Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 31 Augustus. tt h B B H, II I IJ I I I i 1F 11 h I i 1913. 52ste Jaargang Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 70. DE KERMIS. Het z.g. kindertoeslagwetje. I I I10BAMATE1S1 T I i 1I 1 I 1 b BINNENLAND. I H I I r I I I n I h i VOOR Afzonderlijke met die rails in INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). I 4 VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1913. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. i* was veel belangstelling, en de was wel geanimeerd te noemen. Omdat vijf prijzen waren en deze niet naar van de lijst werden toegewezen, maar er telkens weer om men heel wat ritten ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Onze Kermis heeft haar intrede gedaan. Een gezellige bedrijvigheid heerschte reeds een paar dagen te voren, toen de tenten enz. aankwamen en opgebouwd werden, en Don derdagmorgen acht uur verspreidde zich de geur der echte oliekoeken door de stad. Fraai weer begunstigde den dag en de eerste dag der Kermis, tevens weekmarktsdag, bracht een behoorlijke drukte mee. Er was nog al vrij wat bezoek van buitenvolk. Weldra begonnen de draaiorgels hun deuntjes te fluiten, piepen ja, wie weet hier een goed woord. Laten wij er van zeggen, dat er bij een Kermis nu eenmaal muziek behoort. Stel je voor een draaimolen, een caroussel, een luchtschommel zonder orgel, een doodsche boel. Nu bij de Kermis behooren ook de draaiorgels en Vijf zouden na keuring hier voor straat muziek worden toegelaten. Of er vijf zijn, we weten ’t niet, maar ’t gehalte van die instrumenten is, dat men aan een prestatie van de muziek van voor honderd jaren dus 18131913 kan gaan denken. De draverij op den Hariinger weg trok flink bezoek. Er was veel belangstelling, en draverij er wel volgorde de afgeloopen paarden moesten loopen, kreeg te zien. De weg met die rails en telegraafpalen is echter niet geschikt om er met sulkeys en tilburie’s te laten draven. De ruimte is daar voor soms te beperkt. De uitslag wasle prijs f 60 „Rentiue” bruine merrie van J. Y. Heeg te Oosterend, berijder Tj. Kramer, 2e prijs f 30 „Annemeel II” vosmerrie van Dr. Donker te Heeg, berijder J. Vallinga, 3e prijs f 20 //Lis” schimmelmerrie van P. Kramer te Nijland berijder de eigenaar, 4e prijs //Gesina” schimmelmerrie van P. Kramer, 5e tier aanbrengen. De schouwburg Hart was op den eersten rang veel beter bezet dan den eersten avond, op de lagere rangen echter minder. Nu werd gespeeld Z/Haar Ouderhuis.” een schets uit het Duitsch. Overste Schwartze, oud gepensioneerde, was op en top militair. Strenge gehoorzaamheid wenschte hij bij ieder, ook bij zijn beide kinderen, twee meisjes. De eene echter had zich tegen dien dwang verzet, was het ouderlijk huis ontvlucht, doch had als wereldberoemde zangeres nu een groot vermogen. De vrije opvatting die zij had van het leven vormden een scherp contrast met de omgeving in haar ouderlijk huis, waar zij later weer werd ontvangen. Het gaf tot frappante tafereelen aanleiding, en het spel boeide beter dan den eersten avond. Costumes en actrices en acteurs werkten samen tot een echt stukje uit de deftige mili taire kringen. De strenge opvattingen van den ouden tijd, het ouderlijk gezag tegen over de moderne levensbeschouwing, en de eigenzinnigheid der jeugd kwamen fraai uit. De rollen werden meesterlijk weergegeven. ploeg arbeiders i en heeft den geheelen nacht doorgewerkt. De locomotief was hedenochtend op de lijn gebracht. Het zal evenwel nog den geheelen dag duren eer de lijn op orde is en de gewone treinenloop zal plaats hebben. Omtrent de oorzaak van het ongeval is niets Alg. doel is daarvoor een of meer kunstvoorwerpen uit te reiken. Des avonds 6 uur is de zaal geopend voor allen die bloemen hebben ingezonden en om 7 uur (voor zoover er plaats is) voor anderen boven 16 jaar a 10 ct. per persoon. Evenals voorgaande jaren doet het Bestuur weer een beroep op de medewerking der inge zetenen om prijzen beschikbaar te stellen voor de bekroonde planten. Alle geschenken worden gaarne 4 September, ’s avonds tusschen 7 en 9 uur door het Bestuur in ontvangst genomen. Het Bestuur der vereeniging //F 1 o r a 1 i a”, Dr. C. J. NIEMEIJER, Voorz. H. EISMA, Vice-Voorz. D. TERUENNE. A. BANNING. H. BEEKHUIS. J. BROUWERS. C. CUPERUSTaconis. M. PLANTINGALevebland. M. T. ITTMANN—Hannema, Secr.