Nieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. Van Houten’s BERIOH T. I I 1918. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 101. 3 I i1 f I I Zondag 21 December. Uit de Raadszaal. VOOR J Afzonderlijke in de volgende vergadering 0 Q vermeld te worden dat de d. Werf wordt her- De d. e. het sup- I geen vergadering gehouden, bijgevolg nog al aardig werk aan den winkel In het nummer van de Bolswardsche Courant, ver schijnende 1 Januari 1914, zullen Nieuwjaarswenschen, worden opgenomen a 25 cents. Spoedige toezending van adver tenties is zeer gewenscht. DE UITGEVER. wordt met 9 van der Bij tegenwoordig te zijn. De was wegens ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Eranco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 4. a. De en die missive geredigeerd stemmen alzoo vastgesteld. 5. Aanbieding pleloir kohier van Dit suppl. kohier bedrage van De heer v. groote wagens ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. II en vaststelling van hondenbelasting. van hondenbelasting, ten f 7.50 wordt vastgesteld en in vorderbaar verklaard vóór 1 Maart met al- gemeene stemmen. 6. Concept raadsbesluit tot wijziging der gemeente-begrooting over 1913. De wijzigingen betreffen vergoeding van het rijk voor toelage aan onderwijzers een bedrag van f 120,deze som wordt bij ontvangsten en ook bij uitgaven aangebracht, en vervolgens een bedrag van f 200 afge schreven op salarissen ambtenaren secretarie v. d. Werf hadden ieder was blanco. Voogd van het algemeen stads-armenhuis. De aanbeveling bestaat uit de heeren: H. A. Lunter, aftr. voogd en J. Schoon- hoff. De heer H. A. Lunter wordt herbenoemd met algemeene stemmen. Bestuurslid van de stads-spaarkas. aanbeveling bestaat uit de heeren: G. Keikes en D. Banning. (De heer W. Nauta, aftredende, wenscht wegens ver trek niet weder in aanmerking te komen). De heer G. Keikes wordt benoemd met 9 stemmen, de heer D. Banning verkreeg 3 stemmen. Lid der commissie van de gemeentelijke bank van leening. De aanbeveling bestaat uit de heeren: IV. Harkema, aftr. lid en T. van der Bij. De heer W. Harkema stemmen herbenoemd, de heer T. verkreeg 3 stemmen. f. Lid der plaatselijke schoolcommissie. De aanbeveling bestaat uit de heeren; A. C. D. Stockmann, aftr. lid, S. Ooster- baan en A. Hettema. De heer A. C. D. Stockmann wordt her benoemd met algemeene stemmen. g. Lid der Damescommissie voor het hand- werkonderwijs. De voordracht bestaat uit de dames: M. Plantinga-Leverland aftr. lid en E. van der Baan-Mekking Mevr. M. Plantinga-Leverland wordt her benoemd met 11 stemmen, 1 briefje was blanco. 9. Benoeming van 2 ledgn. der commissie voor de gasfabriek. De heer Oosterbaan wordt herbenoemd met 11 stemmen, de heer Keikes had 1 stem. De heer Vis wordt herbenoemdmet 11 stemmen, 1’briefje was blanco. Vergadering op Vrijdag 19 December 1913. Hoogstwaarschijnlijk voor de laatste maal in dit jaar vergaderde onze Raad Vrijdag avond. Zulk een eind vergadering des jaars kenmerkt zich gewoonlijk door' heel wat benoemingen in colleges, want in onze stedelijke stichtingen heeft om de 2 jaar of telken jare aftreding van een lid plaats terwijl bovendien in de raadscommissiën de leden slechts voor één jaar benoemd worden. Mutatiën brengen zulke periodieke aftredingen uit den aard der zaak niet mee, want de leden die eenmaal zitting hebben, worden her benoemd, maar wet of reglement schrijven de aftreding voor, en dus moet aan de formaliteit voldaan worden. Daar stemmingen over personen steeds schriftelijk geschieden, neemt dat alles nog al wat tijd in beslag. Dan waren er deze keer nog al heel wat ingekomen stukken, want sedert 6 November was er was er voor heden. Vooraf dient heer Praamsma wegens andere bezigheden verhinderd was Secretaris, de heer Laagland, ongesteldheid ook afwezig. Zijn functie moest nu door den len ambtenaar ter Secretarie worden waargenomen. De notulen werden door dezen voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen was a. Een resolutie van Ged. Staten, berich tende dat hun beslissing inzake het raads besluit omtrent de pensioenregeling der ge meenteambtenaren is verdaagd. b. Een resolutie van hetzelfde college, goedkeurende ’s raads besluit tot het doen van een rechtstreeksche betaling uit het fonds voor onvoorziene uitgaven. c. Een schrijven van den heer