Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. De Floralia-avond. De Onafhankelijkheidsfeesten TE BOLSWARD. 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 72. Zondag 7 September. BINNENLAND. 1 VOOR Afzonderlijke Nog ander vriende- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. om het een en ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Workum, 5 Sept. Door het ij verig zoeken van een drietal botters, waaronder ook de vader zelf, is gisternamiddag op onze kust ’t lijk van den Zaterdagavond zoo jammerlijk verdronken jongeling, afkomstig van Wieringen gevonden. Dadelijk daarna is het lijk naar het eiland vervoerd. De Banier. Waardevolle appelen gestolen. In den /zstand” van de Ned. Pomologische Vereeniging op de landbouwtentoonstelling te Scheveningen bevindt zich een inzending van den heer Velders, waartoe behoorden eenige appelen »The Queen”, oogst 1912, welke gedurende een jaar in het koelhuis van het openbaar slachthuis te ’s-Gravenhage waren bewaard en nog in uitstekende conditie ver keerden. Dit resultaat van koeltechniek is thans niet meer te bewonderen, daar de vrachten zijn gestolen, Alg. ’t Is telken jare een genot, die lange rijen bloemen langs de wanden der Doelezaal te zien, die collecties bloemen, welke als kleine stekjes bij den aanvang van den zomer worden afgegeven, in ’t begin September als flinke en bloeiende planten terugkomen. Waarlijk Romke de Boer suikerpot. Hendrik Stormer theeblad. Derde klasse. Wed. Klom transparant. Wed. van Houten transparant. Wed. de Haas transparant. Pieter de Bruin transparant. J. Jellema aschbak. T. Siersma bloemenmandje. Corns. Ebbendorf bloemenmandje. Sjoerd Nota bloemenmandje. Wed. D. Dijkstra bloemenmandje. F. Buikstra wandbord. U. Nota wandbord. R. S. Kamstra aschbakje. P. Zwaagstra schilderij. G. Piso bloempotje. Pieter Haarsma schilderij. Hendrik Bakker theeblad. Jacob Jansen tafelkleed. Harmen Bleeker lepelvaasje. Klaas Walinga theedoekje. Wed. H. de Jong ornamentje. Jelle de Vries ornamentje. Wed. L. Mol ornamentje. Thomas van der Meulen ornamentje. Simon de Boer aschbakje. Willem Muizelaar inktpot. Douwe Dijkstra aschbakje. Maaike Ferwerda schilderij. P. S. de Boer portretstandaard. R. Welvaart portretstandaard. Wed. Boermans bloemenvaas. Vierde klasse. Gretske Knor bloemenstandertje. P. Bruggenkamp busje cacao. Jelle Flameling schilderijtje. Lambertus Ligthart sigarenstander. Pier Visser theescherm. Reinder Alkema bloemstandertje. A. C. Draaisma portretstander. Jan Nauta portretstander. Steffen Wolthuizen aschbak. Hans Schaaf aschbak. S. Pietersma aschbak. Hein Adema busje cacao. Ebe de Boer bloempotscherm. H. Hermanides bloempotscherm. Rommert Ettema bloempotscherm. Foeke Wijnia bloempotscherm. Dirk Taekema bloempotscherm. Yme Wiarda bloempotscherm. Reinder v. d. Schaaf bloempotscherm. Fokke Hamstra schilderijtje. Jouke Schild schilderijtje. Klaas Tuinstra schilderijtje. Sjoerd Jans Visser schilderijtje. W. Hofma schilderijtje. Sijbrandus Veltman- busje cacao. Gez. de Jong busje cacao. G. de Jong busje cacao. Frederik Visser busje cacao. Leendert Kramer busje cacao. Pier Feenstra roomkom. Yde Hooiring peperbus. Jentje de Jong theeblad. Hessel Bouma reistasch. S. S. Kamstra aschbak. S. S. Piso bonbonbakje. Prijzen voor ingezonden planten ter opluistering. Tjalling de Jong bloemenvaasje. Wed. Timmer kleedje. A. van Kalsbeek hanger. R. Welvaart bloemvaasje. Publieksprijs. Wed. Terwisga gebakschotel met bordjes. een tiental dagen en wij vieren hier in Bolsward twee dagen feest. Op 16 en 17 September zullen concerten, optochten, wed strijden en illuminatie elkaar afwisselen. De feestcommissie is met hare