Bolsward en Wonseradeel. Nieuws- en Advertentieblad i I I Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 90. 52ste Jaargang 1913. Donderdag 13 November. Voor het Kantongerecht. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke door zijn kameraden en Si II ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. zoo joeg dat .7 ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Zitting van Vrijdag 7 November 1913. schorst, omdat de politie-agent oogenblik niet was. .Toen deze in de stad weer was opgezocht en teruggehaald, werd de behandeling vervolgd. De agent verklaart, dat hij wel den indruk heeft gekregen, dat twee van het drietal dronken was, wijl hij ook bij dezen beklaagde op merkte een zwaaiende gang, wartaal en de lucht van sterken drank. Bekl. zegt opnieuw, dat hij slechts weinig drank had gehad, hij zwaaide niet, maar de kameraad hing zwaar, in den arm, die had het wel voorgoed beet. Eu wartaal heeft hij ook niet gesproken, hij heeft, toen de politie er aan kwam, heel niet, gesproken, en is op hun aanraden dan ook terstond naar huis gereden op de fiets. Bij ondervraging staat de politie-agent niet heel vast in zijn verklaringen, wel had hij den indruk gekregen, dat ook deze beklaagde wat te veel had. De heer Ambtenaar eischt, omdat de over treding niet wettig en overtuigend is bewezen, vrijspraak. 9. De laatste, die terechtstond, was T. S. te Witmarsum, die op 16 Sept, ook te Pingjum de kermis had meegevierd, doch daarbij over zijn bier was geraakt. Bekl. bekent, hij was getracteerd en was daardoor boven de maat geraakt. Eisch f 3,of 2 dogen. De overige strafzaken, 31 in getal, zijn bij verstek behandeld na de schorsing der zitting. Uitspraak der vonnissen op Vrijdag a.s. Arum, 10 Nov. In eene buitengewone ver gadering, alhier gehouden van de afd. Arum, Achlum en Kimswerd van het Groene Kruis is in beginsel geaccepteerd het voorstel om alhier een eigen gebouw te stichten. Men hoopt voor dit doel rentelooze voorschotten te ontvangen en zal voor het ontbrekende een leening sluiten. Buitenpost, 10 Nov. Niettegenstaande het kloppen van reizigers bleef men Vrijdag na latig het portier van een spoorcoupé te openen. De trein zette zich weer in beweging. De kloppende passagiers trokken aan de rem, zoodat de trein staan bleef. De passagiers konden toen den trein verlaten. Hepk. Nwsbl. v. Fr. IJsbrechtum, 9 Nov. ’13. Heden werd het gerestaureerde Kerkgebouw alhier met een toepasselijke rede van Dr. de Muinck Keizer weer in gebruik genomen. De Kerk ziet er thans in haar donker eikenhoutkleur keurig uit. 'n Woord van dank mag niet onthouden worden aan de Kerkvoogden van IJsbrechtum, den heer Stapensea, architect te Sneek en den uitvoerder van het werk. N. Sn. Ct. BlauhÜS. We hawwe fen ’e wike in fisker spritsen, dy ’t hwet mei de kleisykte oanhelle wie. Foreast wier it waer him to moai, omdat de iel him tofolle efterbaks haldt. ’t Is der mei in spultsje sje sa: Men kin ’t net ris witte hwer 't de iel rint, sei de man en sette de fflke yn ’e goate. Lykwol dat bruide noch hinne, tocht him, om ’t der neat oan is to dwaen. Mar hwer ’t wol hwet oan to dwaen wier, neffens syn miening, dat wie dit syn heechste kleiliet de Ijeafhabberij-fiskers steure hjar neat oan ’e bepaling hwet oangiet de mjitte op ’e fisk, kriel fen snoekjes dy ’t lang de mjitte net rikke kinne, binne wolkom as by de jonge, dy ’t sei: Better hwet as neat, do ’t er in kikkert yn ’e fflke hie. Forsiker is soks for de fiskers* fen birop wol onfordraechlik. Scoe men hjir ek hwet stran ger taforsicht op halde kinne? N. Sn. Crt. Uitslag Herstemming Tweede Kamer. Amsterdam, district III. Vacature Henri Polak. Aantal kiezers 16516. Uitgebracht geldige 12797 stemmen. OTTO (U.L.) verkreeg 6715 st. OUDEGEEST (S.D.A.P.) 6082 zoodat gekozen is OTTO. Bij de eerste stemming verkreeg KUIPER (R.K.) OTTO (U.L.) OUDEGEEST (S.D.A.P.) WIJNKOOP (S.D.P.) Toen werden 10044 uitgebracht. Plotseling dood. Onder de H. Mis