Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 12 October. T No. 81. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1913. 52ste Jaargang RONA ’'cacao Uit de Raadszaal. r VOOR Afzonderlijke zyj) a. b. c. in de volgende vergadering I missive begelei- can Vergadering op Donderdag 9 October 1913. 1. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. voor onderhoud der Zuivel- men nader toegelicht te zien, daar de gemeente-werklieden het even aanstippen. VANHOUTEN’S ZUIVER OPLOSBAAR ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. ng der vergadering. Een resolutie van Ged. Staten, houdende van ’s Raads besluit tot het aan- eener schenking. (Deze schenking ons wandelpark). Circulaire van Collatoren van ’t Houcka- voornemens zijn, te gaan tot begeving eener studiebeurs, en b. voor kennisgeving aangenomen. Missive van ’t Hoofdbestuur v./d. Bond Neder). Gemeente-ambtenaren, inzake de het 3e kwartaal 1913. Ter visie voor de leden van den raad. 2. Aanbieding van de reclames inzake den hoofdelijken omslag. Deze reclames worden in handen gesteld der commissie voor den hoofdelijken omslag. 3. Foorstel van Burg, en Wethouders tot wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1913. B. en W. stellen voor een nieuwe post op de begrooting aan te brengen en wel kosten der illuminatie f 190 en den post onvoorziene uitgaven met dit bedrag te verminderen. 4. Behandeling van het adres van den heer C. W. Eisma om stoppalen aan te brengen bij „de Ymswoldertille” en „het Hollanderzet" met advies van Burg, en Wethouders. B. en W. stellen voor om de gevraagde palen aan te brengen, wijl het in ’t belang is der schipperij en der bruggen.De kosten zijn geraamd op f 100. Goedgekeurd met 11 stemmen tegen 1, Deze vergadering werd bezocht door 12 leden. De heer Keikes was absent. De agenda was niet groot, maar de collectie ingekomen stukken beteekende heel wat. Verschillende stukken van grooten omvang waren o.a. inge zonden over de pensioenwet voor gemeente ambtenaren die met 1 October in werking is getreden, en daaraan zijn nog al finantieele bezwaren verbonden, voor de gemeenten en ook voor de betrokken ambtenaren zelf. Wij zullen de lijst der stukken Eerst werden de notulen gelezen en goed- toen werden als //ingezonden” gekeurd, en meegedeeld a. goedkeuring vaarden betreft b. maleen, berichtende dat zij over a. c. van pensioenwet, waarbij wordt gewezen op het be zwaarlijke indien de ambtenaren zelf hun inkoopsom en jaarlijksche premie moeten voldoen gelijk de wet dit toelaat, waarom verzocht wordt zooveel mogelijk de bedragen voor rekening der gemeente te nemen. d. Missive van de Afd. //Friesland” van bovengenoemden Bond, over dezelfde zaak en ook met gelijk verzoek. e. Missive van den Nederl. Politiebond ook gelijk verzoek inhoudende. f. Adres van de Ambtenaren en werk lieden dezer gemeente, waarin gewezen wordt op het bezwaarlijke voor de ambtenaren om zelf bij te dragen wat de wet toelaat. (De berekeningen in dit adres gegeven, zijn reeds in een vorig nummer van ons Blad opgenomen). Adressanten verzoeken dat zoo mogelijk de Raad besluite om de inkoopsom en de jaar lijksche premie geheel voor rekening der gemeente te nemen. Missives en adres ter inzage en in handen van B. en W. om advies. g. Adres van 8. de Bruin, wafel- en pof- fertjesbakker te Harlingen, verzoekende onder hands voor 3 jaren te mogen pachten een staanplaats in de kermis voor f 70 per jaar. In handen van B. en W. gesteld om advies. h. Adres van ’t Bestuur van het //Groene Kruis” alhier, verzoekende voor het houden van een cursus voor //Eerste hulp bij onge vallen” een avond per week over een lokaal der muziekschool te mogen beschikken. De Foorzitler vraagt urgentie voor de behan deling. Dit wordt toegestaan. B. en W. stellen voor het lokaal voor dit doel af te staan op dezelfde voorwaarden als ’t vroeger voor een bakercursus werd gebruikt. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. i. Adres van den onderwijzer O. Lindeman, om tegen 1 December ontslag te bekomen uit zijn betrekking aan school no. 2. Na verleende urgentie, wordt het gevraagde ontslag eervol verleend. Van Ged. Staten een dende de nota van op- en aanmerkingen der regeering inzake hef reglement op het Alge meen Burgerlijk Armbestuur. Deze nota wordt aan B. en W. gerenvoieerd om advies. k. Het rapport van de commissie inzake de gemeente-begrooting dienst 1914. De commissie heeft op de begrootingen Armenhuis, weg BolswardHarlingen, Bank van Leening en Stads-werkinrichting geen op- of aanmerkingen. Ten opzichte het uitvoerig rapport inzake het machinaal vlasbraken is de commissie het eens met de conclusie van dat rapport, dat men beter doet het touw pluizen aan te houden. Omtrent de gemeentebegrooting wordt op gemerkt dat er ook een jaarwedde voor een straatwerker behoort te worden uitgetrokken, het onderhoud voor den trekweg kan met f 100 verlaagd worden nu de brug //Spijk- tille” niet meer bij deze gemeente in onder houd is. Omtrent den post voor straten en wallen acht de commissie meer specificatie der sommen de heer Lunter. 