Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I P No. 71. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1913. PV Donderdag 4 September. I I’ 4 p BINNENLAND. Uit de Raadszaal. VOOR A fzonderlijke Burg. uitgaven een L aal, *1 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. I, Alle 13 leden zijn Ingekomen a. van het voorval van B. en W. om ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. I voldoende voorraad is, doch is er meer, dan wordt er plaats voor gezocht. Den werk lieden wordt daarom ook reeds in den zomer gevraagd op welke hoeveelheid de fabriek voor hen moet rekenen, en dan behoeven ze het daarom nog niet eens in den zomer te halen, dat kan in het najaar evengoed. De heer Terhenne heeft dit met genoegen gehoord. Met algemeene stemmen wordt besloten gelijk B. en W. adviseerden, en daarop de vergadering gesloten. Drong gedurende de behandeling der vorige punten af en toe een kermisdeuntje van een straatorgel in de zaal door, aan ’t einde kwam de optocht der kaatsvereeniging langs ons raadhuis en over stemde de muziek bijna de gesproken woorden. Een sluiting met muziek, alzoo wel een vroolijk einde. Allemaal haast onder de tram. De menschen, die Woensdagavond in z/de Poort van Cleve” aan den Nieuwen Binnenweg, te Rotterdam, genoten van den heerlijken zomeravond buiten, werden eensklaps opge schrikt door vijf opgeschoten kwajongens, die zich languit op de tramrails legden en bleven liggen ook, toen op korten afstand een wagen van lijn 7 in aantocht was. De wagenbestuurder scheen de jongens niet op te merken en met de gewone vaart gleed dan ook de wagen voort. Tot vlakbij. Toen, door het schijnsel van de lantaarn, zag de bestuurder het gevaar en remde uit alle macht, zoodat de tram met een schok stilstond en de passagiers bijna tegen elkaar botsten. Het was hoog tijd. Een paar van de jongens waren zelfs al naast de rails gerold, op ’t laatste moment eieren voor hun geld kiezend. Maar een kon niet weg, en zou zeker een lijk geweest zijn, als de bestuurder niet op zijn qui vive was geweest. Het publiek, dat getuige was was hooglijk verontwaardigd. Want, zoo oordeelde het; als er wat gebeurt, krijgt de wagenbestuurder de schuld. En wat we nooit gezien hebben in Rotter dam, zagen we nu. Heeren en werklieden en zelfs vrouwen pakten de jongens bij den kraag en ranselden er op los, dat het een lust was. De jongens kregen van dik-hout-zaagt-men- planken, en toen er een, huilend van woede, uitriepKom ’es mee naar de van Spaik- straaten op hetzelfde oogenblik deed alsof hij een mes wilde trekken, toen werd hij door wel twintig heeren tegelijk, vereend van zin, bijna de sloot ingetrapt. Het was een les, die den jongens heugen van planten en bloemen is op zichzelf reeds zoo heilzaam en goed, de verzorging er van eischt aanhoudende zorg, het zien ontwikkelen van de knoppen en spruiten wekt belangstelling, de schoone kleur- schakeeringen openen het oog voor de schoon heden in de plantenwereld. Die schoone, frissche kleuren, die helder groene bladeren wekken tevens de zucht naar reinheid en orde; in huis en omgeving ziet men menigwerf de goede gevolgen er van. Het woonvertrek wordt er gezelliger door, bij alle huisgenooten begint de belangstelling voor de gekweekte planten allengs te komen en ook op gemoed en karakter kan het nuttig werken. De zonnestralen en versche lucht voor de bloemen gezocht en zorgvuldig opgevangen, zullen ook zonnestralen brengen in ’t huiselijk verkeer en op ’t levenspad. De vrouw, die de zonnigste plekjes uitkiest voor de kinderen der natuur, die de teere stekjes onder de meest gunstige om standigheden brengt en verzorgt, zij zal ook daarin haar huiselijk genot vinden en dat komt dan ook haar kroost ten goede. Waar de kinderen van jongs af gewend zijn, zich te bemoeien met planten en bloemen, blijft dit hun op rijperen leeftijd bij. Zij zullen belang blijven stellen in de kleuren pracht en den frisschen groei, ’t zal hun strekken tot waardeering van natuurschoon. Onkunde