lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 24 Augustus. h 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 68. UIT DE PERS. BINNENLAND. I j Politiek Overzicht. VOOR Afzonderlijke eene zag te midden der zijnen. De minderheid is groot ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. het Congres eene voor We kunnen kringen zijn, Wonseradeel, 19 Aug. De Hollandsche vlaskoopers hebben zich hier iets later ver toond dan andere jaren. De verbouwers hadden de stille hoop, dat ze nog een goeden prijs zouden maken, maar dat is tegengevallen. Er wordt slechts f 100 per pondemaat geboden voor het beste vlas, dat reeds getrokken was. Enkelen verkochten reeds. De zichtmachine, hier geprobeerd en in het begin aardig werk leverende, viel tegen, als ze met oneffenheden te kampen had. We verwachten voorbands nog niet, dat ze hier „er in” zal komen. Ook met de aardappel- rooimachine is het nog slechts half werk. Tientallen rappe handen moeten de machine adsisteeren en de aardappels haastig oprapen, omdat anders twee derde deel weder wordt bedolven. De oneffenheden, doch vooral de voren, zijn op onze landerijen een beletsel voor de machines om goed werk te leveren. De maaimachines hebben zich echter goed ingewerkt. Die worden er vele gebruikt en met succes. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Ons is de uitspraak van groote teleurstelling, en dat behoort ze iederen democraat te wezen, begrijpen, dat er ook in onze die de 8. D. A. P. van harte haar ongeluk gunnen, en we moeten erkennen, dat ze het er naar heeft gemaaktwij voor ons echter wenschen niet te vergeten, dat de uitspraak te Zwolle er eene is, die al wat conservatief is, doet jubelen. Men is nu weer voor een tijd van de ^lastposten” af, en is over het Congresbesluit te meer verheugd, waar men zich zeer goed bewust is, dat men van eene sociaal-democratie die uit Wolken Koekoeks- heim nederdaalt tot den beganen grond, om mee te werken aan het tot stand komen van democratische hervormingen, oneindig meer heeft te vreezen dan van de partij der onbe grensde critiek. Men heeft daar in Zwolle weer aardig de reactie gediend. Dat de weigering der S. D. A. P. om mee het Concentratieprogram te helpen uitvoeren, in eigen kring veel kwaad bloed heeft gezet, dat weten we allen. En de ontstemming was er niet minder om, nu de zaak beklonken was in een onwettig onder-onsje en niet op ’n wettig partijcongres. Eu invloedrijke partij- genooten als de Hr. Vliegen, die reeds vóór Treurig. In de Croezelaan te Utrecht kwam men Dinsdag tot de ontdekking, dat in een arme lijke woning eenige kinderen zonder verzorging waren achtergebleven. De politie stelde een onderzoek in en trad het huisje binnen, dat zeer vervuild bleek te zijn. Enkele kinderen bevonden zich zonder toezicht in deze woning en bleken al eveneens in vervuilden toestand te verkeeren, het jongste kind zelfs in die mate, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter oordeelde overbrenging van den kleine naar het ziekenhuis nood zakelijk, doch vóórdat het kind kon worden weggebracht, was de moeder, die onder invloed van den drank verkeerde, thuis gekomen en deze verzette zich tegen de opneming van het 1 Sept, zal voor de feestvierenden aangename herinnering achterlaten, we ’t verlengstuk een van Dr. Bos moest ingaan, en de bekwame Hr. Schaper met zijn nuchteren kijk op de dingen, die achteraf de redenen opgaf waarom de weigering zoo mis was, lieten het er niet bij zitten, maar stuurden thans op een congres aan, waarvan ze hoopten en verwachtten, dat het zich in hun geest zou uitspreken. Mr. Troelstra was intusschen tot hunne meening bekeerd, en ging dus met hen mee. Het wil ons voorkomen, dat noch de Hr. Troelstra nog de Hr. Vliegen, noch de Hr. Schaper behoorlijk in het oog gehouden heeft, dat zelfs, als het congres thans met hen meeging, er niet de minste zekerheid was, dat de verzuimde gelegenheid terug zou komen. Het congres werd toch gehouden, toen we reeds in de derde phase van de crisis warend. w. z. toen de sociaal-democraten en de Con centratie beide