Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. De Onafhankelijkheidsfeesten Verschijnt Donderdags en Zondags. 1913. 52ste Jaargang No. 75. J Zondag 21 September. TURNDAG van het Noorder-Gewest van het Neder- landsch Gymnastiekverbond. i VOOR Afzonderlijke ’t 1 1 't van Vrank, vrij, vropm en vroed. op TE BOLSWARD. De tweede dag 17 Sept. 1913. J beide dagen Met plechtig omtrek aange- aan de hand den torentop getuigde twee 1 •"l ver- dadelijk voor hij Inmiddels zijn op het Sportterrein aange treden alle deelnemende clubs, benevens 200 leerlingen der gymnastiekschool. En onder de vroolijke tonen van drie muziekkorpsen („Stedelijk Muziekkorps” „Hollandia” „Frisia” van Witmarsum) heeft zich deze stoet in beweging gezet. Wat imponeerend gezicht, van af de Raads zaal, die lange trein te zien passeeren. Jong, kranig Nederland. onze aan- versiering van was ver- ver- ABONN EMENTSPRIJS40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. I ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. vorderden de economische en commercieele be langen. Gelijk indertijd het behoud der Zuivelschoo] hier een belangwas, zoowerken nog velen, en ook meerdere vereenigingen mede tot den bloei onzer gemeente. Ook de stich ting van dit park is een belang voor de in gezetenen, die echter nu ook verplichtingen op zich nemen, finantieele en moreele. Dat geen schendende hand hier ooit een bloem of struik benadeelt, daar dient elk inwoner mee op toe te zien. Dat tot in lengte van dagen deze eerste boom de stille getuige mag zijn van de gevoelens, die ons op dezen dag bezielen Alle sprekers werden met belangstelling aangehoord en met applaus begroet. Het was een eigenaardige plechtigheid, een zaak van veel belang voor onze stad. ’t Staat met Holland toch nog goed, Vrank, vroom, vroed en vrij Ons vertrouwen hebben zij. Vrij, vroom, vroed en vrank, Heil Jong Neerland”, 't leve lank! laag) oefening, en Tweekamp voor dames, 2 stokoefeningen, 2 dito voor brug. Daar wordt best gewerkt, vooral de vrije- en stokoefeningen op het plankier trekken de attentie. Onze muziek begint met no. 1 van het morgen-programma. Al spoedig komt de orderophouden met blazen, ’t hindert met het commandeeren voor de vrije oefenin gen. Ze zijn er op de muziektribune volstrekt niet boos om, ei, neen, van middag is het toch vrijwel hetzelfde. Mijn vriendelijke gastvrouw had strenge orders gegeven voor den tijd van koffiedrinken en dineeren. Als wellevend mensch voldeed ik daaraan, is stiptheid niet een der eerste vereischten die men aan journalisten mag stellen Ik miste daardoor echter den aan vang van den korfbalwedstrijd. Gelukkig wordt deze match van middag uitgekorfbald. Woensdagmorgen, 9 uur. Bij’t tramstation. Veel turners en turnsters, weinig muzikanten, tamelijk veel nieuwsgierigen en belangstellen den. Uw onderdanige dienaar, die de eer zal hebben U te vertellen wat er zoowat voorviel op dezen gedenkwaardigen Septemberdag, schijnt aan deze verzamelplaats om weer te kunnen verdwijnen. Want, het terrein en deszelfs inventaris behoorlijk heeft kunnen opnemen, klinkt hetvoor waarts, marsch Af. In het heengaan zie ik nog even mijn collega Redactielid, die bovenstaand hoofdstuk schreef en nu, me vriendelijk toeknikkend, denkt„ziezoo Ws., jij krijgt toch niets van dien lekkeren Petit-Bourgogne, al werk je van daag nog zoo hard.” En juist als ik hem nog wil vragen hoe hij het zal hebben met die groote klokken, die volgens ’t programma wel, in werkelijk heid niet hebben gebeierd, maak ik deel uit van een „kliber minsken”, in turncostuum, die me meevoeren ffauf Flügeln der Musik”, niet naar de Ganges, maar rechtaan, rechtuit naar het Sportterrein. Dat ziet er keurig uit, in alle opzichten meer dan voldoende, zoo vertelt me een gymnast. Al ras wordt er begonnen. Driekamp, le en 2e graad voor heeren, t.w. (2 vrije oefeningen, 1 brugoefening, 1 rek- (hoog en was de eerste dag van ’t feest ge was gewijd aan de was 't sportterrein het tooneel een stichting