Bolsward en WonseradeeL Zondag 26 October. I Rona Nieuws- Fen Advertentieblad I de bus VANHOUTENS 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 85. VAN DE ZUINIGE HUISVROUW RECHTERHAND I Uit de Raadszaal. IS DE i! Cacao L 1 I VOOll I geheel van Vergadering op Donderdag 23 October 1913. K 11,111 HHH i ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. van B. en W. inzake de voor gemeente-ambtenaren. van de gemeente nog al vraagt, en toelaat een ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. vloerder het beter en vlugger kan doen, de heer Praamsma kwam daarna verklaren, dat hij nog altijd de gemeentewerken wil aanbesteden, maar nu B. en W. vroeger pertinent verklaard hebben nooit den stads- timmerwinkel te kunnen missen, acht hij een stratenmaker in eigen dienst een behoefte en een voordeel, en kan het werk ook in overleg met de gasfabriek veel beter geregeld en vlug ger uitgevoerd worden. De heer Eerdmans lid der commissie voor de begrooting, vindt noodig dat straatvloeren door een vakman geschiedt, bij aanbesteding wordt het vaak door timmerlieden aangenomen. Hij wijst ook op de becijfering door B. en W. gegeven en merkt op dat daar nog heel wat bij geteld moet worden voor vervoer van zand enz., zoodat de commissie met haar voorstel het voordeel der gemeente beoogt en tevens de straten in beter conditie wil brengen. De heer v. d. Meer betoogt dat de cijfers zoo zijn ontvangen en het de opgaaf is van betaald werkloon. B. en W. hebben vast gehouden om vernieuwing van straten aan te besteden, maar kleine herstellingen kunnen niet worden aanbesteed. Als men nu alles in eigen beheer wil bestraten, dan komt men in mindere conditie dan thans, want dan zonal het volk van den timmerwinkel er soms aan noodig zijn. En bij aanbesteding wordt de bepaling steeds gemaakt dat het door bekwame vakmannen moet geschieden. Voor een straat- werker is in den winter niets te doen, en op andere tijden kan hij het werk niet af. B. en W. willen op den bestaanden voet voort gaan en zoo de bestrating geleidelijk verbeteren, zonder te veel in eens te nemen, wat een geld- leening noodig maakt. De heer Luider ziet niet in dat een eigen stratenmaker ons aan betere straten zal helpen. Hij acht strenger toezicht noodig. De heer Oosterbaan wijst er op dat een vaste stratenmaker dan ook een vaste hulp moet hebben en dan zal een en ander duurder uitkomen. Hij kan niet met de commissie meegaan. De heer Boersma stemt in met de bewering van B. en W. dat voor een vasten straat- werker soms geen werk is, terwijl hij het op andere tijden te druk heeft eu ziet geen finantieel belang in ’t voorstel der commissie. De heer v. d. Wal wijst er op dat van de uitvoering der bestrating veel afhangt. Er moet meer op toegezien worden dat de steenen schoongemaakt worden en aan de bepalingen van ’t bestek wordt voldaan. Een goedstraat- werker acht hij hier noodig. De heer Eisma ziet in ’t voorstel niet veel belang. Hij wil de bestrating geleidelijk ver beterd hebben en werkman en opzichter blijven toch altoos twee personen, dus zekerheid van verbetering door ’t aanstellen van een vasten werkman is er toch niet. Hij vreest dat het bij slot van rekening duurder komt. De heer Vis, het lot van het voorstel der commissie reeds voorziende, wil het toch hand haven. De verrekening met de gasfabriek kan op dezelfde wijze, als nu geschiedt, plaats vinden, hij ziet verbetering en voordeel in het aanstellen van een vasten straatwerker. Met 7 tegen 6 stemmen wordt het voorstel verworpen, tegen de heeren Eisma, Keikes, Lanter, v, d. Meer, Oosterbaan, Boersma en Kramer. De heer v. d. Klei stelde de vraag of de twee