door hunne weigering waren afgevallen, en de Koningin, zeer juist con stitutioneel, aan Mr. Cort van der Linden had opgedragen het vormen van een extra-parlemen- tair Kabinet. Een congres, dat zich zou uit gesproken hebben voor het wél aanvaarden der portefeuilles, zou dus dan alleen practische beteekenis hebben gehad, ais Mr. Cort van der Linden niet geslaagd was, en de Kroon opnieuw Dr. Bos de oorspronkelijke opdracht had gegeven. Een zeer kleine kans zal men zeggen, en dat is inderdaad zoozoover wij toch weten, is het nimmer voorgekomen dat de Kroon een geweigerd aanbod opnieuw herhaalde, en dat is begrijpelijk. Waar zouden daarenboven in zulk een geval de waarborgen zijn, dat er iets van de zaak kwamna hetgeen wij van de Marxistische elementen op het Congres te Zwolle moesten beleven, zijn wij niet zonder vrees, dat deze in dat geval wel gezorgd zouden hebben, dat zulke onmogelijke voorwaarden aan het zitting nemen van hun partijgenooten zouden worden verbonden, dat de Concentratie die onmogelijk kon inwilligen. PRINS JORIS schrijft in de Enkhuizer Courant het volgende De S. D. A. P. verkeert in moeilijke tijden en maakt het oude spreekwoord weer tot waarheid, dat goed begin het halve werk is. Maar haar begin was niet goed. En daar mede hebben wij nu niet alleen op het oog hare houding gedurende deze crisis, maar haar geheele bestaan in ons staatsleven. Zij was de partij van de onmeedoogenlooze cri tiek, al die burgerpartijen waren voor haar één pot nat, clericaal of anti-clericaal, demo cratisch of conservatief, want alle die partijen waren immers toch geroepen achtereenvolgens den geest te geven, opdat het heil zou kunnen komen van de internationale sociaal-democra tie 1 En in één opzicht had de S. D. A. P. een leventje als geen ander, omdat ze de kleinste fractie in de Tweede Kamer uit makende, niet kon geroepen worden tot de regeeringstaak, en dus nooit aan hare beloften, die zeer vele waren, kon gehouden worden. Maar... de muizen dansen net zoo lang om het botervat totdat de kat komt, en die kat kwam op 25 Juni 1913 voor de S. D. A. P. in de aanwinst van 11 zetels. Daardoor werd zij toch in de Kamer in getalsterkte de derde van alle politieke partijen, en de tweede aan de Linkerzijde. Eene getalsterkte, die haar des te grooter verantwoordelijkheid oplegde, waar ze verkregen was door de bewering, dat dan alleen de loyale uitvoering van het Con centratieprogram zou zijn verzekerd, als de S. D. A. P. zeer versterkt in de Kamer kwam. Wat door tal van argelooze kiezers, bij geene enkele politieke partij aangesloten, is geloofd, en de roode vloedgolf ging over Nederland. Leeuwarden, Veendam, Hoogezand, Schoter- land, waar de beste der burgerlijke demo craten hun mandaat moesten zien hernieuwd, vielen de S. D. A. P. in handen, en in Utrecht II moest een man als Lely wijken voor den sociaal-democraat. Hepk. Nwbl. v. Fr. Tzum, 19 Aug. De openluchtsamenkunst te Tzum ter bevordering van het Vrijzinnig Godsdienstig leven, op Zondag 1.1. mag goed geslaagd heeten. Op het terrein waren ver over de 200 belangstellenden, niettegenstaande den guren wind, die met kracht uithetN.O. blies en velen heeft thuis gehouden. Nadat de heer H. Eisma van Bolsward een zeer gepast openingswoord had gesproken, traden drie sprekers na elkander op. Dr. Hille Ris Lambers van Jorwerd, had tot onderwerp gekozen//Wat de Vrijzinnig-Godsdienstigen gelooven.” Ds. H. de Jonge van Kimswerd z/De Bijbel, het duistere en toch zoo schoone Boek” en Ds. J. Hulshoff van Makkum z/Jezus van Nazareth.” Een zangkoor uit Eraneker onder leiding van den heer P. Zwaai gaf een allertreffendste afwisseling. Onder de pauze werd een groot aantal godsdienstige geschriften verspreid. De heer H. Eisma sprak ten slotte een hartelijk woord van dank aan sprekers en zangers, aan allen die hebben medegewerkt om de samenkomst zoo goed te doen slagen en aan de zoo aandachtig luiste- De kiezers, die hunne stem op de mannen van de S. D. A. P. hadden uitgebracht, zouden echter weldra merken, dat zij om den tuin waren geleid. Want toen Dr. Bos in