ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. fiOUTEN’S 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 97. 1 •i versterkend smakelijk l goedkoop a. j. Zondag 7 December. BINNENLAND. 1 SINTERKLAAS! I VOOR Afzonderlijke ’k Meen beursnieuws, politiek voor Eén daad f k li HENRI schrijft in De Nieuwe Courant het volgend behartigenswaard artikel: persoonlijk, lezer, die uw jeugd, die ge nooit ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Geachte lezer, laten Sinterklaasfeest, dat Noordelijke landen, in eere houden, bevreesd zijn, dat weldra de tijd. ...Z/O, wel hem, wie dat feest Nog altijd meeviert met een kinderlijken geest! Wiens hoofd niet al te zeer vervuld is van [die schatten Der wijsheid, die, helaas, mijn brein niet kan [bevatten, en soortgelijke [meer, Om, met zijn kinderen, meê te leven in ’t [weleer, Om dagen lang vooruit de winkels rond te [dwalen nvrijster” nog zijn hart eens op [te halen”... De Genest et. Gij zijt een we dat aloude huiselijke zoo echt thuishoort in ZZO, Bisschop! schoon’k niet licht een Heilige [vertrouw, Heilige, dien ’k haast aanbidden [zou; van minzaamheid, van weldoen was £uw leven, Of aan een broertje of zusje, dan slaat de handen samen en denkt men zou dat nu het juiste stand- steeds kostbaarder, steeds naam van den Sint te Gered tegen wil en i Woensdagavond sprong een met een meisje liep te wandelen op de Prinses- segracht te ’s-Gravenhage, eensklaps in het water. Een der omstanders volgde dat voor beeld, om hem te redden, maar de jongeman was hiervan niet gediend, en er ontstond zelfs een worsteling in het water. Toen hij Uw liefde heeft uw naam de onsterfelijkheid [gegeven; Och, dwazen, die een naam, een grooten naam [begeert, Kent gij er een, zoo rein, zoo schoon, zoo [stil vereerd, uit, met hartlijkheid [bejegend, In ’t hart der kindren leeft, door kindren [wordt gezegend”. (De Genestet.) ten slotte op het droge was gebracht, wilde hij opnieuw in het natte element en zelfs het dreigement van een der redders, dat zoo hij er weer in sprong, opnieuw redding en boven dien een pak slaag zou volgen, baatte niet. Een politieagent maakte er evenwel een eind aan en nam hem mee naar een posthuis. Fad. Een brutale berooving. Dinsdag werd in een pand aan den Park weg. te Nijmegen, een binnenbrand gealarmeerd; zoo lezen wij in de Prov. Nijm. Ct., die weldra door eenige buren was gebluscht. Volgens verklaring van de vrouw des huizes, alwaar de brand gewoed heeft, is haar in den avond het navolgende overkomen. Omstreeks 8 ure werd er aan hare woning gebeld, zij opende de straatdeur en zag een haar onbekenden man staan, gekleed in de uniform van een brievenbesteller, die ver volgens binnendrong en haar het in haar bezit zijnd geld vroeg, waarbij hij haar met een revolver dreigde. Nadat zij aan den man hare portemonnaie met in houd, zijnde 3 a 4 gulden, uit vrees voor erger, had ter hand gesteld, greep hij haar vast en duwde haar een doek in den mond, tengevolge waarvan de vrouw bewusteloos op den grond viel. Zoodra zij weder tot bewustzijn kwam, be merkte zij, dat in eene alkoof, grenzende aan de voorkamer harer woning en waarin haar geld en sieraden geborgen waren, brand was ontstaan. Zij heeft toen onmiddellijk de buren gewaarschuwd, die den brand spoedig hadden gebluscht. Later bleek, dat het in de alkoof geborgen geld en sieraden waren verdwenen, vermoedelijk door dien onbekende ontvreemd. Door de gemeente politie is omtrent een en ander onmiddellijk een streng onderzoek in gesteld, waarbij het geheele corps brieven bestellers van Nijmegen met aangeefster is geconfronteerd. Geen hunner werd als de dader herkend, terwijl een persoon, zooals die door haar wordt beschreven, bij het personeel van ’t postkantoor niet bestaat. Het onderzoek wordt voortgezet. Door een trein overreden. Onder Worth-Rheden zag gisteravond de machinist van een van Arnhem komenden goederentrein, op den spoorweg tusschen de beide sporen, het lijk van een vrouwspersoon liggen. Hij bracht den trein tot stilstand en nam de droeve vracht mee naar het station de Steeg, waar al spoedig bleek, dat het de 20- jarige A. H. M. uit Worth-Rheden was, die des avonds naar een naburige boerderij zou gaan, zich op de spoorbaan heeft begeven en toen door een van Arnhem komenden trein was aangereden. Naar de ouderlijke woning overgebracht, kon de inmiddels ontboden ge neesheer slechts vaststellen, dat de nek gebroken was. Arnh. Ctx Juist gevoel volle dichter wèl hem, die nog in blijde stemming komt, als daar nadert die heilige dag van den vreemden weldoener, die nu reeds sedert eeuwen jaar in jaar uit tot ons komt uit verre landen. Z/Jal... kinderheilige nog neemt mijn hart u aan” al zijt ge niet meer die groote majesteit voor me als in de dagen mijner jeugd. Maar toch!... 