Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Pona cacao I Lj BOLSWARD. No. 91. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1913. I De beste drank voor kinderen. VAN HOUTEN 'S AANBEVELEND. É- Politiek Overzicht. Zondag 16 November. UIT DE PERS. BINNENLAND. L VOOR Afzonderlijke I ft! A s \X ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Mr. Jan van Best, dezelfde man, die dorst zeggen, dat eene overwinning van Links, Nederland in een poel van ontucht zou doen verdwijnen, heeft het initiatief genomen tot eene hulde aan den socialen hervormer Talma. Zal deze man, die zooveel durft, na al wat er bloot gekomen is, bij zijn plan blijven? Wij weten het niet; wij zullen den afgetreden minister eene andere hulde brengen en wel deze, dat hij door zijn artikel 369 en de overname van het amendement-Duys zoo’n hopeloozen toestand heeft geschapen, dat er geen anderen uitweg meer is dan STAATSPENSIONNEERING. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. zou over de weken, waarin hij loonarbeid verrichtte, verzekeringsplichtig zijn geweest. De soort van den verrichten arbeid is van geen belang voor den ver zekering splicht. Ver zekeringsplichtig zou mitsdien geweest zijn zoowel degene, die als kantoorbediende werk zaam was, als hij die arbeid verrichtte als timmerman, fabrieksarbeider, dienstbode, huis houdster, werkvrouw, enz. De aanvrager zou in het tienjarig tezamen ten minste 156 weken verzekeringsplichtig moeten zijn geweest; dit beteekent niet, dat hij gedurende 156 weken iederen werkdag tegen loon, moet hebben gewerkt. Integendeel, aan dien eisch is voldaan, indien de aan vrager in 156 kalenderwekengedurende het tijdvak van 10 jaren, elke week een of meer dagen tegen loon heeft gewerkt. Het is der halve voldoende, indien de aanvrager bijv. 156 Zondagen als kellner in een café heeft gewerkt, of gedurende 156 weken een avond per week tegen loon in dienst van een winkelier schrijfwerk verricht heeft, De 156 weken behoeven niet onmiddellijk op elkaar te volgen; zij mogen over de 10 jaren verdeeld zijn" Wij zeiden daar, dat de uitkeeringen, die art. 369 van de wet-Talma geeft, en die door overname van het amendement-Duys geheel los van de wet zijn komen te staan, een onhoudbaren toestand in het leven hebben geroepen, en we hebben daarmee niets te veel gezegd. In het algemeen is ons dat aange naam, want wij zeggen het den Hr. Patijn na. Hoe irrationeeler dat artikel 369 werkt, hoe onbillijker, hoe dwazer, en boe meer geld het kost, hoe liever het ons is. Want des te sterker wordt de aandrang om dit artikel te vervangen door een meer rationeele regeling, een regeling in den geest van het amendement- Borgesius-Drucker-Tydeman, of met andere woorden door de ouderdomsrente, die in de Troonrede is toegezegd. In het algemeen zeggen wij, want het dwaze artikel en de nog dwazere uitvoering daarvan heeft ook dit harde gevolg dat, menschen, die het dubbel dik en breed hebhen de f 3 ’s weeks krijgen we kennen er één met eene lijfrente van f 16 in de week, die er nu nog f 2 bij krijgt terwijl er tal van oude stakkers zijn, waarvoor men de zaak niet zoo weet te beprakkezeeren, dat ze binnen de wet vallen. Hoe eerder Treub dien Augiasstal reddert, des te beter. PRINS JORIS schreef in de Enkhulzer Courant het volgend Het was Treub’s werk. Wij wisten wel, dat de werkkracht van dezen minister even groot is als zijne buitengewone bekwaam heid, maar wat hij thans heeft bestaan, over trof de stoutste verwachtingen. De Hr. Patijn er in de Kamer op wijzende waarover straks meer dat de uitkeeringen van de wet-Talma, die op 9 December a.s. zullen beginnen, aanleiding gegeven hebben tot een toestand, die wel past voor eene inrichting, waarvoor God ons allen moge bewaren, maar niet voor een geordenden Staat, vroeg aan den Minister, hoe ver hij gevorderd was met het in de Troonrede toegezegde ontwerp op de Ouderdomsrente, om het woord Staats- pensionneering niet te gebruiken; en daarop kwam het verbluffende antwoord, dat het ontwerp neg deze maand naar den Raad van State zou worden gezonden. De