Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. w I 1913. No. 73. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang Donderdag 11 September. J Voor het Kantongerecht. VOOR Afzonderlijke 'ft ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 1 I ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit bfdd is telefonisch aangesloten onder No. 4. was het dier mee, om was, en alles stuk Zitting van Vrijdag 5 September 1913. dezelfde planten Het is niet ons doel hier een historisch overzicht van de vereeniging ^Floralia” te geven, die voor sommigen wel interessante herinneringen zou opwekken, doch dit geeft meer pas bij jubeljaren, en in 1892 heeft dan ook de vereeniging haar 10-jarig bestaan luisterrijk herdacht. Uit het toen uitgebracht verslag bleek dat de vereeniging ^Floralia” zich kon verheugen in een voortdurenden bloei, want elk jaar steeg het getal aanvragen om planten. Ofschoon er bij de bestuursleden en ook onder de burgerij waren, die op flinke wijze steunden door voorwerpen te geven voor prijzen of geld om ze aan te koopen, toch kostte het verstrekken van zoovele planten en het organiseeren van den feestavond dikwijls zooveel, dat de finantiën soms beneden nul waren. Wel werd dit meermalen door schen kingen hersteld, maar toch het getal leden en donateurs hield geen gelijken tred met de steeds stijgende aanvragen. Met opgewektheid wordt ieder jaar melding gemaakt van de gezelligheid die den feest avond kenmerkte. Met loffelijken ijver hebben vele bestuursleden gewerkt voor den bloei van ^Floralia” door met ambitie anderen te animeeren om lid te worden. In 1891 werd hier ter stede de Provinciale Tuinbouwtentoonstelling gehouden en velen zullen zich nog wel herinneren hoe toen ons Hengstepad in een bloementuin was herschapen en ook de Broerekerk gevuld was met schoone vruchten en zaden. Een werkzaam aandeel had het bestuur van „Floralia” in deze ten toonstelling. De reeds genoemde herdenking van het 10-jarig bestaan gaf in 1892 een feest van twee dagen. Op Zondag 14 Augustus had de bloemententoonstelling plaats en werd er des Tegen twee reeds vroeger hier behandelde zaken was tegen ’t vonnis verzet aangeteekend, n.l. J. P. te Sneek wegens dronkenschap en W. N. woonplaats onbekend wegens rijden met een wagen zonder licht en opgeven van een valschen naam. De behandeling hiervan was afgedaan toen wij binnenkwamen. Aan de orde was toen de zaak tegen J. Z. te Workum, betreffende het leggen van een dam in het vaarwater de Bloksloot. In de vorige zitting was ook dit behandeld doch een nader onderzoek was nog noodig geoordeeld. Als getuige werd nu gehoord de gemeente-architect van Workum. Deze weet zich te herinneren dat op last van Ged. Staten de Gemeente het vaarwater heeft laten uitslatten, en voor ongeveer 10 jaren is door ’t gemeentebestuur een aanschrijving gericht aan de omwonende boeren dat zij de vaart moesten laten op knappen. De beklaagde beweert, dat de vaart geheel volgegroeid zat en men er zoo maar door kon loopen, waarop de architect verklaart dat er toch soms wel vaartuigen langs voeren. De heer Ambtenaar deelt mee, dat hem is gebleken, dat in vroegeren tijd 1837 de Bloksloot op naam der gemeente Workum stond, doch in latere jaren, stond het gedeelte waarin nu de dam ligt, op naam der familie Halbertsma, zonder dat titel van aankoop vermeld is. Het laatste gedeelte van deze vaart behoort nog in eigendom der stad Workum. Het onderzoek wordt gesloten verklaard, en geen nieuwe eisch gedaan. Die der vorige zitting was f 10 of 5 dagen. In den nacht van 13 op 14 Juni werd te Workum veel herrie en lawaai gemaakt op straat. De politie ging er op toe en maakte tegen ’t luidruchtig groepje proces verbaal op. Y. H.Y. H.T. P.R. W.en T. 8. werden heden hier verwacht om zich te ver antwoorden. Alleen de eerstgenoemde is De Tuinbouwvereeniging, die toen reeds een 25-tal jaren had bestaan, nam in 1881 het besluit om te trachten hier een Floralia- vereeniging op te richten, om het aankweeken van bloemen in het huisgezin te bevorderen. Op den 23 December van dat jaar werden eenige