lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. BERICHT. 1913. 52ste Jaargang Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 100. S Donderdag 18 December. UIT DE PEKS. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke het huis van bewa- Het L In het nummer van de Bolswardsche Courant, ver schijnende 1 Januari 1914, zullen Nieuwjaarswenschen, worden opgenomen a 25 cents. Spoedige toezending van adver tenties is zeer gewenscht. DE UITGEVER. ABONNEMENTSPRIJS40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de liberalen onverbiddellijk toekomst der vormen, dat is DE PENSIOEN GERECHTIGDEN IN DE GESTICHTEN. De zaak der pensioen-gerechtigde ouden i liefdadigheid meer de aan- ,7 van dagen, die in gestichten van worden verpleegd, trekt steeds i dacht, schrijft het Volk: Het spreekt vanzelf, dat de oudjes met het te lage pensioentje zich niet zelfstandig kunnen maken. Met f 2 per week kan men niet een nieuw leven beginnen in de vrije maatschappij. Een deel der verpleegden in de gemeentelijke en kerkelijke gestichten zal zich misschien bij kinderen of andere familieleden een onderdak kunnen koopen, het andere deel zal ondanks het pensioen op de gestichten aangewezen blijven. Wat zal er dan met hun wekelijksche f 2 gebeuren? Men moet vreezen, dat zij voor een niet gering deel terecht komen in de ge- stichtskassen. Art. 63 der Armenwet laat toe, dat alle kosten van verzorging van een arme kunnen worden verhaald op hem, zijn nalatenschap of hen, die ingevolge de wet tot zijn onderhoud gehouden zijn. Dat artikel luidt: Z/De inkomsten van bezittingen van weezen, vondelingen, verlaten kinderen en andere armen, verpleegd in godshuizen, kunnen, ge durende den tijd der verpleging, genoten worden door de instelling, die de verpleging bekostigt, doch slechts tot een bedrag, op verzoek van het bestuur van laatstbedoelde instelling vast te stellen door den rechter van het kanton, binnen hetwelk die instelling haar zetel heeft”. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ziekenhuis brengen, waar bleek, dat een sleutel been en een rib gebroken waren. Er is geen levensgevaar. Op den druk beganen weg waren zeer veel getuigen van het ongeval, dat boven ver wachting goed is afgeloopen en slechts hieraan te wijten is, dat de wielrijder een oogenblik zijn bezinning kwijt raakte. Een spelbreker mishandeld. Zaterdagavond werd te Voorthuizen een vergadering gehouden, waarin de gelden, ver kregen uit den verkoop van gronden der thans verdeelde Appelsche Maalschap, aan de gerechtigden uitbetaald zouden worden. Na veel moeilijkheden overwonnen te hebben, was eindelijk het oogenblik aangebroken, dat notaris Van Nimwegen, van Barneveld, met een goed gevulde portefeuille ter vergadering verscheen, om hieruit aan ieder gerechtigde zijn zoo begeerd deel te overhandigen. Op het laatste moment kwam er echter een kink in den kabel. De heer J. Kamphorst, uit Nijkerk, die voor één deel op de uitdeelingslijst voor komt, welke lijst destijds ter inzage heeft gelegen, kwam nu eensklaps beweren, dat hij voor twee deelen in aanmerking wenschte te komen, waarmede het bestuur zich natuurlijk niet vereenigen kon. Noodgedwongen, moest nu wel worden besloten de uitdeeling der gelden voorloopig uit te stellen. Thans echter werd de vergadering zóó rumoerig, dat de notaris het raadzaam oordeelde K. door een achterdeurtje de zaal te doen ontvluchten. Doch voor het zoo ver was, werd hij, volgens zijn verklaring, door een drietal heethoofden ernstig mishandeld. Gelukkig voor hem, was de politie weldra ter plaatse, die K. tegen de woede der opgewonden menigte in bescherming nam. Ware dit niet geschied, dan was het den //spelbreker” ongetwijfeld slecht vergaan. Alg. H. De vergiftigingszaak te Amsterdam. Amsterdam, 16 Dec. Uit Weenen wordt aan het Persbur. Vaz Dias geseind: In ver