Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1913. '52ste Jaargang Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 76. B I Donderdag 25 September. NA DE VACANTIE. BINNENLAND. I VOOR Afzonderlijke Vier niet te vinden daar dit was mee- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. begin van ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Vancantie, dat wordt langzamerhand in plaats van een verlof, een recht. Wij hebben nagenoeg allen een vacantietijd en wie dien nog niet mochten hebben, zullen zich dien veroveren op den duur als een recht dat den mensch toekomt. In het Frankrijk van de laatste jaren der achttiende eeuw had de burger het waarschijnlijk te druk om aan eene vacantie te denken. Behalve zijn dage- lijkschen arbeid, dien hij soms bedenkelijk verwaarloosde, had hij allerlei zaken aan hoofd. Hij nam ijverig deel aan de politiek. Hij was lid van eene club, die vele vergade ringen hield en wie niet trouw deze vergade ringen bij woonde, beschouwde men als een vijand van de roemrijke revolutie; zoo te worden beschouwd kon iemand den hals kosten. Hij moest op zijne beurt een daverende rede voering houden tegen de tyrannen, de vorsten en hunne omgeving. Naspel der verkiezing. Tijdens de Juni-verkiezingen waren in het district Breukelen van R.-K. zijde tegen den liberalen candidaat prof. mr. J. A. van Hamel geruchten in omloop gebracht, als zoude deze voor de Roomsch-Katholieken en hunne gees telijkheid beleedigende uitdrukkingen hebben gebezigd. Op een openbare vergadering te Mijdrecht zag prof, van Hamel zich genoopt, na hiertegen pertinent te zijn opgekomen en den notaris v. d. H. deswege ter verantwoording te hebben geroepen, tegen dezen en den voor zitter der R.-K. kiesvereeniging wegens smaad een klacht bij den officier van justitie in te dienen. Wij vernemen nu hieromtrent nader het volgende: Na de verkiezingen werd namens den notaris aan prof, van Hamel het verzoek gedaan de klacht te willen intrekken, waartegenover een openlijke verklaring van leedwezen zou worden afgegeven. Prof. v. H. verklaarde zich hiertoe niet ongenegen en onderhandelingen waren hangende, toen dezer dagen door den raadsman van den notaris aan dien van prof, van Hamel werd medegedeeld, dat de heer v. d. H. tot herstel van gezondheid voor verscheidene maan den naar het buitenland had moeten vertrekken. Prof, van Hamel heeft hierin nu aanleiding gevonden, den officier van justitie mede te deelen, dat hij onder deze omstandigheden er prijs op zou stellen, dat van vervolging zonder meer mocht worden afgezien. U. D. noodzakelijke dingen gedurende tien, elf maan den dan in den vacantietijd thuis te blijven. En zelfs dan moet men zich behelpen. Men zoekt wat de Franschen noemen „le petit trou pas cher” een plaatsje, nauwelijks op de kaart te vinden, waar men wordt opge borgen en leeft zooals men in zijn eigen woonplaats niet zou kunnen of willen leven. Men heeft deze woonplaats zoo bewoonbaar ^nogelijk gemaakt en zijn huis naar zijnen zin ingericht. Men heeft zich omringd met voorzorgsmaatregelen tegen de vijanden van het menschelijk bestaan. Men heeft smette loos water en wat men gebruikt, wordt eerst behoorlijk gekeurd. In den vreemde is men veel minder goed verzekerd. Maar dat ver hindert niet dat ook de lijders aan bacillen vrees met de grootste zelfverloochening zich blootstellen op reis aan allerlei gevaarlijke experimenten. Te huis zonder reden Wan trouwend, vertrouwen zij in den vreemde dat wat men hen voorzet wel onschadelijk en op de beste wijze behandeld zal zijn. Soms bekoopen zij dit vertrouwen. Men wandelt volgens het spreekwoord niet onge straft onder palmen. Men trotseert niet al tijd straffeloos het klimaat, de toestanden van een vreemde streek en dan in een zomer als wij thans hadden en de behandeling, waaraan men zich heeft te onderwerpen in het kleine goedkoope nest. Maar men komt dat te boven. De herin nering hult alles in een rozig licht. Men vergeet alle groote en kleine ongemakken-en men vertelt aan een belangstellend publiek