Kamer stond „paf over dit prompte”, zóó paf, dat sommigen te vèrbluft waren, om mee te doen aan het bravo-geroep dat van vele banken van Links weerklonk. En wij zeiden in ons zelven Onkel Brasig met een kleine variant na: Dieser Treub ist doch ein Teufels Kerl, en wij verheugden ons te meer over dezen bekwamen spoed, waar wij ons herinnerden hoe de beginfout van Tal ma’s sociale wetgeving deze is geweest, dat ze veel te laat werd ingediend. Wie is het onheil spellend: te laat! veel te laat! vergeten, waar mede Dr. Kuyper de indiening van de Invaliditeitswet tegemoet kwam? Maar, zal men misschien zeggen, dat alles heeft de Hr. Talma nooit gewild, dat is de schuld van de ambtenaren met de uitvoering belast, en de Hr. Lohman heeft dat dan ook reeds gezegd, gelukkig met de vondst, dat de Hr. Lidner, de hoofdambtenaar aan de Rijks verzekeringsbank, die met deze rubriek is belast, er maar op zou hebben ingehakt. Van de beschuldiging is echter na de rede van den Hr. Treub, geen schijn of schaduw overgebleven, en de leider der Christelijk- Historische Unie begreep dit blijkbaar zóó goed, dat hij buiten de discussie bleef, wat hem zeker niet moeilijk is gevallen, toen hij van de //handleiding” vernam, die de tusschen- personen, die de rechthebbenden op de uit- keering van art. 369 moesten opzoeken, van Minister Talma hebben gekregen. Waarin men onder meer leest: z/De arbeid behoeft niet in vasten loon dienst te zijn verricht. Over de weken, waarin bij loonarbeid verrichtte, zou ook verzeke ringsplichtig zijn geweest de persoon, die nu eens een of meer dagen heeft gewerkt in dienst van A, dan eenige dagen in dienst van B of O of andere werkgevers. Ook de persoon, die bijv, een eigen boerderijtje dreef, doch in den oogsttijd of regelmatig eenige dagen per week of per maand, tegen loon in dienst van een ander arbeid verricht heeft, Die zijne aandacht even wil wijden aan de door ons gecursiveerde gedeelten, ziet dadelijk in, dat door de //Handleiding” het systeem van de wet totaal is prijs gegeven, die be doelde te zijn eene: Verzekering voor loon arbeiders. Nog eens, dat deert ons niet, laten allen geholpen worden, die het van noode hebben, maar Talma heeft goed gedaan, deze //Handleiding” niet tegelijk met zijne wet over te leggen aan de Kamer; wat zou de Hr. Van Idsinga dan niet te keer hebben gegaan, en wellicht ook de Hr. de Savornin Lohman; we kunnen ons toch niet voorstellen, dat hij met de wet ook de handleiding zou heb ben geslikt. En tot overmaat van ramp is aan de tusschenpersonen, voor iedere rente-aan- vraag, waarop gunstig is geadviseerd, f 2 beloofd; beter middel om te zorgen, dat er allerlei onrechtmatige aanvragen zouden worden gedaan, had men na jaren peinzens, niet kunnen vinden. Is het dan ook wonder, dat er bij de Rijksverzekeringsbank meer dan honderdduizend aanvragen zijn ingekomen, en dat trots al het buitengewoon personeel, dat aan het werk is gezet, zooals Minister Treub het gracieuselijk uitdrukte, dit alles niet bevor derlijk is aan eene werkelijke schifting van gewettigde en ongewettigde aanvragen, wat in populair Hollandsch overgezet, eenvoudig wil zeggen, dat het een »pan” wordt. dat als men drie jaar lang uitgekeerd had, d. i. dus aan hen die op 9 Dec. 1913, respectievelijk 67, 68, 69 en 70 jaar oud waren, zonder dat deze menschen ooit één cent premie hadden betaald, men niet op 1 Januari 1917 de alsdan 69-jarige kan dwingen om één jaar premie te betalen. Maar naast die politeke overwegingen, is de wet nog verder verknoeid door de uit voering, die men er aan heeft gegeven, en die het bewijs leveren, dat Minister Talma wel was een zeer bekwaam en ijverig man, maar dat het hem aan iederen practischen kijk op het leven ontbrak. En het ongeluk heeft gewild, dat de wiskundige adviseur van den Hr. Talma uit hetzelfde hout was ge sneden. Als de Kamer toch Dinsdag 1.1. bij een was, was dit om door Minister Treub aangevraagde gelden te voteeren, noodig ge worden door het feit, dat Prof. Kluyver’s berekening, dat er 25.000 rentetrekkenden zouden wezen, faliekant