Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Donderdag 2 October. I I I I 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 78. I u s BINNENLAND. TE VEEL EER! VOOR Afzonderlijke mannen... was oor- “i I*. En bovendien... Weet U, wat U uit slijters 2 en verder aan presentiegeld uur. Alg, H. Diefstal met inklimming van inklimming is gisteravond van den uitstedig van Heynenoord Stolberglaan 50 te ’s-Gra- aan zilverwerk in huis Alg. H. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Gents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. harte. Ik hoorde van iemand, »over ’t paard we terugkeeren en de waarheid. Laten we en waar zijn, en onze kinderen als teere wezens, die onder degelijke leiding moeten opgroeien, niet tot //kleurige zeepbellen”, maar tot krachtige menschen, die later steunselen zullen zijn der maatschappij. HENRI. De Nieuwe Courant. was. De Alg. H. Wonseradeel, 29 Sept. Begunstigd door het mooie herfstweder, schiet de aardappel- rooiing in deze omgeving aardig op. In tegen stelling met den vorigen herfst, toen de meeste boeren liever per stuk of per pondemaat lieten rooien, laat men thans beginnen, om na de rooiing de som per pondemaat te be palen. Sommige arbeiders zijn vaak reeds vóór het aanbreken van den dag op het land, en nu er met het mooie weer geen dag behoeft te worden verzuimd, wil men den vollen tijd zich ten nutte maken. Van aardappel- rooimachines wil men hier nog niet weten. 27 Sept. Bij de in deze omgeving gevestigde coöperatieve handelsvereeniging, standplaats Harlingen, is benoem! tot directeur de heer R. A. Feeustra Hzn., thans directeur der stoomzuivelfabriek te Witmarsum. Wommels, 27 Sept. Tijdens de alhier ge houden najaarsveekeuring werden door den veehouder Tj. Zandstra te Cubaard vier hokke- lingen verkocht voor de reusachtige som van f 2500. Achlum, 29 Sept. Gisteravond was onze plaats in duisternis gehuld en moest men, in boden een millioen gulden, welk bod echter niet werd aanvaard. De bedoeling zou geweest zijn, de gegevens betreffende de constructie der machine eenmaal in zijn bezit hebbend, door vernietiging ervan te trachten den nadeeligen invloed, dien de invoering zonder twijfel zal hebben op de diamantindustrie te weren. Van andere zijde wordt nog bericht, dat de machine te Ant werpen tweemaal is beproefd door deskundigen en voortreffelijk is bevonden. Nog steeds schijnt een officieele bevestiging, of eventueel ontkenning, der geruchten achterwege te blij ven, wat niet wegneemt, dat in kringen, be trokken bij de diamant-industrie er bijna over niets anders wordt gesproken dan over de fameuze machine. De indruk, dien de geruchten maken, is zelfs van dien aard, dat in orthodox-Joodsche gezinnen op den Sabbath gebeden is, de ramp van Amsterdam af te keeren. De //Onder de Streep” schrijver van het Alg. H. schrijft Vrouwenkiesrecht. Ik zit in het verste hoekje van een coupé gekropen. In het andere hoekje wordt een debat uitgevochten. Zij was ’n kiesrechtvrouw, hij was niets. Zij zei alles. En hij zei... Ik zal uzeggen, wat hij zei Ja mevrouw... Nee mevrouw,... Zeker mevrouw,... Jawel mevrouw, maar... Natuurlijk. Maar... pardon 1 Ja zeker, maar kijk U’s hier... Ja... pardon! Jawel... Natuurlijk. Maar U moet niet vergeten U moet niet... U moet niet... Ik zeg, U moet niet... U moet wel in ’t oog houden... Ik zeg, U moet goed... Juist! Pardon mevrouw het oog verliest?... Weet U... Ik zeg, weet U... Nee, maar pardon, wij Ik zeg: wij mannen... Pardon, nee gaat uw gang!... Ja, dat is wel zoo, maar... Volkomen eens, maar... Zeker, en toch... Toch is er nog iets,... TochtochPardon Jawel, maar toch... Er is toch nog iets, dat... Wij mannen... Wij mannen hebben... Hebben de verplich... Weet u, wat u vergeet? Dat... dat... Weet u mevrouw, pardon... ...ja zeker, gaat u gerust