Nieuws- en Advertentieblad BoLsward en Wonseradeel. Van Houten’s Cacao I No. 89. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1913. 52ste Jaargang Maar liefste drank is Zondag 9 November. M E. Stadsnieuws. Uit de Raadszaal. 1 VOOR Afzonderlijke r aan- som zijn algemeene en uit een I Vergadering op Donderdag 6 November 1913. om nog twee voegen. woningver- aanleiding ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. raadsvergadering, van van de voor met een 1912/13. den Raad. de afdeeling v. d. Werf, aftr. V ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Bond voor Staat spensionneering. Donderdagavond hield de afd. »Bolsward” van dezen Bond eene Algemeene Ledenver gadering, op de bovenzaal van den heer P. Huizenga. De agenda gaf slechts 2 punten aan waarvan 1. Verslag van den afgevaardigde naar de jaarvergadering, gehouden te Amsterdam. Deze afgevaardigde, de heer G. Mol, gaf van deze vergadering een flink uitgewerkt en nauwkeurig verslag, hetwelk voor de aan wezige leden aangenaam was aan te hooren. De voorzitter, de heer A. Bouma, bracht hem, namens de vergadering, dank voor keurig verslag. 2. Bespreking propaganda, werd door den voorzitter ingeleid, die daarbij voorlezing deed van een degelijk artikel „Voor den Sden December” voorkomende in het November nummer van het Orgaan van den Bond. In dit artikel worden alle afdeelingen opgewekt om op 9 December (den dag waarop het eerste Staatspensioentje wordt uitgekeetd) hare leden bijeen te doen komen, teneinde voor de zaak van Staatspensionneering te propagandeeren, opdat nog zal worden ver kregen dat ook zij, die thans nog door de wet zijn uitgesloten, in het bezit zullen komen van deze ouderdomsrente. Het Bestuur gaf te kennen dat het zoo voorbarig is geweest om reeds een Spreken 8 bezwaarlijk en met het voorstel Lunter. De heer Terhenne vindt dat het voorstel B. en W. niet onbillijk is, en komen er in de toekomst bezwaren, dan zal er met de salarieering rekening mee kunnen worden gehouden. De heer Eerdmans komt daar tegen op. Deze pensioenpremie wordt bepaald voor de thans geldende jaarwedden, en vindt hel daarom beter met het voorstel Lunter te gaan. heden verkeeren, ja voor wien ’t misschien niet eens zoo bezwaarlijk zou vallen. Het verschil bedraagt slechts f 116.68 daarom zou hij liever zien dat ook op die vijf niets werd verhaald. De heer Terhenne verklaart dat ook hij van plan was, dat voor te stellen en wijst op het klemmende dat het in 10 jaren moet worden betaald, zoodat bij overlijden het ten laste kan komen van weduwen en erven. De heer Boersma heeft met genoegen het voorstel Eisma gehoord en vindt het de beste oplossing, dat de gemeente de geheele inkoopsom voor hare rekening neemt. De heer Praamsma is van een tegenover gesteld gevoelen. Hij meent dat men ook rekening moet houden met de belangen der burgerij. Het voorstel B. en W. heeft meer zijn sympathie dan dat van den heer Eisma, echter zou hij wel goedvinden om niet meer dan 1 pCt. te heffen, dus te bepalen om van inkomens van f 700 en hooger onverschillig hoeveel dienstjaren 1 pCt. te heffen, dat geeft hoogstens een verschil van f 20.41 per jaar. De heeren v. d. Klei en Oosterbaan kininen zich beter met het voorstel Eisma vereenigen, terwijl de heer Eerdmans er op wijst dat men wel zegt dat het voorstel Eisma bij dat van B. en W. slechts f 116 verschilt, maar dit geldt 40 jaren lang, dus ’t is wel een finantieel belang der gemeente. Wel gevoelde ook hij veel voor de inkoop som door de gemeente te laten betalen, doch hij ziet er toch eenige onbillijkheid in, vooreerst tegenover degenen, die reeds vroeger pensioen kregen. Daar werd bij de bepaling der uit te keeren som er steeds rekening mee gehouden dat zij niets hadden bijgedragen voor pensioen en ten tweede is ’t onbillijk tegenover de jongere ambtenaren, die nu wel ieder jaar premie moeten betalen. Omdat het altoos moeielijk is grenzen te stellen, kan hij goed vinden om evenals de heer Praamsma 1 pCt. te heffen doch alleen van degenen die meer dan 25 dienstjaren tellen. De heer Lunter vindt echter dat het toch moeielijk is den billijksten weg te vinden, nu het toch eenmaal geld moet kosten, vindt hij het maar ’t best den royalen weg te bewandelen en de geheele inkoopsom voor rekening der gemeente te nemen. De heer Keikes wil eerst dank brengen aan B. en W. voor de duidelijke toelichtingen die hun voorstel vergezelden. Hij ziet in de verstrekte gegevens van andere gemeenten geen enkele, die niet de geheele inkoopsom voor hare rekening neemt, dat pleit niet voor aanneming van ’t