anderen, v. d. Zee en Terpstra, genoegen hebben genomen met de voorgestelde regeling wat door den Voorzitter in bevestigenden zin wordt beantwoord. De heer Terhenne vraagt of er dan, als alle lantaarns automatisch bediend worden, ook nog met volle maan wordt gerekend, waarop de heer p. d. Meer antwoordt, dat wel de lantaars in drie categorieën blijven, n.l. winterbranders, die in den zomer dus geen dienst doen en de overigen, die te onderscheiden in doorbranders die steeds den geheelen nacht branden, en gewone branders die om ongeveer elf uur gebluscht worden. Die regeling blijft wel, maar met lichte maan wordt geen rekening gehouden, doch verlicht naar behoefte. Tevens wordt door hem nog aangemerkt, dat aan de gekozen toestellen nog een verbetering is aan gebracht, als dit goed uitvalt worden de toestellen volgens de laatste vinding besteld, en voldoet de verandering niet, dan zooals ze hier reeds beproefd zijn. Op den prijs heeft het geen invloed. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Behandeling van de gemeente-begrooting etc. voor 1914, met rapport der commissie en schriftelijk antwoord van Burg, en Weths. De begrootingen van het Algemeen Armen huis, den weg Bolsward-Harlingen en Bank van Leening worden met algemeene stemmen goedgekeurd. Door de Commissie waren daarop geene op- of aanmerkingen gemaakt. Ook op de begrooting van de Werkverschaffing had de Commissie geen aanmerkingen, terwijl zij instemde met het rapport dat geeqtfnacbinaal vlasbraken maar touwpluizen heeft aanbevolen. De heer Terhenne heeft het rapport over dat vlasbraken met genoegen gelezen en hij stemt er ook geheel met in. Tegen vlasbraken bestaan commercieele bezwaren. De begrooting werkverschaffing wordt ook met algemeene stemmen goedgekeurd. Gemeentebegrooting (Hierbij kwamen de tongen weer eens recht los. Het rapport der raadscommissie, in ons vorig verslag gedeeltelijk meegedeeld, was niet omvangrijk en had o.i. geen aanmerkingen van ingrijpenden aard, zoodat men zou ver wachten, dat het met onze gemeentebegrooting wel vlug van de hand zou gaan. In deze meening werden wij bedrogen. Over de punten van het rapport woei heel wat stof op, en enkele overige raadsleden hadden ook nog iets, waaraan haken en oogen zaten, zoodat het bijna middernacht was, eer de zaak haar beslag had. In beknopten vorm zullen wij ’t voornaamste meedeelen.) De behandeling volgde het voetspoor het raadsrapport, daarna konden de leden nog andere zaken ter sprake brengen. De eerste opmerking der commissie betrof de bestratingen, want de commissie wilde een vasten straatwerker aanstellen op een jaar wedde van f 700. Dit voorstel vond bij ’t Dagelijksch Bestuur tegenkanting. Vooreerst wisten ze niet wat die man in den winter moest uitvoeren en dan kwam ’t ook te duur, wijl hij er toch altoos een hulp of een jongen bij moest hebben. Van de uitgaven over de laatste 5 jaren voor verstrating werden de cijfers meegedeeld en kwam het nu gemiddeld op f 224,65 per jaar voor de gemeente. De heer Fis, voorzitter der raadscommissie, antwoordt, dat de commissie het voorstel deed om de straten beter in orde te krijgen. Hij trekt de gegeven cijfers in twijfel, en heeft althans voor de gasfabriek veel hooger uit gaven gevonden dan door B. en Wzijn aan gegeven. Als de gemeentecijfers ook in die mate te laag zijn, komen er heel andere be dragen voor den dag. De bezwaren door B. en W. geopperd deelt hij niet, en de com missie blijft haar voorstel handhaven. De heer Praamsma is sterk voorstander van het voorstel der commissie en betoogt in den breede, dat de straten veel beter en vlugger hersteld kunnen worden door een vasten werker, die