Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. .ND No. 87. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1913. I u 1 Politiek Overzicht. Zondag 2 November. UIT DE PERS. I BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke in het uiterste geval, dan meester, teekend. .3 Naast de font in zake de Tarief wet en die die desnoods en dan nog f i ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Sneek, 31 Oct. Hedennacht halfeen werden we in onze rust gestoord door 't getoeter van den brandboom, die, niettegenstaande zijn oorverdoovend geluid, velen in den waan bracht dat er een auto door de stad holde. Kwart na twaalven deed de agent Genis nog even de ronde langs ’t Kleinzand, om te zien of de café’s aldaar al gesloten waren. Van brand was toen nergens iets te bespeuren. En geen kwartier daarna stond de suikerfabriek van de firma Tonnema Co. in lichtelaaie. Wegens ’t nog bij ons alles behalve ge regelde weksysteem, konden de spuiten niet eer water geven, dan nadat ’t vuur reeds in ’t aangetaste perceel al geducht had huis gehouden. Maar toen ’t blusschingswerk dan ook klaar stond om den strijd tegen ’t woedend element te aanvaarden, weerden de brandweermannen zich zóó dapper, dat we allen vol lof zijn over hun krachtig optreden. Binnen een uur lag ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van van zijn bewind h plat voor Dr. Kuyper. in zake de houding tegenover de Christelijk- Historischen, noemen wij de wetgeving van Talma. Dat Talma eene Bakkerswet gaf, die de stem van alle sociaal-democraten verwierf, en waarvan de geheele Rechterzijde schier niet weten wilde, spreekt boekdoelen. Een gedeelte van de Rechterzijde stemde tegen, een ander deel liep weg, omdat ze niet vóór wilde stemmen, en ’t derde deel stemde vóór uit poli tieke overwegingen. Dit alles wijst op volkomen gemis aan begrip van het Kabinet-Heemskerk, wat het wil zeggen Coalitie-Kabinet te wezen; men had het natuurlijk Rechts eerst binnens kamers eens moeten worden over de hoofd punten; men had tot een compromis moeten komen, en als dat niet had kunnen gelukken, de wet moeten laten liggen, en dat te meer waar die wet geen hoofdpunt was van het Regeeringsprogram. Maar het leek wel of heel Tal ma’s wet geving in het teeken der verdwaasdheid stond, als men ze uit een politiek oogpunt beschouwt. Met zijne Raden wet maakte hij al wat jurist was tegen zich, en de felle oppositie van den Hr. Loeff was daarvan het bewijs; met zijne Ziektewet vervreemde hij allen van zich, die het particulier initiatief willen steunen, en de Land- en Tuinbouw-Onderlinge daarvan een der meestgewenschte uitingen vonden, en met zijne Verplichte Verzekering joeg hij alle Staatspensioneerders, waaronder duizenden mannen van Rechts, tegen zich op een hoop; dat alles kan toch zeker wel toe. En na drie zulke fouten durft men nog jammeren over het geleden verlies en der tegenpartij verwijten, dat ze valsch gespeeld heeft. Het is inderdaad om te lachen; gelukkig dat Links in het bezit is van een dossier, hoe Rechts den verkiezingsstrijd heeft ge voerd, dat aan de stoutste verwachtingen vol doen kan. maar in het uiterste geval, om politieke redenen zouden hebben willen slikken. Wat vloeide hieruit voort? Natuurlijk dit, dat de Tariefwet nooit inzet had mogen zijn van de verkiezingen, dat die wet in werking had moeten zijn, lang vóór dat de stembus ge opend werd. Wat gekund had, als men eene behoorlijke verdeeling van arbeid had gehad, en wat te onbegrijpelijker is dat niet geschied is, waar men een waarschuwend voorbeeld heeft gehad in de wet-Harte, die onder het ministerie-Kuyper zelfs de openbare behan deling niet gehaald heeft. Het kan toch niet wezen, dat het Kabinet, zelf niet geloovende in de heilzame werking het gepredikt had, van eene Vissers, van klaarbare wijze het vieren van had bij namelijk niet bemerkt, dat de strop of lus aan het uiteinde van den draad om een zijner beenen vast zat. Met den draad werd hij tusschen de scheepsbolders door te water getrokken, waarbij het been gedeeltelijk werd ontveld en de kleeren aan flarden gescheurd. De schipper had een en ander opgemerkt, en kwam met zijn bootje juist tijdig ter hulp. Voor de bekomen ontvellingen moest heelkundige hulp worden ingeroepen, Arnh. CL de groote fabriek in puin. Met een donderend geraas stortte bij’halftwee de voorgevel naar beneden. Een wonder mogen we ’t noemen, dat bij dien val geen menschenleven valt te betreuren. De heer Bont toch, lid van den raad, zou juist langs ’t brandend gebouw passeeren, toen de gevel zich in beweging zette. Een persoon die dit zag, greep