'k weet het nog als de dag van gisteren. Hoe klopte mijn hart op den bewusten avond van den vijfden December, als zoo tegen een uur of vijf het donker viel en we met vader en moeder om de kachel zaten. Hoe bekneld kwamen de liedjes er uit, als we daar zongen van: en nog veel meer andere versjes, welke de schooljuffrouw ons reeds een paar weken te voren had geleerd, opdat we ze toch maar goed zouden kennen, als de gewichtige avond aanbrak, en Sinterklaas met Pieterbaas, de knecht, zich te luisteren legden aan ramen en schoorsteenen, om te hooren, of we wel werkelijk ,/Zoet” waren. Wie daaraan mocht twijfelen, die moest ons zien zitten, ineengedoken bij de kachel, opschrikkend bij 't minste geritsel en kleurend tot achter de ooren, als daar Pieterbaas onder kettinggerinkel door den ouden schoorsteen riep: „Zijn hier nog stoute kinderen?” z/Wel neen! immers geen sprake van maar de geruststelling kwam pas als vader en moeder het bevestigden en riepen: //Neen, Pieterbaas, zeg maar tegen Sinterklaas dat ze z/zoet” zijn geweest. Onder een hoedje waren we te vangen dien avond en als we eindelijk ontkleed ons stoeltje mochten klaarzetten, en brood en water plaatsten onder den schoorsteen voor den ouden schimmel, dan klopte ons hartje nog eens zoo snel als anders, en eenmaal te bed, kropen we maar diep onder de dekens om te luisteren en nog eens te luisteren of we den schimmel ook hoorden... tot we weldra in zoeten slaap vielen en heerlijk droomden van den goeden Bisschop, die ’s nachts zou rijden over de daken. Zou ’k u den morgen beschrijven, wanneer we voor dag en dauw reeds er uit kwamen, en vader en moeder met stralende gezichten vroegen, of we mochten gaan zoeken? Zou ’k u de beelden voor oogen halen, als we daar eindelijk ons mandje vonden... waarin onze schatten lagen Gij allen kent ze heerlijke dagen uit zult vergeten, hoe oud ge mocht worden. Wat een genotvol feest, wat een blijde onschuld, wat een heerlijk gelooven-en vast vertrouwen in dien liefhebbenden kindervriend uit ’t verre Spanje. Wat al illusie’s zijn daar sinds dien tijd verloren gegaan, wat een poëzie is daar sedert uit ons leven gebannen, wat is ons veel ont vallen uit die heerlijke kinderjaren, maar toch Sinterklaas is en blijft voor ons de verpersoonlijkte weldoener, de goede geest, die ons opwekt tot weldoen, die ons hart openstelt voor goede indrukken. het aloude kinderfeest zoo algemeen mogelijk te maken. Dan zal de goede Sint ook u niet ver geten maar ook u geven een warm en rijk gemoed. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Een 97 -jarige omroeper. Lemmer, 4 Dec. Den 10 dezer maand hoopt de heer A. Riemersma alhier zijn 97en geboortedag te herdenken. De oude heer is nog zeer kras en heeft nog bijna het volle gebruik van al zijn zintuigen. Hij is reeds 48 jaar onze dorpsomroeper en nog dagelijks hooren wij zijn nog heldere stem langs onze straten klinken. Als touwslager werkt hij nu al 86 jaren lang in een lijnbaan, de eerste jaren als leerling, de laatste 48 jaar als patroon. Hij is de oudste ingezetene onzer gemeente. Sneek, 4 Dec. De 15-jarige dienstbode H. D., in dienst bij den caféhouder D. W. ten Strake, zou Dinsdag j.l. een melkkan naar beneden brengen. Bijna op de bovenste tree gleed zij uit, met ’t noodlottig gevolg, dat zij op ’t hoofd in het portaal terecht kwam. Bewusteloos opgenomen, werd ze in een ziekenkar naar ’t St. Anthonius Ziekenhuis gebracht. Eerst gistermiddag kwam ze weer tot bewustzijn. Thans moet haar toestand zich zoo laten aanzien, dat er alle kans op haar behoud is. Hepk. Nwsbl. v. Fr. Gaasterland. Men schrijft ons, dat de ZZN. V. Mij. Gaasterland” met 1915, wanneer