Bolsward en Wonseradeel. BERICHT. Cacao Nieuws- en Advertentieblad 4 '3 Verschijnt Donderdags en Zondags. 1913. 52ste Jaargang No. 102. TEN'S VAN HOU •1 Donderdag 25 December. BINNENLAND. HEILIGER ABEND. 1 VOOR al Afzonderlijke Ws. >1 zekere juffrouw uit Oosterbeek, die Wegens het Kerstfeest, zal het nummer van Zondag 28 December NIET verschijnen. zegen rusten op zooveler arbeid, óók een arbeid in den wijngaard des Heeren! Twaalf uur. Kerstnacht! Eere zij God in den Hooge, vrede op aarde, in menschen een welbehagen. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. '1 I CT- W ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Laagheden. De landbouwer v. Driel aan den Cromstrijen- schen dijk te Strijen, had bemerkt, dat kwaad willigen spelden gestrooid hadden in zijn pulp, die voor zijn vee bestemd was! Hij deed hiervan aangifte bij de politie, die daarom Zaterdagavond bij van Driel waakte. Spoedig kwamen eenige daders opdagen, doch sloegen weldra op de vlucht, achtervolgd door de politie, terwijl een der vluchtenden een schot loste. Zondagmorgen zijn drie der vermoedelijke daders gevankelijk naar Dordrecht overgebracht. Arnh. Cl. L A Ergerlijk. Een der bladen bevat, naar het Rolt. Nwsbl. meldt, de navolgende advertentie Spiritisten. Een medium biedt zich aan bij ernstige menschen aan huis. Zoo veel mogelijk over tuiging te geven van het Hoog Edele werk, brengt op verzoek een kamer vol geesten mee van andere planeten. Niet goed, geld terug. zich bij den officier van justitie te Arnhem vervoegde zich beklagende, dat zij door een buurvrouw, die haar met lasterpraatjes als zou zij kunnen heksen, vervolgde, schade leed, zoodat zij haar waren niet meer kon verkoopen. De off. van justitie gelastte een onderzoek en hierbij bleek, dat de aangeklaagde bij ver schillende buren had verteld, dat als vrouw N. bij haar in huis was geweest, haar geit ziek werd, dat zulks kwam omdat de vrouw niet zuiver was, ze kon tooveren en heksen, en dat het gevaarlijk was haar met kinderen in aanraking te brengen. Bij een slager had zij gezegd, dat wanneer hij ’t varken van vrouw N. kocht, zij niet meer in zijn winkel kwam om iets te koopen. Dat vleesch moest zij niet hebben. Zoo werden door die buurvrouw overal van die praatjes verteld, die bij velen grif ingang vonden, met het gevolg, dat die heksenge- schiedenissen vrouw N. nadeel berokkenden, daar zij door velen geschuwd werd en velen niet van haar koopen wilden. Ten einde raad, is de van hekserij en tooverij betichte vrouw naar den off. van justitie ge gaan en zal dus de kwaadspreekster zich wel binnenkort wegens laster te verantwoorden hebben. Arnh. Ct. In het nummer van de Bolswardsche Courant, ver schijnende 1 Januari 1914, zullen Nieuwjaarswenschen, worden opgenomen a 25 cents. Spoedige toezending van adver tenties is zeer gewen scht. DE UITGEVER. Hij leerde beter. Aan één der Amsterdamsche scholen werd dezer dagen het volgende briefje ontvangen: „Mijnheer daar ik Gerad thuis heb moete houde is de rede als dat van mijn andere zoontje de schoene zoo stuk ware en daar die beter leert als Gerad zoo heb ik de schoene van Gerad de andere aangedaan om naar school te gaan...” Be School. Inbrekers en de wetenschap. Inbrekers, die op wetenschappelijke wijze hun moeilijk en gevaarlijk beroep uitoefenen, maken tegenwoordig gebruik van een microfoon bij ’t openen van letter- of cijfersloten. Wan neer de sleutel wordt rondgedraaid en het goede nummer of de juiste letter komen voor het punt waar zij moeten zijn, geeft dit een