is nog in zoo velerlei opzicht een oorzaak van onverschilligheid, ’t is daarom ook zoo nuttig dat in de scholen eenige practische kennis wordt aangeleerd over den groei, de soorten, schoonheden en wonderen in de plantenwereld. Dat is kennis voor ’t leven, die nuttig zal werken. Z/Als zendboden der beschaving, doen de bloemen een weg- sleepend schoone prediking hooren op ’t zolder kamertje of in de kelderwoning, overal waar zij haar helder licht verspreiden”, zegt M. A. Perk. Dit is geen ijdele phantasie, ’t zijn niet de droomen van een idealist, de ondervinding heeft ze tot waarheden zien worden. Tegenover veel mislukking staan altoos toch ook vele gevallen van welslagen en ’t is dus een ver heven taak menschen en bloemen bijeen te brengen. De Floraliavereenigingen, thans in bijna elke plaats van eenige beteekenis bestaande, zijn nog van betrekkelijk jongen datum. Het zal nu zoo ongeveer veertig jaren zijn ge leden, dat in ons land het eerst te Zwolle werd aangevangen met het verstrekken van bloemzaden. In ’t buitenland, Engeland en ook op enkele plaatsen in Belgie, was men er reeds iets vroeger aan begonnen, maar mevrouw Douairière Backer te Zwolle, gaf op raad van haar tuinman, telkens in het voor jaar aan een aantal lieden, tot den werkmans stand behoorende, eenige bloemzaden, opdat zij de plantjes zouden verzorgen en opkweeken, en dat is het begin geweest van de Floralia vereenigingen. In de hoofdstad des lands werd dit weldra nagevolgd. Tegen geringen prijs konden daar de werklieden eenige potjes met bloemstekken bekomen, en van het gekweekte werd in ’t najaar een tentoonstelling gehou den, waar aan de best geslaagde collecties prijsjes werden toegekend. Aan de kinderen der inzenders werd dan nog bovendien een feestavondje aangeboden. Of nu die feestavond de reden was, of dat ook het bloemenkweeken zelf goed in den smaak viel, dat blijft de vraag, maar de belangstelling nam snel, ver bazend snel zelfs toe. Andere plaatsen volgden na; Leiden, Middelburg, Rotterdam, den Haag, Delft, Utrecht, Leeuwarden, Groningen be gonnen op hetzelfde voetspoor en door de aansporing der Maatschappij zz’t Nut”, werd binnen korten tijd bij haast alle departementen een Floraliavereeniging opgericht. Hoofdzaak was het brengen van bloemen in de gezinnen der werklieden, door tegen lagen prijs of zelfs gratis in het voorjaar eenige stekjes verkrijg baar te stellen en dan in ’t najaar een ten toonstelling te houden waarbij prijsjes konden worden behaald, en waaraan een of andere feestelijkheid verbonden werd ter aanmoediging. De regeling en voorwaarden mogen hier en daar iets verschillen, doel en middel zijn eender. Het aanmoedigen van ’t kweeken der bloemen in het huisgezin om daardoor liefde te wekken voor schoonheid en orde, en den smaak te veredelen, dat wordt beoogd. En zoo heeft ook Bolsward indertijd de Floraliavereeniging gekregen. In een volgend artikel willen wij hierover eenige bijzonder heden in herinnering brengen, alsmede eenige bezwaren of misbruiken die er soms inslopen bespreken om meteen nog een woord van aanbeveling van het goede beginsel dat bij deze vereeniging voorzit, te geven. Wij hadden reeds langen tijd het voornemen, over de vereeniging, wier naam boven dit artikel prijkt, bet een en ander te zeggen. Nu de jaarlijksche bloemententoonstelling weer wordt aangekondigd, was dit ons een aan leiding, om aan dit voornemen gevolg te geven en dus de wil met de daad te bekronen. Onze tijd en ook onze stad- heeft aan ver- eenigingen op allerlei gebied geen gebrek. Bevordering van volkswelvaart, volksontwik keling staan daarbij op den voorgrond, doch ook de beoefening van kunst en tevens het streven naar genoegen zijn bij deze vereeni- gingen vaak doel. Dan nog in de derde plaats of eigenlijk moest het zijn in de eerste plaats, de philantropische, de liefdadige vereenigingen. Welnu, wij meenen de vereeniging zzFloralia” te mogen rangschikken onder alle drie deze categorieën. Zij is gegrond op philantropie, zij