hoezeer men heeft genotenEr is behalve het klassieke en het jagerslatijn ook een reizigerslatijn. Men verzekert, dat men zich verfrischt en „geheel anders” gevoelt, hoewel men alle redenen heeft om den hemel te danken als men redelijk gezond, zich weer op zijn eigen bed in zijn eigen huis kan uitstrekken. Eu des winters maakt men weer plannen voor den zomer. De mensch is een eigenaardig creatuur en reeds lang voor den vermaarden Onkel Braesig die het zeide, heeft men uitgevonden dat het menschelijk creatuur veel uithouden kan. (d. P. G.) Nieuwe Crt. Vacantie! Weken, maanden lang houdt ons werk ons vast en wij slijten onze zenuwen, die toch al niet van de eerste kracht zijn in deze immers „veel bewogen” twintigste eeuw. Maar dan zijn wij een week, en misschien eenige weken zoo vrij als een vogel in de lucht. Ten minste dat verbeelden wij ons. In werkelijkheid wordt ook deze vrijheid beperkt, door onze middelen, door de maatschappelijke conventie, door den staat van ons lichaam of onzen geest. Het is duidelijk, dat iemand, die boven de zeventig is en zich min of meer moet redden van twee gulden staatspensioen, er niet aan denken kan een auto te koopen en Europa door te vliegen. En eveneens dat een millionair, die het loopen heeft verleerd, er niet toe zal komen al wandelende de schoon heden van de Drentsche heide te genieten. Er zijn menschen, zoo zeer gewend aan den tredmolen, waarin zij jaar in jaar uit rondloopen, dat zij, wanneer men ben uit spant, niet weten hoe zij het hebben. Zij weten geen weg met eenige vacantiedagen en keeren liefst zoo spoedig mogelijk terug tot de werkzaamheden, die hen eene levensbehoefte zijn geworden. Zij zijn niet te beklagen, in tegendeel. Zij leiden het geregelde leven, dat eene voorwaarde is voor het bereiken van een hoogen leeftijd. Zij hebben geen last van de kwaal dezer eeuw hunne zenuwen laten hen met rust. Zij hebben nooit de behoefte gevoeld aan avonturen, aan de kennismaking met andere menschen en dingen dan die binnen den kring van hunne waarneming vallen. Misschien zijn zij eenigszins bekrompen, maar dat is volstrekt, niet zekereen wereldreiziger onder scheidt zich niet altijd door een ruim inzicht en de man, die in gemoedsrust zijn kalm levenspad aftrapt, kan iemand zijn van studie en veelomvattende denkbeelden. Maar de groote meerderheid van het thans levende geslacht rekent met eene vacantie van korteren of langeren duur en maakt in den winter plannen voor den zomer, den welaangenamen tijd, waarin men zijne stad, zijn dorp zal ontvlieden. Men is opgevoed in de leer dat een vacantie nuttig en zelfs nood zakelijk is. De schoolvacanties worden steeds langer. Dit tot ergernis van met ettelijke kinderen gezegende huismoeders, wier dierbaar kroost meer in een veertiendaagsche vacantie verslijt, afgezien nog van de soms bedenke lijke buitensporigheden, waaraan de jongens zich wagen, dan in een half jaar schoolgaan. Men moet de klachten hooren. De jongens schoppen de schoenen stuk bij het voetballen op de straat en het is niet te zeggen hoeveel broeken en kousen zij verslijten. De meisjes, als behoorende bij het deugdzame geslacht, beginnen op den duur te lijden aan eene zeurende verveling. Men heeft zich het lot van deze kinderen, wier ouders geen dure vacantiereis kunnen betalen, aangetrokken. Men bezorgt hen uitstapjes, die een lichtpunt zijn in hun jong leven en waarop zij eenige dagen teren kunnen. Maar de anderen, voor wie in de vacantie de wereld openstaat, die kunnen uitvliegen, omdat zij gezegend zijn met ruime middelen. Ten slotte is hun aantal vrij beperkt. Van de duizenden die des zomers op reis gaan, zijn er velen die zich verplicht achten, die meenen aan hunnen stand verschuldigd te zijn eenige dagen in den vreemde door te brengen. De mode drijft hen en tyranniseert hen. Men ontzegt zich liever eenige vrijwel Een inbraak. Het wordt haast te eentonig om het neer te schrijven, maar de inbrekers zijn Zondag weder bezig geweest, schrijft het Hdbl. De toestand begint langzamerhand zoo te worden, dat