de pachtcontracten voor het jachtrecht afloopen, niet van plan is, deze weder te verpachten, doch ze zelf in exploitatie te nemen.Alsdan zou een vaste jachtopziener in dienst worden gesteld, waarvoor de heer U. B. de gewezen hooiboer zou worden aangewezen. Dit zal voor //Nimrods” zonen een groote teleurstelling zijn. O. N. Blauwhuis. Hedenmiddag veroorloofden een drietal jagers zich de vrijheid om in een koppel tamme eenden te schieten welke behoorden aan den heer K. B. onder Wolsum woonachtig. De eigenaar waarschuwde inmiddels de politie die negen stuks eenden, door den eigenaar als de zijne herkend, in beslag nam. Vaneen en ander werd natuurlijk procesverbaal opge maakt. 0. N. dank. i jongeman, die onze Of we zal aanbreken, dat de schimmel niet meer zal rijden over de daken, en het gerammel der zware kettingen van den zwarten Pieterbaas niet meer gehoord zal worden neen, dat vooreerst niet maar toch, ’t Sinterklaasfeest heeft in den loop der jaren een andere be- teekenis gekregen. Voor mij moest het nog altijd in de eerste plaats blijven het aloude kinderfeest en niemand zal het willen ontkennen, dat het heerlijke feest veel van zijn natuurlijke een voud heeft verloren. Weelde en overlading, die twee ondeugden, welke in den tegenwoor- digen tijd zoovelen ten gronde richten, hebben in den loop der tijden ook het eenvoudige feest van den goeden Sint besmet. Z/Een kinderhand is spoedig gevuld” zegt een bekende spreekwijze maar als men eens nagaat, welke kostbare cadeaux worden in gekocht voor broertje of zusje, dan slaat men wel eens onwillekeurig punt wezen, om grooter cadeaux uit laten brengen? Wij gelooven van niet. Zou de tegen woordige jeugd gelukkiger zijn op den morgen van den 6en December, dan wij vroeger waren, toen ons mandje gevuld was met een paar prentenboekjes, taartjes, speculaasjes, een ganzenprent en nog enkele aardigheidjes meer, die de goede Sint voor ons had meegebracht in den donkeren Decembernacht? Nogmaals, we gelooven van niet. De talrijke winkels, waar de goede Sint zijn inkoopen doet, zijn opgepropt met het fraaiste en duurste speelgoed, wat er maar te bedenken is. En ieder jaar’worden de verschillende cadeaux fraaier en kostbaarder. Werkelijk de brave Sint mag wel voorzien zijn van een flink gespekte beurs, anders kan hij in den tegen- woordigen tijd in de winkels niet meer terecht. Wij voor ons vinden dit jammer, en we zouden den vroegeren Sint terugwenschen in zijn waren eenvoud, die ^kleinigheden” gaf, welke dankbaar en blij werden aanvaard. En zou het thans niet voorkomen, denkt ge, lezer, dat men meer verwacht had van den Heilige, dan hij in den donkeren nacht op ’t stoeltje plaatste? En toch, tegenover de met weelde overladen kinderen staan de kleinen, voor wie het ver haal van den Heiligen Sint, den goeden Bisschop, klinkt als een bittere spotternij. In ieder gehucht, dorp of stad vindt men ze, de stumpers, bij wie de goede Sint niet over de daken rijdt. En vooral nu de dure tijden het koord van de beurs nog steviger doen dichthalen nu de eerste levensbehoeften zoo verschrikkelijk duur zijnstelt de goede Sint zijn bezoeken bij nog meerderen uit, dan anders het geval zou zijn. Vooral in de groote steden drukken de blauwe verkleumde gezichtjes zich stijf tegen de groote winkelramen, waarachter die schatten liggen in overvloed, waaruit Sinterklaas immers zijn inkoopen doet, om ze ’s nachts uit te deelen... aan de kindertjes die ,zzoet” zijn geweest. Maar over hun huis rijdt de oude schimmel niet. Hun daken zijn te oud hun schoorsteenen te nauw o, bittere ironie om Sinterklaas toegang te verschaffen. Vreeselijk, nietwaar, als ze ’s morgens hun stoeltje ledig moeten vinden, omdat Sinterklaas niet geweest is in de schamele woning. Daarom helpt in dezen een handje mee om ook Sinterklaas, de vriendelijke kinder heilige den weg te wijzen naar de donkere steegjes en afgelegen krotten, waar men op koude zolderkamertjes droomt van den goeden kindervriend, die immers niemand vergeet. Werkt dan allen mee naar uw vermogen, om Die dus, eeuw in, eeuw „Zie de maan schijnt door de hoornen, Makkers staakt uw wild geraas... F Bolswardsche Courant i I r,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1