beoogt genot en genoegen, zij dient ter verbetering van de volksgewoonten en daarom dragen wij haar een warm hart toe. Met bijzondere ingenomenheid doen wij zulks, daar de bloemen, de schoone kinderen der natuur, hier het middel zijn. Door deze vereeniging toch worden in de gezinnen van den werkman de pronkstukken der schepping gebracht. Het kweeken - zichzelf reeds er van Vergadering op Dinsdag 2 September 1913. Te midden van de kermisbeweging een raadsvergadering heeft altoos iets vreemds en toch op den eersten Dinsdag in September kan het niet anders. Op dezen dag moeten de gekozen raadsleden geïnstalleerd worden, hebben de Wethoudersbenoemingen plaats, en ook de function die de aftredende raadsleden in die qualiteit vervulden, komen met hun aftreding vacant, zoodat ook daarin voorzien dient te worden. ’t Ging vlug van de hand. In ruim een half uur hadden wij den Raad weer voltallig, onze wethouders terug, den heer Vis weer als lid der gascommissie en ook als lid der commissie voor de muziek. Bij opening der vergadering waren 9 leden present. De Burgemeester, Voorzitter, stelt voor de notulen nu niet te lezen, maar ze uit te stellen tot de volgende vergadering. Dit wordt algemeen goedgevonden, zoodat terstond punt 1 der agenda aan de orde komt. 1. Beëediging van de heeren Joh. Kramer Men., A. van der Meer, S. J. Praamsma en A. Fis, als leden van den gemeenteraad. De Voorzitter verzocht de heeren Terhenne en v. d. Klei de benoemde raadsleden binnen te leiden. Nadat hieraan is voldaan, leggen ze in handen van den Burgemeester de ge vorderde eeden af, of de belofte naar ver kiezing waarop de Voorzitter hen felici teert met het feit, dat de kiezers hen ander maal hun vertrouwen schonken, en wenscht dat bij vernieuwing moge blijken, dat zij naar hunne krachten zullen medewerken tot heil der gemeente, in samenwerking met de overige raadsleden. Dat zij door harmonische eensgezindheid zullen steunen de behartiging van de gemeentebelangen, en hij verzoekt hen dan de presentielijst te teekenen en op de voor hen bestemde zetels plaats te nemen. (Applaus.) nu tegenwoordig. stukken: Telegram, houdende dankbetuiging voor gezonden gelukwensch op den verjaardag van H. M. de Koningin. b. Schrijven van het comité der gehouden tentoonstelling van anti-alcoholhoudende dran ken, dank betuigende voor het gratis afstaan van de lokalen voor die tentoonstelling. a. en b. voor kennisgeving aangenomen. c. Missive van B. en W. begeleidende de opgemaakte begrooting voor 1914; deze be groeting der gemeente met die der gasfabriek, gemeente-reiniging en de werkverschaffing inbegrepen, heeft in ontvangst en beide de som van f 153.252.84. De begrooting van den weg Bolsward Harlingen. Ontvangst f 5068.045, uitgaven f 5064.86 en dus een batig saldo van f 3.185. De begrooting van het algemeen armenhuis, ontvangsten en uitgaven beide ter somma van f J8.738.135. De begrooting der bank van leening ontvangsten en uitgaven, beide f 670. Burg, en Wethouders merken op, dat er dit jaar geen belangrijke nieuwe werken zijn aangebracht op de begrooting. De hoofdelijke omslag is uitgetrokken tot een bedrag van f 30.000.—. Deze begroetingen worden ter visie gelegd en gesteld in handen eener commissie: de heeren Eerdmans, Vis en van der Wal. d. Missive van den heer D. Beije.r, dank betuigende voor zijn benoeming tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Aangenomen voor kennisgeving. e. Adres van A. Nizet, houder van stoomcaroussel, verzoekende, nu de pachtjaren met deze gemeente zijn afgeloopen, weder onderhands voor 3 jaren een standplaats op de kermis te mogen pachten tegen een pacht som van f 400 per jaar. Ter visie en in handen advies. Verdere punten 2. Benoeming van behandeling. van twee wethouders door aftreding van de heeren Joh. Kramer Mz. en A. van der Meer. De heer Kramer werd benoemd met 8 stemmen, de heeren Eisma, Vis en Keikes verkregen ieder 1 stem en 2 briefjes waren blanco. Op de vraag des Voorzitters of de heer