lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. We No. 94. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1913. 52ste Jaargang SPORTOVERDRUV1NG. Donderdag 27 November. si BINNENLAND. VOOR r afzonderlijke De het een vrouw en Alg, H, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ongeluk. Te Zaandam beging gisteravond de 32-jarige werkman J. van der Horst de onvoorzichtig heid om terwijl de laatste trein, waarmede hij tegenwoordig groote groepen van zeer verschillend over de het gebed oordeelen, en officieel gebed alleen respectabel is, Wonseradeel, 23 Nov. De Verzekeringsmij. van paardenhouders alhier telde over het af- geloopen halfjaar (12 Mei12 Nov.) 251 deelhebbers met 580 paarden, ter waarde van f 176940. Dertien verliezen, tot een bedrag van f 1751, werden vergoed. Aan omslag wordt geheven 1.10 pCt. De Franeker kermis. Leeuwarden, 25 Nov. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit van den Raad der gemeente Franeker om de kermis aldaar weer te doen houden van den laatsten Maandag in Juli tot en met den eersten Maandag in Augustus, dus ook op den daartusschen lig- genden Zondag. In Oct. 1912 werd besloten dat op dezen Zondag geen kermis zou worden gevierd. Tegen het thans goedgekeurd besluit waren bij Ged. Staten vier adressen ingekomeu, waarin niet goedkeuring werd gevraagd, voor namelijk uit een oogpunt van Zondagsheiliging of van drankbestrijding. Beetsterzwaag, 24 Nov. Een jachtopziener alhier had zich bij een hazenstrik, waarin een haasje zat, verdekt opgesteld. De strikker kwam eens kijken, doch rook zeker onraad en raakte den haas niet aan. Hij bedacht een list. Hij maakte een omweg en verzocht een kameraad eens zijn geweer af te schieten en zich daarna snel te verwijderen. Zoo werd gedaan. De jachtopziener, dit schot hoorende, ging er dadelijk op af. De strooper maakte zich den tijd ten nutte, spoedde zich naar den strik en wist nu ongehinderd den haas te bemachtigen. De jachtopziener, die twee stroopers inplaats van een dacht te snappen, kon met leege handen naar huis keeren. Hepk. Nwsbl. v. Fr. Workutn, 25 Nov. Als gevolg van het zachte najaars weder kan worden medegedeeld, dat door de vrouw van den landbouwer Kleiterp, wonende in de Workumermeer, nabij hare huizinge de vorige week een nest met 8 eendeneieren is gevonden. Wel een bizonder- heid in November! De Banier. Wij lezen in de Nieuwe Rarlinger Crt: Van het faillissement van den heer J. R. Glasz zal 173/1Q pCt. worden uitgekeerd. Wij hadden nog een postje van f 1.04 te vorderen, zoodat ons aandeel bedraagt de somma van 18 ets. Onder aftrek van porti zijn de curatoren bereid om het bedrag toe te zenden. Nu was de kennisgeving gefrankeerd met 5 ets. dus blijft nog 13 ets., als we de kwitantie opzenden naar Amsterdam, kost dat weder 5 ets, blijft nog 8 ets. Als cura toren ons dit bedrag toezenden, kost dit hun 2t/2 ets., welk bedrag door hen wordt afgetrokken, blijft dus nog 51/2 cts., waarvoor nog een loop naar het postkantoor alhier kan worden gedaan. We zullen de 11 halve centen maar een afscheid toewuiven. Friesche wateren bij ijsbezetting. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam komt er tegen op, dat in Friesland, zoodra de winter intreedt vaarten met ijs worden bedekt, deze Uit een advertentie van een piano-magazijn: Een piano is een dood instrument zoodra zij in een huisgezin wordt aangetroffen, enke] dienende als meubelstuk en waarop, vanwege geen muziekkennis hebbende, nooit gespeeld wordt. Wij kennen meer doode instrumenten, die geen muziekkennis bezitten. uit Amsterdam was gekomen, nabij den LJdijk even stilstond, uit den trein te stappen, om daardoor spoediger thuis te zijn. Door de duisternis en den mist had hij echter niet bemerkt boven een vaart te zijn, zoodat hij in het water plofte, waaruit hij later leven loos werd opgehaald. Hij laat vier kinderen achter. Treinongeval. Gisteravond is de locaaltrein Arnhem Nijkerk, die te 8.47 te Ede moest aankomen, tengevolge van verkeerden wisselstand op den daar stilstaanden goederentrein Wageningen Ede geloopen, met gevolg dat de locomotief van den goederentrein verbrijzeld werd. De machinist wist zich bijtijds te redden. Eenige passagiers liepen lichte kwetsuren op. T locaaltrein kon zijn reis voortzetten. Alg. H. