Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 30 October. 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 86. Het z.g. Kindertoeslagwetje. Wy, wy litte fis tael net farre! RAADSO VERZICHT. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke at Ws. B. van yn ear”. er lasten met eventueel bevel houding. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. waren van minder ons over- Hwet tiidstosk ek fordylge En bompte yn iiw’ge rêst, Hwet wikselt of foroaret, Wy halde üs sprake fêst. spijt van hebben. haar ledental compleet heeft, zal vestigden naam hoog houden. En daar zal Friesch worden gesproken nog lang zoolang het land bestaat, ten allen, die ’t anders zouden willen Friesland direct hooren waar hunne wieg stond? Och, dit is een meening die nu toch wel eens dient te worden tegengesproken. Zeker, eenvoudige menschen, die misschien alleen Zondags in de kerk Nederlandsch hooren spreken, zullen, als ze zich van die taal moeten bedienen, herkomst verraden. Maar dan de Boalserters, de Frênekers, de Lu warders? Duizenden zijn er, Friezen en Friezinnen, die U in ’t Nederlands te woord staan als de beste, en die toch, thuis, in eigen kring, Friesch spreken, enkel Friesch. En toch lazen we, dat het Friesch taant. Mis, geheel mis. Zeker, de Fries van eenige beschaving is niet als menig Engelschman, die niet anders wil dan English spoken. Hij begrijpt zeer goed, dat men niet mag verlangen, dat elkeen, die in onze provincie verkeert, hem moet kunnen verstaan. Dat is ’n beginsel, dat heeft afgedaan. Maar daarom verflauwt niet de Friesche zin voor Friesche taal 1 En als de Rederijkerskamer, die bedanken moest voor een optreden te Groningen, weer ze haar ge- Bakkers-actie. Op verschillende plaatsen bemerkt men actie onder de bakkersgezellen eenerszijds en onder de patroons anderszijds. Ook in Sneek is eenige roering onder de patroons. Uit Heerenveen komt bericht conferentie vereeniging het Hoofd- Bakkersgezellenbond waarin overeenstemming is verkregen omtrent de afsluiting van een collectief contract, waarin o.m. ’t volgende zal worden vastgesteld Voor volwassen gezellen boven de 23 jaar van eene tusschen de bakkerspatroons- uHeerenveen en Omstreken” en en afdeelingsbestuur van den Arum, 27 Oct. De vrouw van P. v.d. P. zou gasten ontvangen. Nog even zou ze een paar doekjes uitspoelen. Ze bleef wat lang uitmen ging haar zoeken en vond haar in de opvaart, reeds bewusteloos. Met toe passing van de kunstmatige ademhaling slaagde men er in, de levensgeesten weder op te wekken. Sneek, 27 Oct. Toen gisteravond een zekere heer Huitema, uit Hilversum, zijn rijwiel had afgegeven in de goederenloods der H. IJ. S. M. alhier, viel hij, verblind door den plotselingen overgang van licht in duister nis, in de diepe kelderruimte aan de voorzijde van ’t station. Met een ernstige hoofdwond werd hij terstond in het St. Anthonius Ziekenhuis opgenomen. De heer H. moet nog zelf uit den kelder zijn gekropen. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van. dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. zijn die aan straatlantaarns nu weldra alle automatisch bediend zullen worden. Dat er in ’t vervolg geen rekening met de lichte maan wordt gehouden, maar de lantaarns zullen branden, wanneer ’t noodig is, is een groote verbetering. Egyptische duisternis zal dan in Bolsward niet meer voorkomen. De andere besprekingen belang en sluiten wij dus hiermede zicht. Zooals in ons artikel, voorkomende in ons nummer van 31 Augustus j.L, handelende over bovenstaand onderwerp gezegd is, geeft dit wetje aanleiding tot verschillende vragen. Naar de letterlijke bepaling der wet, heb ben de mannelijke onderwijzers van bijstand, voor zoover zij den 28-jarigen leeftijd bereikt hebben en hetzij gehuwd zijn, hetzij als weduwnaar ten hunne laste hebben wettige of gewettigde minderjarige nkinderen”recht op een extra bijdrage ad