Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 9 October. u H No. 80. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1913. Een kwakzalver gevangen genomen door zijn eigen patiënten. De onafhankelijkheidsfeesten te Witmarsum. I. BINNENLAND. 3' 1 VOOR Afzonderlijke Toen zat ik er al hij als het ftwee voor maar zoo zoo en die kwakzalver, die haalde nieuwe flesch met medicijn zzZoo”, zeit de boer, en ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Z/Het kan me allemaal het toch. Ik ben er vent het beloofd me we bijna aan het eind. r Tot zooverre het opgesmukte verhaal. Jam mer maar, dat deze moedige en verstandige daad zoo weinig praktisch resultaat opleverde. De kwakzalver werd voor zijn afzetterij tot een paar kwartjes boete (die hij als bedrijfs- onkosten telt) veroordeeld. (Red.) Amsterdam, Sept. 1913. Maandblad t. d. Kwakzalverij. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Bloembollencultuur te Tjalleberd. Tjalleberd, 3 Oct. Hedenavond hield de Vereen, tot Werkverschaffing in JEogwirden haar algemeene vergadering. Er werd verslag uitgebracht omtrent de bloembollenteelt, welke dit jaar voor het eerst door deze Vereeniging werd ondernomen. Het resultaat is zeer be vredigend. Er werden in Oct. 1912 ruim 340Ó0 bollen uitgepoot, de oogst in Aug. 1913 leverde 52800 stuks op, een vermeerde ring alzoo van 18.800 jonge bollen. De bol len hadden zich prachtig ontwikkeld. Als wisselvrucht diende dit jaar de suiker biet. In den loop dezer maand worden de planten opnieuw uitgepoot, ten getale van p.m. 47000 stuks. De rest wordt verkocht of aan arbeiders, die een ernstige proef willen nemen, gratis verstrekt, door Amsterdamsche agenten op een grooten afstand zoodat alles zeer De komst van en het broertje groote ontroering onder de menigte, het kistje in de groeve was neergelaten, sprak ds. J. H. Wiersma. //Wie is hij, waar woont hij, waar houdt hij zich schuil, de welluste ling, de moordenaar van dezen onschuldigen knaap Hij heeft Amsterdam ontroerd, hij heeft Nederland ontroerd, hij heeftde gansche beschaafde wereld ontroerd”, zoo ving de predikant aan. Maar wij zijn niet gekomen, om wraak te nemen en Spr. hoopte, dat alle wraakgevoel onderdrukt zou zijn. Moge God echter den zondaar spoedig aan wijzen, opdat hij in handen valle van de aard- sche rechters. Uit naam van duizenden sprak ds. Wiersma een woord van hartelijke deel neming met de ouders en de grootouders van het vermoorde knaapje en troostte dezen met eenige vriendelijke woorden. Tot de schoolkameraadjes, om de groeve geschaard, zeide de predikant, dat zij aan dit' graf van hun vriendje moesten beloven nooit met een vreemden man mee te gaan. Ds. Wiersma besloot met te zeggen, dat hij in de 48 jaren, dat hij predikant was, nog nooit zulk een stomme ontroering, zoo vele tranen van moeders en vaders gezien had, als op dezen ochtend. Het broertje van Hendrik de Klerk strooide nog eenige bloemen op het graf, waarna de aangrijpende plechtigheid was afgeloopen. Alg. R. Voor zoover het thans kan worden beoor deeld, zijn ook de financieele resultaten zeer gunstig. Deze proefcultuur zal door de Vereeniging drie jaar lang worden voortgezet. Na driejaar n.l. zijn de jonge bollen volwassen en kan met oordeel over de meer of minder gunstige resultaten worden gesproken. Arum, 6 Oct. De veehouder J. H. IJ. alhier geraakte gisterenavond met den melk wagen op hol. De boer kwam er goed af, doch het paard holde te water en verdronk. Witmarsum, 6 Oct. Een oude negotieman verkocht heden alhier eenige boekjes, ter waarde van 3 a 4 cts., maar eischte een dub beltje, wat men den bedelaar maar gaf. Bij enkelen verkocht hij ook boenders. Wat bleek kort daarna Hij had ze vlak naast de deur, waar hij ze verkocht, eerst gekaapt. Hepk. Nwbl. v. Fr. Een tweetal knapen een beetje mee in, hoe ik hem van 7 tot 8 uur aan de praat moest houden, maar daar hebben we dan wel iets op geprakkizeerd. Toen hij om 7 uur kwam, zeg ik tegen