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Dat is een gevaarlijk onderwerp. Ieder, die daarover gaat schrijven, weet dat hij irriteert, weet dat er vele, vooral jonge menschen zijn, die daarvan niet hooren willen. Bovendien is het in veel gevallen beter en voordeeliger om die overdrijving maar inden koop toe te nemen om het vele goede, dat de sportbeoefening ongetwijfeld brengt. Doch het wil maar niet rustig blijven in de vele kolommen, die verscheiden dagbladen aan sport wijden. Daarin komt telkens en telkens weer een bezadigd man betoogen, dat men overdrijft; die stem wil maar niet verstommen. En zeer terecht. Zij mag niet verstommen. Men moet eraan blijven herinneren, dat de overdrijving van tegenwoordig des noods als mode kan worden geduld, doch dat zij een mode is, die weer behoort te verdwijnen. En ook moet men eraan gewennen, dat ieder die hier de onaangename waarheid komt zeggen, dat men overdrijft en dat men een zijdig is, nog daarom geen oud-mannetje of kuchende zwakkeling is. Eindelijk behoorde men van de zijde der verdedigers^ens wat minder met „dooddoeners”, met groote woorden te werken. Nu zij vooropgesteld, dat de sport over het geheel een groot goed is. Zij kan veel doen ter verbetering onzer gezondheid, zij kan kwade gewoonten helpen tegengaan. Alleen al om de krachtige hulp die de matigheidsbeweging van de sport gekregen heeft, verdient deze grooten lof. De roei-, fiets-, zeil- en wandelsport brengen ons dichter bij de natuur, de gemeenschapsspelen-sprrt leert discipline, zelfbeheersching, ontwikkelt den socialen zin, drijft tot groote inspanning, prikkelt de eerzucht en is in veel gevallen ook hygiënisch van groot belang. Hoe men de zaak ook bekijkt, op zich zelf is de sport een zaak van groot gewicht en zal het komende geslacht van die sport ontwikkeling in ruime mate profiteeren. Het is waar zij brengt ongelukken mee en hoe ruwer de sport is hoe ernstiger de ongelukken zijn. Doch ook op dit punt wordt, dunkt ons, vaak veel overdreven. Ongelukken zijn bij dergelijke dingen nu eenmaal onver mijdbaar. En de fiets is er niets minder om, dat verscheiden menschen op min verstandige wijze zijn gaan fietsen en daarbij latente kwalen aan den dag en tot ontwikkeling hebben ge bracht. Ook erkennen wij levendig, dat het voet balspel, dat nog bij onze jeugd wellicht meer populair is dan in het vaderland van dit spel, heel veel kwaliteiten heeft, die het maken tot een veelszijds, gezond, ontwikkelend en belangwekkend spel. Doch nu komen wij dan toch langzaam tot de overdrijving, die schaadt. De voetbal- enthousiasten willen daarvan niet hooren. Alles wat strekken kan tot verbetering en populariseering van het spel wordt zonder meer door hen aanvaard. Het professionalisme wordt door velen voorgestaan, omdat dit het spel verbetert. De groote inkomsten bij de wedstrijden zijn noodig voor groote reizen en aanstelling van Engelsche oefenmeesters. Maakt men de opmerking, dat het voortdurend ge- wedstrijd de beweging langzamerhand van sport tot kanszaak brengt, dan antwoordt men, dat dit gewedstrijd het middel is ter bereiking van het doelveredeling van het spelklaagt men, dat de gedachten der school jongens te uitsluitend bezig gehouden worden met dit gewedstrijd, dat er te veel tijd ver daan wordt met het volgen van al die inge wikkelde kans-meetingen, men krijgt weer ten antwoord, dat dit niet zoo erg is, dat die gedachten gezonder zijn dan veel andere ge dachten, die anders de onbewoonde hersen- kamers onzer jeugd zouden betrekken. Voor elk gat heeft men een stopwoord. En ten slotte is men zeer overtuigd dat men gelijk heeft. Het is goed daartegenover weer telkens en telkens de nog steeds niet wederlegde bezwaren te stellen. In de eerste plaats, dat voetbal, ondanks zijn vele goede kwaliteiten, uit zijn aard een eenzijdige ontwikkelaar van het menschelijk^ lichaam is. Het leidt