lander verklaard heeft, elk kabinet van vrij zinnigen, van welke soort ook, ten doode te zullen bestrijden en dat de sociaal-democraten gezegd hebben, een ministerie, dat geen algemeen kiesrecht en staatspensioen brengt, te zullen doen vallen meenen wij, dat de vrijzinnigen, met deze verkiezingen achter den rug en in het besef van den moreelen plicht, dien zij tegenover het volk op zich hebben genomen, thans slechts hebben te handelen naar het devies Fais ce que dois, advienne que pourra 1 De Crisis. Het Huisgezin schrijft «Het Kabinet-Cort van der Linden schijnt vooral hierin extra-parlementair te zullen zijn, dat het van twee wallen zal willen eten. Met de sociaal-democraten zal het Staats pensioen en algemeen kiesrecht trachten in te voeren. Daarvoor kan het de rechterzijde missen. En met de rechterzijde tegen de sociaal democraten zal het de landsverdediging den vollen eisch willen geven. Het Kabinet wil dus midden in het bed gaan liggen. Een veel behaaglijker positie dan Kabinet-Bos zou hebben ingenomen. Dit had ook wel voor kiesrecht en staats pensioen op de socialisten kunnen rekenen, maar zou voor oorlog en marine zijn lamge slagen. Cort van der Linden zal altijd een meer derheid hebben: bf met behulp der sociaal democraten, óf met die der rechterzijde. Links zal ieder in zijn schik zijn. De socialisten zullen hun stembusprogram zien verwezenlijkt en voor de rest tegen bour geoisie en kapitalisme kunnen blijven fulmi- neeren. De vrijzinnigen zullen zoo’n extra-parle mentair Kabinet, dat geen risico meebrengt en hun de baantjes bezorgt, wel prettig vinden. Alleen zou het kunnen zijn, dat de rechter zijde er voor bedankt, hand- en spandiensten te verrichten voor een in politieke listigheid geboren Kabinet, dat, van een vleermuis natuur, vandaag vogel, morgen muis zich zou verklaren. Ging deze extra-parlementaire vlieger op, dan zouden we meer van die verkapt-Vrijzin nige Ministeries kunnen krijgen die, dienaars van de Sociaal-Democratie, de rechterzijde goed genoeg zouden achten om de maatregelen te steunen tot behoud der maatschappelijke orde. En dan zou voor afzienbaren tijd bet stem busconvenant tusschen Vrijzinnigen en Sociaal- Democraten worden bestendigd, met als resul tante dezer krachten een extra-parlementair Kabinet van Vrijzinnige signatuur”. Heerenveen, 18 Aug. De derde opvoering van het openluchtspel «Frije Friezen” heeft het tekort gereduceerd tot 35 pct. van het garantiefonds. Exmorra, 16 Aug. Dat er nog wel wild is in deze omgeving, is in de eerste week der jacht gebleken. De beroepsjager L. P. alhier schoot in vijf dagen met geweer 147 eendvogels. Hepk. Nwbl. v. Fr. Een inval voor de bioscoop. Het Alg. Hbld. schrijft Wij maakten gisteren reeds melding van den inval der politie in een speelhuis in de Kerkstraat. De omstandigheden, waaronder die inval plaats had, maakten haar tot dankbare stof voor een... bioscoopfilm. Behoedzaam hadden twee inspecteurs in «burger” natuurlijk en een rechercheur zich met een touw in een kamertje hovende speelgelegenheid laten zakken. Daar zaten ze in afwachting van het gunstige oogenblik om binnen te vallen, toen plotseling de speelhuis houder in de deuropening van het kamertje verscheen. De vreemde mannen ziende, ging de speelhuishouder onder het geroep van «help 1 inbrekersI” aan den haal. In een ommezientje was hij de trap naar de speelzaal weer af, meer vallend dan loopend. De politiemannen hem achterna! Van schrik kropen de bezoekers onder de tafel, toen de «indringers”, die echter voorzien waren van een bevelschrift van den burgemeester tot het binnentreden van de woning, verschenen. Ten slotte werd, zooals gemeld, de houder der speelgelegenheid aangehouden en ter be schikking der justitie gesteld. Eén der bezoekers een moment eveneens waard om op een film vereeuwigd te worden 1 had nog kans gezien om de dobbelsteenen, waarmee gespeeld was, uit het raam te werpen. Ze werden echter later door 'de politie teruggevonden, contribueerd aan eene verzekering-maatschappij geeft op leeftijd een pensioen-uitkeering van f 133 per jaar. De macht van het kleine. De alcohol en het schoolkind. De Ned. Onderwijzers-propagandaclub heefteene enquête gehouden te Amsterdam, omtrent den invloed van alcohol op schoolgaande kinderen. Sprekende tabel. Verschrik- k e 1 ij k e c ij f e r s. Die arme kleinen. Er is een tijd geweest, dat Levensverzeke- rings-Maatschappijen noode geheelonthouders aannemen. Die verkortten hun leven, beweerde Dacht U Zie eens naar den levensduur aangeeft van en matige drinkers. Zij verkorten hun leven? Jawel, maar waarom Engelsche Maatschappijen nu geheelonthouders «Sobriëtas”, een keurig een aangename af- Lezer, wist ge het In Friesland wordt per jaar uitgegeven een kapitaal van Bolsward doet het per jaar voor f 74000. In 1911 waren er in