men niet meer te behoeft vragen Is er ingebroken maar „Waar is nu weder ingebroken De familie Sluis, die het bovenhuis van perceel Stadhouderskade 76, bij de Ferdinand Bolstraat, te Amsterdam, bewoont, had eer- gistermorgen de woning verlaten, ’s Avonds laat bemerkte men bij thuiskomst, dat dieven in de woning hun slag hadden geslagen. De dieven zijn vermoedelijk met behulp van een valschen sleutel binnengekomen, althans sporen van braak werden niet gevonden. Er bleek voor een bedrag van f 150 aan geld gestolen te zijn en bovendien een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen, waaronder antieke, en zilveren tafelgerei. Ook eenige stalen vorkjes behoorden tot den buit. Blijkbaar zijn de dieven in hun werk gestoord, want zij lieten verschillende voorwerpen van waarde, die als het ware voor het grijpen waren, liggen. Onweer. Zondagmiddag is tijdens een onweer de bliksem geslagen in een schiettent van de schietvereeniging Koningin Emma te Diepen- heim, waarin zich 8 personen bevonden. De heer St. was terstond dood, tevens werden twee meisjes getroffen, die eerst bewusteloos waren, doch spoedig weer bijkwamen, andere heeren werden licht gewond. N. R. Crt. Inbraak te Haarlem. Hedennacht is ingebroken bij den melk- handelaar Van der Heyde aan den Ouden Weg bij Haarlem. De inbreker had reeds een kistje met f 300 gepakt, dat onder het hoofdkussen der slapende vrouw lag. De vrouw werd toen evenwel wakker, zoodat de man het kistje moest achterlaten en vluchten. Zijn buit was nu alleen een zilveren horloge met ketting. De inbreker is door den melk- handelaar nog achtervolgd, maar zonder succes. Alg. Hndbl. Men meldt uit Zevenaar aan De Tel.: Zaterdagavond is door twee commiezen op een automobiel geschoten, wegens het weigeren van visitatie. Tegen den inzittende, den heer T. uit Arnhem, die aanvankelijk meende met aanranders te doen te hebben, welke zich voor ambtenaren uitgaven, werd proces-verbaal op gemaakt. Bij onderzoek bleek de auto een paar stuks klein wild te bevatten, ’s middags op de jacht bemachtigddaarna kon de auto vertrekken. Pensionneering gemeenteambtenaren. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van ambtenaren heeft tot alle gemeente raden een adres gericht met betrekking tot betaling door de gemeenteambtenaren inge volge de pensioenwetten voor de gemeente ambtenaren. Allereerst wordt daarin aangetoond, dat het in strijd zou zijn met de hoofd beginselen van de pensioenwetten indien niet als pensioenbijdrage voor alle tegenwoordige ambtenaren eener gemeente een gelijk percen tage wordt bepaald. Voorts wordt opgemerkt, dat naar de bedoeling van den wetgever de ambtenaren niet of althans niet te zwaar met pensioensbijdrage zullen worden belast, dat de levenswijze van de tegenwoordige ambte naren op de thans geldende wedden is ingericht en dat bij die wedden met pensioens bijdrage geen rekening is gehouden, zoodat verwacht mag worden dat vele gemeenteraden althans op de tegenwoordige ambtenaren niets zullen verhalen. In elk geval wordt vertrouwd, dat alle gemeenten de inkoopsom wegens diensttijd vóór het inwerkingtreden der wet geheel voor hare rekening zullen nemen. Wat verder de jaarlijksche bijdragen voor eigen en voor weduwen- en weezenpensioen aangaat acht het bondsbestuur het alleszins rationeel, indien de gemeente deze niet geheel wil dragen, dan toch onderscheid te maken tusschen tegenwoordige en toekomstige ambte naren, omdat voor de eersten feitelijk elke pensioenkorting beteekent vermindering van inkomsten. Reeds hebben verscheidene gemeenteraden besloten inkoopsom en jaarlijksche bijdragen geheel of grootendeels voor hunne rekening te nemen of wel geldende jaarwedden te verhoogen. In dezen geest hebben regeering eu kamerleden zich herhaaldelijk uitgelaten». delijk waren te onderscheiden, zelfs vloog zij om de Noord zoo dicht over het water, dat een schipper vreesde, dat zijn mast zou worden geraakt. In noordelijke richting verdween de hydroplane, nageoogd door honderden ver baasde blikken. Het was de Duitsche