5. Behandeling van de missive van het gemeentebestuur van Wonseradeel omtrent het beheer van den weg BolswardHarlingen, met advies van Burg, en Wethouders. In hun advies herinneren B. en W. er aan, hoe Wonseradeel reeds langen tijd er op aandringt om opheffing van het gemeenschap pelijk beheer te krijgen. Bij de vroegere pogingen heeft deze raad dat steeds niet ingewilligd, B. en W. oordeelen daarom en omdat de reden waarom vroeger tot gemeenschappelijk beheer is overgegaan nog bestaan, waarom wordt voorgesteld, te berichten dat deze ge meente bezwaar maakt om het gemeenschap pelijk beheer op te heffen. De heer Eerdmans heeft gezien dat in ’t advies B. en W. noch in de missive van het raadslid dat deze gemeente vertegenwoordigt gewenscht, en als er een steenen walmuur moet komen, wordt aangeraden een proef te nemen met beton. De vervloering van de //staalkaart” Markt plein wordt aanbevolen. Ook evenzoo om tusschen de rails de keien te vervangen door waalklinkers. Het onderhoud voor bruggen kan, meent de commissie, met f 700 verminderd worden. Bij baggeren wordt de aandacht gevestigd op de Turfgracht. De som f 525 school wenscht te meer uitvoeren. De som voor markt- en staangelden kan f 100 hooger gesteld worden, wijl een adres inkwam om voor de stoomcaroussel hooger staangeld te geven. Bij de begrooting der gemeentereiniging werd opgemerkt dat voor verwerken van turf- strooisel, hooien, maaien enz. samen f 650 wordt geraamd. De commissie acht beter dit door’t eigen werkvolk der reiniging te doen uitvoeren, zij ’t dan ook dat er iemand voor moet worden aangesteld. Ook beveelt de commissie aan een gesloten wagen voor privétonnen aan te schaffen gelijk in Sneek is. Dit rapport wordt ter inzage gelegd. l. Een missive van B. en W. inzake het pensioenfonds der gemeente-ambtenaren. De premie zal per jaar bedragen f 738.28 of als de ambtenaren zelf 3 pCt. bijdragen f 461.175. De inkoopsom beloopt een bedrag van f 4683.32. Deze lijst wordt ter visie gelegd. m. Een rapport inzake de genomen proef met automatische blussching en ontsteking der lantaarns. B. en W. zijn ’t met de con clusie van dat rapport van den Gasdirecteur eens dat het een technisch en finantieel voor deel is, wanneer alle lantaarns automatisch behandeld worden. B. en W. stellen daarom voor 155 automaten aan te schaffen, te betalen uit het reservefonds der gasfabriek dan aan de lantaarnopstekers S. Terpstra en J. van der Zee eervol ontslag te ver- leenen en hen het eerste jaar ieder f 100, ’t 2e jaar elk f 50 en ’t 3e jaar elk f25 als wachtgeld toe te kennen aan K. van der Weide een pensioen te verieenen van f 90. Ter visie om te behandelen. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Procesverbaal van kasverificatie over in de commissie, gerept wordt van de reden door Wonseradeel aangewend, n.l. bezuiniging van f 400. Hij is er wel voor een commissielid af te vaardigen om een onderzoek in te stellen, zonder dat de gemeente zich nog tot iets verbindt. Spr. vindt wel wenschelijk dat stappen werden gedaan om te komen dat elke gemeente den weg in eigen beheer had, zoover die op haar gebied ligt. Nu betaalt Bolsward i/4 der kosten en men heeft lang niet een vierde deel van den weg. Hij stelt daarom voor, wel in overleg te treden met Wonseradeel. Dit voorstel wordt niet ondersteund. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 11 tegen 1 stem, de heer Eerdmans. 