op dracht van H. M. de Koningin, tot de man nen van de S. D. A. P. kwam met de vraag of zij mede willen helpen, om dat Concen tratie-program te verwezenlijken, kreeg hij nul op het rekestde heeren wilden hunne beloften niet inlossen, maar vrijelijk blijven critiseeren. Nu stuiten we hier op iets onbegrijpelijks, en wel hierop Hoe kon 11. M. de Koningin, wier streng constitutioneele zin ook wederom bij deze gelegenheid glansrijk is gebleken, aan Dr. Bos de opdracht geven om een ministerie te vormen uit geheel de Linkerzijde, indien Mr. Troelstra in de bekende conferentie met H. M. op het Loo van meet af aan elk zitting nemen in een ministerie met de mannen van de Concentratie voor zich en zijne pbrtij had geweigerd De vraag stellen is ze be antwoorden. Mr. Troelstra heeft dat dus niet gedaan, maar heeft de Kroon in den waan ge laten, dat hij en zijne partij zulks wèl wilden. Eu de leider der S. D. A. P. kan er nooit mee uit met te zeggen, dat hij zelf, wat het wel willen of niet willen zijner partij betrof, op dat oogenblik nog geene zekerheid had dan had hij maar verlof moeten vragen zijn antwoord dan eerst te geven, als hij zijne partij had geraadpleegdwelk verlof hem natuurlijk zou zijn geworden. Toen was het dus tijd om de conferentie te houden van het Partijbestuur met de Kamerfractie en de redactie van //Het Volk”; of als men het daar niet eens had kunnen worden, was toen een congres aangewezen. Mr. Troelstra moet wel het hoofd kwijt geweest zijn, om zulks te vergeten. Het Haagsche Correspondentiebureau deelt het volgende mede Naar men verneemt, zullen in het aan staande ministerie de departementen van Marine en Ooflog voorloopig nog niet onder één hoofd worden vereenigd en dus onder beheer van een afzonderlijk minister worden geplaatst. Alg. H. Een spoorwegveleraan. Den 27 October herdenkt de Staatsspoor den dag, waarop een halve eeuw geleden haar eerste lijn in 't Noorden des lands (Harlingen- Leeuwarden) officieel werd opengesteld. Van het personeel, dat toen reeds in dienst was, leeft te Harlingen nog slechts de ge- pensionneerde brugwachter De Groot. Deze bood de Maatschappij een vlag aan, 50 jaar geleden vervaardigd, waarop een zeer getrouwe afbeelding van een spoortrein uit dien tijd en de woorden //Friesche spoorweg” met den datum van de opening der lijn. Van den directeur-Generaal der S.S. ontving De Groot een schrijven en een gratificatie van f 40. Alg. H. Sneek, 23 Aug. De onafhankelijkheids- feesten, die hier 1 en 2 September zullen worden gevierd, bepalen zich den eersten dag tot een feest voor alle scholenopenbare, katholieke en z.g. christelijke. ’t Zal op dien dag verbroedering van links en rechts zijn, waartoe een missive van het Gemeentebestuur aan hoofden van scholen (openbare natuurlijk) wel een klein duwtje zal hebben gegeven. Zoo men misschien weet, was een groot deel van ’t onderwijzerspersoneel der gemeente scholen niet van zins met de heeren van rechts samen te werken en wel naar aan leiding van een niet in behandeling genomen motie op een gehouden vergadering van christelijke en niet-christelijke onderwijzers. Den eersten van de volgende maand, zeiden we, hebben we ’t schoolfeest, waaraan niet minder dan 2100 kinderen zullen deelnemen. Terwijl op de Veemarkt in den namiddag wedstrijden worden gehouden onder de school jeugd zullen niet schoolgaande jongens van 12, 13 en 14 jaar roeien om prijzen, die de sub-commissie alhier voor de kweekschool van zeevaart te Leiden disponibel heeft gesteld. ’t Feest van de kinderen begint in den voormiddag met een aubade op de Marktstraat, daarna een optocht door de stad, eindelijk onthaal in de respectieve scholen. In den namiddag volgen de verschillende spelen tonnetje kruien, slofloopen, balwerpen enz. om zeer fraaie prijzen, waarbij wordt gezorgd dat elk kind toch met een aardig cadeautje naar huis gaat. Gedurende die wedstrijden wordt ’t jeugdig volkje weer onthaald. Zoodat ’t geen twijfel lijdt of de dag van wel een 2 Sept, krijgen historische optocht, voorstellende de aankomst van prins Willem VI te Scheveningen en diens intocht in Den Haag. ’s Avonds weer dezelfde vertooning en na afloop vuurwerk. 