aviateur Dahm, die Zaterdag uit Friedrichshafen, aan het meer van Génève, was vertrokken. Na eenig oponthoud te Keulen en te Wesel was hij Maandagmiddag op het IJ voor Amsterdam neergekomen, alwaar benzine en olie werden ingenomen. Om 3 uur was hij van Amsterdam vertrokken met bestemming naar Hamburg. De vlieger arriveerde 6.40 te Emden. N. Harl. Crt. Gaast. Zondagavond begaf de bejaarde arbeider P. A. alhier zich als naar gewoonte ter ruste. Kort daarna zeide hij tegen zijn vrouw, dat hij zoo raar werd, waarom zij opstond en opnieuw licht ontstak. Weinige oogenblikken daarna had hij opgehouden te leven. Het is toch opmerkelijk hoeveel menschen in den laatsten tijd op deze wijze het aardsche met het eeuwige verwisselen. De Banier. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken ten huize van den heer C. Baarda, gaardenier aan den Midlummerweg, onder Barradeel. De dief of dieven zijn aan de achterzijde de woning binnengedrongen nadat zij de achterdeur geforceerd hadden met een bijl of spade de houtsplinters lagen overal verspreid. In de ledig staande woning de bewoner met zijn vrouw hadden tijdelijk intrek bij zijn ouders genomen hebben zij alles overhoop gehaald om te zien of iets van hun gading was. Een paar oude schoenen en een dito broek lieten zij echter achter en namen die van den bewoner mede. Eenig zilverwerk was mede van hunne gading. Geld was genomen. Een gemeente-veldwachter, de rijksveld- wachter van Harlingen en twee marechaus sees van Franeker hebben een onderzoek in gesteld. Dat het geen vaklieden geweest zijn bewijst het feit dat zij van hunne eigen garderobe op de plaats van het misdrijf achterlieten. N. Harl. Crt. Tragisch. Een treurig sterfgeval had deze week plaats in de familie Kengen, Nieuwen weg Hulsberg. De vader van het gezin was naar Hulsberg gegaan om als 70-jarige, zich op bet gemeen tehuis aan te melden ingevolge de ouderdoms wet. Op den terugweg zakte de oude man, niet ver van café van den Berg, ineen en was spoedig een lijk. L. K. Wonseradeel, 21 Sept. De prachtige nazo mer komt in onzen bouwhoek boer en arbeider te stade. Op enkele stukken boonen en kanarie na is de graanoogst binnende aardappel- rooiing is reeds in vollen gang. De knollen zijn zonder zieken, en leveren over het alge meen een goede opbrengst, doch op sommige stukken land vlak bijelkaar rooit de eene verbouwer 150 korf per pondemaat en zijn buurman 300 korf. De rooiing, in het eerst door de droogte bemoeilijkt, is door den regen veel verbeterd. Ook bij het weldra aan te vangen bietenrooien zal men van den gevallen regen profiteeren. Ook dit gewas staat gunstig, doch de verbouw neemt hier gestaag af. Het mooie weder doet velen reeds den ploeg in de landen zetten. Het staat er veel gunstiger voor dan het vorige jaar, toen er bijna niet geploegd kon worden. Workum, 22 Sept. Zaterdag een brand in de pottenfabriek alhier en heden morgen een geweldige brand ten huize van den heer A. Bijvoets, onze kleine bazar, waar van alles te koop was. De brand is ontstaan op den zolder, waar een massa goederen aan wezig waren. In een oogwenk sloegen de vlammen door het dak en aan het behoud van het pand viel niet meer te denken. Met inspanning van alle krachten zijn de belen dende huizen bewaard, die natuurlijk behalve een weinig brandschade, veel waterschade hebben gekregen. Huis, inboedel en winkel waren waren verzekerd te ’s Hertogenbosch, oogenschijnlijk echter veel te laag. Hepk. Nwbl. v. Fr. Harlingen. Maandagmiddag 4.30 werd een deel der stad weder in opschudding gebracht door een vliegmachine, die uit zuidelijke richting naderde. Zoo snel hunne beenen hen dragen konden snelden de menschen naar de haven alwaar het vliegtuig in ijlende vaart naderend, op geringe hoogte overvloog. Een luid gejuich steeg op uit de menigte en van uit de hydroplane werd dit beantwoord door zakdoekgewuif. De vliegmachine vloog op zulk een geringe hoogte, dat de twee inzittende personen dui- OMI Bolswardsche Courant ’t 1 4 Y

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1