heeren uitgenoodigd tot eene bijeen komst. De heer S. Lycklama a Nijeholt fun geerde als voorzitter, heette de aanwezigen welkom. Op die vergadering werd meegedeeld dat de vereeniging Tuinbouw reeds een proef had genomen met het verstrekken van bloem planten ter opkweeking. Aan 30 huurders waren den 28 Mei ieder 10 potten uitgereikt en op 20 Augs. d.a.v. was een tentoonstelling van het gekweekte gehouden en de verwachting daarvan was verre overtroffen; men meende nu dat er een afzonderlijke vereeniging op gericht moest worden. Alle aanwezigen stemden hiermee in en nog denzelfden avond werd een bestuur benoemd, de heeren S. Lycklama a Nijeholt, voorzitter, M. E. v. d. Meulen, vice-voorzitter, M. van derFeen,secr.penningm. Commissieleden P. J. Fennema, A. Bouma, H. M. Brandsma, M. A. Jentink, K. Canter Visscher en S. T. Hiemstra. De contributie werd op f 0.50 bepaald om een algemeene deelneming te krijgen, terwijl Donateurs en Donatrices werden aangenomen tegen een jaarlijksche gift van minstens f 1. per jaar. Den 27 Februari 1882 werd wederom ver gaderd, doch de vereeniging had niet den bijval bij de burgerij gevonden dien men ge hoopt en verwacht had. Toch werd besloten door te gaan, men zou aan ’t Gasthuis en den Gemeenteraad een subsidie vragen en de aanvraag om stekken werd gepubliceerd. Aan 85 aanvragers werden ieder 6 potten ter kweeking gegeven en 1 September 1882 werd de eerste tentoonstelling van Z/Floralia”planten hier gehouden, ’t Getal inzendingen bedroeg 79 en in 4 klassen werden 20 prijzen toegekend. De finantiën waren zeer verbeterd doordat het Gasthuis een subsidie van f 50. had verleend, bij den gemeenteraad echter kreeg men nul op ’t request. Reeds na deze eerste tentoonstelling werden al maatregelen besproken om te zorgen dat men op de tentoonstelling ook dezelfde planten kreeg die als stekken verstrekt waren en sedert werden de potten ieder jaar van een merkteeken voorzien, door bij het bakken der potten aan de fabriek van Draaisma er een letter of een jaartal op te zetten. Dit gaf in ’t vervolg wel waarborg dat men dezelfde bloempotjes - kreeg, doch nog niet dat het i waren. ons doel hier van de vereeniging voor namiddags een concert in den Doeletuin ge geven voor donateurs, leden en inzenders met hunne dames. Het bezoek was zeer groot en den volgenden avond had de feestelijke prijs- uitdeeling plaats. Toen waren de bloemen reeds afgehaald en de fraai versierde zaal geheel voor bezoekers beschikbaar. Tevens was de tuin werkelijk fraai geïllumineerd en was ’t muziekkorps weer op zijn post. De inte ressante openingsrede van den voorzitter, de comische wijze waarop de prijzen werden uit gereikt, de muziek, de verlichting in den tuin, af en toe door Bengaalsch vuur nog fantas tischer gemaakt, bij dat alles steeg de vreugd ten top en een algemeene Schotsche trije werd onder den kastanjeboom gedanst. De toen malige secretaris heeft dan ook genotuleerd ,/Wat al feesten de oude kastanjeboom heeft zien vieren onder zijn bladeren, een feest als dit had er zeker nog nimmer plaats gevonden." Alle rangen en standen waren hier in vroolijk- heid bijeen. Van sommigen was ’t misschien wel in teressant om de wisseling der bestuursleden eens na te gaan, doch dit zou ons te ver voeren. In de eerste jaren, dit kunnen wij wel zeggen, heeft ,/Floralia” veel wisseling van bestuursleden gehad, vooral doordat de dood ze wegmaaide. In 1892 toch waren van de 9 leden die de vereeniging in 1882 op richtten, nog slechts 3 in leven. Een dezer had nog bedankt zoodat na 10 jaar reeds 7 nieuwe leden zitting hadden. Ter herinnering willen wij het bestuur van destijds even noemen, het waren de heeren: Ds. M. E. v. d. Meulen, voorz., J. Haitsma Mulier, secr.