Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 28 Augustus. DE KERMIS. 1913. 52ste Jaargang No. 69. Verschijnt Donderdags en Zondags. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke voor I heeft zich daar ook der ver- ver- ook f 156.706.69 - 152.536.51 van zou Vergadering op Dinsdag 26 Augustus 1913. r verzoek van Voog- van land 11 leden, de heeren waren afwezig wegens ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Dijk. Een Kon. Besluit houdende machtiging aan de brug Ymswolder tille de wijziging der gemeentebegrooting en aan de Wed. J. Bolsward Landbouw, schoollokaal toe dat hierdoor is de vroeger geuite B. en W. hebben ’t nu meer ge- draagkracht. Wel zal de opbrengst van Dijk, de haar toegekende De heer Oosterbaan deelt nog mee dat over ’t hoekje grond door den heer Lunter bedoeld wel gedacht is, maar dat beplanting ondoenlijk werd geacht. De heer Lunter is daarom nog niet over tuigd, doch neemt er genoegen mee dat de Voorzitter toezegt dat bij de uitvoering zijn wenk zal worden overwogen. De heer Keikes vraagt of de trottoirband aan den voorkant niet wordt doorgetrokken, hij vindt dat wel noodig om het doen berijden door karren en wagens te weren De Voorzitter en ook de heer van der Meer lichten dat toe, en deze en meer technische kwesties zullen bij het plan van uitvoering met de deskundigen overlegd worden. De heer Oosterbaan vraagt ook inlichtingen of de voorkant verhoogd wordt terwijl de heer van der Wal opmerkt dat voor goede afwatering het midden wat verhoogd moet worden en dan naar alle zijden het terrein iets hellend moet worden gemaakt. De Voorzitter verzekert dat soliede en nette uitvoering hoofdzaak is, waarna het plan met algemeene stemmen wordt aangenomen. 4. Behandeling van de ge<neenterekening over 1912 met rapport der commissie. De Commissie, die de rekening onderzoekt, heeft geen op- of aanmerkingen, doch spreekt den wensch uit dat door de gasfabriek een volgend jaar een hooger winstcijfer in de gemeentekas wordt uitgekeerd. De rekening wordt met algemeene 9 stemmen vastgesteld, de wethouders onthielden zich van stemming. De eindcijfers dezer rekening zijn: Ontvangsten Uitgaven ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Onze kermis dan staat weer voor de deur. Veel overeenkomst zal ze vertoonen met vorige jaren. Op één zaak is, dunkt ons, dit jaar wel kans, n.l. dat goed weer onze kermis- week zal begunstigen. Paardenmarktdag, de voorlooper der kermis, heeft al reeds geheel gebroken met de traditie en gaf bij uitstek fraai weer. Deze zomer heeft ons geen zomer gegeven, ja men moest soms haast denken, dat de jaargetijden verwisseld waren. Wel nu dan wagen wij de voorspelling dat door een Morgen, Donderdag, doet het stadhuisklokje de officiëele aankondiging dat de kermis weer haar intrede te dezer stede heeft gedaan. Kermis is vrouwelijk, zoo zeggen de Vries en te Winkel en al de woordenboeken zeggen het hun na. Een vrouw en vooral een vrouw op leeftijd, vraagt men niet naar haren ouderdom, ja men vermijdt zelfs haar te doen merken dat haar gevorderd jarental wel wat in 't oog begint te vallen. Mevrouw kermis nu is reeds verre op hare jaren gekomen. Hoe oud ze eigenlijk is, men weet het niet, haar geboorte-akte is te zoek geraakt, van haar jeugd en meisjes-jaren draagt men geen voldoende kennis, zelfs van haar bloeitijd, toen ze nog in volle fleur was heeft men geen heugnis meer, men hoort er alleen bij overlevering van gewagen. Wij zien ze slechts op ’t afgaan harer jaren, wij kennen ze alleen nog als een hoogbejaarde matrone, die, al merken wij dan ook heel goed hare grijze haren, gerimpeld gelaat en halfsleet-japon toch voor haar jaren nog hecht en sterk wil schijnen. Zij heeft nog de trekken van vroegere schoonheid en haar voormalige welvaart is nog goed te merken. Over de kermis ligt een poëtisch waas. In de eerste plaats is zij voor de jeugd een blijde verschijning als een goede, oude tante wordt