den heer B. nog juist in tijds bij den arm en trok hem haastig terug. Wat de spuiten ook deden om de naast- legers te behouden, hoeveel water de belen dende perceelen ook binnenrukte, toch kon men niet verhoeden dat ’t kantoor en magazijn- gebouw van de firma A. Kuyt werd aangetast, 't Dak met den zolder moest aan dé vlammen worden geofferd, waarmee natuurlijk gepaard ging een enorme waterschade. Ook in den linkernaastleger, waar de stroo- hoedenfabrikant, de heer Paque woont, richtte ’t water zooveel schade aan, dat de Arnhem- sche Assurantie-Maatschappij, hoorden we zeggen, ’t daar met 2000 pop wel niet klaar zal spelen. De fabriek van de firma Ton nema Co., alsmede ’t genoemde gebouw van de firma Kuyt zijn verzekerd bij de Mij. ,/l’Union” te Parijs. Joure. De gezamenlijke melktappers van Joure vergaderden Vrijdagavond de vorige week in het Tolhuis, teneinde overleg te plegen wat te doen inzake de nieuwe be palingen van de nieuwe politie-verordening. Na breedvoerige bespreking werd besloten een adres aan den Raad te richten, dat ze met de bepaling van //gesloten emmers” accoord gaan, maar overigens //de melk wenschen te leveren, zooals de koeien die geven”. Aan de bepaling, dat de melk steeds minstens van 2.750/0 vetgehalte moet zijn, kon toch ten allen tijde nooit worden vol daan, werd er geoordeeld, want de tappers konden de koeien niet verplichten of nood zaken melk van een bepaald vetgehalte te geven. Men moest dus wel tevreden zijn met de melk, zoo die van de koe komt. Het adres is door achttien //tappers” ge- Jouster Ct. Nog juist bijtijds. Dezer dagen is een schippersknecht, zekere St. Andries, op bijna onver- aan den dood ontsnapt. Bij de sleepstrang of trekdraad In de Enkhuizer Courant schreef PRINS JORIS het volgend Het is op dit oogenblik stil in de politiek, buitengewoon stil. Dat heeft zijne natuur lijke oorzaken; in de eerste plaats is het de reactie op de enorme krachtsinspanning, die alle partijen zich bij de laatste verkiezingen hebben getroost en in de tweede plaats is de Tweede Kamer niet in openbare zitting ver gaderd. In tegenstelling met 1911 en 1912 werd in 1913 weer de goede gewoonte her steld om den tijd voor de behandeling der begrooting, ook daarvoor en uitsluitend daar voor te besteden, en kinderen in de politieke boosheid vragen dan ook aanjle Kamerleden van hun kennis, wanneer er een einde zal komen aan de vacantie. Bewijs, dat deze eenvoudige vragers behooren tot die duizenden in den lande, die van het afdeelingswerk weinig hebben gehoord; die van het werk der Commission van Rapporteurs geen flauw begrip hebbenen die zich verbeelden, dat met de openbare zitting het werk van de Tweede Kamer eerst aanvangt. Maar die stilte dunkt ons, zal slechts tijdelijk zijn. Heeft niet reeds de School- geestiger nagedachtenisse, in zijn bekend gedicht //De Schipbreuk” gezegd: //De storm, moet je weten, begint doorgaans [met een stilte”? En het kan best zijn, dat in de Tweede Kamer bij algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting, de vlammen van den strijd hoog oplaaiener zit aan de Rechterzijde nog heel veel wrok over de ondervonden teleurstelling, en die zal zich wel moeten uiten. Eene teleurstelling, die wel wat naief is, als men met het feit rekent, dat sinds 1848 geen enkel ministerie in Nederland langer dan 4 jaren zat, maar die toch bij sommigen zoo groot is, dat ze van Job’s: De Heer heeft gegeven, de Heer heeft ge nomen, de naam des Heeren zij geloofd, niets hebben moeten dezen keer. Het dunkt ons de moeite waard nog eens de kapitale fouten van het vorig Kabinet-op te noemen. Natuurlijk ons daarbij niet plaat sende op het standpunt van een man van Links, maar op dat van een man van Rechts. En dan stuiten wij het eerst op hetgeen met de Tariefwet is gebeurd. Het ministerie-Heemskerk wist zoo goed als iemand, dat duizenden mannen van Rechts van eene Tariefsverhooging niets moesten hebbendat ze van de Tariefwet, die werking daarvan nog grooter gevaar zag voor de verkiezingen, van het enkele ontwerp, maar men zou het haast denken. Maar dat houdt geene rekening met den Nederlandschen landaard, die zich zeer gelaten pleegt neer te leggen bij de gedane zaak. Maar daar houdt de fout niet op. Als dan om ons onbekende redenen, men niet tijdig met de Tariefwet gereed heeft kunnen komen, dan had de Hr. Heemskerk toen het adres van het Anti-Tariefwet-Comité tegen de wet kwam, welk Comité bestond uit mannen van allerlei politieke kleur en richting, en toen dit gesteund werd door duizenden werkgevers, eveneens van alle partijen, de wet tegenover zoo duidelijk