voorstel B. en W. Trou wens vindt hij dat de som benoodigd voor inkoop gevoegd bij de te betalen premie, samen wel wat te bezwaarlijk zal vallen aan velen. Hij vindt daarom ook dat men maar royaal moet zijn. De heer Kramer licht toe dat B. en W. wel voor geheelen inkoop zouden zijn, maar het rechtvaardigheidsbeginsel hen heeft geleid tot de bepalingen om van de oudsten toch iets te vorderen, opdat men niet zou denken dat ’t pensioen als een cadeau is te beschouwen. De heer Praamsma licht zijn voorstel nader toe, vooral ook ten opzichte van hen, die dienstjaren elders hebben en dus hier niet in de termen vallen om bij te dragen. Deze pensioenwetten zullen drukken op de burgerij en beteekenen f 4000 verhooging van den hoofdelijken omslag. Het moet dus betaald worden door velen die werk hebben ’t hoofd boven water te houden. Ofschoon hij gevoelt dat zijn voorstel zal vallen, hand haaft hij ’t toch, al is het dan ook als protest tegen de verzwaring der belasting op de burgerij. De heer v. d. Wal wil het voorstel Praamsma ondersteunen, doch de bepaling er bij, dat bij overlijden, de bijdrage later niet op de weduwe of erven zal worden verhaald. De Voorzitter ziet hierin dus een amende ment op het voorstel Praamsma. De heer Eisma meent te mogen conclu- deeren, dat alle leden wel den billijken weg op willen, en er voor zijn, de ambtenaren zoo weinig te laten betalen, dat het voor hen niet te bezwarend wordt. Hij vindt dat er geen onbillijks in is, allen gelijk te behan delen door van de inkoopsom niets te ver halen. De Minister heeft trouwens ook de ver onderstelling uitgesproken, dat de gemeenten zoo weinig mogelijk van hun recht zullen gebruik maken. Het voorstel Eisma, dat van de verste strekking is, n.l. de inkoopsom geheel voor er op dat van de 78 ambtenaren slechts 5 iets zullen hebben te betalen, terwijl onder de vrij gestelden wel voorkomen die nagenoeg in gelijke omstandig- Hedenavond weer een i doch de agenda had slechts één punt behandeling, n.l. de regeling der betaling de premies der gemeenteambtenaren voor pensionneering. Alle leden waren present, uitgezonderd de heer Van der Meer wegens treurige familie omstandigheden. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de wijziging der begrooting. b. Idem, houdende goedkeuring van ’s Raads besluit tot verweer in rechten tegen een eisch van J. A. van der Weij te Exmorra. c. Een schrijven van Johs. Veltman, houdende dankbetuiging voor de toegekende verhooging zijner jaarwedde. Een en ander aangenomen voor kennisgeving. d. Missive van de Vereeniging Ambachts-teekenonderwijs alhier, exemplaar van het verslag over Ter visie voor de leden van e. Een adres (ongezegeld) van Friesland” der Vereeniging voor bescher ming van dieren, houdende adhesiebetuiging met het ingekomen adres der export-slachte- rijen te Vlaardingen. Wordt ter zijde gelegd. f. Adres van het Hoofdbestuur der Ver eeniging voor dierenbescherming, eveneens instemming betuigende met genoemd adres. Wordt gesteld in handen der Commissie voor de strafverordeningen, in wier handen thans ook wordt gesteld het adres van Vlaar dingen, verzoekende een verbod om nuchteren kalveren met gebonden pooten ter markt te brengen. g. Adres van de Vereen, van huurders alhier, verzoekende, naar van het voorstel van den heer Terhenne, dat de woningbouw van gemeentewege zal worden ondernomen, dat de Raad niet op dat voorstel zal ingaan, wijl daardoor de particuliere woning bouw zou worden gedood, terwijl er ook op wordt gewezen, dat hier thans geen behoefte is aan woningen wijl er wel 20 ledig staan, en er in de laatste jaren reeds vele nieuwe zijn bijgebouwd. In handen van B. en W. om advies. h. Missive van Weesvoogden, bevattende aanbeveling voor de vacature weesvoogd, wegens periodieke aftreding. Op de voordracht zijn gesteld de heeren G. H. voogd, en J. P. de Boer. In handen van B. en W. namen aan deze voordracht toe te i. Een missive van den gemachtigde in dezen, met verzoek een vordering op deze Gemeente te voldoen, daar wijlen de heer A. Minderhoud te Sneek, als adviseur inzake de pensioenregeling heeft gefungeerd. De Voorzitter deelt mee dat deze vordering een som van f 150.betreft, en verzoekt urgentie voor deze zaak. De urgentie wordt verleend, en met alge meene stemmen wordt goedgekeurd die som te betalen uit het fonds voor onvoorziene uitgaven, dienst 1913. PUNT VAN BEHANDELING. 