Kramer de benoeming aanneemt, antwoordt deze dat hij gaarne wil werken in ’t belang der stad Bolsward en hij ook meent dit te hebben gedaan in het vorige tijdvak. In ’t college van het Dagelijksch Bestuur was ook bij verschil van meening steeds eensgezindheid, zoodat hij zich weer aan zijn taak zal wijden. De heer v. d. Meer werd benoemd met 9 stemmen, de heer Oosterbaan bekwam 2 stemmen en 2 briefjes blanco. Desgevraagd verklaart de benoemde, onder dankzegging voor ’t vertrouwen hem weder geschonken, de benoeming aan te nemen. De Voorzitter verheugt zich over de her benoeming en dat de heeren zich terstond verklaard hebben, ’t Is bekend dat de taak, den leden van het Dagel. Bestuur op de schouders gelegd meer en meer tijd vordert ook van de Wethouders. Gemeenschappelijk en met overeenstemming, ook bij verschil van meening, werd steeds saamgewerkt en hij wenscht dat dit zoo moge blijven, en dat het college B. en W. in vereeniging met den Raad moge werken in ’t belang der ge meente Bolsward. (Applaus.) 3. Benoeming van een lid der commissie voor de gasfabriek, door aftreding van den heer A. Fis. De heer Vis wordt herbenoemd met 9 stemmen, de heeren Terhenne en Praamsma bekwamen ieder 1 stem en 2 briefjes waren blanco. 4. Benoeming van een lid der Commissie voor het Stedelijk muziekkorps, door aftreding van-den heer A. Fis. De heer Vis wordt herbenoemd met 11 stemmen; 2 briefjes waren blanco. 5. Behandeling van het adres van het Bestuur der afd. Bolsward van de Friesche Mij. van Landbouw om een lokaal in gebruik te bekomen voor het houden van een Landbouw- wintercursus, met advies van Burg, en Wethouders. B. en W. adviseeren een lokaal van school no. 1 weder evenals den vorigen winter be schikbaar te stellen voor ’t gevraagde doel en op den bepaalden tijd. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Behandeling van het adres van het Bestuur der afd. Bolsward van de S.D.A.P. inzake cokes der gasfabriek, met advies van Burg, en Wethouders. B. en W. de gascommissie gehoord, merken in hun advies op dat aan afnemers buiten de gemeente soms bij groote afname tegen lageren prijs wordt geleverd. Aan de werklieden-ver- eenigingen wordt bij coöperatieven inkoop ook reductie verleend, en op deze wijze kan ook aan de leden der 8. D. A. P. geleverd worden. Moeielijk kan aan het verzoek dan ook een andere beteekenis gehecht worden en op deze wijze kan dan ook het verleenen van reductie aan meerderen dan tot nu toe ten goede komen. De heer v. d. Wal kan zich met het advies vereenigen, maar hij meent toch te moeten opmerken dat de gezamenlijke werklieden dan ook niet meer dienen te betalen dan de schippers van buiten. Hij meent dat die schippers 31 cent gaven, terwijl toch de werklieden hier 36 cent moeten betalen. De heer v. d. Klei betoogt, dat dit praatje indertijd veel opgang heeft gemaakt. Hij meent, dat als er overproductie van cokes is, deze toch moet worden afgezet, doch dan voor ingezetenen ook gelijk. Als ik ’t wel weet, betaalden de werklieden 41 cent, 36 voor de cokes en 5 cent als kloploon. De heer v. d. Meer wenscht te zeggen, dat wat men bedoelt niet mogelijk is. Gesteld dat enkel in Bolsward de cokes wordt afgezet, en er geen ladingen naar buiten gaan, welke prijs moet dan bepaald worden. De cokes wordt niet naar buiten verkocht als het niet noodig is, er is een bergplaats indertijd aan gekocht om voorraad te kunnen bergen, maar als er te veel is, moet het voor lageren prijs weg, dat is handel, en cokes is een handels- artikel, waarvan de prijs zich regelt naar vraag en aanbod. De heer Terhenne vraagt nog of er een norm bestaat, dus bepaald is hoeveel tegelijk moet gekocht worden om reductie te genieten, waarop de heer v. d. Meer antwoordt, dat er een regeling is, een norm, volgens welke de reductie wordt toegestaan. De gasfabriek houdt altoos zooveel in voorraad, dat als er een strenge winter komt, er voor Bolsward Bolswardsche Courant. I L..-,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1