plannen gereed en aan de uitwerking wordt thans hard gewerkt; het beloven dan ook alleszins feestelijke dagen te worden. Of er dan zooveel te doen valt Zeker, het programma, aan welks samenstelling men druk bezig is, zal meer dan twee vel druks beslaan. Geen oogenblik wordt op die dagen onbenut gelaten. Wij zijn in staat daarvan mee te deelen. Reeds des morgens vroeg zullen alle klokken luiden, opdat iedereen zal weten, dat er wat bijzonders gaande is. Daarna zullen de ver schillende gezindten in hunne kerken aan het feest een zekere wijding kunnen geven. De schoolkinderen, die reeds druk bezig zijn aan het leeren van toepasselijke liederen, zullen voor het Stadhuis een aubade geven, gevolgd door een optocht. Ruim 1100 leer lingen nemen daaraan deel, waarna zij ont haald zullen worden. Feestelijk zal verder worden gehuldigd het besluit van de voogden van Gast- en Wees huis, tot aanbieding van een wandelpark aan de burgerij onzer stad. Dit besluit, ofschoon de nadere goedkeuring der autoriteiten nog verkregen moet worden, is van zoo groot gewicht voor de ingezetenen, dat de feest commissie het op den feestdag wil gedenken. De wijze waarop zal later worden bekend gemaakt. In de middaguren zullen allerlei volks- en kinderspelen worden georganiseerd. De heer Popma stelde daarvoor belangeloos zijn prachtig gelegen weiland beschikbaar. Wie eenige verpoozing verlangt, kan zich begeven naar de Herv. Kerk, waar men zich rustig kan neerzetten om te luisteren naar een orgel concert van nationale liederen. De avonduren zullen luisterrijk worden. Er zal op twee plaatsen concert zijn. Bin nenkort zullen hier en daar getimmerten worden aangebracht, die des avonds prachtig geïllumineerd zullen worden dit zal waarlijk grootsch worden opgezet. Ook wordt een optocht met lampions enz., een z.g. „licht- stoet” georganiseerd. De tweede dag belooft zoo mogelijk nog schitterender te worden. Des morgens zal vanwege de Friesche Maatschappij van Land bouw een veekeuring op de Koemarkt plaats hebben. Inmiddels zullen de honderden gymnasten met muziek van de trammen worden gehaald. De groote wedstrijden nemen daarna op het Sportterrein een aanvang. Keurig zal de optocht van de wakkere turners en turnsters zijn, die des middags door de geheele stad zal trekken. Inmiddels zal gezorgd worden, dat men hier en daar van muziek te genieten krijgt. Op alle deelen van de stad zal men het feest kunnen bemerken. Aan den avond van den tweeden dag zal een gondelvaart worden georganiseerd, waar voor van verschillende zijden medewerking is toegezegd. Ook daarbij zal de muziek zich laten hooren. Zoo mogelijk herhaling van de illuminatie. Als dan de burgers wat meewerken door hunne huizen te versieren en te verlichten, ais de patroons hunne werklieden zooveel mogelijk vrijaf willen geven, als ieder mee wil doen om het welslagen te bevorderen, dan zal Bolsward opnieuw aan de vele vreem delingen kunnen toonen, dat het nog steeds de kunst verstaat om wat goeds tot stand te brengen. Wij hebben hier een naam op te houden en de burgerij, die zulks inziet, zal stellig niet achterwege blijven om te trachten den 16 en 17 September tot waarlijk schoone dagen te maken. een woord dezen prijs er 7, op elk 2 stemmen uitgebracht stem bekomen. hart, dat hij niet terug meende te-moeten houden. Hij had gehoord en men vermoedde, dat er enkelen waren die van een buurvrouw of een familielid een plant ruilden, die bij hen zelf minder goed was, dat dus er in zendingen waren die uit 2 collecties de beste waren, om zoodoende uit te blinken. Dit misbruik werd streng afgekeurd en moest eigenlijk nooit voorkomen. De twee straks genoemde dames gaven andermaal