Bachhofner, dankende voor de gunstige regeling omtrent inkoopsom en premiebetaling inzake het pensioen, doch tevens de hoop uitsprekende dat eerlang een billijke salarisregeling zal komen voor de politie beambten. a tot c voor kennisgeving aangenomen. d. Missive van de Gezondheidscommissie, waarin op aangegeven gronden volle sympathie wordt betuigd met het voorstel Terhenne, om over te gaan tot gemeentelijke woningbouw. e. Adres van de Nederl. Ver. tot afsch. van alcoholhoudende dranken waardoor adhe sie wordt betuigd met het voorstel Terhenne, en eveneens een adres van gelijke strekking van de Werkliedenvereeniging Eendracht zij ons Doel”. Deze adressen worden ter visie gelegd om in de volgende vergadering te behandelen met de motie van den heer Terhenne. f. Drie adressen, alle ongezegeld, van de vereeniging Patrimonium, de vereeniging van fabrieksarbeiders en van de afd. S. D. A. P., alle adhesie betuigende met het voorstel Terhenne. Peze adressen worden ter zijde gelegd. g. Missive van B. en W. inzake een missive van Ged. Staten over den woning toestand, en waarbij wordt overgelegd de ge voerde correspondentie met den inspecteur der Volksgezondheid, waarin wordt gewezen op een misvatting van dien inspecteur inzake art. 18 en waarbij B. en W. verklaren dat zij bij voortduring hun aandacht schenken aan de zaak der volksgezondheid. Wordt ter visie gelegd. h. Een wijziging der instructie voor den directeur-boekhouder der gasfabriek alsmede een ontwerp-instructie voor den klerk dier fabriek. daar de heer J. van Dijk is overleden en er van 16 Juni tot 1 Aug. een vacature was. Daarentegen wordt f 150 aangebracht, en wel f 100 voor den volontair A. van Dijk, f 30 voor Andela en f 20 voor v. d. Wal voor meerderwerk. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Benoeming van een bestuurslid van de stadsspaarkas, buitengewone vacature wegens vertrek van den heer H. W. Witte. De aan beveling bestaat uit de heeren: J. A. Faber en G. Keikes. De heer Faber wordt benoemd met 10 stemmen, de heer Keikes verkreeg 2 stemmen. 8. Benoeming van leden van colleges en commissiën ingevolge periodieke aftreding, als: a. Voogd van het St. Anthony Gasthuis. De voordracht bestaat uit de heeren: G. Schoonhoff, aftr. voogd en J. A. de Fries. De heer Schoonhoff wordt benoemd met 10 stemmen, twee briefjes waren blanco. b. Voogd van het weeshuis. De voordracht bestaat uit de heeren G. H. van der Werf, aftr. voogd en J. P. de Boer, (Jan E. van der Werf en Sietze J. Oosterbaan.) De heer G. H. v. benoemd met 9 stemmen, de heeren S. J. Oosterbaan en J. E. 1 stem en 1 briefje c. Ter visie om te behandelen. i. Adres van de wed. S. Wijnia om de woning in de steeg bij de gasfabriek wederom voor 2 jaren op de bestaande voorwaarden te huren. De Voorzitter vraagt met het oog op de spoedige nadering van ’t nieuwe jaar urgentie aan; dit wordt verleend en, daar B. en W. er voor zijn het verzoek in te willigen, wordt er met algemeene stemmen gunstig op beschikt. j. Adres van de Vereeniging voor Handen arbeid te Groningen, verzoekende een regeling om onderwijzers met diploma voor handenarbeid een extra verhooging toe te kennen en dat onderwijs in handenarbeid te bevorderen. In handen van B. en W. om advies. k. Adres van het Z/Comité voor plaatselijke keuze” verzoekende voor hare vergaderingen die in Dec. en Januari gehouden worden, het gebruik van een schoollokaal. De Voorzitter stelt voor dit adres in handen van B. en W. te stellen om advies. De heer Terhenne zou met het oog op den tijd, het ter afdoening aan B. en W. willen ter hand stellen. De Voorzitter meent dat het bezwaarlijk gaat over een eigendom der gemeente B. en W. te laten beslissen wijl dit aan den Raad toekomt. De heer Oosterbaan vindt dat de Raad zich wel in beginsel kan uitspreken en bij urgente behandeling de regeling aan B. en W. op te dragen. De heeren Eisma, Fis en Lunter vinden dat men toch eerst dient te weten of er bezwaren zijn en ’t lokaal beschikbaar is. De Voorzitter ziet er ook bezwaren in dat B. en W. de voorwaarden dan later moeten stellen, terwijl de heer v. d. Meer meent, dat men dan tijdiger met het verzoek had moeten komen. De zaak dient eerst overwogen te worden, hoe dikwerf en wanneer het lokaal gebruikt wordt enz. Met 8 tegen 4 stemmen, de heeren Boersma, v. d. Wal, Oosterbaan en Terhenne wordt het voorstel om urgent te behandelen verworpen en dus het adres in handen van B. en W. gesteld om advies. l. Adres van de Wed. Schildmeijer te Elam, aanbiedende voor een staanplaats van een stoomcaroussel in de kermis f 500 te geven. Dit adres wordt aangehouden tot de be handeling van punt 2 der agenda, en m. Het suppletoir kohier van hoofdelijken omslag met een heffing van f 470.49. Dit zal in geheime zitting behandeld worden. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Foorstel tot verlenging der concessie tot tolheffing op den trekweg naar Pijphorne. Wijl tot 12 Mei 1914 de concessie is ver leend, wordt voorgesteld deze opnieuw voor drie jaren aan te vragen. Met algemeene stemmen aangenomen. 2. Behandeling van de adressen van A. Nizet en P. de Bruin, om onderhands te pachten een standplaats voor een stoomcaroussel en voor een wafel- en poffertjeskraam, met advies van Burgemeester en Wethouders. B. en W. adviseeren om voor de kermis in de jaren 1914, ’15 en ’16 een staanplaats voor een caroussel te verleenen aan A. Nizet voor f 400 per jaar en aan P. de Bruin te Harlingen een voor een wafel- en poffertjes kraam voor f 70 per jaar. De eerste geeft nu f 300, de laatste f 61 pacht. De heer Terhenne wil in verband met het .adres van Plaatselijke keuze” vragen of het adres van de Wed. Schildmeijer nu wel urgent kan worden behandeld, hij wenschte dan toch het advies van B. en W. wel te hooren. De Voorzitter. Dat adres is 13 December ingekomen, daarover zijn inlichtingen inge wonnen en die waren gunstig, doch er is een bezwaar het bod wordt gestand gedaan tot 19 Dec., dus tot vandaag en daarom hebben B. en W. geen bepaald advies. Zij meenen trouwens ook dat niet zoo zeer de hoogere pachtsom, maar een ordelijk verloop der kermis moet in het oog gehouden worden en daar heeft men bij Nizet nooit over te klagen gehad. Vroeger zijn er wel inrichtingen geweest waar men last mee had. Na die inlichtingen kan de heer Terhenne meegaan met het voorstel B. en W. 0 d. Wal is bevreesd dat de van Nizet het Hengstepad, dat dan opgeknapt is, weer zullen beschadigen, wijl de andere stoomcaroussel per schip komt, zou daar misschien iets voor te zeggen zijn. De Voorzitter antwoordt, dat de groote wagens misschien een andere standplaats moeten hebben. De heer Oosterbaan vindt, nu de inlichtingen omtrent de inrichting van de Wed. Schild meijer gunstig zijn, men toch die honderd gulden meer, wel zou kunnen meenemen. De Voorzitter herhaalt dat het bod gestand werd gedaan tot vandaag. Als nu besloten werd Nizet af te wijzen en dat andere aan te nemen, zou men daar moeielijkheid mee kunnen krijgen. Hij meent dat men een van beiden moet: het voorstel B. en W. aannemen of publieke inschrijving openen. De heer v. d. Meer gaat met den Voor zitter hierin geheel mee. De heer Lunter vindt publieke verpachting toch eigenlijk wel goed. Voor de poffertjes kraam was hier vroeger Van Dam, die zal misschien ook wel willen meedingen. De heer Kramer merkt op dat de wed. Schildmeijer haar bod tot vandaag gestand doet. Hoe die inrichting is weet men niet, van de andere weet men ’t wel, dat is bekend en daarom zijn B. en W. er voor die te behouden. De Voorzitter merkt nog op dat men in andere gemeenten ook hoe' langer hoe meer afgaat van publieke inschrijving, men neemt liever die inrichtingen waar men mee bekend is geraakt. Het voorstel B. en W. inzake de stoom caroussel wordt aangenomen met algemeene stemmen zoodat Nizet ons weer 3 jaren zal ronddraaien en wij ook weer van de Bruin’s wafelen en poffertjes mogen smullen, want ook het andere deel van ’t voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 3. Behandeling van het voorstel van Burge meester en Wethouders tot onbewoonbaar ver klaring van woningen. Het voorstel om het complex woningen aan ’t Hooge Bolwerk (het zoogen. witte huis) onbewoonbaar te verklaren wordt aangenomen met algemeene stemmen, zoodat die woningen, op één na reeds ontruimd, niet weer be trokken mogen worden. Nadere behandeling van: de instructie van den stadsgeneesheer de instructie vanr de stadsvroedvrouw. instructie voor den stadsgeneesheer voor de Stadsvroédvrouw zijn ingevolge van Ged. Staten opnieuw eenigszins en beide worden met algemeene Bolswardsche Courant RpNA Cacao b.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1