zij door de kinderen met vreugd ont vangen en verwelkomd. Haar reticule toch bevat altoos voor haar lievelingen een verrassing. De kinderen philosopheeren niet, zij nemen de aangeboden versnaperingen met een gullen lach en genieten zonder argwaan of bijgedachte. En toch dat genot der jeugd, die blijde drukte bij de vooruitzichten van hun kermispret men moet verlangen soms dat leven van rein en innerlijk en ongestoord genot mee te maken. Al mogen ouderen vaak klatergoud zien en wat als goud schittert bij onderzoek voor verguldsel verklaren, zoodat Batig saldo f 4.170.18 5. Behandeling van het voorstel van Burg, en Weths. tot vaststelling der schoolgeldver- ordeningen. Wijl de verordening tot heffing van school geld opnieuwvastgesteld moet worden om de Koninkl. goedkeuring te erlangen, hebben B. en W. deze herzien en enkele wijzigingen in de klassificatie gebracht. De heer Terhenne heeft met genoegen gezien, dat de klassificatie iets billijker is gesteld, zoodat er dus eenigszins tegemoet is gekomen aan de eenige jaren geleden te berde gebrachte bezwaren. Den heer Lunter is dat ook opgevallen, maar hij zag tevens dat er nu minder schoolgeld wordt opgebracht, speciaal voor de school voor m.u.l.o. De heer Vis heeft de stukken wel terloops ingezien, maar er is wel in gewijzigd, hij weet dat het moeielijk gaat uit te stellen, anders zou hij daar wel voor zijn. De heer Eerdmans heeft ook evenals de heer Lunter gezien, dat de opbrengst het schoolgeld belangrijk zal dalen, hij en W. daartoe zijn gaarne weten hoe B. gekomen. De heer v. d. Klei over verwonderd. De Voorzitter licht' tegemoet gekomen aan klachten. regeld naar iets minder zijn, doch over dat bezwaar is heengestapt. De aanslag moet in overleg zijn met den hoofdelijken omslag, en daarom is het aanvangscijfer van den aanslag nu verhoogd van f 400 op f 450. De hoogst aangeslagenen zijn iets lager gesteld, omdat het op de grens was van den kostenden prijs, ’t Was er niet boven, maar toch op ’t naadje van de kous. Nu boven en beneden gewijzigd werden, moest de verdeeling der klassen geleidelijk zijn. Het voorgestelde is een billijke regeling en ’t doet genoegen te hooren dat enkelen daar over hun voldoening uitspraken. De heer Eerdmans is met het antwoord niet geheel voldaan. Hij dacht wel dat er een wettelijke bepaling in betrokken was, doch is niet overtuigd dat het schoolgeld te hoog was. Zijn principe is dat de ouders in ’t onderwijs hunner kinderen moeten voorzien maar is er dan tevens voor dat onderwijs op een hoog peil te stellen. Hij zou wel willen voorstellen de klassificatie te hebben als B. en W. voorstelden maar de cijfers van aanslag niet lager te brengen. De heer v. d. Meer betoogt dat B. en W. hier te doen hadden met twee zaken, de wet en de praktijk of billijke regeling. Deze heffing is indertijd met moeite gehandhaafd men is zelfs aan ’t passen gegaan. Nu B. en W. die bezwaren wisten, wilden zij er geen mouwtje aan passen, dat de bloote arm te zien geeft. Er moest iets verlaagd worden bij de hoogstaangeslagenen en dan was 25 cent al ’t minste dat er afgenomen kon worden. Nu bracht de billijkheid mee om ook daar naar de anderen te regelen, om naar draag kracht de belasting te heffen. Hij meent dat aan de billijkheid en aan de wet is voldaan. De heer Eerdmans is nog niet overtuigd, men spreekt wel dat er een mouwtje is aan gepast, maar ’t schoolgeld was toch zeker niet boven ’t geen de wet toelaat. De heer Vis vermeent, dat de heer Eerdmans belang stelt in dat mouwtje en den blooten arm wil zien. Hij kan daartoe de verslagen van vorige jaren nazien, doch Spr. wil het hem wel even toelichten. In 1904 toen die verordening van schoolgeld kwam heeft het wel 2 jaren geduurd eer zij werd goedgekeurd en dat was nog wel onder ’t ministerie Kuyper. Toen er bezwaren rezen tegen de goedkeuring en nu komt het mouwtje heeft men om de verordening te behouden het gymnastiekonderwijs laten vallen. Dat