pen proefje van hun talent door een paar nummertjes zang, waarop Dr. Beek huis het viertal prijzen uitreikte dat was toe gekend voor de best gekeurde der ingezonden planten (geen stekken). De ingezonden planten waren alle fraai, en waren alle wel een prijsje waard echter Floralia’s kas liet dit niet toe. Spr. hoopte dat een volgend jaar de collectie planten in deze rubriek ingezonden nog veel talrijker mocht zijn, ’t Zou ’n genoegen zijn voor het bestuur en ook voor de kweekers, want met waardeering zag men welke zorg er aan besteed was. Een voordracht van den heer O. Banning ,/Muis de Schutter” bracht de lachspieren nog eens in beweging. De muziek die telkens tusschen de ver schillende prijsuitdeelingen zich liet hooren gaf ook nu nog een nummer, waarop de Voorzitter de bijeenkomst sloot met hartelijk dank te brengen aan allen die hadden mee gewerkt tot het welslagen van dezen avond het muziekkorps, door zijn muziek, de dames door hun zang, de heeren door hun voor drachten, aller bereidwilligheid werd op hoogen prijs gesteld. Verder dank aan degenen die iets hadden afgestaan voor prijzen en aan de bezoekers voor de goede orde. Hij beval ten slotte nog aan dat men zich zou beijveren om allen mee te werken om de jeugd liefde voor bloemen in te prenten en vooral om mee te strijden tegen ’t vernielen van ’t plantsoen en de bloemen. Als hier het park eenmaal is, moeten de schendende handen er afblijven. Onder een fleurig muzieknummertje ging het publiek wel voldaan uiteen. De lijst der prijswinnaars met de door hen behaalde prijzen volgt hier Eerste klasse. Wed. G. Terwisga bloementafeltje. Wed. R. v. d. Veen bloempot. G. v. d. Meulen 8 vaasjes. Sipke de Boer schemerlamp. Ale Sipma 2 ornamentjes. Klaas Beunder sigarenstel. M. Lijklama waterstek Joh. J. de Jong 2 ornamentjes. Jacob Bangma schotel. Siebren v. d. Meulen schotel. Gerlof Schaper theeblad. Wed. Vos bloempot. Ale Schilstra theeblad. S. D. Brouwer servies. R. Stellingwerf theeblad. Tweede klasse. Anne de Vries tabakspot. Wed. Hoogterp suikerpot. Hendrik v. d. Kam schilderij. Thomas Ferwerda melkkan. G. Wildring schilderij. Afke Kamstra schilderij. S. S. Adema vaasje. Feike Hoogma vaasje. Jouke Heins schilderij. Taeke Bosch ma schilderij. A. van Kalsbeek oranjebord. Bertus Wildring schilderij. Abe Frankena schilderij. Y. de Bruin schilderij. Freerk Ferwerda suikerpot. zien, doordat men tusschen 2 en 4 uur eens een kijkje kwam nemen. Men kon dan zien wat er van de stekjes was geworden, welke prijzen men beschikbaar had en tevens kon men ook de fraaie planten bewonderen, die in een afzonderlijke rubriek ter opluistering mogen wij ’t wel noemen waren inge zonden. Die verhinderd was te komen, zorge een volgend jaar dat hij van de gelegenheid gebruik kan maken, die ’t vergeten heeft, doe een knoop in den zakdoek die ’t naliet uit gebrek aan belangstelling, betere zich Dr. Banning sprak over dezen publieksprijs van felicitatie aan de winnares van van de 15 stemmen had zij no. 37 waren 3 op 114 en 221 en no. 83 had 1 Spreker had echter iets op dat getuigt van zorgvuldige verpleging. De jaarlijksche tentoonstelling prikkelt den ijver om de beste en mooiste planten te hebben, althans om er een goed figuur mee te slaan. Ofschoon deze zomer niet gunstig was, wijl wij weinig zonneschijn en warmte hebben gehad, toch maakte de overgroote menigte een goed figuur. De geraniums, margrieten, coleussen en fuchsia’s waren over het geheel welgeslaagd te noemen. Het bezoek was des avonds weer, gelijk men dat gewoon is, zeer talrijk. De gezellige avond wordt zeer op prijs gesteld en geen wonder. Er wordt voor af wisseling voldoende gezorgd. Het stedelijk