-penn., P. J. Fennema, G. Keilman, K. van Ringh, P. Peereboom, Ds. W. J. van Douwen, J. Hommes en D. van der Meer. Ook in latere jaren heeft de vereeniging afwisselend voor- en tegenspoed gehad, doch meer en meer is gebleken, dat het kweeken van Floraliastekken hier ter stede geheel is ingeburgerd, en dat er bij de werkende klas veel animo voor betoond wordt. Dit laatste jaar toch was het aantal aanvragers reeds boven de 250. Door de welwillende medewerking van het stedelijk muziekkorps, en door de tactvolle bemoeiingen en zorgen van de heeren en dames bestuursleden kenmerkt zich de feest avond nog steeds door een prettigen en har- monischen geest. Slot volgt. present, tegen de vier overigen wordt verstek verleend. De beklaagde, na ’t proces verbaal te hebben hooren voorlezen, zegt dat er zzwel zoowat van aan” is. Tegen ieder wordt f 2 of 2 dagen geëischt. K. Z. te Harlingen is 17 Juni door de marechaussee bekeurd wijl hij te Kimswerd met een hondenkar reed waar 2 honden onder liepen en één achter gespannen was. Bekl. zegt, dat die achterste hond niet mee trok, dat was nog een jonge hond, die zoo maar meeliep. De brigadier verklaart, dat de hond met een riem aan de kar verbonden was en wel degelijk mee trok. Bekl. was reeds eerder gewaarschuwd dat hij op die manier de wet overtrad. Bekl. herhaalt dat de hond te jong om te trekken. Hij nam dat het thuis te lastig scheurde. Eisch f 2 of 2 dagen. Bekl. vindt deze boete wel wat bezwaarlijk. W. F. de G. te Wommels is 14 Juli door de politie bekeurd wijl hij reed met een kar zonder naam en nummer, en ’t was gebleken dat hij niet in ’t bezit was van een nummer- bewijs. Beklaagde bekent de overtreding. Eisch f 1 of 1 dag. Den 25 Juli trof de politie denzelfden beklaagde weer op den weg aan met de kar. Nu stond er wel den naam van eigenaar en dien der Gemeente op, doch geen nummer. ’t Bleek andermaal dat hij reed zonder nummerbewijs. De politie veronderstelt dat het onverschilligheid was van dezen beklaagde. Bekl. bekent dat hij ook toen nog niet het nummerbewijs had, maar dat was geen on verschilligheid, ’t kwam door onbekendheid. Hij heeft nu alles in orde. Eisch f 1.50 of 2 dagen. Beklaagde vindt deze boeten wel wat be zwaarlijk, want hij is arm. De politie trekt dit laatste in ^vijfel, waarop bekl. meedeelt dat hij vroeger wel wat geld had, maar dat op een ongelukkige manier kwijt is geraakt, zoodat hij op zijn ouden dag nog met de kar moet rijden, wat hij waarlijk niet voor zijn pleizier doet. H. H. te Leeuwarden vischte 22 Juli te Stavoren met 2 hengels. Hij had geen acte en geen vergunning voor ’t vischwater. Toen de politie zijn vangst eens inspecteerde waren er 15 baarsjes die niet de vereischte maat hadden. Deze ondermaatsche visch werd weer te water gelaten, de hengels werden in beslag genomen en bekl. had proces op den koop toe. Bekl. bekent, hij was een dag met verlof en ging voor pleizier visschen. Hij meende dat hengelen vrij was en wist ook niet dat het daar verpacht vischwater was. Hij wordt ingelicht, dat één hengel vrij is, doch voor meer dan een moet er een acte zijn en vergunning. Als hij dus wil visschen, dient hij zich daarvan te voorzien. Eisch f 1 of 1 dag. Bekl. zegt hierop, dat hij zich voortaan tot één hengel zal bepalen. O. S. te Nijega (H. O. en N.) heeft in den buitenberm van den polderdijk van den Noordwolder polder een gat gegraven binnen den kring, waar dit niet mag. Bekl. bekent. Hij had het vorig jaar daar baggergrond op het land van v. d. Wal geplaatst. Hij groef nu wat veen uit, en vulde het weer met die baggeraarde. Hij meende niet dat daarvoor vergunning moest gevraagd worden. Wel voor den binnenkant van den dijk, doch aan den buitenkant had hij niet gedacht dat vergunning noodig was. Van der Wal de getuige, bevestigt wat bekl. aanvoerde. Ook hij wist niet dat buiten den dijk niet .gegraven mocht worden, want het was daar laagland en nog al een eindje van den dijk af. De politie had het gat daar gevonden, en wist dat het reglement van den polder het verbood. Eisch f 2 of 2 dagen. Bekl. vindt het moeielijk. Hij werkt hard om wat te verdienen en nu boete betalen dat past hem slecht. P. S. te Bolsward geleide 24 Juli een stier op de veemarkt, zonder dat het dier van een neusring of knieband was voorzien. Bekl. is tegenwoordig en bekent, maar de knieband was gebroken, zoodat het eigenlijk zonder zijn schuld was. Eisch f 0.50 of 1 dag, E. B. te Bolsward reed 5 