hem z/de ouwe boer moest even een boodschap doen, maar hij zal wel gauw thuis komen, gaat u maar zoolang hier zitten. Nu dat deed hij dan, maar toen dat een poosje duurde, begon hij al maar onrustig naar de klok te kijken. Maar ik liet niks merken en hield hem maar aldoor aan de praat. Eindelijk om 8 uur, daar wordt er gebeld. Ik naar voren, en daar waren ze, wel met hun vijven of zessen, een man erbij met een hout been, en één juffrouw had een heele groote paraplu bij der. Ik wijs, dat ze dood stil moeten zijn, en ik laat ze in het voor kamertje. Toen ging ik weer terug. //Wat was daar vroeg die vent. Z/O, zei ik, het was een boodschap van mijn man, dat hij pas op zijn vroegst om 9 uur thuis komt. Even later komt de boer thuis, met mijn man. Mijn man gaat bij die samenzweerders vóór, en de boer (die wist ook alles van de komedie) die komt achter. Toen zei hij dan dat het nog met hem ging, maar vast een voor den dag. zzZjoo", zeit de boer, en nou moet ik zeker weer opnieuw betalen. Ja, zeit die vent, zznou krijg ik weer f 7.50”. En de boer die reikt hem het geld toe, maar op het oogenblik dat hij het aanpakt, stapt opeens mijn man de kamer in, en pakt zijn hand beet, en geeft het geld aan den boer terug, en zegtJou leelijke kwakzalver, en nou geef je maar dadelijk dat geld van verleden week ook terug, anders zul je eens wat zien. Nu, dat wou hij dan volstrekt niet doen, en daarop stormden ineens al de bedrogen klanten de kamer in. Zoo’n herrie heb ik nog nooit bijgewoond, zoo woedend gingen ze dan toch tegen die vent te keer. De juf frouw die wou hem met haar paraplu te lijf, en ik dacht, voort vermoorden ze hem nog met zijn allen. Toen hij zag, dat het deze keer mis was, stopte hij gauw de flesch medicijn weer in zijn tasch, en wou de kamer uitsluipen, maar mijn man greep de tasch en zeiHierzoo die tasch. Die flesch blijft hier, die gaat mee naar de politie. Toen wou die kerel, zoo’n leepe rakker was het, de tasch tegen een stoel slaan, om zoo de flesch kapot te breken, maar dat lukte ook al niet. Toen, ten slotte heeft mijn man een van de jongens naar het politiebureau gestuurd, en is hij dan tusschen een agent en mijn man in, naar het bureau gebracht, met al de bedrogen Kerkstraat-menschen als geleide er achteraan. Nu, we zijn er ook behoorlijk voor moeten voorkomen, om alles te getuigen, wat er gebeurd is, en die kwakzalver is ook netjes veroordeeld tot een boete, dat had-ie dan ten minste voor zijn streken. (w. g.) J. Stürcke. Sneek, 6 Oct. Een tweetal knapen van ongeveer 15 jaar hebben Donderdag j.l. de ouderlijke woning verlaten en zijn tot heden niet teruggekeerd. De eene knaap moet in het bezit geweest zijn van een kilometerboekje, ongeveer f 40 aan contanten en een pak verlichtingsartikelen. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat de jongens eerst koers hadden gezet naar Bolsward, vanwaar ze naar Harlingen zijn gegaan. Van uit Harlingen zijn ze naar Groningen gespoord, waar ze Zaterdag j.l. nog zijn gezien. ’t Is voor de ontruste ouders zeer te hopen dat hunne zoontjes spoedig terugkeeren. De Banier. De begrafenis van het vermoorde knaapje. Zwart van de nieuwsgierigen was het van ochtend in de Commelinstraat te Amsterdam. Aanvankelijk was het uur, waarop de stoet met het stoffelijk overschot van den 6-jarigen Hendrik de Klerk naar het kerkhof zou ver trekken, op negen uur bepaald, doch ook met het oog op de schoolkinderen werd dit tot tien uur uitgesteld. In de straat hadden de meeste buren de gordijnen neergelaten. Op de baar lagen verscheidene bloemen en kransen, terwijl de lijkkoets gevolgd werd door een aantal schoolkameraadjes van het slacht offer, elk met een rouwband om den mouw. Het aantal menschen op de Nieuwe Ooster- begraafplaats mag zeker op een paar duizend geschat wordenvooral waren er vele vrou wen uit de buurt. Het publiek werd echter en doodgravers van de groeve gehouden, ordelijk toeging. den vader, den grootvader van het