is nu gelukkig voorbij en zoo iets wenscht men ook niet terug. De opbrengst der Beneficiale goederen, waar de heer Eerdmans nogal studie van gemaakt heeft, is nog als toen. Er is ook nu nog met het schoolgeld gegaan zoo hoog als ’t maar kan, dat blijkt uit de woorden der wethouders. Als er echter een plaats is waar een laag schoolgeld geheven kon worden, moest het wel Bolsward zijn. De Voorzitter had niet gedacht dat de be spreking die uitbreiding zou gekregen hebben, en ons toch weer gebracht heeft, waar we waren. De verordening wordt aangenomen met algemeene stemmen. Na afhandeling der agenda vestigt de heer v. d. Wal de aandacht van B. en W. op de vele boomen aan den wal bij de Stoomboot- kade. Er zijn daar wel drie rijen, hij vindt ze lastig voor ’t laden en lossen der booten en zou ze om den andere of zelfs alle wel willen verwijderen. De Voorzitter. Ofschoon daarover nimmer speciale klachten vernomen zijn, zullen B. enW. er toch hun aandacht op vestigen. Sluiting der vergadering. afd. van van een den landbouwcursus. In handen van B. en W. om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand vacature J. van Dijk de aanbeveling bestaat uit D. Beijer, 1ste ambtenaar ter Secretarie, A. van Dijk, volontair ter Secretarie. De heer D. Beijer wordt benoemd met algemeene stemmen. 2. Behandeling van een den van het Weeshuis om aankoop goed te keuren. Heeren Voogden hebben plan aan te koopen een perceel land aan de Sneekerstraat, be- hoorende aan het HeeremaHettemaleen, om dat als blijvende herinnering aan het onafhankelijkheidsfeest in 1913, als wandel park in te richten. De koopprijs bedraagt f 3.300. De aankoop van vastigheden kan slechts na of behoudens goedkeuring van den Raad geschieden. De Voorzitter vraagt urgentie voor de behandeling, aangezien vooraf ook de goed keuring van Ged. Staten noodig is en men gaarne voor ’t feest de zaak geregeld wenscht te hebben. De urgentie wordt verleend en de aankoop met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Behandeling van het rapport en voor stel inzake het Hengstepad. Gelijk men weet is door een raadscommissie voorgesteld het Hengstepad te bevloeren met een perk heesters in ’t midden. B. en W. hebben in dat plan enkele kleine wijzigingen gebracht en dat voorstel werd nu behandeld. De heer Lunter vroeg nog inlichtingen over de rioleering. Als er breede goten moeten komen, vindt hij ondergrondsche rioleering beter. Een klein hoekje grond bij het huis van den rijwielhandelaar Postma zou hij ter verfraaiing wel beplant willen hebben en dan vraagt hij of de kosten bij leening zullen worden gevonden. De heer Boersma vraagt of er wel rekening gehouden is bij de afrastering van het perk, met de kermis en ook met de vernielzucht der jeugd, en acht noodig er de aandacht van de onderwijzers op te vestigen. De Voorzitter antwoordt den heer Lunter dat voor goede afwatering zal worden zorg gedragen, en breede goten zijn er niet noodig, beplanting van het hoekje grond op zij van Postma zal moeilijk gaan want daar is een zij uitgang van de kerk. Die beplanting moest dan ook weer omheind worden, en wat de kosten betreft, daarover zullen later voorstellen komen. Den heer Boersma kan hij de zekering geven dat met de kermis en met de jeugd rekening is gehouden. in hun oog de schoonheid wijkt als sneeuw voor de zon, toch heeft de kermis nog vele aanbidders, zij blijft dan ook koket, al zakt gaandeweg haar invloed. Want niet al voorstanders zijn het die zij op haar weg ontmoet, integendeel velen zouden haar gaarne zien afgeschaft. Of het te bejammeren zou zijn Zie naast het poëtisch mooie en schitterende ligt ook menigmaal veel onedels. Onder het glanzend oppervlak borrelt vaak ruwheid en onmatigheid omhoog. Reeds meermalen is het gezegd, doch een herhaling kan geen kwaad, de mensch mag en moet zich soms ontspannen. Enkele dagen aan de dagelijksche beslommeringen ontrukt, geven lust en kracht en moed voor verdere