wel tot athletiek in enkele gevallen doch op zichzelf is de voetbal beweging eenzijdig en leidt zij niet tot een schoone harmonische ontwikkeling onzer lichaamsbewegingen, wat b.v. het hier zoo verwaarloosde cricket en tennis veel meer doen. Vervolgens” heeft het tegenover de bewegings- sport (roeien, zeilen, fietsen, wandelen) dit tegen, dat het ons niet nader tot de natuur brengt, dat het in die richting ons esthetisch gevoel niet ontwikkelt. Doch het belangrijkste bezwaar is de wedstrijds-ontwikkeling, die zeker het spel vermooit, maar de zeden in veel gevallen verleelijkt, de eerzucht op verkeerde wijze prikkelt en ongezonde belang stelling in kansspel in de hand werkt. Och, of men hier eens een lesje in Enge land ging nemen, of men op dit gebied eens een oefenmeester uit het vaderland der sport, uit Engeland, doch ook uit Amerika, liet komen, om ons eens te leeren waartoe de overschatting van het wedstrijdwezen leidt. Niet het erge is hier, dat in de clubs, het wedstrijden aan het kalme, rustige spelen van allen in den weg staat. Doch in Engeland is deze ontwikkeling veel verder gegaan. De be langstelling in het wedstrijdwezen is daar zóó groot geworden, dat zij het zelf-doen in den weg staat. Ongetelde menigten vullen daar Zaterdags de reusachtige tribunes in plaats van zelf te gaan spelen. Men wil hoe langer hoe meer genieten van den strijd der kansen en hoe langer hoe minder zelf meedoen. De band met de spelers wordt hoe langer hoe meer verbroken. Men is tevreden met professionals als hun wedstrijd maar spannend is, als zij maar den prikkel geven van den wedstrijd voor eigen inspanning is men te lui. Die zelfde klacht komt, eenigszins gewijzigd, uit Amerika. Het vergedreven gewedstrijd dreigt deze sport, die oorspronkelijk een uiting van kracht is, te maken tot een uiting van verval, gelijk zij in den Romeinschen keizer tijd aan den dag komt. Welnu de sport-enthousiasten verliezen deze bezwaren al te veel uit het oog. Zij zien van de boomen het bosch niet. En daarom behooren zij er telkens weer aan herinnerd te worden, dat de boomen een bosch constitueeren en dat dit bosch alleen goed kan blijven, als er van tijd tot tijd eens flink in gehakt wordt. Wat dan ook nog vaak gebeuren moge! Pr. Gr. Alg. H. De „Onder de Streep” schrijver van Alg. H. schrijft Hollandsche Valken. Dezer dagen kon men weder vernemen, hoe door den bekenden valkenier K. Th. Mollen te Valkenswaard een aantal afgerichte valken, op de Brabantsche heiden buit gemaakt, naar Engeland zijn ver zonden, waar het oude jachtbedrijf van „veer tegen veer” door de moderne sportslui nog steeds in eere wordt gehouden. Wie bekend is met de wijze waarop de daarvoor bestemde valken worden gevangen en hoe deze worden afgericht, weet ook welke moeilijkheden het bedrijf van den valkenier meebrengt. Het schijnt wel, dat de nakomeling van de laatste Nederlandsche valkeniers in ons land deze kunst in de perfectie verstaat; trouwens zijn zendingen naar Engeland en ook wel naar Rusland en Hongarije bewijzen dat voldoende. In ons land worden een viertal valken soorten aangetroffen, waarvan de „Boomvalk” minder en de „Torenvalk” geen waarde voor de jacht heeft; de eerste is bij ons voornamelijk zomervogel, de laatste, hoewel in den zomer talrijker, vliegt ook in den winter, en is om zijn eigenaardige standen, die hij hoog in de lucht kan aannemen, wanneer hij zijn prooi waarneemt, in den volksmond als „bidder” bekend. De grootste valk in ons land op den trek voorkomend is de „Slechtvalk” in de dagen der valkenjacht algemeen als „Edelvalk” bekend; omdat hij ras-echt is voor het jacht bedrijf is hij voor den landman en vooral voor den jager zelf een der schadelijkste roof vogels en dus zeer gehaat. Hij kaapt het liefst de kippen, duiven en eenden van den boer weg en in het veld jaagt hij op hazen, ko nijnen, patrijzen, fazanten en eenden. Een tweede soort, gedurende den winter bier vertoevende, is het „Smelleken”, een veel kleinere valkensoort, maar die in moed en volharding door geen der andere valken wordt overtroffen en daarom vroeger