-Penningm. Witmarsum, 27 Augs. Dat onze boter- fabriek, die coöperatief is ingericht, flink rendeert, blijkt wel uit het feit dat de leden een sommetje van p.m. f 12000 hebben kunnen verdeelen, hetwelk meer was ingekomen. De leden stellen er dan ook prijs op, den directeur te behouden en hebben hem, nu hij te kennen gaf, dat hij ontslag wilde vragen, verhooging van salaris toegezegd bijaldien hij besluiten mocht te blijven. Wonseradeel, 27 Augs. De tarweoogst is dit jaar boven verwachting; de dorschmachines hebben het heden overdruk, alles is op den- zelfden tijd voor de machines gereed gekomen. De noordewind is dezen zomer onze granen ten zegen geweest. Enkele verbouwers krijgen een even groote hoeveelheid granen van hunne landen als voor twee jaar. Er zijn enkelen, die om en bij de 30 zak geschoonde tarwe van een pondemaat oogsten en dat zegt wat, daar 20 zak reeds een goede opbrengst mag genoemd worden. Repk. Nwbl. v. Fr. Ontsporing. Gisteravond omstreeks kwart voor negen ontspoorde te Tilburg de sneltrein, komende van ’s-Hertogenbosch. Pensoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De sneltrein 109 AmsterdamVlissingen die te 8.27 te station Tilburg moet aankomen, zou te 8.40 dit station binnenloopen. De trein, bestaande uit 8 personenwagens en 2 bagagewagens, zat vol reizigers. Ter hoogte van het afstandsignaal werd door den machi nist plotseling een hevige schok waargenomen. Met een snelheid van 75 kilometer rijdende, was de locomotief ontspoord, gevolgd door tender, bagagewagen en twee doorgangsrijtui- gen. Machinist en conducteurs deden hun best den trein tot stilstaan te brengen, doch 400 meter trokken de ontspoorde machine en wagens den trein voort, totdat eindelijk de machine, voor den overweg zich een gat in den grond borende, bleef steken. Nu snelden de talrijke reizigers, die doorbet schokken in den trein eenige benauwde oogen- blikken hadden doorstaan en van wie eenigen lichte kwetsuren hadden bekomen, naar buiten. Daar de ontsporing plaats had op verbin dingslijnen is daar de geheele spoorweg, met uitzondering van een hoofdlijn, uit zijn ver band gerukt, zoodat de gewone treinenloop gestremd was. Alle treinen, waarbij twee mail- treinen, moesten, op deze lijn worden door gelaten, waardoor zij ongeveer een half uur vertraging hadden. De laatste trein van Amster dam kon eerst te 1 uur vannacht het station bereiken. Dadelijk is men met een j' met het opruimingswerk begonnen Aan de wet van 6 Juni 1913 (S. no. 239) onlleenen verschillende onderwijzers het recht op een kleinen toeslag op hun tractement. Verschillende onderwijzers, want niet allen kunnen aanspraak op deze bijdrage maken. In de le plaats toch worden de ongehuwde onderwijzers door deze wet niet gebaat. Zij komt alleen ten goede aan de hoofden of onderwijzers van bijstand (ook vrouwelijke hoofden en onderwijzeressen, voor zoover zij weduwen zijn), die meer dan twee wettige, of gewettigde kinderen in de termen dezer wet vallende, te hunnen laste hebben. De. door het Rijk te verstrekken tegemoet koming zal bedragen f 40.per jaar voor ieder kind beneden den 18-jarigen leeftijd, boven de twee, hetwelk de onderwijzer te zijnen laste heeft. De bijdrage wordt alleen dan toegekend als de onderwijzer werkzaam is, aan een openhare lagere school, of aan een bijz. school, welke voldoet aan de eischen der lager onderwijs-wet (art. 59). De mannelijke onderwijzers van bijstand, hebben, voor zoover zij den 28-jarigen leeftijd bereikt hebben en hetzij gehuwd zijn, hetzij als weduwnaar ten hunnen laste hebben wettige of gewettigde minderjarige kinderen, recht