inspanning. Een geoorloofd vermaak mag men niemand misgunnen. Edoch er zijn vele beenen, welke de weelde niet kunnen dragen, er zijn er die dan struikelen en dat is ’t leelijke van de kermis. De borrel en ’t bierglas bederven nog altoos veel genot en maken vreugde dan tot een bron van naberouw. Men is zoo licht geneigd te zeggen ,/ln de kermis kan ’t een beetje lijden” echter dat beetje wordt soms veel te ruim genomen, wordt de aanleiding tot overdaad waarvan kommer en vaak droevig zelfverwijt de gevolgen zijn. Wel is met voldoening te constateeren, dat de gevolgen van dergelijke buitensporigheden zich minder voordoen, geheel verdwenen zijn ze nog lang niet en zullen ze wel nimmer. De goede werking der krachtige actie tegen de drinkgewoonten is merkbaar. De hier gehouden „blauwe winkel” gaf het duidelijk te zien hoe er voortgang is en de leerzame lessen en waarschuwingen daar gegeven, zullen ook weer meewerken om velen' een afschrik te doen krijgen van ’t schadelijk vocht, dat niet slechts in de kermis maar bij tallooze vele gelegenheden een treurige ral speelt, en slechts onheil sticht. De gelegen heid wekt vaak de genegenheid vandaar dat er zijn die de gelegenheid willen doen verdwijnen. Daardoor ontstond de leuze „Sluit Schiedam”, en mede op dien grond wordt ook vaak aangedrongen op afschaffing der kermis. Uit ’n moreel en ook uit ’n finantieel oogpunt vindt de kermis veel tegenkanting. De centen kunnen nuttiger besteed worden. Vooral voor een huismoeder met een talrijk kroost gezegend, verslindt de kermis heel wat, want alleen het gezicht op de kramen en tenten en de geur der oliekoeken zijn onvoldoende om ’t pleizier te volmaken, lederen dag weeraan ongewone uitgaven. Van den finantiëelen kant bekeken heeft de kermis wel iets van het vat der Danaïden uit de Godenleer, of ook van ’s Rijks schatkist. Wanneer de kermis week voorbij is, zal menigeen met een treurigen blik zijn portemonnaie beschouwen. Ook hier geldt, dat bij alles de maat in ’t oog moet worden gehouden. De tering naar de nering zetten en dan zal niemand zich over de extra uitgaven der kermis meer hebben te bekommeren, dan over zoo veel andere dergelijke uitspanningen en uitstapjes die evengoed hun onkosten meebrengen. Maat moet men houden in alle dingen en wie dat wil, kan het. Dan is er voor jong en oud heel wel genoegen te smaken, on schuldige, geoorloofde vreugde, waarop geen naberouw behoeft te volgen. Ongeoorloofd vermaak en overdaad zijn volstrekt niet, gelijk men het soms wil beweren, alleen of bij voor keur op rekening der kermis te schrijven. Wie slecht is en slecht wil, zoekt de ge legenheid ook al is daartoe geen aanleiding. De verkeerde zijde van ’t kermisvermaak wordt vaak overdreven voorgesteld. Wij willen gaarne ieder vrijheid laten, want de kermis heeft dit voor bij menig andere uitspannings- gelegenheid, dat zij elk, rijk en arm, jong en oud iets biedt. Wie er niet van gediend wil zijn, is vrij, doch dezulken behooren daarom de anderen hun ontspanning niet te misgunnen. Tegenwoordig waren Praamsma en Eisma uitstedigheid. De heer Kramer oudste Wethouder is Voorzitter. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Als ingekomen stukken worden meegedeeld a. Dat de heer D. Beijer als eerste beambte ter secretarie den 4 Augs. in functie is getreden. b. Resoluties van Ged. Staten, betreffende goedkeuring der schoolgeldkohieren, van het besluit tot toelating der benoemde raadsleden, van der toegekende subsidie van c. tot tolheffing en de brug te Parrega. d. Schrijven van A. Heslinga dat hij aanneemt de benoeming tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. e. Missive van de Wed. J. dank betuigende voor toelage. f. De goedgekeurde rekening over 1912 van den weg BolswardHarlingen. Een en ander wordt aangenomen kennisgeving. g. Adres van de Friesche maatschappij zoekende het gebruik tot voortzetting van I Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1