1. Behandeling van de voorstellen van Burg, en Wethouders in zake pensionneering van gemeente-ambtenaren, hunne weduwen en weezen. De voorstellen in de vorige vergadering ingediend en de grondslagen worden goed gekeurd met algemeene stemmen, gelijk door B. en W. was voorgesteld. De inkoop van eigen pensioen werd door B. en W. voorgesteld als volgt lo. Van hen die f 700 en meer verdienen en van 25 tot -35 dienstjaren hebben 1 pCt. van hun jaarwedde te vorderen, van hen die 35 of meer jaren in dienst dezer gemeente waren 2 pCt., en overigens alles voor gemeente- rekening te nemen. Hierover ontstond gebreide discussie. De heer Eisma wees Het voorstel v. d. Klei vindt geen onder steuning en is dus vervallen. Het voorstel Lunter eigen pensioen 2 pCt. en na 1 Oct. aangestelden 3 pCt.en voor weduwenpensioen op 3 pCt. de mannen en 1 pCt. de vrouwen, wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen de heeren v. d. Wal, Lunter, v. d. Klei en Praamsma. Het voorstel B. en W. wordt daarna genomen met algemeene stemmen. De Voorzitter. Nu dient nog bepaald te worden hoe de inkoopsom aan het rijk zal worden betaald, ineens of in 40 jaren. B. en W. stellen voor het te doen in annuïteiten. Wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. De Voorzitter. Dan is in de vorige ver gadering geen som op de begrooting gesteld als jaarwedde voor den plantsoen wachter, wijl het de bedoeling is deze te ontslaan. B. en W. stellen daarom voor aan J. S. Faber op 1 Jan. a. s. eervol ontslag te ver- leenen als plantsoenwachter. Algemeen wordt goedgekeurd deze zaak urgent te behandelen, en met algemeene stemmen wordt het voorstel B. en W. aan genomen. De Voorzitter. Dan heb ik nog een op merking. Bij de bespreking der begrooting is door den heer Keikes opgemerkt dat hij geen post vond uitgetrokken voor tijdelijk gebruik van gemeentegrond, en is er toen een post van f 100 aangebracht. Achteraf is echter gebleken dat er wel reeds een som daarvoor was aangebracht zoodat die post er nu dubbel staat. Schorsing der openbare zitting ter behan deling van de reclames tegen den hoofdelijken omslag. gemeenterekening te nemen wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen, de heeren Eprdmans, v. d. Wal, Kramer en Praamsma. Hierdoor zijn de andere voorstellen in deze zaak vervallen, en komt de premiebetaling voor eigen pensioen in behandeling. B. en W. stellen voor hiervan 2 pCt. van de in functie zijnde ambtenaren te vorderen en van de later aangestelden 3 pCt. De heer v. d. Wal wil liever ook van de later aangestelden 2 pCt. vorderen, doch voor weduwen- en weezenpensioen niet meer dan 3 pCt., en dan met dien verstande, dat de eerste f 200 van alle salaria niet gerekend wordt. De heer Lunter stelt voor om wel 2 pCt. voor het eigen pensioen te laten betalen, en voor weduwen- en weezenpensioen 1 pCt. lager te gaan dan B. en W. Die stellen voor van mannen 4 pCt. en van vrouwen 1 pCt. te heffen voor weduwen en weezen pensioen, hij wenscht dat te bepalen op 3 en 1 pCt. en dat ook toe te passen op hen, die later aangesteld worden. De heer Keikes vindt het voorstel van B. en W. billijk. De burgerlijke ambtenaren en ook de onderwijzers moeten 7 pCt. van hun inkomen storten, en zooals B. en W. nu voorstellen, is het voor de gemeenteambtenaren hier 6 pCt. Het voorstel v. d. Wal vindt hij niet verkieslijk, wijl dan voor vele bijbaantjes pensioen zou worden getrokken zonder dat men er een cent voor betaalt, en ook het voorstel Lunter ontraadt hij. De heer Praamsma is het eens met den heer Keikes, en prefereert het voorstel B. en W. boven dat van de andere heeren. De heer v. d. Klei kan zich niet ver eenigen met het voorstel Praamsma en ook niet geheel met dat van B. en W. Hij wenscht voor te stellen om van de salarissen beneden f 600 niets terug te vorderen, wat eigen pensioenpremie betreft, hen die boven f 600 verdienen 1 pCt. Voor weduwen- en weezen pensioen wil hij tot f 500 alles voor rekening der gemeente laten, van f 500f700 1 pCt. heffen, van f 700f 900 2 pCt. en van jaarwedden van f 900 en hooger 3 pCt. doch van de vrouwelijke ambtenaren niet meer dan 1 pCt. De heer Eisma had zich eerst op een ander standpunt kgesteld, maar bij doordenken kan hij nu met het voorstel B. en W. meegaan. Het voorstel v. d. Wal wordt niet onder steund en is dus vervallen. Het voorstel Lunter wordt ondersteund door den heer v. d. Wal. De heer Eerdmans overweegt dat van een niet groot salaris bijv, f 700 volgens het voorstel B. en W. zal moeten worden betaald aan premie 6 pCt. is f 42 en van de na 1 October aangestelden wordt het 3 en 5 is pCt. of f 56. Hij vindt dit wel wat wil daarom liever meegaan 1 Bolswardsche Courant k RpNA Ron,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1