lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 98. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. BINNENLAND. Donderdag 11 December. VOOR Afzonderlijke om 3 het tweede dader te Alg. H. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. In den afgeloopen nacht werd te Baarn ingebroken in de villa van mr. F. S. van Nierop aan den Amsterdamschen Straatweg. De fa milie Van Nierop bewoont de villa alleen des zomers, zoodat deze thans onbewoond was, doch wel gemeubileerd. Wegens afwezigheid der familie kon heden nog niet worden na gegaan wat ontvreemd is. Onder de gemeente De Bilt is een der vermoedelijke daders door de politie aange houden; het verdere onderzoek wordt door de politie ijverig voortgezet. Nader blijkt, dat een Utrecht is aangehouden. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. aan het gingen twee d. Hoogen en slaapsteden in van die weinige uren hebben de inbrekers gebruik gemaakt. Aan den achterkant der woning hebben zij een keukenraam verbroken, waarna de geheele woning voor hen open lag. Alle zilveren lepels, vorken enz. zijn uit het buffet mede genomen. Uit de slaapkamer is een bloed-koralen armband ontvreemd. Van de gelegenheid om vragen te stellen aan den Spr. wordt geen gebruik gemaakt. De Voorzitter zelf komt echter nog even terug op het aanbalen der portefeuillekwestie. Hij wijst er op dat de Spr. in zijn rede heeft aangetoond dat de soc.-democraten altoos heb ben aangestuurd op Staatspensioen, én dus is hij die partij niet te na geweest. Ofschoon de Spr. misschien beter had gedaan dat punt niet aan te raken, critiek heeft hij toch niet uitgeoefend. Nadat de heeren Faber en de Vries opnieuw een paar heerlijke muzieknummertjes hadden gegeven, werden tot besluit door ’t Gemengd •Koor een paar bekende liedjes gezongen, zoo dat de Voorzitter met voldoening kon consta- teeren dat de avond was geweest nuttig en leerzaam, waarom hij dan ook dank bracht aan allen die hunne talenten beschikbaar hadden gesteld. Met de leus: De harten open voor alle oude armen! sloot hij de vergadering. Dinsdagavond werd in „de Doele” een openbare bijeenkomst van de afd. Bolsward van den Bond voor Staatspensionneering ge houden. De zaal was geheel gevuld. De Voorzitter, de heer A. Bouma, sprak een woord ter inleiding. De datum 9 Dec. 1913 is in Nederland een belangrijke datum zei hij, omdat daarop een begin is gemaakt met de uitkeering van Staatspensioen. Dat is een zegepraal voor de democratie. De Bond heeft zoolang hij bestaat voor Staatspensioen gestreden zonder premiebetaling, en er is nu een begin. Hij wijst hierbij vooral op twee namen, die van Duijs en Talma, waaraan dit te danken isbeiden voelen democratisch, en Spr. hoopt dat Nederland mag worden verlost van een partijgroepeering die berust op godsdienstige zienswijze, dus geen antithese, maar dat zal komen de groepeering van conservatisme en democratie. Nederland heeft in de wereldhistorie naam gemaakt, het stond vooraan op ’t gebied van den strijd om gewetensvrijheid, doch zegt Spr. later is men ingeslapen. Hij hoopt dat er nieuwe tijden komen, waarin men de zwakken zal willen steunen, en men rekening houdt met den stroom des tijds, waarbij de beginselen van echte naastenliefde op den voorgrond treden. De heer J. de Ruiter van Stiens zal heden spreken over de beteekenis van de ouderdoms rente. Hij hoopt dat het dien Spr. mag gelukken de harten warm te doen kloppen voor de leeniging van de nooden van ouden van dagen, tevens dat door de te geven zang- en muziek nummers het een aangename en ook een leerzame avond zal worden. Nog wil hij even opmerken dat de raadsleden en de corporatiën, die met de armenzorg zijn belast, zijn uitge- noodigd voor deze vergadering. Slechts weini gen dezer hebben daaraan gehoor gegeven. Die weinigen echter dankt hij voor hunne aanwezigheid. Eerst werden nu door het gemengd koor „Harmonie” onder leiding van den heer Tim mer een paar liederen gegeven, en dit koor, genoeg bekend, kweet zich verdienstelijk van die taak. Vervolgens werd een sonate van Schubert gegeven (piano en viool) door de heeren J. Faber en H. de Vries, en dat dit beviel behoeft