alleen in dienst der gemeente is. De heer Keikes verwondert zich over het voorstel der commissie en ook over den steun dien het van den heer Praamsma kreeg. Altijd is in den raad aangedrongen op publieke aan besteding en nu wil men weer zelf gaan ver stralen, en ook vindt hij het voorstel om f 700 voor de gemeente te bepalen niet goed, wijl er ook veel werk bij is van de gasfabriek. De heer Kramer komt op tegen de bewering van den heer Praamsma, dat een vaste straat- De tweede opmerking der commissie betrof het onderhoud van den trekweg. Nudebrug Spijktille aan Hennaarderadeel kwam, wil de commissie aan den trekweg f 100 minder besteden. B. en W. ofschoon de som noodig is, wille.n f 20 laten vallen. De heer Vis antwoordt, dat het vorig jaar f 250 stond geraamd voor die brug, en de commissie daarom dacht, dat er nu welf 100 voor mocht worden afgetrokken. Nu B. en W. zeggen, dat het onderhoud slechts f 20 is, wil de commissie er zich bij neerleggen. De heer v. d. Meer licht toe, dat er wel f 250 op de begrooting stond voor onderhoud van die brug, doch dat is niet uitgegeven, het was een reserve als er bij die oude brug een ongemak kwam. Gemiddeld is de laatste jaren f 16 voor onderhoud betaald en hij geeft ook aan hoe daarmee bij de bepaling van den toeslag aan Hennaarderadeel rekening is gehouden. De verlaging van den post .met f 20, wordt zonder hoofdel. stemming goedgekeurd. De 3de opmerking betrof vaarten en wallen, en werd specificatie verzocht van de geraamde som f 765 voor een veelaadplaats bij’t klein Gasthuis. De specificatie wordt gegeven, zoo veel palen, zoo dik, zoo lang enz. nu wordt door B. en W. voorgesteld den post f 113 te verlagen, omdat de verlenging der bestrating kan achterwege blijven. De proef met betonwal kan hier niet, de beslaande houten wal is nog zeer soliede. De heer Vis deelt mee dat de som aan de commissie hoog voorkwam en ook wilde het haar beter voorkomen om den steenen wal aan de Stoombootkade te verlengen. Hier te Bolsward is ’t altoos nog houten wal, elders vindt men beton. B. en W. hebben er zich nu met een Jantje van Leiden afgemaakt, de som is groot honderd gulden verlaagd. De commissie zal er nu maar in meegaan, doch blijft aandringen op een proef met beton. De Voorzitter komt op tegen dat gezegde van Jantje van Leiden. Betonwal aan de einden van den houten wal zal toch niet staan, maar als er steenen wal te herstellen valt, zal het in beton geschieden. De heer v. d. Meer wil dat gezegde nog aanvullen door mee te deelen dat zelfs voor geslagen is den houten wal van hier naar de overzij te brengen, maar de architect ontried dit. De nieuwe stukken wal worden nu lichter gemaakt opdat het oude en ’t nieuwe later zoo wat tegelijk zijn versleten om er dan een betonwal te maken. De heer Eerdmans zegt dat alle jaren hier hetzelfde gezegd wordt, maar men er niets verder mee komt. Gelegenheid om proeven te nemen zijn er wel geweest, maar dan heet het grootscheepsvaarwater, dan weer is de drukke passage een beletsel, het blijft hier altoos bij hout. Het zit hem in den deskundige, die wil er niet aan. Het mag hier worden uit gesproken, dat B. en W. hierin een ver keerden adviseur hebben. De heer v. d. Wal wijst op de Stoombootkade. Daar wordt houten wal vernieuwd, de boomen staan er in den weg, de schepen moeten ge meerd worden aan hocge middeleeuwsche palen. In andere steden heeft men ruime kaden, steenen of betonnen wallen, ringen om de schepen vast te leggen, maar alles blijft hier als van ouds, Alle leden waren tegenwoordig. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen was a. Een missive van den Alg. Ned. Wiel- rijders-Bond over het hoefbeslag der paarden, dat invloed heeft op den toestand der wegen, waarom wordt verzocht te bevorderen dat geen kalkoenen aan de hoefijzers zijn. Wordt aangenomen voor kennisgeving. b. Van Ged. Staten een exemplaar van het uitgegeven boekwerk over de werking der Woningwet 19021912 van de heeren Van Welderen Baron Rengers te Oenkerk en J. H. Faber te Zwolle. Dit werk zal circuleeren bij de raadsleden. c. Adres van de Exportslagerij te Vlaardingen, waarbij wordt gewezen op het verkeerde van het vervoer van nuchteren kalveren met gebonden pooten, waarom verzocht wordt dit te verbieden. In handen van B. en W. om advies. d. Missive van B. en W. waarin wordt voorgesteld over te gaan tot onbewoonbaar- verklaring van een complex van 6 woningen tusschen Groote Kampen en Stadswal, wegens bouwvalligheid. Vier woningen zijn reeds onbewoond en twee zullen dan met 6 maanden moeten zijn ontruimd. De woningen zijn het eigendom van de erven R. de Boer Dz. Dit voorstel ter visie tot de volgende vergadering. e. Missive pensioenwet Daar de wet belangrijke offers gedeelte op de ambtenaren te verhalen, stellen B. en W. voor dit zoo te regelen dat de inkoopsom voor vroegere jaren door de gemeente wordt betaald van inkomens tot f 700.en van de hooger gesalarieerden van 25 tot 35 dienstjaren te heffen 1 pCt. en van hen die meer dan 35 dienstjaren hebben 2 pCt. terug te vorderen. Voor eigen pensioen 2 pCt. door de ambtenaren te laten betalen, voor weduwen pensioen mannen 4 pOt. vrouwen 1 pCt. te laten betalen, terwijl voor de later aan te stellen ambtenaren de bepaling zal gelden op hen te verhalen wat de wet toelaat. Ter visie tot de volgende vergadering. f. De Voorzitter deelt mee, dat van den Minister van Justitie het verzoek is inge komen om het aan den onderwijzer O. Linde man gegeven eervol ontslag in plaats van 1 Dec. te doen ingaan 16 November a.s. Hij kan er bij voegen, dat er geen bezwaar tegen bestaat, wijl het hoofd der school verklaarde, dat er op voldoende wijze hulp is te bekomen. Met algemeene stem aten besloten het voor stel B. en W. goed te keuren. Dan had de Voorzitter nog mee te deelen, dat met de verbetering van het Hengstepad eerst met het voorjaar kan worden aange vangen, wijl volgens den architect het anders kan gebeuren, dat de winter invalt tijdens het werk, wat zeer ongewenscht is. De zaak wordt intusschen voorbereid en zal vroeg in het voorjaar met bekwamen spoed uitgevoerd worden. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Behandeling van het voorstel van Burg, en Weths. tot nadere wijziging van het Regle ment van hel Burgerlijk Armbestuur. Door B. en W. in overleg met Voogden van het Alg. Stads-Armenhuis wordt voorge steld de verlangde wijzigingen, betreffende redactiewijzigingen en enkele naamsverande ringen, aan te brengen en als datum van in werking treding te bepalen 1 Jan. 1914. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Behandeling van het voorstel tot 'auto matische bediening der straatverlichting In de vorige vergadering is voorgesteld voor alle stadslantaarns automatische bediening in te voeren, en de lantaarnopstekers te ont slaan tegen wachtgeld, doch K. v. d. Weide op pensioen. Thans deelt de Voorzitter mee dat v. d. Weide kan vallen onder de rij kspensioen- wet, waarom het niet billijk zou zijn hem dit te onthouden. Inplaats van hem f 90 pensioen van gemeentewege te verleenen, wordt hem dan rijkspensioen volgens de nieuwe wet verleend. Bolswardsche Courant i Ül VANHOUTEN’S A 1 ZUIVER OPLOSBAAR iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiLiiiiiiiiimriil Ron a Cacao

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1