verkeerd is uitge komen, het zullen er wel 80.000 zijn. Hoe of deze hooggeleerde heer zich zoo kon ver gissen Het antwoord is alweer, dat dit niet gebeurd zou zijn, als hij man van de praotijk ware geweest; niet van de practijk der wiskun dige berekening, maar des menschelijken levens. Prof. Kluyver heeft nagegaan hoeveel arbeiders er waren, volgens de laatste beroeps telling; dat getal heeft hij vermeerderd met het percentage, dat onze bevolking sinds die beroepstelling is toegenomen en met een per centage voor hen, die zich opgaven als zonder beroep, maar vroeger arbeider geweest waren, toen heeft hij gekeken hoeveel menschen in ons vaderland 70 jaar oud waren of daar boven en klaar was Kees, en op papier klopte dat als een bus. Maar professor vergat, dat het bij deze uitkeering niet ging om wie werkelijk loonarbeider was, maar om de vraag, wie in een tijdvak van tien jaren, zooveel loonarbeid, zij het dan ook als bijverdienste had verricht, dat hij 156 weken, alias 3 jaar, verzekeringsplichtig zou geweest zijn. De Minister liet daarbij zelfs het criterium vallen, dat men van beroep arbeider of arbeidster moest geweest zijn. Zoo zal de kleine krui denier in de groote steden, die Zondags uit tafeldienen gaat, evengoed als de kruideniers- vrouw, die voor eene rijke Mevrouw de wasch deed, de uitkeering krijgen. Wat wij natuur lijk als voorstanders van Staatspensionneering, heel goed vinden mits de personen, die wij hier noemden, het dan ook noodig hebben, maar wat nooit in de bedoeling van de wet heeft gelegen. Arum. Een eigenaardige zaak is hier, schrijft men aan de Leeuw. Ct., op aller tong. Dezen zomer kocht de ondernemer van de aardappelveiling uit de hand het tramstation alhier, te aanvaarden 12 November. De koopakte, werd notarieel gepasseerd en in geschreven ter plaatse, waar zulks behoort. Inmiddels vertrok de kooper naar het buitenland, zonder orde op zijn zaken te stellen en zonder adres achter te laten. Nog even later wordt de kooperin staatvan faillissement verklaard. Nu is de groote vraag of het tramstation al of niet in den faillieten boedel komt, het tramstation, dat t>p papier van eigenaar is veranderd, maar dat door den kooper niet betaald is! De bewoner van het pand heeft, tegen be hoorlijk bedongen vergoeding, afstand gedaan van zijn huurrecht, en zal vandaag het pand verlaten. Voor het publiek wordt de zaak nog meer interessant, wanneer men weet, dat in het tramstation het kantoor der Nederlandsche Tramwegmaatschappij is gevestigd en dat deze op grond, behoorende bij het station, een pompstation heeft gesticht. Wordt nu het pand gesloten, dan ondervindt allicht het publiek nog eenig ongerief, ofschoon niet waarschijnlijk is, dat de sluiting lang zal duren. Ook ten opzichte van de vergunningsquaestie is deze zaak niet van belang ontbloot. Natuurlijk wordt door velen met belang stelling naar de ontknooping uitgezien. Joure, 12 Nov. De bakkers alhier zijn genood zaakt den prijs hunner banketletters met 21/j ct. te verhoogen, tengevolge van de abnormaal hooge prijzen der amandelen. De prijs dier letters wordt nu 12l/2 cent, voor slijters 11 cent, grootere letters naar evenredigheid. Hepk. Nwsbl. v. Fr. Talma’s uitkeering aan de 70 jarigen, die nooit een cent premie hadden betaald, was reeds enkel het gevolg van politieke over weging, want dit is juist het principieel verschil tusschen de Verplichte Verzekering en de Staatspensionneering, dat de eerste geen cent wil uitkeeren, waarvoor geen premie is be taald. En de overname van het amende- ment-Duys, waardoor deze uitkeering geheel los van de wet kwam te staanwaardoor deze uitkeering vast werd en de wet zelf naar het schimmenrijk verhuisde, was stembuspolitiek van het allerlaagst allooi, dienende om den Staatspensionneerders van Christelijken huize althans, in het gevlei te komen. Op het oogenblik zelf, dat Talma het amendement- Duys overnam, vermoordde hij moedwillig zijn eigen wet, want ’n kind kan begrijpen, Stoomwasscherij „Florence Bolswardsche Courant Pona i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1