van negen uur in de parochiekerk van O. Ju. Vrouw aan de Spaarne, te Haarlem werd Zondagmorgen een 76-jarige vrouw uit Spaarnwoude ouwel. Terwijl zij in het bijzijn van haren echt genoot uit de kerk naar de pastorie werd gedragen, was zij reeds stervende. In de pastorie werd haar nog de H. Absolutie gegeven. De vrouw was juist in de bruidsdagen van haar gouden huwelijksfeest. Zij was per rijtuig naar de kerk gebracht en onderwijl zou de woning van haar dochter, waar zij tijdelijk woonde, voor het gouden feest in de bloemen gezet worden. Ons Noorden. Zeeliedenstaking te IJmuiden. De beide IJmuider stoomtrawlers, die nog op zee waren, zijn niet binnengekomen. Wel waren hedenmorgen 2 Engelsche stoomtrawlers en 3 beugsloepen aan de markt, die door de enorme hooge prijzen van de visch flinke besommingen maakten. Onze correspondent hoorde voor de stoomtrawlers besommingen van f 2000 en f 2500 noemen. Eigenaardig is dat op één van deze trawlers een IJmiiider schipper is, die tot vóór eenige weken op een Nederlandschen trawler voer. Naar verluidt zullen binnen enkele dagen meer Engelsche stoomtrawlers met de vangst naar IJmuiden komen. Alg. H. Een veeleischend heerschap. Eenige maanden geleden werd aan het sta tion te Oldenzaal door den dienstdoenden marechaussee aangehouden een Hongaar, die, zeide naar Amsterdam te willen reizen. Daar de man, die zich doctor Weingarten noemde, geen voldoende papieren kon of wilde toonen en zich daarbij allerzonderlingst gedroeg, werd hij op last van den waarnemenden burge meester van Oldenzaal naar Bentheim terug gebracht. De doctor, blijkbaar ten zeerste ver stoord over de behandeling te Oldenzaal on dervonden, diende een klacht in bij het mini sterie van Buitenlandsche Zaken in Den Haag en eischte daarbij niet minder dan: eenige duizenden marken schadevergoeding, ontslag van den marechaussee en van den stations chef en degradatie van den brigade-com man dant te Oldenzaal. Bij een nauwkeurig ingesteld onderzoek is echter gebleken, dat het optreden van alle genoemde heeren is geweest, zoo het behoorde. Alg. H. Een merkwaardig geval. Een Amerikaan, die half Juli dezes jaars in het ,z Doelen Hotel” te Amsterdam logeerde, bezocht Volendam met de zoogenaamde Vreem delingenboot. Teruggekeerd in Amsterdam, miste hij een taschje, inhoudende o.m. een speld met paarlen en diamanten, een paarlen collier met diamanten sluiting en een broche met gouden ketting, een en ander ter waarde van 14.000 dollar. In diezelfde maand zag iemand uit Broek in Waterland, *in het N.-Hollandsch Kanaal een doosje drijven, waarin een speld, die hij als waardeloos beschouwde en aan een meisje weg gaf uit het dorp Watergang. Dit kind deed die speld aan haar ceintuur, tot dezer dagen de lip er van brak en zij het voorwerp bracht bij een goudsmid. Deze zag dat het heel groote waarde had. De burgemeester van Edam stelt nu een onderzoek in Amerika in. Vermoedelijk is het taschje van de boot gevallen. Alg. Hndbl. Eén eigenaardig proces. Over een niet alledaagsche quaestie dreigt men de gemeente Harderwijk een proces aan te doen. Enkele jaren geleden stond er n.l. een molen op een terrein in de nabijheid van de gasfabriek aldaar, en de gemeente, die een uitbreiding der gasfabriek beoogde, begeerde dit terrein te bezitten. De gelegenheid kwam, toen op een zekeren morgen de molen des nachts was afgebrand. Voor een geringen prijs werd aan den eigenaar een ander stuk grond, voor den opbouw van zijn molen, af gestaan, en de gemeente kreeg gelegenheid, om de voorgenomen uitbreiding der gasfabriek tot stand te brengen, wijl de gewenschte grond in hare handen overging. Thans blijkt echter, dat de grond bezwaard was met een hypotheek van f 4000, ten be hoeve van zekeren heer F., die nu zijn rechten doet gelden en geen genoegen wenscht te nemen met de overdraging van zijn recht op den nieuwen molen. Arnh. Ct. Een aanklacht. De indertijd van den moord op den veld wachter te Diever (Dr.) verdachte