Bolsward 35 onder wijzers en 5 scholen, en 40 drankge legenheden. was de eerste van een groot winkelraam. Toen bleek dat de toeschouwers soms verkeerden uitleg gaven aan een of ander onderdeel, waarom men besloot een geheelen winkel te huren. De nieuwsgierige moest naar binnen, om door deskundigen uitleg het rechte doel dezer nieuwe propaganda te begrijpen. De Spreker dankte het Dagelijksch Bestuur der Gemeente voor de beschikbaarstelling der school, ook het Gasthuisbestuur kreeg een hartelijk woord van dank voor de toegezegde subsidie. Dat men bij het Armbestuur nul op 't request had gekregen, kon het Comité zich nog niet begrijpen. Het Armbestuur moet toch overtuigd zijn, meende men, van de nuttig heid der drankbestrijdingde drank drijft zoo velen juist naar het Armhuis. Ook vertelde de heer Westerbaan nog de geschiedenis van den Zweedschen gymnasiast Peer Wieselyven, die de grondlegger is geweest van de beweging tegen het drinken; die als student en later als predikant heeft gewerkt tot het welslagen van zijn doel«weg met den alkohol”, zoodat Zweden en Noorwegen reeds lang aan de spits staan in den strijd tegen de ergerlijke drinkgewoonten. Spreker eindigde met den wensch dat deze expositie, waartoe menschen van verschillende politieke en godsdienstige richting samenwer ken, een steentje moge bijdragen om dien vervloekten drank de wereld uit te krijgen. Alsnu nam de heer C. W. EISMA, oudste lid van den Raad, het woord. Sprekende namens het Gemeentebestuur dankte hij voor alles wat hier tot stand is gebracht, waarvoor alle lof en alle prijs toekomt aan de verschil lende commissies. Hij wenschte de onder nemers veel succes en hoopte, dat ook deze tentoonstelling de overtuiging mocht vestigen op de belangrijkheid der geheelonthouding, zoo nuttig voor een grooten opbloei van een krachtig volk. Alsnu zijn we een rondgang gaan doen. Daar is nog al heel wat te zien. Een aardige tabel geeft aan den vooruit gang van de drankbestrijding in de laatste jaren. Vliegmachines in de lucht laten in groote cijfers zien hoe de toename van leden was. Een belangrijke tabel geeft de sterftecijfers in een aantal ambten en bedrijven. Bedroe vend zijn die voor de koffiehuis- en hotel bedienden. Daar sterven slechts 556 geeste lijken tegen 2205 kellners. Wat kunnen we voor één kwartje koopen Een weinig madera, cognac, jenever... maar meer eetwaren en huishoudelijke benoodigd- heden. Zoo’n beetje «drank”, betrekkelijk veel dagelijksche behoeften. Een borrel per week bespaard, en met St. Nicolaas koopt men zijn kind voor die centen een aardig stel speelgoed. Een kwartje per week bezuinigd van af 10-jarigen leeftijd, en dan dat kwartje ge- premiebetaling aan De inzending van aangekleed geheel, geeft wisseling en verpoozing. Al spreken die tabellen en cijfers nog zoo sterk... eens te kunnen zien wat daar thuis wordt vervaardigd, in gezelligen kring, waar men in liefde en vrede samenwoont en men ’t woord «kroeg” misschien alleen bij name kent, verzoent weer met het leven en laat ons zien, dat er waar geluk woont, waar mis standen verre te zoeken zijn. Men lette hier op het prachtige vaandel der afd. Sneek, alsook op het snijwerk der broeders uit het Augustyner klooster te Witmarsum. De vruchtentafel. Groente en fruit, hoe veel van dit, voor ’t zelfde bedrag als besteed aan drank. De bewering, zoo vaak distillatie zooveel verdienst oplevert gaat dus alleen op als men dit beschouwt ten opzichte van de fabriek. De arbeiders komen hier met 7 procent, slecht weg. Och, zoo’n enkel damesslokje 1 ...jawel, zoo’n damesslokje, ’t past niet best bijelkaar dame en slokje. Een enkel glaasje Curasao U moet eens zien hoeveel procent alcohol dit vocht bevat. Een collectie glazen en glaasjes, geeft zichtbaar en tastbaar het min of meer kort alcoholgehalte aan van allerlei «gedrinks”. Gaat eens zien, had U dat wel gedacht. Een kinderdeken voor 13 glazen bier. Waar? Hier te zien. De firma’s Faber en Zantman laten ons zien wat men zou kunnen koopen voor zóó en zóóveel glaasjes van dit of dat in één jaar gedronken (of bespaard Werk van huisvlijt, teekenwerk, ja wat niet al, is daar tentoongesteld. Bizonder keurig werk, cartonnage zien we hier van mej. Bangma, onderwijzeres te Wommels, idem van onzen plaatsgenoot A. van Dijk (teekenwerk,) fijn houtsnijarbeid, ’n paar in-mooie klompen, fröbel werk, een borduursel van een meisje met één hand (Sneek), een vogelkooi enz. enz. Wat leert ons deze afdeeling: «Ouders maakt het uwe kinders gezellig thuis, vrouw, zorg dat uw man niet wordt uitgedreven naar de kroeg, waar Mj prettiger zit dan bij U thuis... laat ons allen waar maken, dat het klokje nergens zóó tikt als thuis, als... ja, als dat thuis ook werkelijk een thuis is. Bolswardsche Courant i u n u u u u

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1