van het F. school, om er dan op te wijzen hoe het ge bouw vergroot moest worden. De heer Sutherland Royaards, de onderwijzer dezer school, bracht eerbiedige hulde aan de mannen die voor 50 jaren deze school gesticht hebben, maar eveneens aan de tegenwoordige Voogden, die geen kosten schroomden om de school aan de behoefte te doen beantwoorden. Uit naam eenerCommissie bood hij Weesvoogden een bronzen afgietsel aan van ’t standbeeld van den grooten paedagoog Pestalozzi, en aan Voogdessen een schilderij, dezen onderwijzer voorstellende te midden zijner leerlingen. (Wijl ’t bestelde beeld nog niet gearriveerd was, werd het door Dr. Beekhuis als lichtbeeld getoond, het schilderij ging de zaal rond evenals het door een stadgenoote gecalligrafeerde album, vermeldende de namen der schenkers en schenksters). Het geschenk werd als een aangename ver rassing in dank aanvaard. Verschillende heeren voerden daarna ’t woord. Eerst de heer Heijnen, voorzitter van ’t Nederlandsch Gymnastiekverbond, die er Bolsward geluk mee wenschte dat de lichame lijke opvoeding hier vroeger werd en nog krachtig wordt ter hand genomen. Namens den Bond vereerde hij den voorzitter ’t eere-insigne van den Bond. De heer Graafland, inspecteur van Gymnastiekonderwijs, bracht eveneens hulde aan heeren Weesvoogden voor hunne goede zorgen aan ’t onderwijs besteed, de heer de Jong Voorzitter van ’t Noordergewest en de heer Ypes, gymnastiekleraar te Leeuwarden, spraken ook in denzelfden trant. De heer Oberman, burgemeester, bracht eveneens hulde aan ’t geen heeren Weesvoogden voor de lichamelijke opvoeding hebben gedaan, niet slechts voor de weezen maar ook voor de kinderen en vereenigingen in deze gemeente. Verder voerden nog ’t woord de heeren Groenier, Dr. Beekhuis, J. E. van der Werf en H. Hommes, terwijl een der heeren van elders de vergadering op een paar verdienstelijk voorgedragen comische stukjes onthaalde. Er heerschte in de zaal een prettige en ge zellige stemming. Onderwijl deze feestvergadering in de gymnastiekschool plaats vond, was er op twee plaatsen volksconcert. Op de brug bij ’t Stadhuis speelde het Muziekkorps van Wit marsum, directeur de heer Timmer alhier, terwijl ons Stedelijk Muziekkorps in de tent bij de Blauwpoort zich liet hooren. Bij beide concerten was wel belangstelling, echter zooals te denken was, er was feeststemming onder ’t publiek. En zoo passeerd. De tweede dag turners. Toen van ’t feest, ook alweer Weeshuis. ’t Is ’n paar weken geleden, dat ik ook een prachtigen optocht zag. Het voorgeslacht ging langs ons heen, en uit de"geschiedenis van de vervlogen eeuwen werden, in groepen, de belangrijkste punten voorgesteld. Interessant was dat. Dat waren ze, die ’t land groot en machtig maakten, die stonden tegen dwingelandij, die streden voor recht. En ziet daar trok Woensdag j.l. door de straten onzer stad een lange rij van kin deren, van jonge vrouwen en jonge mannen jong Nederland! De toekomst zagen we ons voorbijgaan, de hoop des Vaderlands. Dit waren ze die u hou en trouw” hun hart en hun hand zullen geven voor het land. Deze menschen is de toekomst, hun leuze is V. V. V. V. en hiermee zullen ze en kunnen ze de wereld ingaau. Des namiddags was ’t land van den heer Popma een en al bedrijvigheid. In verschil lende groepen werden door jongens en meisjes wedstrijden uitgevoerd. Bij ieder spel was een groot getal deelnemers of deelneemsters, en er werd met vuur gestreden. Ook trok ’t de aandacht dat velen in buitengewoon costuum waren, en al waren er die door snit en kleurenmengeling aan een maskerade deden denken, men had er ook pakjes die smaak en aardige vinding getuigden. Ook Jan Klaassen kwam met zijn theater op 't feestterrein, en als naar gewoonte trok ken zijn grappen volle attentie. Op den Sneekerweg was nog fietsrijden, de dames moesten den ring steken, de heeren hadden verschillende hindernissen te over winnen. Dit laatste trok ook veel publiek. Voor den Vliegerwedstrijd was een weinig meer