persoon is van plan een aanklacht in te dienen wegens mishandeling tijdens zijn verhoor, in tegen woordigheid van andere personen. Ts/, op 28 Sept, bleek het dat bekl. het paard haast in galop was en het daar passeerende kerkvolk maar moest zien zoo vlug aan den kant te komen. Dat paard is een harddraver en dat schijnt dan geoefend te moeten worden. De politie is twee dagen later bij bekt aan huis geweest, toen was bekl. niet thuis, doch aan de vrouw is aangezegd dat haar man een procesverbaal had opgeloopen. Na dien tijd is het beter, nu gaat het rijden wat bedaarder. Eisch f 2 of 1 dag. 5. S. A. te Pingjum stond terecht, be schuldigd dat hij den 19 Sept, vijf koeien heeft laten grazen op den weg naast den zeedijk. Beklaagde is tegenwoordig en komt op tegen twee punten der dagvaarding, vooreerst zijn zijne koeien niet op 19, doch op 17 September uit het land gebroken en tweedens heeft hij die koeien er niet doen grazen. De dieren hebben het touw van de hek gebroken en zijn er toen uit hun eigen beweging op den weg gegaan. Hij had er geen schuld aan, en was niet eens thuis. Hij had dan ook beter gevonden, dat de gebruiker van den weg, A. Heins, de koeien er even af had gejaagd, inplaats dat hij naar de politie ging. De politie verklaart, dat bij hem een klacht inkwam van Heins, dat er koeien op den weg liepen. Daarom ging hij er heen en heeft met beklaagdes vrouw gesproken, die er bij kwam omdat zij merkte, dat de koeien uit het land waren. De heer Ambtenaar, in zijn requisetoir, concludeert dat beklaagde behoort te worden vrijgesproken, vooreerst omdat er een ver keerde datum in de dagvaarding staat, maar vooral ook omdat hier niet bewezen is, dat hij het vee daar heeft doen grazen. De ge meenteverordening van Wonseradeel spreekt van doen grazen, en daarop kan deze beklaagde niet veroordeeld worden. Het Burgerlijk Wet boek spreekt in dit geval van vee te laten loopen, dat is meer algemeen. Bij die uitdrukking in de politieverordening moet er dus opzet in ’t spel zijn, dat het vee er ingelaten wordt. De eisch is dus: Vrijspraak. 6. E. S. te Makkum reed den 23 Sept., ’s avonds even voor 7 uur in de Bleekstraat aldaar op een rijwiel zonder dat hij een brandende lantaarn op had. Bekl. bekent en geeft als reden aan, dat daar zooveel even zonder licht rijden. Dit is echter geen verontschuldiging en de eisch luidt f 1,of 1 dag. 7. W. K. te Burgwerd werd 27 Sept, bekeurd wegens rijden op een rijwiel zonder licht. Bekl. zegt, dat toen de politie bij hem kwam, hij juist bezig was de lantaarn op te steken. Zijn lantaarn brandde niet best en toen die uitging, is hij er afgestapt. Zonder licht gereden heeft hij dus niet, ’t kan zijn dat het licht onvoldoende was. De politie vertelt de zaak iets anders. De beambte was met zijn rijwiel op den weg en zag iemand wel een heel eind ver aankomen met een rijwiel, waarop bijna geen licht brandde, en ’t ging even voor de ontmoeting uit. De politie riep dus den wielrijder aan, maar deze verhaastte zich wat, doch de politie hem nu achterna. Toen hij dat merkte, hield hij in en trachtte toen gauw de lantaarn op te steken. Bekl. zegt, dat hij er niet harder om ge reden heeft, en hij wist niet eens dat de politie hem achterop was. De agent herhaalt, dat bekl. beslist zonder licht heeft gereden. Eisch f 2,of 1 dag. 8. H. K. te Witmarsum was beschuldigd, dat hij 16 Sept, te Pingjum op den open baren weg vertoefde in staat van dronkenschap. Bekl. zegt, dat hij niet dronken is geweest, hij had slechts een paar borrels gedronken, doch volstrekt niet zooveel, dat hij er anders van werd. Het was kermis of feest te Pingjum en nu was er een kameraad, die had wat te veel, die had hij met nog een ander in den arm, om die thuis te brengen. Dat hij niet dronken was, kan ook nog blijken dat hij terstond daarop naar huis gefietst is. De behandeling dezer zaak wordt even ge schorst, omdat de politie-agent er op dat 1946 st. 3314 u 4604 180 Toen wij heden