uw... Ja zeker, volkomen. Jawel. Zeker. Zeker, maar... pardon! Zeker mevrouw. Hé, we zijn er alGutt, wat vliegt die tijd om Nou mevrouw, tot genoegen. Wat zegt u O, ja zeker, gedeeltelijk wel. Maar ik blijf erbij... Adie mevrouw. B. P. Nogmaalszou ’t geen tijd worden, dat we aan de 15 jarigen gaan vragen naar een oplossing van de regeeringsvraagstukken, hun advies gaan inwinnen bij de plannen voor de droogmaking der Zuiderzee In kleeding zijn de //groote kinderen” niet meer te onderscheiden van z/pa en moe”; alleen met dit verschil, dat zijn boord minstens anderhalf maal zoo hoog is. En de hakken van Marie’s schoenen zijn wel zoo hoog en smal als van mama, en in de rok is misschien nog nieuwer //coupe” dan in die van moetenminste //nauwer” is ie zeker. Maar genoeg, lezer(es), ge gevoelt het, we beginnen te spotten, want werkelijk we meenen in ernst, dat de tegenwoordige //hyper-opvoe- ding” grenst aan het belachelijke, indien het niet zoo intreurig ware. Want werkelijk zouden we in deze nog van opvoeding kunnen spreken? Wordt er in de U beschreven gevallen werkelijk ge werkt aan ’t karakter van ’t jongmensch aan de veredeling van het gemoed van het 15- jarige kind, dat nog wel degelijk volgens onze meening leiding behoeft. Wat voor ernst, wat voor degelijkheid zit er in die wipneuzen, die U voorbijloopen, flirtende”, z/in houding en manieren zich om niets of niemand bekommerend alles met een z/vieze minachting” bekijkendeen de wereld ingaande, alsof ze de macht hebben over hemel en aarde Zou ’t niet tijd worden, dat er kentering komt dat we een anderen weg inslaan, dan den tegenwoordig maar al te veel gevolgden. Moet werkelijk zich alles draaien en be wegen onder de macht der //jongens en meisjes” van ]5 jaar of zullen wij ouderen de leiding in handen nemen. Ik zou zeggen het laatste, lezer, 't Gaat verkeerd zoowe moeten andershet moet beter worden. Gij, liefhebbend ouder, ziet niet meer in uw 15 jarigen jongen een wondermensch, een half-god, een schepsel van bovenmenschelijke kracht. Maar zie in je jongen van 15 jaar nog den jongen, den schoolknaap den opgroeienden boom, die nog degelijke leiding behoeft. Gij liefhebbende moeder, koop de hakken der schoenen van uw dochtertje niet te hoog. Houd ze iets lager bij den grond. Laat uw 15-jarig dochtertje geen jongedame, maar nog uw kind zijn, dat zich nog toevertrouwt aan uwe zorgen. Laat uw dochtertje zoo lang mogelijk blijven uw kind, waarop ge uw ge- zegenden invloed zoo moet het toch zijn, nietwaar kunt doen gelden. Zie in uw 15-jarig dochtertje niet reeds de #dame”, maar een teere plant, waarvoor ge liefderijk moet zorgen. Laat het uit zijn met onze tillerige” opvoedingLaten tot de eenvoud zelf eenvoudig beschouwen De blijmoedige van dezer dagen melding maken die tot voorbeeld werd gesteld vanwege zijn waarachtig blijmoedigen aard. Hij spronkelijk een welgesteld man, die zijn for tuin belegd had in soliede fondsen. De fondsen bleken in den loop der jaren minder soliede te zijn, zoodat zijn vermogen aanzienlijk slonk. Het had geen invloed op zijn blij moedigheid. Hij bezat een allerliefst huis, ergens buiten het huis verbrandde, en het was veel te laag verzekerd. Doch de blijmoe dige glimlachte, opmerkende, dat het huis eigenlijk nooit geheel naar zijn zin was ge weest. Zijn derde ongeluk was een ramp, die hem op het verlies van zijn beide voeten kwam te staan. Zijn vrienden kwamen hem hun leedwezen betuigen, meenende, dat ditmaal zijn blijmoedigheid wel behoefte moest hebben aan eenigen steun. Doch tot hun verbazing vonden zij hem glimlachende in zijn bed liggen, terwijl hij op zijn blijmoedigsten toon zeideEigenlijk had ik vroeger altijd last van koude voeten, en daar ben ik nu gelukkig van af. plaats van electrisch licht te kunnen ontsteken, de petroleumlampen weer