geen nader betoog. De rede van den heer De Ruiter was nu aan de beurt. Op kalme en eenvoudige wijze zette deze Spr. uiteen, dat deze dag een dag van groote beteekenis was, omdat ongeveer 80.000 personen heden voor het eerst een ouderdomsrente konden innen van f 2. Dertien jaar heeft de Bond van Staatspensioen gestre den voor Staatspensioen zonder premie, en er is nu een begin mee gemaakt. In den beginne werd het idee van den Bond een onbereikbaar ideaal genoemd, maar nu is door dit begin al reeds verkregen dat er geen sprake meer is van dwangverzekering. Het beginsel van den Bond heeft zooveel opgang gemaakt omdat men behoefte heeft gevoeld om de ouden van dagen te hulp te komen. Men heeft ingezien dat menschen die hun geheele leven gezwoegd hebben, er recht op hebben dat zij op hun ouden dag geholpen worden, niet als bedeeling maar als een recht. De bond telt reeds 53.000 leden, maar dat getal moet nog eenige keeren verdubbeld worden. Invaliditeit en ouderdomsrente te combineeren is onrechtvaardig, wat Spr. nader uiteenzet en toelicht. Doordat nu de rente trekkers de armbesturen voor een deel ver lichten, moet dit de andere armen ten goede komen, wat Spr. in zijn practijk als arm- meester dan ook dezen dag reeds heeft kunnen doen. Spreker gaat vervolgens eenige argumenten die men tegen ouderdomspensioen heeft aan gevoerd, weerleggen. Vooreerst dat het demo- raliseerend zou werken en het den lust tot sparen zou benadeelen. In Denemarken heeft de uitkomst al reeds het tegendeel geleerd. De menschen willen zorgen bij de week rente ook nog wat van eigen inkomen te trekken, of bijv, zien een eigen huis te bekomen. Onze armenwet verbiedt nu het geven van onder stand aan menschen die nog eigendommen of eenige middelen hebben en dat juist werkt demoraliseerend. Als er pensioen is, kunnen ze in hun eigen huis nog een rustigen ouden dag hebben. Van zoogenaamd christel. zijde is gezegd dat ieder voor zich zelf moet zorgen, en dat Over de Baarnsche inbrekers lezen we in het U. D. het volgende In den afgeloopen nacht bevond de veld wachter Klomp van de Biltsche politie zich op surveillance nabij het station De Bilt, toen hij op den Straatweg twee mannen zag aan komen, die moeite deden om onder hun kleedingstukken dingen te verbergen. Klomp sprak beide personen aan en had al heel gauw in de gaten, dat het met deze menschen geen zuivere koffie was. Hij nam beide mannen mee naar het dorp als arrestant. Tijdens de wandeling daarheen wist een van de arrestanten te ontvluchtenhet was voor Klomp, die z’n rijwiel bij zich had, niet mogelijk dezen verdachte te achterhalen, omdat ook nummer twee moeite deed om ’r van door te gaan. Hij liet den een dus maar schieten en nam den ander geboeid mede naar het dorp. Daar bekende de aangehoudene, dat ze met hun tweeën dezen nacht inbraak hadden gepleegd in de villa van de familie Pierson te Baarn, waar ze onderscheidene voorwerpen gestolen hadden. Bij fouilleering van den arrestant kwamen die voorwerpen voor den dag. Dadelijk werd nu door de Biltsche politie den omtrek doorzocht, waarbij ook de politiehond van den inspectuur Van Duist dienst deed. En naar Utrecht werd getelephoneerd, om aan de ingangen van de stad op den vluchteling te letten. De Utrechtsche politie zette posten uit aan de Museumbrug aan den Blauwkapel- schenweg, aan de Roode brug, Vossegat enz., doch er werd niemand gezien, die signalement voldeed. Toen Utrechtsche rechercheurs, v. Bleijenberg, de logementen en de stad langs; in de Waterstraat kregen zij den aangeduiden persoon in handen, hij sliep daar in een volkskoffiehuis en werd dus van z’n bed gelicht en meegenomen. Hij ontkende iedere medeplichtigheid, niet wetende, dat z’n collega aan De Bilt reeds een volledige be kentenis had afgelegd. De tweede aangehoudene werd hedenochtend aan het hoofdbureau van politie te Utrecht door den inspecteur v. Duist uit De Bilt opnieuw ondervraagd. De arrestant, die van nacht aan De Bilt werd opgesloten, bleek nog 28 maanden te Veenhuizen te goed te hebben. Zij hadden te zamen het plan van den inbraak beraamd één zou ’n ruit inslaan en de ander zou op den uitkijk