uitgesproken volkswil terug moeten nemen; dan zat hij naar onze over tuiging nog. Hij zou dan, iets eerder dan Dr. Kuyper tot ommezwaai zijn gekomen, die er thans ten diepste van overtuigd is, dat Rechts bij de stembus per se verloren is, als ze met Tariefsverhooging aankomt. Daarnaast rekenen wij als 2de groote fout, dat de fractie in de Coalitie, die het meest ontzien had moeten worden, laten wij maar zeggen, stelselmatig in het harnas gejaagd is; te weten de Christelijk-Historische. Met zeldzaam talent is het den Hr. de Savornin Lohman gelukt achtereenvolgens alle Christe lijk-Historische elementen tot ééne Unie te vereenigen, van wier steun de Coalitie ver zekerd zou zijn. En in plaats, dat het Kabinet dit waardeerde, en toonde, dat dit zulks waar deerde, rekening houdende met het feit dat vele Christelijk-Historischen toch nog altijd inwendige vrees hadden, dat hunne toetreding tot de Coalitie de hun zoo dierbare Nederlandsch Hervormde Kerk schade zou doen, en ten goede koeien aan de mannen van 1886, is er alles gedaan om die vrees te versterken. We wijzen er in dit verband op, hoe de theologische faculteit te Utrecht, die langzamerhand door gewoonterecht al wordt dat recht natuurlijk door ons niet erkend de speciale ópleiding- school was geworden voor de orthodoxe pre dikanten der Nederlandsche Hervormde Kerk, stelselmatig bij vacature door Gereformeerde professoren werd aangevuld. Iets waarover Dr. de Visser openlijk in de Kamer zijne groote teleurstelling heeft uitgesproken, en waarbij hij de tolk was van duizenden, die in politicis met hem plegen mede te gaan. En nu weten wij wel, dat dit alles zeker niet gebeurd zou zijn, als na het »afschuwelijk misverstand /Mijnheer niet zelf weer was gaan mennen”, maar dat Heemskerk zulks toeliet, is al weder eene van zijne kapitale fouten geweest; de Christelijk-Historische Unie is toch op 9 Juli 1908 door de toetreding van de Friesch-Christehjk-Historischen in hoofdzaak daarom tot stand kunnen komen, omdat men in die kringen ten gevolge van de decoratiezaak Dr. Kuypers invloed op onze politiek voor het vervolg van geringe beteekenis achtte. Hoe de leiders dan ook voelen, dat ze be schaamd moeten staan tegenover deze mannen, mag wel blijken uit het feit, dat een zoo eminent man als Dr. de Visser op het oogen blik geen grooter wensch koestert, dan het politieke strijdtooneel te verlaten, en dat hij weer smachtend opziet naar den kansel, waarvan deze schitterende redenaar steeds een der grootste sieraden was, en waarop hij oneindig veel beter werk geleverd heeft, dan in de Coalitie. Als de Friesch-Christelijk-Historischen en andere partijgenooten aan Dr. de Visser zouden vragen: Wat is onze winste geweest door onze toetreding tot de Coalitie, dan moet de president van hunne partij daarop het antwoord schuldig blijven. En dat is al wederom niet zijne schuld geweest, maar die van Heemskerk, die de laatste drie jaren ventre heeft gelegen Die teleurgestelden van Rechts herinneren ons aan een van de geestigste platen van Alexander Verhuell, die in het midden van de vorige eeuw ons land met zijne rake pen- teekeningen verkwikte. De plaat, die wij op het oog hebben, laat ons twee schaakspelers ziende partij is uit en de winner zit dood bedaard te kijken, maar de verliezer is buiten zichzelven van woede, en gaat aldus den winner te lijfJa, ik heb het verloren, Mijnheer, maar verbeeld je niet Mijnheer, dat dit komt door uwe knapheid; neen Mijn heer, dat komt doordat ik zelf gespeeld heb als een domkop, als een uil, als een stom meling. Waarop de winner doodbedaard antwoordt Waarde Vriend, ik spreek je immers niet tegen. Wezenlijk, het wordt tijd, dat men Rechts in zichzelve inkeert en zich welbewust wordt van de fouten, de groote fouten, die ze in de periode van 19091913 heeft begaan; dat zal tot bescheidenheid stemmen. In zoo verre is het dan ook heel jammer, dat Dr. Kuyper, die tusschen stemming en herstem ming de toezegging had gedaan, na den eind- afloop te zullen uiteenzetten welke feilen het aftredend Kabinet had begaan, daarvan is teruggekomen op grond dat dit, na zoo groote nederlaag, te pijnlijk zou wezen; het woord van dezen staatsman zou althans de anti revolutionaire pers wederom tot bescheiden heid hebben gebracht. Er zijn er nu eenmaal onder de anti-revolutionaire organen, die als ze niet van tijd tot tijd eene waarschuwing krijgen van Dr. Kuyper, om het niet al te bont te maken, alle onderscheidingsvermogen tusschen wat betamelijk en onbetamelijk is, kwijt raken. Bolswardsche Courant i I o

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1