lichte geluidsafwijking, die met een krachtige microfoon waarneembaar is. De vakmannen gebruiken dus bij het openen van lettersloten een microfoon-ontvanger, die aan de brandkast naast het slot wordt aangebracht en die door gehoorbuizen met het oor verbonden zijn. N. R. Cl. Nlakkum. Naar men ons verzekert, worden er hier ernstige pogingen aangewend om te komen tot oprichting van een R. K. School. Reeds moet een gebouw beschikbaar en de goedkeuring der hoogere Geestelijkheid ver kregen zijn. Vrijzeker kan op een veertigtal kinderen gerekend worden, waarvan plm. 30 thans de openbare school alhier bezoeken. Deze zal haar aantal leerlingen dan belangrijk zien dalen, waarvan gevolg kan zijn dat in de onderwijzers-vacature niet zal behoeven vóórziende worden. Be Banier. Stavoren, 23 Dec. De visscherij met hoek- want op platvisch, die hier tegenwoordig in de buurt wordt uitgeoefend door Volendam- mers, Enkhuizers en ook door sommige Sta- vorensche visschers, is beter loonend, dan gewoonlijk het geval is. De trawlervloot toch, die anders geregeld de Noordzee bevischt, ligt tegenwoordig, ten gevolge staking, stil in de Hollandsche havens waardoor de prijs der visch belangrijk is gestegen. Aan den afslag te Enkhuizen en Volendam wordt naar we vernemen 20 a 25 ct. per pond gemaakt, terwijl de prijs gewoonlijk beneden 10 cent blijit. Men vangt in hoofdzaak schar, die in de laatste jaren de bot schijnt te verdringen. N. Sn. Ct. Aanbestedingen. Door Burgemeester en Wethouders van Sneek, is op Zaterdag 20 Dec. 1913, publiek aanbesteed het volgende: a. het vergrooten van den paardenstal op het terrein aschbelt, 14 inschrijvers, gegund aan den heer H. Tromp voor f 962 als laagsten inschrijver; b. het drukken van het Raadsverslag voor de jaren 1914, 1915 en 1916. Hiervoor was ingeschreven door de h.h. Wiersma, Flach, Osinga, „de Motor”, Boschma en Firma H. Brandenburgh, allen voor f 13.50. Riemersma en Weisenbach f 6.per vel van 16 pag., met eenige tegemoetkoming voor verstrekte gratis abonnementen. (De prijs per vel wordt hierdoor pl.m. f 6.75.) Gunning aangehouden. NSn. Ct. Een slager te Harlingen had te Leeu warden twee vette koeien gekocht, waarvan een bestemd was voor de Kerstdagen geslacht te worden, Dezer dagen vond men het dier, dat een waarde had van f 300, dood in den stal liggen. Een leelijke schadepost, waar thans een andere koe moest worden aangekocht. N. Harl. Ct. Bedwelmd door kolendamp. Zondag heeft zich te Apeldoorn een geval van kolendampbedwelming voorgedaan in een huis in de Gelebeslaan, bewoond door het echtpaar te R. Iemand, die er een bezoek wilde brengen, vond het huis gesloten, waarom hij bij de buren aanschelde. Dezen, onraad vermoedende, verschaften zich toegang, drongen door tot in de slaapkamer en vonden daar het echt paar geheel bedwelmd te bed. Een ter hulp geroepen geneesheer slaagde er in, met behulp van een zuurstoftoestel, de bedwelmden tot bewustzijn te brengen. Het echtpaar had zich, na de kachel in de kamer gevuld te hebben, Zaterdagavond ter ruste begeven. Vermoedelijk door een gebrek aan de kachel, heeft zich kolendamp ontwikkeld, met het bovengenoemde gevolg. Gelukkig is de hoeveelheid niet groot geweest, want anders hadden de gevolgen noodlottiger kunnen zijn. Het echtpaar had toch niet minder dan 20 uur ongeveer in het vertrek vertoefd. - Arnh. Ct. Een Heksenproces. Waarschijnlijk zal voor de Rechtbank te Arnhem binnenkort een heksenproces gevoerd worden. Het geldt hier geen klacht.over behekste kinderen of vee enz., maar wel