Nieuws- en Advertentieblad Bolswarcl en Wonseradeel. u Praatjes over dit en dat, door GERRIT, in de Enkh. Crt. 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 77. J Sp- Zondag 28 September. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke klein beetje ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Witmarsum, 24 Sept. Voor de vacante betrekking van beheerder der stoomzuivelfabriek alhier hebben zich p.m. 35 sollicitanten aan gemeld. fr van loon vinden wat nog eenige waarde had. In het begin van dit jaar had de predikant bij zijn vertrek gewezen op den treurigen toestand der oudjes, maar het armbestuur heeft er zich klaarblijkelijk niet veel van aangetrokken. Verlof geweigerd. In een ingezonden stuk in de Middelburg- sche Courant deelt i/Een Militair” mede, dat door den bataljonscommandant aan een milicien, wiens te Biggekerke wonende moeder overleden is, een verzoek om vier dagen verlof is ge weigerd slechts kon een luitenant met moeite gedaan krijgen, dat hij behalve den begrafenis dag nog een dag kreeg. De inzender voegt er aan toe, dat de milicien dezer dagen door het dorp, waar het lijk zijner moeder boven aarde staat, zal moeten marcheeren. Naar de Veenb. meldt, heeft de politie te Stadskanaal proces-verbaal opgemaakt tegen een aantal veehandelaren, die koeien met erg opgezette uiers ter markt voerden. Vele koeien moesten op last van de politie worden gemol ken. De veehandelaren, die beweerden dat zij daardoor in hunnen handel werden belem merd, protesteerden, doch de politie verklaarde, dat zij handelde op last van hooger hand en dat voortaan op alle markten daarop streng wordt gelet. v. Fr. onze visch- nu meegenomen naar de Aelbrechtskolk, al- hij bleek te zijn de 22-jarige J. W. W., terwijl later aangehouden werd de mede plichtige, de 19-jarige A. A. F., beiden waren sedert eenige dagen werkzaam in de fabriek van Wilton, aan den West-Kousdijk. Voorloopig zijn zij opgeborgen in het politie bureau Witte de Withstraat. (Tel.) Fan honger gestorven. Het Volk verneemt van een zijner Zeeuwsche correspondenten Buiten Ellemeet (Schouwen) woonde een 72-jarige man met zijn 82-jarige zuster; het was algemeen bekend, dat zij in zeer behoeftige omstandigheden verkeerden. Vorige week Vrijdag bemerkte men, dat ’s middags de luiken nog gesloten waren. Bij onderzoek bleek de man van honger gestorven te zijn; zijn zuster zat als wezenloos naast het lijkzij viel uitgehongerd op het eten aan, dat haar, toen zij naar het Armhuis overgebracht was, voor gezet werd. In het huis was niets meer te ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. niet, dat vast werkvolk telkens dit dat werkje van den baas aanneemt om meer te verdienen. Voor den werkman natuurlijk voordeelig, maar de baas zal het altijd wreken, daar je ten slotte, wanneer ge eens weigert om een werkje te laten aannemen, het mooie er af is. Zoo zou er nog veel zijn op te noemen wat een vereeniging van tuinbouwers in deze opzichten wettigt. Mocht er, den komenden winter, wanneer allen weer tijd hebben het vereenigingsleven mee te maken, pogingen in het werk gesteld worden om meer regel te krygen in al deze een royale tijd, maar langs 's Heeren dal met één oogopslag zaken, dan zou er, geloof ik, belangstelling genoeg voor bestaan en velen zich gedrongen gevoelen mee te willen helpen tot het trachten op te heffen van al die vele lastigheden die men meer en meer in het exploiteeren van bedrijven ondervindt. Hepk. Nwbl. Uitwellingerga, 24 Sept. Dat waters nog ruim voorzien zijn van groote snoeken, kan hieruit blijken, dat binnen een veertien dagen een 3-tal van deze vraat zuchtige dieren, wegende 10, 13 en 14 pond in de netten gevangen zijn. N. Sn. Cl. Workum, 25 Sept. Gisteren werden alhier onder begunstiging van prachtig weder de feestelijkheden gehouden, uitgeschreven door de Afd. /Workum” der Fr. Maatschappij van Landbouw. Des morgens 9 uur ving de keuring van Fokvee aan. Het Marktplein was geheel gevuld met het puikje der boer derijen uit onze omgeving