opzoeken. Wat bleek de oorzaak Tusschen Arum en Witmarsum, waar de kabel boven den grond is aangebracht, was een kraai in de draden verward geraakt, had daar den dood gevonden en tevens de stroomverbinding verbroken. Hepk. Nwbl. v. Fr. St. Anna Parochie, 29 Sept. Alles wordt duurder, zegt het Fr. Dgbl. Nu weer de bakkerswaren. In een verleden week alhier gehouden vergadering van de Bildtsche bakkers heeft men hiertoe besloten. Kreeg men tot dusver zeven stuks kleingoed voor een dubbeltje, vanaf een nader vast te stellen datum zal men zich met zes stuks hebben tevreden te stellen. Doch dit niet alleen het schijnt bij de bakkers niet ruim om te komen ook besloot men op die vergadering om geen pinken, zuurtjes, flikjes of wat het ook zij, meer aan de kinderen te geven, die voor moeder boodschappen gaan doen, want zoo hoorde men er zijn bakkers, die het op die manier een gulden of drie in de week kost. (Tusschen haakjes gezegd als ik bakker was, had ik liever dat het mij op deze wijze f 3, kostte dan 30 centen het was in ieder geval een teeken dat ik een florissante zaak had). Men nam dan het besluit om aan slijters 15 pCt. te geven, 6 stuks kleingoed a 10 cent te verkoopen, roggebrood aan cent reductie, aan bakkers 3 cent niets meer weg te geven. Uurloon voor stembureauleden. De Gemeenteraad van Hengelo besloot de leden der stembureaux een te verleenen van 25 cent per ’t Gebeurde eenigen tijd geleden. U zult denken, dat er een sprookje zal volgen, geachte lezer(es), maar dit is toch gansch niet waar ’t is geen fantasie, maar de zuivere, naakte waarheid, welke ik u ga meedeelen. ’t Gebeurde dan, dat m’n vrouw en ik op een mooien avond waaraan, jammer ge noeg, onze zomer al weer niet rijk is liepen te wandelen, dat we een paar jonge- dochtertjes van een jaar of vijftien-zestien ontmoetten, ons niet onbekend. Wie mocht denken, dat een //goën avond” vriendelijk uit de welbesneden mondjes mocht klinken, vergist zich danigwaarop ik me maar beschouwde als de eerstgeroepene om te groeten, en een vriendelijken //goeden avond, meisjes” sprak, hierbij ietwat den klemtoon latende vallen op het laatste woord. Opmerkelijk vond ik het, ja, eenigszins vreemd, dat de meisjesmondjes nog gesloten bleven, en ze ons voorbijzweefden op hooge hakken, in nauwe rokken, als hadden ze niets gemerkt. M’n vrouw werd nijdig en sprak wrevelig daar heb je ’t al weer ’t is in één woord verschrikkelijk, zooals dat Jonge volkje zich tegenwoordig begint te gevoelen. Nu zal ik je eens vertellen, man aldus m’n vrouw waarom die nuffige dingen geen mond open deden. Dat zit ’m nu alleen in dat woord /.meisjes” van je. Als je z/dames” gezegd had, dan had je op z’n minst nog een bescheiden knikje gekregen, ’t Is treurig ’k Wilde m’n vrouw in den beginne hierin niet gelooven, maar ’k ben tot de ervaring gekomen, dat ze gelijk heeft. En hoewel ’k me niet zoo gauw /kregelig” maak, dan mijn brave wederhelft, moet ik bij nader inzien toch ook getuigen, dat het //intreurig” gesteld is, en dat bovengenoemde ervaring er toch wel een is van de bitterste soort. ’t Moet dan toch wel heel erg zijn, niet waar, als onze kinderen zich z/op d’r teentjes getrapt” gevoelen, als ze met jongens en meisjes worden aangesproken, wanneer men hen niet geeft de eer welke hen toekomt, door ze met heeren en dames aan te spreken. Of zou iemand onder U ouders me willen tegenspreken, als ik beweer, dat men schepseltjes van een jaar of vijftien nog met den naam //kinderen” doopt Is werkelijk op dien leeftijd het echt //kin derlijke” reeds verdwenen uit de jonge harten Gevoelen ze zich werkelijk al als volwassenen, als //groote menschen Ja Dan alweer dan ziet het er treurig uit in de wereld, als de 15-jarigen beginnen mee te spreken, ja, den boventoon moeten voeren, dan zie ik den spiegel van 't menschdom