slachtoffer wekte Nadat Dat de patiënten van een kwakzalver niet alleen geen geloof meer slaan aan zijn leugen- praatjes, maar zelfs een samenzwering tegen hem op touw zetten, dat zij hem een hinderlaag leggen, hem gevangen nemen en aan de politie overleveren, dit lijkt mij een zoo merkwaardige en verblijdende gebeurtenis, dat deze wel waard is aan de vergetelheid ontrukt te worden. Laat mij dus deze histo rische feiten vermelden, zo da is ik ze vernam uit den mond van de heldin van het verhaal, eene mijner patiënten, mej. v. d. 8. Bij ons voor op het kamertje, vertelde juffrouw v. d. S. mij, woont een ouwe man, en die was al een poos aan_ het sukkelen. Hij at haast niet, en hij hacl het aan zijn maag, en zag er slecht uit, en ik weet niet wat al meer. Nu was er een poos geleden een vent aan de deur geweest, en die vroeg of er hier ook zieken waren, en die vertelde zoo, dat hij hier in de stad al zoo’n boel menschen beter gemaakt had. Toen kwam die zoo met die ouwe boer, die vóór woont, aan het praten. Hij nam den ouden man eens op, en zeiz/ik zie al wat je mankeert, je hebt het aan je lever, en je nieren ben ook al aangedaan. Maar ik kan je wel in drie weken beter maken. Voor vijf-en-twintig gulden wil ik je genezen.” Toen zei die ouwe dat hij dat goed vond, en die snuiter haalde toen al dadelijk uit een tasch een flesch met goed voor den dag, dat waren de medicijnen, zei-d-ie. Dat ver trouwde ik toen al dadelijk niet, want ik zeg maar, als iemand bij een zieke komt, die hij nooit gezien heeft, kan hij toch onmogelijk weten, wat voor medicijnen hij mee moet brengen, is ’t nou waar of niet Nou maar hij liet die flesch dan achter, daar moest de ouwe man f 7.50 voor be talen, en na een week zou de wonderdokter weer terugkomen en nieuwe medicijnen mee brengen. En als de zieke heelemaal beter werd zou hij nog f 25 betalen. Toen de kerel met zijn tasch weg was, hebben mijn man en ik eens aan die flesch gerokenhet rook wel net zoo scherp, het leek wel fitriool. Ik zee tegen die ouwezzZeg boer, wees toch wijzer, laat je toch door die vént niet beet nemen, zie je dan niet dat het hem alleen maar te doen is om je geld af te zetten Als ik jou was nam ik dat vuile scherpe goed niet in, wie weet wat het is, het kan wel vergif wezen I Maar de ouwe zei niks schelen, ik doe beroerd aan toe, die voor vijf-en-twintig gulden beter te maken, en ik wil het probeeren”. Nou, maar een paar dagen later, toen was hij nog niks beter, en dat goedje uit die flesch, dat brandde hem zoo in zijn maag daar werd hij nog veel akeliger van. Toen wou hij het niet meer innemen. Nou had die rare snuiter nogal opgeschept met verschillende menschen, die hij dan beter gemaakt zou hebben, en hij had ons ook verteld van een paar menschen in de Kerk straat. Toen ben ik daar eens heengegaan, naar dat adres, en daar kwam toen aan den dag, dat hij daar ook iemand had afgezet, die heelemaal niet beter was geworden. En net dat ik daar zoo stond te praten, kwamen er nog andere buren bij, en menschen van den overkant, die van het geval hadden ge hoord, en waar hij ook geld van had weten los te krijgen. En woedend dat ze op die vent waren Toen zijn we dan afgesproken, dat ze den volgenden Woensdagavond, als die kwakzalver weer bij ons in huis zou komen, allemaal om 8 uur bij mij zouden komen, en aanbellen, en dat ik ze dan stiekum in huis zou laten. Zoo gezegd zoo gedaan. Voor die Woensdag avond was alles precies afgesproken, maar of die kwakzalver nu toch hier of daar iets gemerkt heeft, dat weet ik niet, maar hij kwam al ’s middags vragen of mijn man dien avond thuis was of niet. U moet weten, op mijn man had hij het niet erg begrepen, want die zei hem te veel de waarheid naar zijn zin. Toen zeg ik weet je wat je doet, mijn man komt pas om negen uur thuis, dus kom dan om acht uur (om acht uur of iets later zouden ook die menschen komen). Neen, zeit-ie, dan kom ik liever om 7 aar. En hij weg. Ketel gesprongen. In het logement Mulder aan de Groote Straat te Nijmegen is een ketel gesprongen, gevuld met vitriool, zink en water, noodig voor de vervaardiging van kermisballonnetjes. Drie kinderen, die in de nabijheid waren, zijn deerlijk gewond aan het aangezicht. 