23 Augs. De groenteveilingen vangen hier aan Maandag a.s. Tot veilingmeester is beneemd H. Drijfhout. De Crisis. De Nieuwe Ct. bevestigt het bericht, dat de oplossing der crisis thans zeer nabij is en voegt er bij dat mr. Cort van der Linden zelf met de portefeuille van Binnenlandsche Zaken zal worden belast. samen kunnen werken, dan is de scheuring niet meer verre. De eenheid toch in de partij wordt niet bewaard door den warmen handdruk door Mr. Troelstra aan Van der Goes gegevenzulke vriendschapsbetuigingen doen natuurlijk het menschelijk gevoel eer aan, maar beteekenen weiniger was eenmaal een congres, dat eindigde met even hartelijken handdruk tusschen Troelstra en Gorter, en wie kent thans zoo bittere tegenstanders als deze beiden Neen, beginsel verschillen laten zich niet verdoezelensprak Mr. Mendels niet reeds nu, nog vóór hij zelfs als Kamer lid is beëedigd, van eene //minderheid in de Kamerfractie”; en heeft niet het eene deel der vergadering op de meest tartende wijze tegenover het andere de internationale aan geheven De tijd zal ook hier de oplossing brengen. Schaper, die het parlement niet, door zijn onmacht om iets tot stand te brengen, tot z/belaching” wilde doen worden, kan niet samenwerken met Mendels c.s., wien zulks blijkbaar niets kan schelen. Het Congres te Zwolle had dus vrijwel zuiver theoretische beteekenis, de uitspraak daar gegeven, zou niet het heden gelden, maar voor later dienen. Mannen als Troelstra, Vliegen en Schaper, en die hebben de ge heele Kamerfractie aan hunne zijde, zien zeer goed in, dat het toch het toppunt van dwaas heid zou wezen, telkens bet heele raderwerk der partij in beweging te zetten om meer zetels te verkrijgen, en zich daarna zorgvuldig te onthouden van de winste te plukken, die uit dit meerdere aantal te verkrijgen is. Maar hun moest tijd gelaten worden om deze zaak voor te bereidende volgelingen waren nu eenmaal opgevoerd in de leer dat het ministers- ambt uit den booze was; dat was het //vette baantje dat bij de burgerlijke partijen de inzet was van den verkiezingsstrijd”, en dat moest hun nu natuurlijk weer uit het hoofd worden gepraat. Maar dan had het Congres voor Mr. Troelstra alleen zin, wanneer dit hem in het gelijk stelde, en nu dit niet is geschied, vraagt men zich verbijsterd af, hoe het mogelijk is geweest, dat zoo slim tacticus als Mr. Troelstra herhaaldelijk bleek, zich te dezen opzichte zoo schromelijk vergist heeft. Wij voor ons meenen dan ook, dat Mr. Troelstra zich niet vergist heeft, maar dat hij het slachtoffer is geworden van een reuzentruc der Marxisten, het zoogenaamde bindend mandaat. Blijkbaar vreezende en terecht vreezende voor den grooten indruk die Troel- stra’s woorden op de afgevaardigden zouden maken, werd het „bindend mandaat” uitge vonden, dat met alle democratie vloekt; de argumenten mochten wel gehoord maar niet overwogen worden. En zoo hebben de Marxisten kunnen winnen. En dat niettegen staande Mr. Troelstra volgens eigen zeggen de meerderheidsresolutie noodig had om den strijd voor pensioen en kiesrecht voort te kunnen zeilen, en Hugenholtz’ betuiging, dat hij niet meer voor zijne kiezers zou durven ver schijnen, als hij tegen dezelfde meerderheids resolutie stemde. Het zal toch wel geen betoog behoeven, dat als het Congres vrij geweest was, Troel stra zijne zaak glansrijk gewonnen had, dat zal een ieder toestemmen, die den leider der 8. D. A. P. wel eens 375 tegen 320. genoeg om zonder vrees voor tegenspraak te kunnen zeggen Hiermee is de zaak niet uit. Ze zal om zoo te zeggen vandaag of morgen terugkomen, en zal geheel uitgevochten inleiding gezongen Gez. 21 en tot slot Ps. 103 j 1. Fran. Ct. op even bezadigde als zaakrijke wijze uiteen gezet had, waarom men wél op de uitnoodiging Hr. van der Goes zeide, dat ministeriëelen en anti-ministeriëelen niet in ééne partij van voor het oogenblik moest worden afge zien, U. D. Bolswardsche Courant C.8., ‘I 1 J L

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1