6. Behandeling van het adres van den brugwachter W. Buding te Parrega om ver mindering- van pacht, met advies van Burg, en Wethouders. Burg, en Weth. adviseeren om aan adressant, hoewel hij rechtens geen aanspraak heeft op tegemoetkoming, toch ter wille de billijkheid hem elk pachtjaar f 30 korting te verieenen op de pachtsom, wijl hij recht had 5 cent van een stoomboot te vragen en dit nu op 3 cent is bepaald. De heer Lunter vraagt, hoe de toestand was, bij ’t begin van den pachttijd. Zou hij nu minder ontvangen dan toen? ’t Wil hem voorkomen dat de pachter door de ontdekking van ’t oude tarief dat eerst later aan ’t licht kwam, een voordeeltje heeft gehad en hij, nu ’t ophield, eigenlijk geen schade leed, maar weer op den ouden voet kwam. De heer Terhenne wijst er op dat B. en W. zeggen dat zeer waarschijnlijk de pachter bij ’t begin niet op 5 cent van de stoombooten rekende. Spreker wil verder gaan en verklaren dat hij er niet op kon rekenen want hij wist het niet. Zeer terecht merkte de heer Lunter dan ook op, dat deze pachter een voordeeltje heeft gehad. Moreel heeft de pachter dan ook geen recht op vergoeding, zoodat Spr. tegen ’t advies zal stemmen. De heer Vis is van ’t zelfde gevoelen als de heeren Lunter en Terhenne en hij zal ook tegen ’t advies stemmen. De heer Eisma was vroeger een ander ge voelen toegedaan, doch na beter ingelicht te zijn is ’t hem gebleken dat er geen reden bestaat voor een toelage. Dat het tarief ver anderd werd mag voor den pachter een teleur stelling zijn toch is ’t niet billijk hem vergoeding te geven. De heer v. d. Meer meent dat het advies van B. en W. duidelijk genoeg is, doch hij wil nog even onderstrepen waarom de billijkheid wel eischt den pachter eenige vergoeding toe te kennen. Al was het den pachter misschien niet bekend, toch was ’t zijn recht 5 cent van de stoombooten te eischen. ’t Was anders bedoeld, ’t was een fout, maar toch het recht had hij om 5 cent te heffen. Dat het tarief hooger was, was een voordeeltje en dat be hoort de pachters evengoed, als dat zij ver goeding mogen vragen voor een nadeeltje. Het voordeel was iets wat hem rechtens toe kwam. Nu is er een gekomen die er op wees dat het een vergissing was. Is het nu billijk. dat wij tot den pachter zeggen Je hebt je wel blijgemaakt mot dat voordeeltje, m^r we slaan ’t je weer uit de vingers. Dat vindt Spr. niet billijk en hij wil iets vergoeden voor wat hem wettig toekwam en hem nu, ook weer wettig, is ontnomen. De heer Terhenne ziet nu waartoe conse- kwente logische redeneering al kan voeren, maar merkt daartegen op, dat de pachter het voordeeltje niet onthouden is, hij heeft het reeds in den zak. Wilden B. en W. conse quent zijn, dan moesten ze de geheele ver mindering gaan bijpassen. Dat doen ze echter niet, ze gaan marchandeeren. Rechtens, zoo stemde de heer v. d. Meer en ook de pachter zelf toe, heeft hij niets te vorderen, en mede lijden komt hier niet te pas, de oude toestand is eenvoudig teruggekomen. De heer Kramer wil meedeelen, dat hij in ’t college B. en W. op ’t zelfde standpunt stond als de tegenstemmers. Hij oordeelt dat de vergissing een voordeeltje voor den brug wachter is geweest. In de bespr. bij het Dag. Best, heeft hij niet aangedrongen om zijn meening als minderheid aangeteekend te heb ben, doch als er oppositie tegen ’t voorstel kwam, behield hij zich voor, dan voor zijn meening op te komen. De Voorzitter weet niet dat de heer Kramer die reserve maakte en het is ook geen gewoonte om uit de vergadering van B. en W. te spreken, echter het blijkt nu dat bij dit voorstel ook een minderheid is geweest. Wat de zaak zelf betreft vindt Spr. f 30 vergoeding wel billijk want Buding had recht op 5 cent per boot en dat is teruggebracht op 3 cent. Dat recht om 2 cent meer te heffen is hem nu ont nomen. De heer Lunter zou toch wel willen uit gemaakt hebben of de adressant bij ’t begin er mee bekend was, dat hij 5 cent mocht heffen. Dat was hem niet bekend, en er is dus ook geen onbillijkheid in voor de pachters dat een begaan abuis hersteld werd. Zoo is het en niet anders. Het voorstel B. en W. om f 30 korting te verieenen op de pachtsom wordt verworpen met 11 tegen 1 stem, de heer v. d. Meer. Na afhandeling der agenda vraagt de heer Boersma of de herstelling of verbetering van ’t Hengstepad nu ook haast zal plaats hebben. Er is tegenwoordig niet veel werk, zoodat het wel een geschikte tijd is. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. de zaak reeds besproken hebben, en bij den architect is ook op bespoediging aangedrongen, zoodat het weldra zal aanvangen. De heer Boersma dankt voor die toezegging. Omdat hij betrokken is bij de Spiegelglasver zekering en wijl er in den laatsten tijd reeds twee ruiten in die buurt zijn gesneuveld, wil hij ook daarom gaarne dat er voortgang wordt gemaakt. S 1 u i t i Bolswardsche Courant Hiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiitiiii >>Hiiiiiniiiiiliiinnimmn

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1