pracht-exemplaren waren aangevoerd en de meeste rubrieken ruim vertegenwoordigd. De heeren juryleden hebben waarlijk geen gemakkelijke taak gehad om uit deze schoone collecties de besten uit te vinden. De veehouders uit den omtrek mogen trotsch zijn, zooveel goeds voor het publiek ten toon te kunnen stellen, en hebben hun moeite beloond mogen zien, doordat een talrijk en meest vakkundig publiek een kijkje kwam nemen bij hetgeen Workum’s Afdeeling kan aan voeren. De Banier. Een kordate vrouw. De gezusters de Jong, die een winkel hebben in de Spanjaardstraat 119, te Rotterdam, hadden gemerkt, dat uit haar zaak twee flesschen portwijn ontvreemd waren en zij waren tevens tot de ontdekking gekomen, dat de diefstal had plaats gehad tijdens het schaft uur op een nabijzijnde fabriek. Op vermoeden, dat de dieven hun bezoek zouden herhalen, hielden zij Woensdagmiddag een oog in het zeil. Een der zusters stelde zich verdekt op in de kamers achter den winkel en de andere zuster in den kelder onder het winkelhuis. En ziet, de moeite bleef niet onbeloond, want werkelijk kwamen gistermiddag twee insluipdieven binnen, doch toen de zusters onmiddellijk uit haar schuil hoeken te voorschijn kwamen, kozen de dieven het hazenpad, met medeneming van eenige tabletten chocolade. Een der gezusters zette de dieven achterna en slaagde er in, om in de Bingleystraat (Boschpolder) een hunner te achterhalen en vast te grijpen. Wel deed de man hopelooze pogingen, om zich los te rukken, doch de kordate vrouw hield hem bij zijn kraag en bleef hem vasthouden. Tevergeefs riep de vrouw de hulp in van een aantal omstanders, w.o. eenige glazenwasschers, geen van dezen had den moed, haar te hulp te komen of de politie te waarschuwen. Daarop bracht mej. de Jong haar arrestant terug naar het winkelhuis in de Spanjaard straat en hield hem in bedwang, totdat de politie kwam opdagen. De arrestant werd het politiebureau aan waar Een geval van nona te Amsterdam. Een comestibleshandelaar hier ter stede als wij kruidenier schreven, wordt hij nog woedender dan hij al is heeft tot geregel den klant een student op kamers. Eenige malen heeft hij tevergeefs zijn loopjongen naar hem ge stuurd met de rekening. Vóór eenige dagen ging hij er zelf op af en kreeg van de hospita tot bescheid Mijnheer slaapt. Komt u 1 October teru^, datgene te doen wat er te verrichten is op land, schuur of op het erf. Hij komt niet en je denkt: bepaald ongesteld, en je loopt even naar zijn huis om de toedracht te ver nemen. Maar tot je niet geringe ergernis hoort ge»ja, mijn man (of zoon) is niet thuis. Hij komt niet bij jeeen veertien dagen geleden heeft hij zich verhuurd bij Klaas Burger. Wonder dat hij het jouw niet even gezegd heeft Een ander geval. Je bent gelukkiger. Hij komt te werkhet gaat een maand, twee maanden, ja zelfs tot aan den rooierstijd goed. Doch als je denkt dit werk aan te vangen, hoort ge van je werkman een keer of wat//Zeg, wat worden er hooge loonen besteed voor het aardappelen rooien. Kees Zwart krijgt 30, Jan Sijm 32 gld. in de week. Was ik nu van ’t jaar ook maar los, wat zou ik dan van ’t jaar een zet meer ver dienen”. En de tevreden stemming die hem vooral in den winter kenmerkte, maakt lang zamerhand plaats voor een meer ontevredene en bij het minste wat er voorvalt, poetst hij de plaat en moogt ge naar een ander omzien in een tijd dat ge bijna on mogelijk aan een mannetje kunt komen. Met losse werklieden, die ge voor een be paalden tijd aanneemt, beleeft ge ook alle mogelijke onaangenaamheden. Waarlijk, er behoort langzamerhand moed toe, om met vele menschen te willen arbeiden. Met het jeugdig personeel, zooals slaboonen- pluksters en bloembollenpelsters, is het al niet beter gesteld. Nauwelijks zijn ze een paar dagen aan die karweien bezig of ge raakt ze kwijt, daar een ander 5 ct. voor het plukken van een zakje boonen meer biedt of een dubbeltje per dag voor het bloem bollenpellen hooger betaalt. Ook de eischen worden overdreven gesteld. Zorgt ge bij het laatstgenoemde