f 50,per jaar. Velen waren van meening, dat het woord nkinderen” niet letterlijk moest worden op gevat, zoodat ook weduwnaars met één kind recht op de bijdrage konden doen gelden. Het zal dan ook onder de betrokkenen zeer zeker teleurstelling wekken, dat de tegen woordige regeering, zich houdende aan de letter der wet, geen vrijheid heeft kunnen vinden, om aan weduwnaars, die slechts néén kind” ten hunne laste hebben, de bijdrage toe te kennen. Van de in den laatsten tijd gehouden raads vergaderingen maakten wij geen overzichten, daar de behandelde punten daarvoor geen aanleiding gaven. De Donderdagavond gehouden vergadering was weer een ouderwetsche, met de behandeling der gemeente-begrooting komen gewoonlijk de tongen los. Het rapport der raadscommissie was nog al schappelijk. De commissie wenschte een vasten straatwerker te benoemen in de hoop, dat de talrijke 'klachten over onze bestrating daardoor zouden verminderen. Wanneer men fietsers hoort over onze bestrating, dan is hun oordeel algemeen slecht, vandaar dan ook dat zoo menige fietser de kleine steentjes te baat neemt, wat echter voor voetgangers en vooral voor kinderen gevaar oplevert. Een radicale verbetering in dezen is dus noodig en het heeft maar één stem gescheeld of het voorstel der commissie was aangenomen, wat wij be treuren, omdat misschien daardoor afdoende verbetering onzer straten ware gekomen. Veel heil in geleidelijke verbetering onzer straten zien wij niet. Jaar in, jaar uit is de bestrating geleidelijk opgeknapt en thans is de toestand van dien aard, dat afdoende verbetering een dringende eisch is geworden. Door het voorstel der commissie had men ten minste de proef op de som kunnen nemen. Evenmin gelukte het de commissie om een proef te doen nemen met een betonwal. Reeds vroeger is daarop aangedrongen en een der meest deskundige raadsleden drong er op aan, maar alles blijft zooals het was. Dat daartoe zonder hoofdeiijke stemming werd besloten, hadden wij niet verwacht. De voorstanders moeten nu maar raden hoe of de meerderheid van den raad hierover denkt. Gelukkig dat eindelijk het Marktplein zal worden opgeknapt. De toestand voor „de Wijnberg” is onhoudbaar. Dat men thans ook zorge voor goede afwatering aldaar. De klachten .over de ondiepe Turfgracht zijn ook legio, om daar in eens meerderheid. tegenvaller. Dat het onderhoud der Rijkszuivelschool niet meevalt, gelooven wij graag en het is dan ook alleszins begrijpelijk, dat het Rijk liever gebouwen huurt, dan deze zelf sticht, wat minder voordeelig is. Het voorstel om de ontvangsten van de stoomcaroussel f 100 hooger te stellen, vond geen bijval. Nu de tegenwoordige exploitant, wiens pachttermijn is verstreken, ongevraagd f 100 per jaar meer biedt, had die som er wel bij gekund. Vergeleken bij andere steden is de pacht hier niet hoog. Dat de privaattonnen binnen kort in een gesloten wagen zullen worden vervoerd, is toe te juichen. De geuren welke zich nu vaak verspreiden, zijn niet bevorderlijk voor de gezondheid en wij beschouwen die uitgaaf als een zeer nuttige. ’t Heeft o.a. meermalen de attentie getrokken, dat ook des Donderdags omstreeks den middag zoo’n geurwagen langs de Markt reed. Spottend werd dan wel eens opgemerkt, dat het was om de weekmarkt wat fleur bij te zetten. Het idee bouwen van gaan en u maar komen als mijn man was het antwoord. Hepk. Nwsbl. v. Fr. Lemmer. De Zuiderzeeharing laat dit jaar ook weer tevergeefs op zich wachten. De hier wonende rookers, die dus geen inlandschen aanvoer krijgen, doen heele waggonladingen uit den vreemde komen. Enorme hoeveel heden ook van dit buitenlandsche goed worden hier gerookt. De buitenlandsche gaat grif weg, hoewel ze niet zoo fijn is als de inlandsche. Dat de laatste jaren in tegenstelling met voorheen de vangst zoo goed als niets op levert, schrijven sommigen toe aan het vis- schen met den wonderkuil. Ons