ook wel gebezigd werd bij de valkenjacht. Omdat het „Smelleken”, zoowel als de „Boomvalk”, geschuwd worden als brutale roovers van onze zangvogels, kan men er vrede mee hebben, dat de Brabantsche valken jager hen als zijn buit uitzoekt. Oude hoefijzers. Bij het graven der sleuven voor het leggen van rioolbuizen werden in een der hoofdstraten te Oldenzaal op een diepte van pl.m. 1.90 M. een aantal vrij gave beenderen van paarden en daarbij een elftal hoefijzers gevonden, som mige nog van nagels voorzien. Blijkens onder zoek aan de veeartsenijschool te Utrecht da- teeren deze ijzers van omstreeks 800. Ze zijn zeer goed bewerkt en op een tweetal na nog geheel gaaf; ze hebben zes, zeven of acht nagelgaten en zijn bijzonder licht. Om een en ander nog nauwkeuriger te kunnen vaststellen, zullen ook de gevonden beenderen ter onderzoek worden opgezonden. Volgens deskundigen zijn deze ijzers veel beter bewerkt dan die uit later tijd, b.v. den tijd van Prins Maurits. Een aantal dezer ijzers zal geschonken worden aan de Oldenzaalsche Oudheidkamer. en de voor de scheepvaart gesloten worden. Een vloottocht van 60 stoombooten wordt dan terstond stil gelegd, tot groot nadeel van handel en nijver heid. Bij sluiting der vaart moeten alle goederen per tram of per spoor vervoerd worden, waardoor stagnatie in de verzending ontstaat, die de verzending duurder maakt, en tevens oorzaak is dat het kapitaal niet spoedig genoeg omgezet kan worden. In den regel is de vaart in Friesland van 4 6 dagen eerder gestremd dan de Zuider zee. En als de Zuiderzee gesloten is, dan wordt de vaart in Noord-Holland door het Noord-Hollandsche Kanaal nog voortgezet tot Den Helder, van waar men Harlingen nog kan bereiken. Maar daar houdt alle vervoer op. En bij invallenden dooi is de toestand nog erger, wijl men nog de sluizen gesloten houdt bij een ijskorst van enkele centimeters dikte, die zeer gemakkelijk te breken is. Die Kamer zal zich richten tot Gedepu- puteerde Staten van Noord-Holland met de vraag in hoeverre de scheepvaart door de sluiting van de vaarwateren in Friesland ter wille van het behoud der ijsbanen schade lijdt. Ook wordt nog opgemerkt dat het verkeer van Groningen met Amsterdam via de Friesche wateren geschiedt, en door ontij dige en langdurige sluiting der vaart ernstig geschaad wordt. Er dienen naar de meening der Kamer maatregelen getroffen te worden, opdat het verkeer te water in en door de provincie Friesland niet langer dan onvermijdelijk is, door ijs worde belemmerd. O. N. Bidden in een vergadering. In de najaarsvergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland komt aan de orde een voorstel van de heeren A. H. Gerhard c.s. tot wijziging van het reglement van orde. Zij wenschen het gebed af te schaffen en zijn van oordeel, dat over hun voorstel zonder ^voorafgaande beraadslaging tot stemming kan worden overgegaan, omdat het voorstel niets nitstaande heeft met een beoordeeling van de waarde van het gebed. Het voorstel gaat uit alleen van deze twee volgens hun inzien, on bestrijd bare over wegingen, dat 1. er menschen zijn, die waarde van 2. een i iudien voor allen, die het uitspreken of er aan deelnemen, dat gebed in volle overeen stemming is met eigen gevoelens en een uiting is van gevoelde behoefte. Het gebed dagteekent, zeggen de voor stellers, uit een tijd, toen dit het geval was. Thans moet een belangrijk deel der vergadering door deze bepaling in het reglement van orde zich uit beleefdheidsoverwegingen een schijn- houding van devotie opdringen. Het komt hun voor, dat zij, in wier levens beschouwing het gebed een hooge plaats in neemt, voor de afschaffing moeten zijn van het officieele gebed, om niemand te nopen den schijn van een daad aan te nemen, die een leugen wordt, als zij niet uit innige overtuiging geschiedt, en voordeandersdenkenden uit eerbied voor wat in de oogen der eersten een heilige zaak is en haar dus niet willen helpen verlagen tot wat ze nu feitelijk is: een ledige forma liteit. Arnh. Cl. Bolswardsclie Courant i F

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1