werk niet op tijd voor een kopje met suiker en een stukje koek bij de koffie, of wordt er te weinig scherts gemaakt, dan maar op een ander af. Je hebt zelfs al adressen waar de jonge dames éénmaal per week op wafelen getracteerd worden die dan natuurlijk niet het slechtst bij het jonge volkje aange schreven staan. Kortom, in vele gevallen gaat het met het inwinnen en houden van werkkrachten niet meer zoo als het behoort te gaan, en ik geloof dat het tijd begint te worden dat ook organiseeren het wachtwoord voor de bouwers zal zijn, om aan al deze genoemde onaange naamheden, telkens wederkeerend, al is het in eenen anderen vorm, paal en perk te stellen. Want ook het steeds verhoogen spruit heusch niet alleen voort door den bloei van land- en tuinbouw, maar komt in hoofdzaak door het willekeurig handelen en opdrijven van enkele land- en tuinbouwers. «Goed voorgaan doet goed volgen”, maar al wordt er ook niet goed voorgegaan, wat m.i. veel het geval is, zijt ge vanzelf genood zaakt ook met den stroom mee te gaan. Een goed loon, niet te lange arbeidsduur, goede behandeling, juichen wij allen toe, maar het brengt dit mee, dat er voor verschillende werkzaamheden en personen uniforme rege lingen moeten worden getroffen. Dit is te bereiken door algemeene vereeniging. Dan zoudt ge kunnen keeren het onge motiveerde weg- en in anderen dienst over- loopen een maximum loonstandaard kunnen bepalen waar niet boven gegaan mag worden, een vastgesteld bedrag voor overwerk, één zelfde duur van den werkdag, dezelfde be dragen voor slaboonenpluk, tulpenpellen enz. kunnen vaststellen. Dan zou men niet verplicht zijn na te volgen wat anderen soms doen, al zijt ge overtuigd, dat ’t schadelijk werkt voor de uitoefening van het bedrijf, moeielijkheden helpt opbouwen voor andere tuinbouwers. Hoeveel malen gebeurt het tegenwoordig niet, dat vast werkvolk telkens dit en dan Haar telegram. In de grootste opgewondenheid snelde een dame het telegraafkantoor binnen en verklaarde den beambte, dat zij direct een telegram aan haar man moest verzenden. Heel goed, antwoordde de ambtenaar, daar liggen telegramformulieren. De zenuwachtige dame greep er een en schreef /Beste George, ik heb je iets vreeselijks te melden, maar schrik niet, beste, want het maakt de zaak niet beter en gelukkig zijn de kleinen en ik er heelhuids afgekomen. Ik weet niet hoe het gekomen is en de keuken meid weet het ook niet, maar vannacht is ons huis in brand gevlogen en tot den grond afgebrand. Denk eens aan Is je al ooit in je leven zoo iets vreeselijks overkomen? Ik was half krankzinnig van zenuwachtigheid. Maar maak je niet overstuur, beste George De kleine en ik zijn in veiligheid en er is nog heel wat gered. En denk eens aan, hoe veel erger het nog had kunnen zijn 1 Als ons kindje eens verbrand was. ’t Is om van te rillen, maar gelukkig, George, ligt het gezond en wél in zijn wiegje 1 Natuurlijk ben ik dadelijk naar mama geweest, die al in doods angst zat, omdat ze nog niet wist, dat wij gered waren. Ik begrijp er niets van, hoe ’t gekomen kan zijn. Begrijp jij het? Zou misschien iemand het aangestoken hebben Kom dadelijk naar huis, George. P.S. Denk er vooral aan, dat de kleine en ik niet het minste letsel hebben be komen. M.” Hier is het, sprak zij tot den ambtenaar en reikte hem de zeven telegramformulieren over, die ze volgeschreven had. Misschien kan het wel een ingekort worden. Ja misschien wel, sprak de ambtenaar, na het geheele stuk gelezen te hebben. Hij nam een ander formulier en schreef Ons huis vannacht afgebrand. Kleine en ik ongedeerd. Kom terstond. Marie. Arnh. Ct. De //Onder de Streep” schrijver van het Alg. Hndbl. schrijft Deze anatomische rariteiten gelezen in een schoolblad Terwijl de Amsterdamse onderwijzers geacht kunnen worden hun hoofden onder de knie te hebben de ziekelike uitzonderingen bewijzen bij ons de regel is Den Haag nog in tien jaar zoover niet en Rotterdam nog in geen vijftien. Wij kennen plaatsen, waar zij deze acrobatie nooit zullen leeren. Er