Noorden. Frieslands Zuidwesthoek, 28 Oct. Met den herfst zijn ook de drukke markten weer gekomen. Van alle kanten wordt het vee aan gevoerd. Vóór dag en dauw worden koppels jongvee en lammeren ter markt gedreven, soms zoo vroeg dat men niet eens zeker is of onderweg alles wel bijelkaar blijft en mede- gaat.z Vóór eenigen tijd gebeurde het dat men kort bij Sneek, een koppel lammeren natel lende, een viertal mankeerde. Per fiets terug- keerende, onderweg onderzoekende of deze waren afgedwaald, bleek het bij thuiskomst... dat de vermiste dieren nog rustig in het land graasden. N. Sn. Ct. Een roover. Zondagavond even na 7 Het voorstel der commissie flink te baggeren, vond geen Voor de schippers een leelijke wordt ’t weekloon verhoogd van f9 en f 10 tot resp. f 11 en f 12voor halfwassen van f7 en f 8 op f 9 en f 10. De arbeidsduur zal bedragen in groote bakkerijen 10 uur, in kleine bakkerijen 12 uur per dag. Verder krijgt elk bakkersgezel aanspraak op vijf vacantiedagen per jaar, en tijdens ziekte uitbetaling van ’t volle loon gedurende 6 weken en daarna nog 3 weken ’t halve loon. Op feestdagen wordt niet meer gewerkt, het interne stelsel is in dier voege beperkt dat voortaan in elke bakkerij slechts één intern gezel werkzaam mag zijn. Dit contract treedt in werking den 1 Jan. a.s., is bindend tot 30 April 1915 en zal gelden voor een 10-tal plaatsen in de gemeenten Schoterland en JEngwirden. Zeer zeker zal deze regeling zijn terugslag doen gevoelen in vele andere plaatsen. N. Sn. Ct. Een stroopersschot. Te Noordwijkerhout heeft een wildstrooper, die zich Maandagnacht achtervolgd zag, een jachtopziener van gravin Van Lijnden in het onderlijf geschoten. De dader is daarop ge vlucht, doch is spoedig gearresteerd. Alg. II. De misdaad in den Buiksloterham. De preventieve hechtenis van Franciscus Dijkman, die volgens zijn zeggen, het knaapje Hendrik de Klerk in den Buiksloterham ver moord zou hebben, is door de Rechtbank met dertig dagen verlengd. Zooals men weet, kan een verdachte voor ten hoogste twaalf dagen voorloopig aange houden worden (zooals hier geschied is) maar daarna moet de rechtbank de instructie ge lasten met eventueel bevel tot gevangen- Alg. H. om van gemeentewege tot het flinke arbeiderswoningen over te als gevolg daarvan minderwaardige woningen onbewoonbaar te verklaren, is een zaak van groot belang. Met belangstelling verwachten wij hierop het antwoord van B. en W. Omtrent het rijden van de tram door de stad zal een rechtskundig advies worden ge vraagd. Of daarmede aan de grieven een einde zal worden gemaakt, valt te betwijfelen, toch is het niet kwaad om te weten hoever de rechten der gemeente loopen. Dat eindelijk ook de bestrating van de Dijkstraat van den hoek bij Postma tot Wijn- stra zal worden verbeterd, is een verfraaiing en verbetering waarop reeds herhaaldelijk is aangedrongen. Vóór de behandeling der begrooting werden voorstellen ingediend omtrent de pension- neering van gemeente-ambtenaren en der werklieden in gemeentedienst. Door die Rijkswet is wel aan een lang gevoelde behoefte voldaan, maar ’t wordt voor de gemeente een duur hapje. Ook trok nog onze aandacht, dat de De groote pers heeft ’n nieuwtje. Enkele dagbladen vertellen aan hunne lezers dat de beoefening der Friesche-taal afneemt. Hoe men daaraan is gekomen? Een rederijkers kamer in onze provincie had een aanvraag ontvangen van de Krite „Groningen”, om daar een Friesch tooneelstuk te komen spelen. Dat zijn heele feestavonden daar. De groote zaal van het Concerthuis is dan tjokvol. Het is een eer te worden uitgenoodigd op in Krite-joun voor de Groninger Friezen op te treden. Het tooneelgezelschap in kwestie is op 't oogenblik. niet in de gewenschte conditie om aan de uitnoodiging te kunnen voldoen. Als reden van niet-kunnen wordt opgegeven, dat men op het oogenblik te weinig goed Friesch sprekende krachten heeft. En nu komt een