band met de aanhouding van H. Wijnoogst is een Amsterdamsch inspecteur van politie naar Weenen gezonden. Door de Weensche recherche zijn evenwel reeds verschillende bezwarende omstandigheden aan den dag ge bracht. Het zou n.l. ondanks de positieve verklaringen van den verdachte dat hij zich, toen de vergiftiging plaats vond, in Leipzig ophield, met zekerheid zijn gebleken dat hij toen gedurende korten tijd in Amsterdam vertoefde. Een den lOden November aan zijn broer gericht telegram met de afstempeling Leipzig zou slechts ten doel hebben gehad een kunstmatig alibi te scheppen. Amsterdam, 16 Dec. Het staat thans vast, dat de verdachte omstreeks 24 Oct. in de woning van zijn moeder is geweest. De werkster heeft hem toen gezien, Op 10 Nov., Eerlijk manneke. Uit Amsterdam schrijft men aan de Arnh. Ct.: Het gebeurde verleden jaar St. Nicolaas, dat een boodschaplooper, een net, oud manneke, al vijftig jaren in dezelfde betrekking, bij een dame, een pakje chocolade ter waarde van f 2 moest bezorgen. Hij had nog nooit een cent te weinig thuisgebracht, was geacht om zijn stipte eerlijkheid. En nu bij zijn thuiskomst, ontbraken tot zijn ontsteltenis... f 2. Misschien had mevrouw de chocolade niet betaald? En het manneke haastte zich terug naar de dame, die zich ook niet wist te herinneren, of zij betaald had, doch in ieder geval hem de schade niet wilde laten lijden. Daarom stuurde zij hem met twee gulden heen. Toen was hij tenminste voor zijn baas ge holpen... Maar was hij nu wel eerlijk geweest? Die gedachte plaagde hem een heel jaar lang, liet hem maar geen rust, tot dat een gewichtige dag... de 9e December aanbrak. Want hij behoorde tot de ouden van dagen, die de twee gulden rente mochten gaan halen. En toen haastte hij zich naar de dame om restitutie te doen, om zijn oude schuld want zoolang hij zich niet gerust gevoelde meende hij schuldig te zijn te gaan voldoen. Oplichting. Te Rijswijk is- gearresteerd de heer B., oud-zendeling en een der voormannen op politiek gebied aldaar. Hij is vanmiddag naar ring te 's-Gravenhage overgebracht. De arrestatie is geschied wegens oplichting voornamelijk in het buitenland gepleegd. Vad. De anti-revolutionnairen en de Staatscommissie in zake het onderwijs. De anti-revolutionnaire Kamerclub heeft vergaderd en als haar meening kenbaar gemaakt, dat na het antwoord door den min.-president Zaterdag gegeven, de bezwaren zijn wegge nomen tegen het zitting nemen in de Staats commissie voor het onderwijs. Enk. Crt. Slachtoffer der X-stralen. Te Genève is op 45-jarigen leeftijd de heer Henri Simon, hoofd van een radiografische afdeeling, in het ziekenhuis aldaar, slacht offer van zijn werkzaamheden met X-stralen geworden. Door de inwerking der X-stralen waren reeds drie operaties noodig geweest. Eerst had men hem een gedeelte der hand, daarna de geheele hand en ten slotte den geheelen arm moeten afzetten. Tot het laatste toe is Henri Simon op zijn post gebleven, zfrnii, Cty toen ’t eerste vergiftigingsgeval plaats had, heeft ze hem evenwel niet gezien. Kort na 24 Oct. echter werd er een huis sleutel vermist, die ook niet werd terug gevonden. Op 10 Nov. was de familie niet thuis, terwijl de werkster om half vier vertrok. Zij dronk eerst nog een kopje thee met melk uit hetzelfde kannetje, waarin later de ver giftigde melk bleek te zijn. De verdachte heeft zich dus vermoedelijk met bedoelden huis sleutel na half vier toegang tot de woning verschaft en toen het blauwzuur in de melk gedaan. ’s-Hage, 16 Dec. De heer Ter Laan heeft zijn sollicitatiestukken voor de betrekking van burgemeester van Zaandam bij H. M. de Ko ningin ingezonden. Wonseradeel, 14 Dec. Naar men hier is ingelicht, houdt het Burgerlijk of Gemeentelijk Armbestuur van zijne bedeelden, die ouderdoms rente ontvangen f 1 per week af. De ver pleegden in het Armhuis