wind gewenscht, echter was ’t maar gelukkig dat het koeltje, dat er woei, tegen den avond geheel ging liggen, zoodat de illuminatie ten volle slaagde. Bij deze illuminatie moet in de eerste plaats die van ’t raadhuis genoemd worden. De twee torenomgangen en de balustrade om de dakgoot, dan de band der kozijndrempels, de hoofdingang en ’t zijpoortje waren in wit licht gehuld en deden een voorstelling maken, wat een fraai gezicht het wel zou opleveren, als het geheele gebouw eens in vol licht effect zqu pralen, tevens ook kon men zich er een voorstelling van maken, welke kosten dat wel zou meebrengen. Zeldzaam gunstig was ’t weer, zelfs op den torentrans bleven de lichtjes rustig branden. De pagode op het Marktplein was wel aardig bedacht en had ook van de groote Markt bezien een goed effect, doch de onkosten er aan besteed, deden hooger verwachtingen koesteren. De vrede, het hoofdmotief, was van te minieme afmeting, om indruk te maken. De eerepoorten bij Sneekerpoort en Veensbrug maakten een meer bevredigenden indruk door hun flinke afmetingen. Werkelijk fraai was de gasilluminatie aan de gasfabriek en ook het lichtschip onder de brug over de Dijlakker. Van de particulieren dienen genoemd te worden die der heeren Beekhuis, Van Anholt, Terhenne, het kantoorgebouw der firma Baarda en het Café Boermans. Ook werd dacht getrokken door de étalage en van den heer Fennema, terwijl de motor den heer Koch ook echt smaakvol licht, terwijl nog hier en daar gepast sierde woningen des daags en ook des avonds bij de illuminatie de aandacht der voorbij gangers trokken. Aan den avondoptocht met lampions namen weer een groot aantal schoolkinderen deel, en zoo’n lichtstoet valt bij velen nog al in den smaak. De jongens zongen hun hoogste lied, hun gezang overstemde soms de muziek, en wanneer ze een illuminatie voorbij kwamen, ging er een hoera op Tot den top was ook verlicht de gymnastiek school, en daar werd des avonds feestelijk herdacht het 50-jarig bestaan en tevens ge vierd de vergrooting der school, een stichting van het Weeshuis. Verschillende collegiën, alsmede vele particulieren waren met hunne dames geïnviteerd in het smaakvol versierde lokaal. (Van deze feestelijke bijeenkomst, die eigen lijk ook meer een intiem karakter droeg, kunnen wij het gesprokene wegens plaatsgebrek ook slechts aanstippen). De heer C. W. Eisma heette allen welkom, gaf een overzicht van de geschiedenis dezer Op het Gemeentehuis zijn de Turners officieel ontvangen en verwelkomd door het Gemeentebestuur. Onder de aanwezigen merkten we op h.h. Burgemeester en Weths., Raadsleden, den heer Graafland, Inspecteur der Lichamelijke Opvoeding, h.h. leden der Feestcommissie, h.h. Bestuurderen van het Ned. Gymnastiek-Verbond, het Noorder gewest, Juryleden, Technische Commissie. En toen kwamen alle vaandrigs ter zale, ver gezeld van een afgevaardigde der vereeniging, de banieren werden in het rond gezet, waarna de heer Burgemeester met een korte maar hartelijke toespraak allen een welkom toeriep. ’t Was een zeldzaam voorrecht, zei Spreker, deze turnbetooging hier ter stede te mogen hebben, ’t Schijnt dat de resultaten van den regenachtigen Woensdag 28 Juli 1909, niet hebben kunnen weerhouden dit gymnasten- feest ook te Bolsward te houden. En Bolsward stelt dat op prijs, ’t Zal de dames en heeren aangenaam gestemd hebben de stad in feestdos te zien. Gij hebt U een doel voorgesteld, n.l. het goed recht van hetgeen de Gymnastiek voor staat naar buiten te demonstreeren. Namens het Gemeentebestuur heeft Spreker dezen wensch„dezedag moge volkomen slagen.” Nadat de eerewijn was rondgediend, nam de heer L. de Jong, Voorzitter van he( Noordergewest, het woord. Dat zijn ze waarvan we zingen Alle man van Neerlands stam Voelen zich der vad’ren zonen, Willen vrij op ’t plekje wonen, Dat hun tot een erfdeel kwam, Eigen meester, niemands knecht, Recht en slecht, Stalen vuist en rappe hand, Zóó is ’t volk van Nederland. Voor ons blad was een hoofdartikel