Aug. met de fiets door de stad, en een knaap was met hem zzop de kar”. Dit mag niet, op een fiets voor één persoon bestemd, mag niet meer dan één persoon plaats nemen. De bestuurder is aansprakelijk. Bekl. bekent, doch had verwacht dat de politie hem eerst gewaarschuwd zou hebben. Dit wordt met anderen ook wel gedaan. Waarschuwen behoeft niet. De politiever ordening van Bolsward verbiedt het, dat er een jongen meerijdt op de fiets. Eisch f 1 of 1 dag. A. P. te Bolsward stond terecht, wijl hij 15 Juli, ’s avonds door de politie was aan getroffen op een fiets zonder licht, 't Was reeds ongeveer 11 uur en dus al tang tijd voor de lantaarn. Er was een troepje fietsers, waarvan de voorste en achterste geen licht op hadden. De politie riep de eerste aan en bekeurde deze, doch de achterste, die lont rook, ging er full speed van door. De politie riep hen wel aan om af te stappen maar neen hoor, vooruit ging het. Toen werd natuurlijk gevischt, om te weten wie dat was, en bij navraag aan anderen kwam de agent aan den naam van dezen beklaagde. Bekl. is nu gedagvaard en ook verschenen. Hij ontkent beslist, dat hij om elf uur door de politie kan zijn gezien. Hij is dien dag wel op de fiets naar Sneek geweest, doch om 9 uur was hij thuis. De getuige T. Zwaga had eerst bij het onderzoek verklaard dat het deze beklaagde was geweest, die er zoo snel op den Sneekerweg vandoor was gegaan, thans verklaart hij het niet zeker te weten. Hij meende dat het deze was. De andere getuige L. Harkema was dien avond ook omstreeks 11 uur per fiets van Sneek gekomen, doch hij was niet bij het clubje waarvan twee door de politie werden aangehouden. Er waren hen dicht bij de stad wel eenige fietsers voorbij gereden, waarbij twee zonder licht, maar wie 't waren, heeft hij niet gezien. Eisch vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. En ten laatste kwam nog een zaakje aan de orde wegens overtreding van de auteurs wet. Ons tand is het vorig jaar aangesloten bij de hBerner Conventie” dat is, dat in ons tand nu ook gelden de bepalingen van eigendom op geschriften, schilderwerk, muziek enz. Hieronder is ook de fotografie begrepen. Een fotograaf mag zonder toestemming geen portret étaleeren voor het publiek, ook af drukken van fotografieën mogen zonder toe stemming niet publiek gemaakt worden. Er is in de uitgeverswereld al heel wat beweging over ontstaan, doch op fotografisch gebied hadden wij tot heden nog niet gehoord van gerechtelijke vervolgingen. Misschien wel dat ons kantongerecht er de primeur van heeft, althans j.l. Vrijdag is alhier een aanklacht behandeld van een fotograaf. Het geval was in het kort zoo De heer W. Bleuzé, fotograaf te Rotter dam, maakte een bijzonder soort portretten. Door een toestel van spiegels had hij een inrichting, waardoor met één opname een portret in 5 verschillende pose’s werd opge nomen. Iets nieuws alzoo op fotografisch gebied, tenminste in ons land was het nieuw. Nu ging de man, die den fotograaf gehol pen had om de spiegelinriehting te stellen, later dat ook aanbieden aan anderen. Dit was voor den fotograaf natuurlijk schadelijk, doch hij kon er niets aan doen. Niets ja toch wel. Die fotograaf had van zijn helper zulk een nieuw procédé gemaakt. De zelfde man zat heel duidelijk 5 maal rond een tafel. De fotograaf had zijn helper zulk een portret cadeau gedaan en die liet daarvan een cliché maken, en plaatste dit cliché in de advertentie, waarin hij zich tot het maken van de nieuwe inrichting aanbeval. Voor het publiekmaken van dat portret was volgens de auteurswet de toestemming van den maker noodig. De permissie was, dat begrijpt men, niet eerst gevraagd en daarom werd een klacht ingediend bij de politie. Tegen T. H. te Rotterdam werd nu een vervolging ingesteld en de behandeling diende hier j.l. Vrijdag. Waarom hier in Bolsward? zal men vragen. Omdat de advertentie met de cliché was geplaatst in de Fotograaf die te Bolsward wordt uitgegeven, en de bepaling is, dat dit soort vervolgingen wordt behandeld bij het Bolswardsche Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1