op 'n extra bijdrage ad f 50.per jaar. Aan duidelijkheid laten de bepalingen dezer wet wel wat te wenschen over. In de le plaats toch rijst de vraag, of voor de bijdragen ook in aanmerking komen de van echt gescheiden onderwijzers, die meer dan 2 kinderen te hunnen laste hebben. Voor de bijdrage ad f 40.per kind, komt het mij niet twijfelachtig voor. Het le lid a van artikel 1 der wet bovengenoemd verzet er zich niet tegen. Wat echter de bijdrage ad f 50.betreft, het le lid b van meer gemelde wet zegt uitdrukkelijk //voor iederen mannelijken onderwijzer, hetzij gehuwd hetzij als weduwnaar wettige” enz., en spreekt der halve niet van onderwijzers van echt gescheiden waaruit zal moeten worden opgemaakt, dat voor deze onderwijzers geen bijdragen verleend worden. Zeer lastig zal het zijn uit te maken, welke kinderen ten laste van den onderwijzer komen. De onderwijzer zal niet alleen kunnen mede tellen de kinderen bij hem inwonende, doch ook die, welke b.v. tot bet bezoeken van een inrichting van onderwijs op andere plaatsen verblijven. Valt onder de definitie dezer wet ook het kind, dat zelf wat verdient doch in welks kleedin-g of studie de vader voorziet Ziedaar kwesties die door de autoriteiten zullen moeten worden beslist. Opgemerkt mag nog wel worden dat voor de le bijdrage (ad f 40.per kind) slechts in aanmerking komen kinderen beneden 18 jaar, terwijl voor de 2e bijdrage (ad f 50. per jaar) met minderjarige kinderen (dus in ’t algemeen beneden 21 jaar) rekening wordt gehouden. De uitbetalingen der tegemoetkomingen zullen geschieden voor wat betreft de openbare onderwijzers, door middel van de gemeente besturen en voor wat aangaat de bijzondere onderwijzers door de schoolbesturen. De bijdragen krachtens deze wet verleend, tellen niet mede ter berekening van den pensioensgrondslag der betrokken onderwijzers. a I 1 De uitvoeringsvoorschriften dezer wet zijn vervat in K.B. van 23 Juli 1913 (S. no. 331). Tot grondslag voor de berekening der uitkeering wordt genomen de toestand op 1 Juli. Komt na 1 Juli in het gezin van den betrokkene verandering (hetzij in het aantal kinderen, hetzij in den burgerlijken staat van den onderwijzer), dan brengt dit over de in dat jaar uit te keeren som geen verandering. De onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs, die op de hem toekomende uit keering aanspraak maakt, zal tusschen 1 en 10 Juli kennis moeten geven aan’t gemeente bestuur. De kennisgeving moet bevatten, opgaaf van de dagteekening van geboorte van den belanghebbende, en het aantal wettige of gewettigde kinderen beneden 18 jaar, die hij tot zijn last heeft. Is hij mannelijk onderwijzer van bijstand en heeft hij den 28-jarigen leeftijd bereikt, dan moet hij tevens melden of hij gehuwd of weduwnaar is, en mWerjarige kinderen tot zijn last heeft. De kennisgeving moet geschieden bij het door den Minister van Binn. Zaken vast gestelde model 1 (zie bijvoegsel Ned. Staats courant Dinsdag 12 Aug. 1913 no. 187). De onderwijzers bij het bijzonder onderwijs zullen gelijke kennisgeving (bij model Ia) moeten doen aan het bestuur der instelling of vereeniging onder welker bestuur de school staat. De schoolbesturen zijn verplicht binnen 10 dagen na ontvangst der stukken, aan den Minister van Binn. Zaken een opgave, in duplo te doen toekomen, waarin vermeld worden de namen en voornamen en dag teekening van geboorte der aanvragers met aanduiding van de reden op grond waarvan aanspraak op de tegemoetkoming gemaakt wordt. Daarenboven moet worden opgegeven het bedrag, waarop ieder onderwijzer aanspraak heeft, alsmede de totale uit te keeren som. Deze opgave (model ILz) gericht aan den Minister, wordt ingezonden bij het gemeente bestuur, hetwelk den Staat onderzoekt, vergelijkt met de bevolkingsregisters, en daarna doorzendt. Nadat de opgaven van de openbare onder wijzers onderzocht zijn, zendt het gemeente bestuur in de maand Juli een soortgelijke opgave als de schoolbesturen (Model II) aan den voornoemden