staan. Te Utrecht zouden zij hun buit van de hand zien te doen. Die buit bestond in met zilver gemonteerde bekers, wandelstokken, inktpotten, pennebakken en huishoudelijke artikelen. Een hardnekkige oplichlster. Dezer dagen werden aan eenige huizen in het Vondelkwartier te Amsterdam, weer kwi tanties gepresenteerd van de Centenvereeniging voor hulpbehoevende ooglijders, valschelijk onderteekend met den wèlklinkenden naam Six v. Buuren. Het bleek, dat de vrouw, die zoo trachtte goedgeloovigen op te lichten, dezelfde was, die indertijd optrad als de rechter hand van iemand, die volkomen op dezelfde wijze „werkte.” Beiden hebben toen terecht gestaan wegens oplichting, doch moesten wegens gebrek aan bewijs worden vrijgespro ken. De vrouw is thans wederom aange houden; zij had gehoopt, dat men die geschiedenis na verloop van eenige jaren wel weer vergeten zoude zijn, en dat zij dus met de nog in haar bezit zijnde valsche kwitanties haar slechte practijken op denzelfden voet kon hervatten. N, R. Ctx niet uit tot allen die ’t noodig hebben en nu wil Treub ’t uitbreiden tot allen die’t noodig hebben dat is dus heel goed maar, en dat is ’t leelijke er van, hij wil uitsluiten alle oudjes die van hun 65e tot 70e jaar eenige onder stand genoten hebben. Spreker gaat in details na welke bezwarende bepaling dat is. Vele oudjes die niet meer kunnen, zijn genoodzaakt de hulp van ’t armbestuur in te roepen, en daarmee zullen ze dan hun pensioentje, dat noodig inplaats van op f 2 of f 3 gebracht moet worden, verbeuren. Dat zal de oudjes soms tot noodlijdenden maken, de kinderen zullen gaan helpen om toch maar geen onder stand te moeten vragen, en dat zal in hunne gezinnen ook weer tot ontberingen leiden, zoodat eigenlijk soms drie geslachten zullen lijden onder die wreede bepaling. Treub heeft indertijd, doelende op een tegenstander, gesproken van politieke slim- melingen, maar hij is hiermee nu zelf ook een politiek slimmeling geworden. Hij zou maken dat er minder van het Staatspensioen zouden profiteeren, en daarmee zou hij, zegt Spr. bij de rechterzijde in ’t gevlei komen, want die wil geen Staatspensioen zonder premie. De ouden van dagen hebben behoefte aan meer hulp, dat zou een zegen voor de natie worden en geen ramp, zooals Treub dat vroeger noemde. De Bond van Staatspensionneering mag dus nu allerminst bij de pakken gaan zitten. Door de f 2 weekrente is de pink verkregen, de heele hand moeten wij hebben. Spr. wekt daarom allen op, die het goed meenen met de ouden van dagen, om zich aan te sluiten bij den bondals velen aan dringen op Staatspensioen, dan zullen wij succes hebben. (Applaus.) Sneek, 8 Dec. Voor misschien wel 1000 personen trad hier gisterenmorgen in de Doopsgezinde kerk op mej. Zernicke, van Knijpe. Zelfs Israëlieten waren opgekomen, deze begaafde predikante te hooren. Hepk. Nwsbl. v. Fr. - Heden had in „De Harmonie” te Harlingen de eerste uitkeering plaats van de ouderdomsrente, bedoeld bij art. 369 der In validiteitswet. Ambtenaren van de posterijen verrichtten de uitbetaling, terwijl de oudjes gelegenheid vonden even te rusten. Van de 350 aanvragen in deze gemeente zijn er 260 toegewezen. Voor het overige is deze wet een der on gelukkigste producten, die ooit de Tweede Kamer hebben verlaten. Personen, die in goeden doen verkeeren, strijken de f 104 per jaar op, terwijl andere personen, die hunne laatste levensjaren in een voortdurende armoede doorworstelen, niets krijgen. Daarbij komen nog de ontzettend hooge kosten van de invoering der wet, die ook voor een groot deel overbodig zijn geweest, waar genoeg personen het gratis hadden willen doen. Een persoon, die hoewel hij het niet noodig heeft, zich ook het pensioen zag toe gewezen, heeft hiervan afstand gedaan. N. Harl. Ct. Inbraken. Een bewoner van den Nieuwen Weg te Watergraafsmeer berichtte de politie, dat on- gewenschte bezoekers zich toegang tot zijn woning hadden verschaft. Maandagavond was hij eenigen tijd met zijn familie uit geweest j de armoede er is door Gods wil. Spreker wil daar tegenover zeggen, dat eenigen tegen Gods wil de aarde in bezit genomen hebben, en -daardoor is het velen