muziekkorps verleende zijn welwillende mede werking, en de vroolijke en opwekkende tonen, alsmede de verschillende sprekers, eenige nummers zang en enkele voordrachten, alles werkt mede om den tijd te doen vergeten, zoodat de avond om is eer men er aan denkt. Na een nummertje muziek opende de Voor zitter, Dr. Niemeijer de vergadering, riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe en ver heugde zich in de voortdurend stijgende be langstelling die Floralia mocht ondervinden. Bloemen oefenen een gunstigen invloed uit op de stemming van den mensch, en overal neemt de liefde voor bloemen toe. Plantsoenen en parken, bloemen bij de woningen en in de huizen, bloemen bij alle gelegenheden komen meer en meer in zwang, en dit is een ge lukkig verschijnsel. Waar liefde voor bloemen heerscht is men tot vrede gestemd, en voor dezen avond wenscht hij allen een lijke en welwillende stemming. Een warm applaus was een bewijs van in stemming en met animo werd door allen het Floralialied aangeheven. In de le klas waren heden 15 prijzen toe gekend, die door den heer Terhenne meteen gepast woord werden uitgereikt. Hij wees er op dat deze wedstrijd een vredige strijd was, een scherp contrast met den strijd dit jaar in ’t oosten van Europa gestreden. Hier bij Floralia gold het een edele strijd, en hij feliciteerde de bekroonden met hun succes, dat zij voor een groot deel te danken hadden aan de zorgvuldige verpleging, doch ook voor een deel aan ’t geluk, want de eene plant wil nu eenmaal beter gedijen dan de andere. Dr. Beekhuis sprak een woordje tot de prijswinnaars in de 2e klas. Ook hij wees op den invloed van bloemen, wijl liefde voor bloemen en zorg voor ’t kweeken er van stemt tot vrede, gezelligheid en tot huiselijkheid. Hij spoorde aan om ook bij de kinderen reeds liefde voor bloemen op te wekken en hen in de noodige kennis van planten te onderwijzen. Toen werden de aanwezigen onthaald op een paar zangnummers van de dames Fennema en v. d. Meulen, welke nummers met zeer veel aandacht werden aangehoord. Dr. Niemeijer deelde daarop de prijzen uit in de 3e klas, wees de winnaars er op dat zij bij volhardende zorg een volgend jaar wel licht in een "hoogere klas zouden kunnen komen. Een voordracht, gegeven door de heeren C. Banning en J. Flierman »Een reclame voor H. O.” wekte zeer veel bijval. De heer H. Eisma sprak een woordje tot de bekroonden in de 4e klas, waarbij ook het devies moest zijnhooger op I Tevens sprak hij een woord tot de niet bekroonden, dat zij, ofschoon ditmaal misschien iets teleur gesteld, zich moeten beijveren om een volgend jaar opnieuw mede te dingen, dan zou ’t geluk hen wellicht beter dienen. Met enkele woorden meende deze spreker op den Floralia-avond er op te moeten wijzen, dat door Heeren Voogden van ’t Gasthuis en ’t Weeshuis een wandelpark zal worden aan geboden aan de burgerij. Dit zal alle lief hebbers van bloemen zeker tot vreugde stemmen, waarom hij ook een welgemeende hulde meende te moeten brengen aan de heeren Voogden. Een hoeradoor de geheele zaal getuigde van ingenomenheid met het plan. Na de uitreiking der gewone prijzen, was er nog een publieksprijs beschikbaar. Degenen die hedenmiddag de collecties in oogenschouw genomen hebben, hadden recht een stem uit te brengen -op het nommer der inzendingen, dat naar hun inzien als het best geslaagd kon beschouwd worden. Het bezoek was en dat is eigenlijk treurig zeer klein geweest. Het bestuur, dat zich voor deze tentoonstelling zoo veel moeite getroost, zou gaarne van de donateurs en leden en ook van ’t geheele publiek wel wat meer belangstelling willen 1 1 Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1