41$. Hndbl. Vossen. In de Hoog-Soerensche bosschen houden zich tegenwoordig veel vossen op. Een der jachtopzieners van de Koningin gelukte het in veertien dagen 6 te bemachtigen 3 werden geschoten en 3 uitgegraven. Alg. Hndbl. Brandstof voor keukenwagens Door den burgemeester van Apeldoorn is aan den commandant der 4de divisie bericht, dat op 22 September j.l. in de buurtschap Zevenhuizen van zijn gemeente een 135-tal houten blokken zijn ontvreemd, welke dienden tot aanwijzing van het rijspoor langs open bare wegen. Dien dag waren verschillende troepenafdeelingen, die deel namen aan de legermanoeuvres, aldaar gepasseerd. Wellicht is het middagmaal van een af- deeling infanterie bereid op zzde tot aanwijzing van het rijspoor bestemde blokken”. Een onderzoek wordt ingesteld, daar de burgemeester betaling dier blokken verzoekt. Avondp. Oud-Minister Talma. Te Tilburg heeft zich een comité gevormd, dat alle vereenigingen oproept om mede te doen aan eene grootsche huldebetooging in November te houden voor den oud-minister Talma. Als hoofdredenaar zal bij die be- tooging optreden mr. dr. Jan van Best, afge vaardigde der Tweede Kamer voor het district Eindhoven. N. v. d. D. Evenredige vertegenwoordiging. Naar Het Volk uit Den Haag verneemt, is het ministerie voornemens een staatscom missie in te stellen ter uitwerking van het beginsel der evenredige vertegenwoordiging. Verbazend, wat wordt er dit jaar feest ge vierd. Groote steden zoowel als kleine dorpen hebben zich beijverd aan ingezetenen zoowel aan vreemdelingen prettige dagen te be zorgen. Dag aan dag hebben de bladen ons verteld hoe mooi het hier was en hoe aardig daar. Nu zijn we bijna aan het eind. En dan komen nog de 17 November, de dag dat de Franschen aftrokken en de 30e van die maand, waarop de Prins landde te Scheve- ningen. Die dagen zullen ook nog wel ge bruikt worden als donné’s, om er een, zij het dan ook binnenshuis te vieren, feest van te organiseeren. In onze omgeving is het dorp Witmarsum vrijwel het laatste dat feestviert. Op het oogenblik dat dit nommer onzer courant de pers verlaat is men er bezig zich op te maken voor het avondfeest van den 2en dag. Want ook te Witmarsum heeft men traditioneel geworden programma dagen, de le voor de jeugd, de 2e groote menschen”, gevolgd. Dus Dinsdag en Woensdag feest te Witmarsum. Plechtig hebben de klokken uit den toren het feest ingeluid, waarna in de verschillende kerken een wijdingsamenkomst werd gehouden. En toen klonk van den koepel der Ned. Herv. Kerk plechtige koraalmuziek dit alles was de ouverture van het groote dorps feest. Al ras verscheen nu de schooljeugd in keurig habit, voorafgegaan door het muziek korps //Frisia”, ’t Is altijd ’n mooi gezicht zoo’n voorbijtrekkende kinderstoel, dat is de hope des vaderlands, die ons passeert, en het heden aanschouwt met welgevallen, die jubelende jeugd, de toekomst. Natuurlijk volgde hierop een tractatie in de feesttent. In den namiddag bood het feestterrein een prettigen aanblik. De schooljeugd vermaakte zich kostelijk. Allerlei spelen, een poppenkast, een ruim onthaal, prettige muziek, het kon haast niet op. ’t Was er prettig voor de kinders, en het druilerige weer kon hun feeststemming niet bederven. Een lichtstoet, wat nieuws voor Witmarsum. ’t Staat zoo aardig, al die jongens en meisjes, allen voorzien van een lampion, voorbij te zien trekken. Met een orgelconcert in de Herv. Kerk werd de eerste avond besloten. De Witmarsumers hadden hier en daar eenige illuminatie aangebracht, die het aardig //deed”. Ook trok veler attentie de keurige étalage voor het groote Winkelraam van den heer C. Werkhoven. Bolswardsche Courant I C'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1