Minister. De Minister stelt de uit te keeren bedragen vast en doet ze den gemeente- en schoolbestu ren ter uitbetaling geworden. Binnen twee maanden, nadat de Minister de staten in orde bevonden heeft, vindt de uitbetaling plaats. Thans rest nog te vermelden hoe de loop is in het jaar 1913. Voor dit jaar wordt de bijdrage berekend over het tijdvak van 1 Juli 31 Dec. 1913 naar den toestand op 1 October. De opgaven door de onderwijzers te doen, moeten geschieden tusschen 1 en 10 October a.s. De schoolbesturen dienen hunne gegevens dus te verstrekken vóór 20 October d.a.v., terwijl de gemeentebesturen hun opgaven moeten doen en de stukken der schoolbesturen moeten doorzenden vóór 1 Nov. 1913. Bovengenoemd feest dat Vrijdag a.s. z/de Doele”, ’s avonds 8 uur, zal worden gehouden, wordt in de belangstelling der stadgenooten ten zeerste aanbevolen. De planten zijn ’s middags tusschen 24 uur tentoongesteld voor het publiek, alsook de ter uitreiking ontvangen prijzen. Leden en begunstigers van n Floralia" hebben met hunne huisgenooten vrijen toegang tot deze tentoonstelling en niet-leden tegen betaling van 10 ct. Iedere bezoeker wordt dan in de gelegen heid gesteld een stem uit te brengen op de, naar zijn oordeel, mooiste collectie planten, en worden daarvoor briefjes uitgereikt, waarop ’t nummer vermeld kan worden. Buiten de gewone jury-prijzen, hoopt 't Bestuur ook hiervoor 2 a 3 prijzen beschik baar te stellen. Tevens wordt dit jaar voor een ieder gelegenheid gegeven om mooie planten ter opluistering in te zenden. Door ’t Bestuur zullen deze planten worden beoordeeld en *t met zekerheid bekend, 4e prijs R. Ykema alhier, berijder prijs f 5 //Sophie” zwarte merrie van de Wed. R. B. de Boer te Edens, berijder A. de Boer. De schouwburg van den heer F. Hart gaf Donderdagavond het drama zz De Gevloekte of de Galeislaaf van Rochefort”. Het bezoek op de lagere rangen was goed, de eerste rang echter was slecht bezet. In een voorspel en vijf bedrijven werd hier geschetst het deftige landleven in Frankrijk, Fransche toestanden en tooneelen. Er werd door nagenoeg allen uitnemend gespeeld, en toch wilde het stuk ons niet boeien, ’t Was een fragment van ouden stempel, en ’t kwam ons voor dat het tooneel voor het goed weergeven wat te bekrompen was, en ook beter verzorgd had kunnen zijn. Tusschen voorspel en de bedrijven verliepen 20 jaren, en dan is ’t niet vol doende dat een kind een volwassene is ge worden, de volwassenen zelf verouderen toch ook in twee decaden. Onze indruk was dus niet geheel bevredigend, wij wisten dat het gezelschap Hart gewoon is beter voor ’t voet licht te treden. Donderdag was op straat des avonds ook een gezellige kermisbeweging. De kinemathograaf en stoomcaroussel hadden flink bezoek. Bij ’t circus Wielinga was den eersten avond het bezoek onvoldoende. Door dat het circus wat afgezonderd staat, Sneekerpoort in ’t land van den heer Popma, trekt het misschien niet zoo zeer de aandacht. Wij willen echter wel zeggen, dat hier goed werk wordt geleverd. Op ’t gebied van paardendressuur heeft dit circus een goeden naam, en ook de verdere vertooningen, van clowns en kunstenaars en kunstenaressen waarborgen een hoogst af wisselenden avond. Wij willen ter bevestiging van onze overtuiging nog even herinneren, wat uit Sneek van dit circus werd getuigd in een bericht in ons Blad //Zoo het circus, dat Vrijdagavond zoo weinig publiek had, dat het niet kon spelen. En toch is, hetgeen de heer Wielinga vertoont, niet slecht. We zouden slechts behoeven te noemen de Saxon-brothers, en ’t helderziende paard, nummers die alleen wel een gang naar het circus loonend zouden maken, maar ook de andere nummers zijn goed. Zondagavond was het circus flink bezet. En we wenschen het de volgende dagen ook een flink bezoek, want ’t is wel de moeite waard.” De Vrijdag is steeds een meer stille dag. De eigen stadgenooten moeten dan het ver- Bolswardsche Courant t I I i'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1