onmogelijk gemaakt zich te redden. Armoede., is er niet door Gods wil, maar als een gevolg van het ongelijk bezit der aarde. De Voorzitter heeft Duijs en Talma te gelijk genoemd, dat is teekenend. Door den invloed van den Bond voor Staatspensioen, en mede door toedoen der sociaal-democraten, is er nu een begin van Staatspensionneering, maar het werk is nog lang niet voltooid, op aller medewerking wordt daarbij gerekend, want alleen door eendracht is men sterk. Ook is beweerd dat er geen geld is voor Staatspensioen, zelfs heeft de heer Treub, nu minister van Landbouw het een ramp der natie genoemd. Spr. wil en kan juist het omgekeerde aantoonen, het Staatspensioen zou niet een ramp maar een zegen zijn. De Bond staat voor pensioen voor allen, terwijl de S. D. A. P. het alleen voor arbeiders wil hebben. Waarom voor allen gaat Spr. ook uitvoerig na, en het streven van den bond berust vooreerst hier op, dat het ondoenlijk is een welstandsgrens te bepalen, en ver volgens dat het niet als een bedeeling moet worden beschouwd doch als een recht, ten 3e dat misplaatst eergevoel er eenigen van zou afhouden, die ’t toch soms meer noodig hebben dan anderen die zich niet schamen het te halen, en ten laatste omdat de ver- mogenden het moeten betalen, en er dan ook wel van mogen profiteeren, wat slechts weinig zou kosten want als men de grens zou stellen bijv, bij hen die aangeslagen zijn in de ver mogensbelasting, valt slechts 2 pCt. van de geheele bevolking er niet onder. De naam bedeeling is niet het goede woord voor Staatspensioen zonder premiebetaling, want als men goed ziet, worden de meest vermogenden het meest bedeeld door den Staat n.l. door het onderwijs, wat Spr. met cijfers aantoont. De kosten van Staatspensioen zijn heel wel te vinden, want als men weet dat de 2 pCt. die in de vermogensbelasting zijn aangeslagen elk jaar samen millioen rijker worden, dan kunnen ze samen wel een 50 millioen opbrengen. De ouderdomsellende is een schande voor de maatschappij en daarom moet gestreden worden om „oud en arm” te doen verdwijnen. Allen moeten helpen om te komen tot een algemeen Staatspensioen. De rechten des volks worden altoos door een hevigen strijd verkregen, dat leert de historie. Aan een algemeenen volkseisch moet voldaan worden. Het ontwerp Talma is van de baan, er moet nu propa ganda gemaakt, worden voor de beginselen van den Bond. De Bond doet niet aan partij politiek, maar bij de laatste verkiezingen is slechts aan de candidaten gevraagd hoe zij stonden tegenover staatspensioen. De uitslag der verkiezingen was voor den Bond bevredigend. Na de onderhandelingen over de cabinets- formatie van Dr. Bos is er nu een extra parlementair cabinet en de geestdrift vrij wat bekoeld, zegt Spr. maar alle leden van het cabinet behooren toch tot de linkerzijde, en dus is er kans op Staatspensioen. Wat nu door de leden van den Bond moet worden gedaan, wil Spr. nog kort aanstippen in zijn tweede deel der rede. (Applaus.) Nadat Mej. P. Faber, geaccompagneerd door haar broeder ons nog op een 3 tal keurige liedjes had onthaald, gaf het Gemengd koor voor de pauze ook nog een tweetal. Na de pauze werd eerst door Mej. G. Tadema het schoone Widze-Sankje van den heer Timmer ten gehoore gebracht, waarna de heer J. de Ruiter weer het woord bekwam. Eerst wees hij er op, dat iemand in de zaal had opgemerkt, dat hij buiten zijn boekje was gegaan door de portefeuillekwestie aan te roeren. Hij echter meende te moeten en te mogen spreken over de houding der Soc. Democraten ten opzichte van Staatspensioen, en trouwens heeft bij op de cabinetsformatie van Dr. Bos in het geheel geen critiek uitgeoefend. Wil men die zaak bespreken, dan is daar straks gelegenheid toe. Hij wil echter nu nog spreken over voorloopig ontwerp Treub inzakeStaatspensioen. Dat is nog niet ingediend, maar toch is het door de bladen reeds vermeld. Als waar is wat er van verteld is, zegt Spr. dan is het nog minder aannemelijk dan ’t ontwerp Talma met de premiebetaling. De f 2 per week, die heden voor ’t eerst is uitgekeerd, strekt zich Bolswardsche Courant ■4 '4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1