te Makkum en te Bolsward moeten alles afstaan, op een kwartje na. Workum, 15 Dec. Heden wordt hier vrij wat hout uit zee aangevoerd, waarschijnlijk afgeslagen of over boord geworpen deklast. Steenwljk, 15 Dec. Gistermiddag hebben in een weide met schapen alhier, een paar honden geducht huisgehouden. Een zestal schapen, behoorende aan onderscheidene eige naren, werd doodgebeten en gedeeltelijk ver scheurd. Een zevende schaap had zooveel ge leden, dat het afgemaakt moest worden. Bovenknijpe, 16 Dec. Een jeugdige melk- vaarder aan de boterfabriek alhier werd da gelijks gesard door eenige schooljongens. Gistermorgen kwamen ze weder opdagen, allen met stokken gewapend. De jongen kon zich niet meer bedwingen, trok zijn mes en sneed een van zijn belagers achter het oor. De politie heeft zich met de zaak bemoeid. Hepk. Nwsbl. v. Fr. Kazernebranden te Ede. De Minister van Justitie heeft f 500 be- looning uitgeloofd voor hem, wiens mede- deelingen aanleiding zijn tot het arresteeren van dengene, die de branden in het kazernement der Infanterie te Ede veroorzaakte. N. Sn. Ct. niet de qualitatief grootste helft. De nieuwe ling die daarbij optrad, was een jonge man met een doctorstitel, de afgevaardigde uit Kampen. Er ging een mare dat hij een bolleboos was. Deze week kwam hij van den draad en ^wijdde hij zijn maiden-speech aan Je diep- DE HEER VLIEGEN AAN HET WOORD. De voorzitter der S. D. A. P. schrijft in de Socialistische Monatshefte van 27 Nov. het volgende z/De eigenlijke oorzaak van Je geweldige nederlaag der 8. D. A. P. in Amsterdam III moet gezocht worden in de portefeuillekwestie. De weigering der partij om aan de regee- ring deel te nemen en de gewichtige her vormingen, die de hoofdrol speelden in den verkiezingsstrijd tegen de klerikale over- heersching mee te verwerkelijken, heeft een zeldzaam licht geworpen op de politiek der sociaal-democratie, dat haar onvruchtbaar en schadelijk voor de zaak der democratie doet schijnen. Logisch denkende arbeiders begrijpen een politiek niet, die eerst bepaalde hervormingen op den voorgrond brengt en door de propa ganda ervoor duizenden en nog eens duizenden stemmen in het volk voor zich wint, om dan de gelegenheid ze in werkelijkheid om te zetten te ontwijken en daarbij nog de liberalen als het meest geschikt om deze hervormingen te verwezenlijken naar voren te schuiven. In de Juniverkiezingen hebben wij in alle tonen van de daken geschreeuwdStemt niet de liberalenNiet zij, maar wij, sociaal democraten, zijn de ware strijders voor die hervormingen. Na de verkiezingen heette hetNiet wij, maar de liberalen zijn in staat onze eischen te verwezenlijken. Het gezonde menschenverstand zal dan toch tot zichzelf zeggenAls dat zoo is, dan is het toch beter op de liberalen te stemmen. En het oude verwijt der liberalen, vindt opnieuw gehoor, dat de sociaal democratie wel een grooten mond kan opzetten, dat zij echter in gebreke blijft, zoodra het op daden aankomt. De arbeiders willen daden zien”: Dat is het geheele geheim. Het maakt een erbarmelijken indruk op hen, wanneer men hen duidelijk wil maken, dat de sociaal demokratie niet verplicht is minister portefeuilles te aanvaarden, dat zij niet verplicht is zelf de door haar verlangde hervormingen te verwerkelijken, maar dat anderen dat voor haar doen moeten. De kiezers zeggen dan tot zich zelfGoed, dan krijgen die anderen ook onze stemmen. Wie het slechts als een zware plicht beschouwt hervormingen te verwezenlijken en niet als een voorrecht en een eer, dien moeten wij niet hebben. Wanneer de sociaal-demokraten zoo’n angst hebben om de regeeringsverantwoor- delijkheid te aanvaarden, dan wenden wij ons tot hen, die moediger zijn dan zij. Dat is zeer eenvoudig gedacht en logisch. Als de sociaal-democratie onder dergelijke verhoudingen als wij in Holland hebben, het vraagstuk