beslagen. Gevoelen de 15-jarigen zich als „dames en heeren”, dan wordt het tijd, dat wij ouderen een toontje lager gaan zingen, en hun meening gaan vragen, ons gaan regelen naar hun ge waardeerd advies, ons stellen onder hun be kwame leiding, ons regelen naar hun wel doordachte inzichten. Dan zal de tijd komen, dat wij... zwijgen, omdat we overschreeuwd worden door de 15- jarigen, die hun machtige koorstemmen aan heffen in huis en daarbuiten. ’t Is treurig! Werkelijk: ik erger me, als ik daar den schooljongen, gewapend met rotting, naast zijn papa zie stappen, voerende het hoogste woord, en wijsheid uitkramende, die de vader hoofdknikkend als zeer gewichtig aanvaardt. En in de derde klas misschien in de tweede klas der Z/Hoogere burger” debatteert zoontjelief met den leeraar over de gewich tigste vraagstukken, en betrapt menigmaal, nietwaar den leeraar op de grofste onjuist heden in zijn betoog of toont duidelijk aan, dat de schrijver van zijn leerboek voor natuurkunde op die en die bladzijde geheel en al bezijden de waarheid is. En //thuis” hoort men z/zoontjelief met groote oogen aan, dat hij leeraar B vanmiddag d’r weer //fijn” tusschen gehad heeft, en dat B niet veel van zijn „zaakjes” weet, d’r niet z/diep” inzit. Vader knikt glimlachend, moeder kijkt grootoogig verwonderd over het lorgnet, en beiden vinden dat Max toch zoo //verbazend knap” zoo //erg vlug” is. Wat er nog van hem komen moet? ’t Is een raadsel. Nu al zoo vlugzoö-oo gevat. Wat toch een geluk, nietwaar? Door middel diefstal gepleegd ten huize zijnden heer Van den Bergh aan de Juliana van venhage. Alles wat was, wordt vermist. Auto-ongeluk. Bij de wedstrijden aan de Waal, in het dorp Lent, vlak tegenover Nijmegen gelegen, had Zondagmiddag een ernstig ongeval plaats. Zonder een signaal te geven, kwam een Duitsche auto den gevaarlijken draai inzetten bij de Waal. Op hetzelfde oogenblik bemerkte de chauffeur eenige, kinderen, zonder erg in het dreigende gevaar, op den weg spelend. Een ondeelbaar oogenblik de chauffeur moest of de kinderen overrijden, wellicht dood rijden, of tegen eenige wegpalen opjagen. Hij koos het laatste redmiddel en stuurde met geweld tegen een mijlpaal op, het chassis en de onderdeelen van de auto werden totaal vernield. De chauffeur werd licht gewond, de kinderen werden gelukkig gered. De auto is ernstig beschadigd. Arnh. Ct. Boefje. Het gebeurde den laatsten tijd herhaaldelijk dat bij de broodbakkers te Watergraafsmeer krentenbrooden besteld werden op naam van bekende ingezetenen. Kwam de bakker om af te rekenen, dan ontkenden deze families de bestellingen ontvangen te hebben. Gisteravond mocht het der politie gelukken de hand op den dader te leggen. Het is een 12-jarige knaap, die bij de politie in een niet al te goed blaadje stond. Het laatste brood, dat gisteravond was meegenomen, vond men voor de helft terug in den berm van den Ringdijk. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat niet honger, maar snoeplust de drijfveer jongen kreeg thuis volop te eten. Fabrieksstaking Te Kielwindeweer (Hoogezand) hebben 60 arbeiders van dag- en nachtploeg der aard appelmeelfabriek Z/De Toekomst” den arbeid neergelegd. De anderen kunnen nu ook niet werken, zoodat de fabriek midden in de cam pagne, terwijl de geladen schepen met aard appelen voor den wal liggen, stilstaat. Alg. H. Het mechanisch slijpen van diamant. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. Ct.: De geruchten over de geheimzinnige uit vinding te Antwerpen blijven niet alleen aan houden, maar winnen aan beslistheid. Thans wordt verzekerd, dat vertegenwoor digers van de A. J. V. en den A. N. D. B. te Antwerpen waren met het doel het octrooi van de tegenwoordige houders te koopen. Zij 3 Bolswardsche Courant 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1