geschre ven, over de beteekenis en aanleiding van het gevierde eeuwfeest. Om echter het perso neel der drukkerij eenige uren vrijaf te kunnen geven, besloten wij ons Donderdagnummer niet te laten verschijnen. Daardoor is, wat wij nu over het feest te zeggen hadden, als mosterd na den maaltijd te beschouwen, waarom wij bedoeld artikel in portefeuille houden. Omdat andere bladen nu ons voor zijn met de verslagen der feestelijkheden, zullen wij ons bepalen tot een zeer beknopt relaas van geen onze stad te zien gaf. Ons laatste woord vooraf is geweest: Bols ward zal feestvieren op waardige wijze, als het weer maar gunstig is.4’ Welnu, het weer heeft meegewerkt en was geheel naar wensch, de feestelijkheid is dan ook goed tot haar recht gekomen. De Feestcommissie had voor een goede regeling gemaakt, klokgelui werd over stad en kondigd dat er iets bijzonders was. De vlag van dagen van het feest. Te half negen werd in alle kerken een godsdienstoefening gehouden, te 10 uur begon het eigenlijke feest met de aubade en optocht der schoolkinderen. Zulk een kinderoptocht trekt altoos veel belang stelling. De ruim elfhonderd leerlingen werden daarop in hun eigen schoollokaal onthaald, terwijl ze tevens een herinnering aan ’t feest ontvingen, in den vorm van een boekwerk of een plaat. Het volgend nummer van het feestprogram was een voor Bolsward gewichtige gebeurtenis. Het was de „eerste steenlegging van een monument” hier de planting van den eersten boom in het door Gasthuis en Wees huis aan de gemeente geschonken wandelpark. Wij verheugen ons, indertijd onze lezers het eerst bekend te hebben gemaakt met dit belangrijke plan, en hebben toen reeds onze hulde gebracht. Omdat men elders nu al heeft kunnen lezen, wat er gesproken is bij de plechtige betooging, zullen wij ’t in korte woorden samenvatten. De voogden van Gasthuis en Weeshuis, het Gemeentebestuur en de Feestcommissie begaven zich van het Stadhuis naar het terrein waar ’t park zal komen. Een zeer groote schare belangstellenden en nieuwsgierigen omringde het afgeschutte gedeelte waar de eerste boom geplant zou worden. De heer R. Smits sprak een openingswoord, en verzocht den secretaris, den heer A. Ban ning om voorlezing te doen van een gemeen schappelijk besluit van de stichtingen Gast huis en Weeshuis. Hierin werd meegedeeld, waarom heeren Voogden besloten hebben ge zamenlijk de Gemeente een wandelpark aan te bieden tot een gedachtenis aan dit eeuw feest; de Burgemeester werd verzocht heden den eersten boom te planten. - De Burgemeester verklaarde volgaarne aan dat verzoek te voldoen, en uit naam der gemeentenaren bracht hij een woord van hulde en dank aan de schenkers. In de blijde feest stemming aanvaarden de ingezetenen dit park als een blijvende herinnering aan het eeuwfeest van Neerlands onafhankelijkheid. Toen de boom ter plaatse in den grond bevestigd was, nam de heer C. W. Eisma ’t woord, en gaf een schets hoe het park er in later jaren zal uitzien. Een teekening op flinke schaal was aanwezig en er werd ver klaard, hoe de beplanting zal worden, welke lanen, vijvers enz. er eenmaal zullen komen. (De teekening stond eenige dagen aan ons bureau voor de ramen geëxposeerd.) De heer H. Eisma sprak ten slotte uit naam van de feestcommissie eenige woorden. Na dank gebracht te hebben voor dit ge wichtig feit van heden, wees hij er op, hoe de kleine plaatsen een zwaren concurrentie strijd hebben tegen de grootere. Gelukkig zijn er hier mannen, die hart hebben voor onze woonplaats. Al vond de feestcommissie bij de voorbereiding van deze feestviering geen algemeene medewerking, zij die zich ont-» trokken, mogen met schaamrood op de wangen getuigen, van ’t geen anderen nu ook voor hen deden. Gelukkig telt Bolsward nog mannen die een open oog hebben voor de belangen der plaats, die door de verbetering der verkeersmiddelen te water en te land be- Bolswardsche Courant l r v iaua, viij, viuyui cu viucuj

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1