onzer bladen dit als een nieuwtje vertellen, maar zegt er bij dat het een bewijs is dat op het platteland de Friesche taal minder dan vroeger wordt gesproken. En de groote bladen nemen het nieuws over, zoodat alomme wordt vernomen dat Friesland op weg is Friesland af te worden. Wat is men toch haastig in het maken van gevolgtrekkingen. Wie niet geheel onbe kend is met de toestanden ten plattelande, weet immers dat tegenwoordig de beoefening der Friesche taal toeneemt en wat ook. Sinds enkele jaren wordt er op verscheidene dorpen op de school (buiten de lesuren natuur lijk) apart onderwijs gegeven in het Friesch, ook gramatikaa). Friesch zingende zangver- eenigingen, Friesche tooneelgezelschappen, overal worden ze aangetroffen. En men late nu de steden en het Bildt buiten de zaak wordt niet overal de oude landstaal gesproken door jong en oud, gering en voornaam? Vraagt het eens aan h.h. geestelijken en doctoren, of ze bespeuren boe diep ingewor teld de Friesche taal is in het volksleven. Ze zullen het U vertellen dat een Friesch- sprekend ambtsbekleeder spoedig den weg naar het hart der menschen vinden zal. De Friezen denken, spreken, droomen in hun taak En hierin denken ze bijna allen gelijk „Wy, wy litte üs tael net farre. Jimmer halde wy se Sonder ’t Frysk nin Fryske séden, Bonder ’t Frysk nin Friezen mear. Afgoderij is verkeerd. Toegegeven dat ziekelijke dweeperij aangaande het Friesch doen. Dat is iets waartegen elke oprechte Fries zal opkomen. Wordt de studie van andere talen in onze provincie verwaarloosd? En kan men aan het spreken van eiken man, van elke vrouw uit uur was mej. Konijnenberg, wonende te Amsterdam, Albert Cuypstraat 112, 3de etage, alleen thuis met haar ziek kindje toen aan de deur geklopt werd. „Ben ik terecht bij juffrouw Konijnenberg?” vroeg een man door een kier van de deur. Mej. K. antwoordde bevestigend. „Compliment van uw man en u zou me f 20 geven 1” „Dan moet zelf thuis is „Dus u wilt ze niet geven? Dan zal ik ze nemen!” Tot groote ontsteltenis van de bewoonster duwde de man, die gemaskerd bleek te zijn, de deur open en onderzocht eerst de linnen kast en vervolgens een hoedendoos waar de spaarpenningen van het gezin waren verborgen. De poging, die juffrouw Konijnenberg deed om hulp te roepen, werden door den roover verijdeld door bedreiging met een revolver. Ook toen hij zich met zijn buit, een kleine f 200 aan contanten verwijderde en de bestolene hem wilde volgen, wist de brutale booswicht haar door middel van zijn wapen tot terug- keeren te noodzaken. „En ik was te ontsteld” dus vertelde mej. K. ons „om op dat oogenblik het raam open te schuiven en om hulp te roepen.” Uit alles blijkt, dat de dief, die alleen geld medenam en de sieraden liet liggen, uitstekend op de hoogte moet zijn geweest van de ge woonten in het gezin. Alg. H. Onder den blooten hemel. Te Kesteren huizen thans 3 gezinnen, ge zamenlijk 18 personen sterk, onder den blooten hemel. Zij werden krachtens gerechtelijk vonnis uit hun woningen gezet. Naar een inzender aan de T. Ct. mededeelt, hebben zij de tusschenkomst van den Com missaris der Koningin ingeroepen. Al te dankbaar Men schrijft aan de Pr. Gr. C.Op een plaatsje in de Veenkoloniën beviel dezer dagen een bewoonster van het Huis voor Dakloozen van twee kindertjes. Begaan met het lot der arme moeder bracht een mevrouw, die op het plaatsje veel goed doet, er van alles heen voedsel, kleeding enz. Donderdagavond laat werd nu nog bij mevrouw aangebeld, een man vroeg haar te spreken. En pas was mevrouw bij de deur of de man reikte haar met de woorden „Mevrouw is altijd zoo goed voor ons, dat mijn vrouw en ik besloten hebben u een onzer tweelingen te geven” een kindje toe, gewikkeld in wat kleeren. Mevrouw, zeer gevoelig voor zoo’n dankbaarheid, bedankte echter voer het geschenk I Bolswardsche Courant *1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1