de zittingszaal betraden om te gaan luisteren naar ’t geen er behan deld werd, stond terecht S. V. van Workum en tegelijk stonden als getuigen een man, een vrouw en een meisje voor de balie, zoodat wij begrepen dat er iets bijzonders aan de hand was. Dit was ook eigenlijk zoo. Om bijzondere reden was door de politie aan den beklaagde verboden op het erf van Aalt Buis te komen en dit was nu toch het geval geweest, waar om op grond van art. 461 van het wetboek van strafrecht procesverbaal was opgemaakt. Uit het getuigenverhoor van Aalt Buis, diens huish. Ytje Hendriksma en de dochter Anna Buis bleek voldoende dat beklaagde wel om huis had geloopen en het de huisgenooten lastig had gemaakt door te gaan schelden en roepen, want, zoo besloot de laatste getuige, hij was dronken. Beklaagde ontkent dat hij op ’t erf is geweest, hij heeft wel op de bouw geloopen, niet op ’t erf, en hij was goed bij zijn ver stand. De heer Ambtenaar acht de overtreding wettig bewezen door de verklaringen der ge tuigen en wijl beklaagde vooraf gewaarschuwd was, acht hij een behoorlijk zware straf noodig waarom de eisch luidt: f10 of 3 dagen. Beklaagde is daar niet tevreden mee, om reden hij onschuldig is. Hij gaat er niet voor in de kas, doch zal het vonnis eerst maar eens afwachten. De tweede zaak die wij kregen te hooren betrof C. D. te Bolsward, wegens jagen zon der vergunning. Den 29 Sept, zat een politie agent verborgen achter de bermen van den weg nabij Burgwerd en een eindje verderop ston den 3 mannen, 2 jagers en een polsdrager. Een wielrijder kwam den weg langs en zag den beambte zitten, doch deze wenkte hem om ongemerkt doot te gaan. Toen de jagers die op dien wielrijder schenen te wachten, zagen dat het de politie niet was, werd het terrein veilig geacht en schoot de eene jager op eenden die daar in de sloot zwommen. Nu de politie er op los, hij voelde het geweer van den een, dit was eenigszins warm en hij had trouwens ook duidelijk gezien dat het de langste persoon was, die schoot. Ont kennen hielp dus niet, er werd procesverbaal opgemaakt, en heden dient de zaak. De beklaagde is niet tegenwoordig. Als getuige wordt gehoord W. Tuinstra, boeren knecht die daar aan ’t werk was, heeft gezien dat bekl. in de eenden schoot, die in de sloot zaten tusschen de landen van Kingma en Knol. De politie bevestigt wat wij boven reeds meedeelden en tevens dat deze jager geen vergunning heeft voor dat land. Eisch f 10 of 3 dagen. 3. J. F. te Wommels is 19 Sept, des morgens half zeven betrapt wijl hij met een revolver een eend schoot. Beklaagde is tegen woordige, bekent de overtreding, ’t was maar een aardigheid, vergunning of acte had hij niet. P. Hid ma te Wommels, als getuige, ver klaart dat hij dien morgen op de fiets het pad passeerde van Wommels naar Hidaard, en toen zag dat beklaagde daar ook met de fiets was, die neerlegde en toen op eenden schoot en een gedood had, die hij opraapte. De politie verklaart, dat ze daar wel meer malen heeft hooren schieten, maar 't altoos moeilijk is, die gelegenheidsjagers te treffen. Beklaagde herhaalt, dat hij het als een aardigheid beschouwde, doch nu die grappen nalaat. Eisch 2 maal f 3 boete of voor elke boete 1 dag met last tot uitlevering van ’t gebruikte vuurwapen of de waarde, geschat op f5 of bij niet betaling 2 dagen hechtenis. 4. A. G. te Burgwerd reed 28 Sept, door de bebouwde kom van ’t dorp met paard en wagen in meer dan matigen draf, zoodat het gevaar opleverde voor de voetgangers. Bekl. is tegenwoordig. Hij weet niet wat hij heeft misdaan en schrok van de dag vaarding. Hij heeft een jong paard dat moet op de toom gereden worden en ’t is wat schrikachtig. Hij heeft wel door 't dorp ge reden, maardat het te hard ging begrijpt hij niet, want de politie is ook niet bij hem geweest. De politie verklaart dat hij beklaagde al eerder had gewaarschuwd dat hij te wild reed, Bolswardsche Courant I 9&1 I I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1