is van Jt jaar wel gelegenheid om uit te gaan. De eene tentoonstelling achter de andere en dan schier geen plaats in ons land of ze herdacht feestelijk Neêrlands honderd jarige onafhankelijkheid. Neemt dan nog de altijd steeds in zwang blijvende kermissen en ge zoudt onwillekeurig de gevolgtrekking maken dat er van het goede te veel kwam, dat men beu van de pret werd. En toch is niets minder waar. Zelfs de kermissen werden in de meeste plaatsen drukker gehouden dan in voorgaande jaren, zoodat we gerust kunnen concludeeren ,zde menschen willen graag uit, houden dol van jool en schik”. Niet alleen dit constateeren we, doch ook dat er veel geld verteerd wordt en dat bijna ieder, genoeg verdient, want anders zou het toch niet gaan. ’t Is ook tegenwoordig Je hebt des Zondags wegen te wandelen om te zien. Ieder werkman is gekleed als heer, iedere arbeidster als dame, ja zelfs in de steden geeft laatstgenoemde de mode aan. En vooral de jongeren, manlijke zoowel als vrouwe lijke personen, doen daaraan mee, en als je soms tot diegenen moogt behooren, die wel eens lijden aan over-beleefdheid, door voor ieder, die ge denkt maatschappelijk hooger te staan, eerbiedig den hoed af te nemen, is voorzichtigheid wel aan te bevelen en het niet te gauw te doen. Jongelieden, nog nauwelijks eigen zout ver dienende, loopen, cigaretten rookend, aan de vingers gouden ringen, hooge bruine rijg laarzen aan, gekleed met wit vest en buiten model hoed op, gewapend met lorgnet en wandelstok, als dandy’s rond. Jongedames, die in de week, door hier en daar te ploeteren, wat kleedgeld binnen krijgen, ziet ge dan Zondags als echte freules, bijna niet wetende wat figuur en vorm aan hun lichaam te geven, op onmogelijk loopende laarsjes, als pauwinnen stappend. Toen men dergelijke gevallen voor bet eerst zag, trok dit aller aandacht en lokte bespotting uit, maar thans, nu het regel is, kijkt men de eenvoudige, die dergelijk gedoe nog niet na- aapt, van terzijde aan. Zoo zien we dus aan feesten en kleeding de voorspoedige tijden, waarin we verkeeren. Maar ook wanneer ge reizen gaat, ontwaart ge dit allerwege. Wat is alles veranderd, de laatste jaren. De coupé’s 3de klasse, door gaande lijtuigen, worden een lust om er in te zitten, zoo ruim en gemakkelijk zijn ze gemaakt. Eu toch voor velen niet goed genoeg. Het staat zoo ordinair... 3de klasse. Als het half kan, dan 2de. Een sterk staaltje zag ik laatst. De zoon van den burgemeester eener plaats in onze omgeving, nam als ge woonlijk zijn kaartje 3de. De politie-agent met familie achter hem aan, stapte heel ge moedelijk de 2de in. Dit is geen verzinsel, maar waarheid, en ieder die zich veel onder het volk begeeft, zal dergelijke gevallen dage lijks zien, Was een uitstapje van hier naar Haarlem voor een burgerman een ideaal, thans komt ’t voor, dat ook arbeidersgezinnen het buitenland beginnen af te reizen, wat vroeger slechts enkele zeer gefortuneerden zich konden veroorloven. Doch genoeg hierover. Waartoe dit alles Nogmaals om aan te toonen, dat men in eefi periode verkeert, zooals de historie ze niet gekend heeft. In vele plaatsen van ons land komen lang zamerhand toestanden voor ook in West- Friesland, vooral in vde Streek” is dit het geval die abnormaal beginnen te gelijken. En die abnormaliteit begint hierin te bestaan, dat de werkende klasse meer kan doen, meer kan uitgaan, mooier gekleed loopt, beter ge voed wordt dan de burgerman, de kleine baas. Maar dat niet alleen. Veeltijds, en dat is de schaduwzijde van dat al, staat de werkman niet alleen vrij tegenover hem, dien we maar eens met den wijdschen naam van patroon zullen bestempelen, maar is de laatste in vele gevallen degene, die aan het kortste eind trekt. Wil ik eens, uit ervaring, wat voor beelden noemen Als landbouwer huurt ge voor het komend jaar tijdig een arbeider. Je bent blij zoo gauw klaar te zijn en wacht rustig Kersttijd af, want daags daarna zal hij komen, om Bolswardsche Courant 7 e» I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1