der regeeringsverantwoorde- lijkheid niet anders weet op te lossen dan door de arbeidersklasse naar te verwijzen, schrompelt ze tot een sekte ineen. De sociaal-democratie anders te de taak van het reformisme.” EEN BOLLEBOOS. Oostergo schrijft: De anti-revolutionnaire Kamerfractie heeft pech. De weinige leden die na Juni in de Kamer zijn teruggekeerd, vertegenwoordigen Het groote werk. Lemmer. De vorige week zijn nabij onze plaats de opmetingen begonnen voor de werken in verband met de oprichting van een stoom gemaal nabij Tacozijl, ten behoeve van de afwatering van Friesland. Naar we vernemen zal ’t gemaal niet bij Tacozijl komen, maar iets oostelijker, precies op de grens van de gemeenten Gaasterland en Lemsterland. N. Sn. Ct. Franeker Leeszaal. Zaterdagmiddag is, in tegenwoordigheid van autoriteiten en genoodigden, de Franeker leeszaal geopend. Met groote dankbaarheid werd herdacht de steun, ontvangen van den heer Hertzberger te Sneek. Namens de zustervereen. alhier werd het woord gevoerd door den heer P. Sipma. N. Sn. Ct. De Gezondheidscommissie Bolsward c.a. heeft bij haar inspectie naar de woning toestanden in de gemeente Hindeloopen, zeven woningen ongeschikt verklaard voor bewoning. De Banier. Rijwiel-ongeluk. Men schrijft uit Amersfoort aan het Alg. H.: De chauffeur van een auto, die Zaterdag middag omstreeks 3 uur uit Soesterberg zich naar Amersfoort begaf en den Amersfoortschen berg reeds bijna geheel was afgedaald, waartoe de motor was stopgezet, zag, terwijl hij den rechterkant van den breeden weg hield, een wielrijder, die meer op het midden van den weg eveneens stadwaarts reed. Hij gaf het signaal, dat hij wilde passeeren, waarop de wielrijder aanvankelijk links uitweek, doch plotseling rechts aanhield. De chauffeur remde uit alle macht; de inzittenden trachten door schreeuwen den wielrijder nog te waarschuwen, weer links te houden, waartoe alle gelegenheid was. Men kon niet voorkomen, dat de fiets werd aangereden en de wielrijder onder het linker voorwiel van de auto geraakte. De chauffeur had zoo sterk geremd, dat de auto binnen de 4 M. stil stond en het achterrad den wielrijder dan ook niet raakte. Men hielp den gevallene op. Dr. Pesman stelde een onderzoek in en deed hem op ver zoek vau den eigenaar van den auto naar bet zinnige kwesties of een minister in zijn eentje een commissie kan zijn en of het woord saluut van den considerans van wetsontwerpen met één u of met twee u’s geschreven dient te worden. Met onbedaarlijke hilariteit heeft de Kamer zich vermaakt om het jonge mensch, dat bezig was politiek hari-kari te plegen. In de pers is de stumperd uitgelachen en geplaagd op een wijze zooals nog nimmer een Kamerlid te beurt viel. Men moet dan ook wel alle parlementair benul missen wanneer men in dit stadium van het debat dergelijke dwaasheden gaat staan verkoopen. De blaam valt hier feitelijk buiten dit filosofische bolleboosje. Aansprakehjk is de anti-revolutionnaire partij die dergelijke klompen groenigheid naar het parlement af- vaardigt. Wij weten wel dat een dergelijke man éénoog is in het land der blinden, maar men had hem toch wel wat kunnen helpen om te acclimatiseeren. Met haar jonge broekjes is de anti-rev. partij verre van gelukkig. De heer Rutgers heeft door zijn pedant optreden alleen het prestige van zijn partij vergooid. Nu is de tweede jongeling gekomen, die de fractie komt ridiculiseeren. Wij betreuren het van algemeen stand punt ook ten zeerste dat dergelijke flaters geslagen worden. Het peil van de Kamer zakt er door en dat is het betreurenswaardige in deze zaak. Zou het Kamper jongmensch zijn matje maar niet oprollen en zijn plaats inruimen voor Talma of Colijn? Dat zou een goede wijze zijn om de fout te herstellen die hij tegenover zijn partij beging. ft Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1