een van een Inbraak. In den nacht van Zondag op Maandag is te Apeldoorn ingebroken in het pakhuis en kantoor van de firma Hulshof en Co., kunstmesthandel, in de Kanaalstraat te Apeldoorn. De dieven vermoedelijk zijn er twee aan den arbeid geweest hebben zich tot het pakhuis toegang verschaft door een luik te forceeren. Eenmaal binnen zijnde, hebben ze het glas in het kantoorloket ingeslagen, waarbij een der dieven zich nog bloedend heeft verwond en zijn door de toen ont stane opening naar binnen’ geklommen. Een in het kantoor staand bureau werd opengebroken, met zooveel geweld, dat het geheel nit ’t verband gerukt is. Ontvreemd is een bedrag van f 13.50 aan specie. Ook is gepoogd de brandkast te forceeren, doch dat is niet gelukt. Het overige in het kantoor hebben de nachtelijke bezoekers onaangeroerd gelaten. De politie, die een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, nam het loket, waarop bloed sporen gevonden waren, in beslag. Van de daders is overigens nog geen spoor ontdekt. Arnh. Ct. Oude gebruiken. In sommige dorpen in de gemeente Schoter- land bestaat nog de oude gewoonte voor Kerstmis en Nieuwjaar de dorpsklokken te luiden, zoogenaamd St. Thomas luiden. Ver leden jaar verbood de burgemeester dit, de daders werden geverbaliseerd, doch de rechter sprak hen vrij. Thans heeft men de klepels uit de klokken laten wegnemen, zeer tegen den zin van hen, die de traditie in eere wenschen te houden. Een vergadering werd gehouden. Een stuk ijzer werd in de klokken opgehangen en men luidt er weder op los. Alg. H. Het klokje in de Sint Bavo. Vreemdelingen, die in de oude Sint-Bavo te Haarlem een godsdienstoefening of orgel concert bijwoonden, hebben vaak met belang stelling gevraagd naar de beteekenis van het slaan van een klokje bij heel en half uur. Het was de waarschuwing van een der klokjes van de Damiaatjes dat de groote klokslag naderde. Men heeft wel gemeend dat deze waarschuwing oorspronkelijk voor den klokke- luider dienstig was. Anderen meenen dat ze voor de predikanten haar beteekenis heeft gehad. Hoe dit zij, sedert de vorige week (zoo zegt het Raarlemsch Predikbeurtenblad') is de ver binding van het klokje met het uurwerk uitgeschakeld. En zoo zal de aandacht van kerk- en concertgangers in de Sint-Bavo door het oude klokje niet meer worden afgeleid. Alg. H. Avond voor Kerstmis. Avond, waarop volgt de nacht, de heilige tfacht. Nog enkele uren en overal, waar maar menschen wonen, zullen de klokken het uit beieren door den nacht, dat de plechtige ure is aangebroken, waarin de Christenheid her denkt de geboorte van het kindje in den stal te Bethlehem. Dan mengelen zich in het groote klokken koor de zware bassen uit Domkerkstoren met de hooge, lichte stemmen der klokken van kapel en bedehuis. En heel dat klokkenkoor heft aan eene hymne van lof en dank. Wat een schat van poëzie ligt er over deze dagen. Donkere dagen voor Kerstmis. Lange avonden, welkome gelegenheden voor knusjes bijelkander zitten, voor het in orde brengen van allerlei zaken, die straks moeten dienen tot opluistering der beide Kerstdagen. Kinderen, soms ver verwijderd van hunne ouders, spoeden zich naar het ouderhuis; daar heeft een exodus plaats van velen, zeer velen, die allen opgaan naar vaders- en moeders woning, om samen de heilige dagen door te brengen. Gelukkige menschen die nog hebben dat vriendelijk tehuis, waar het binnenkomen der kinderen een gebeurtenis is, waarbij alles moet achterstaan. Heerlijke dagen, die donkere dagen voor Kerstmis, voor al die tallooze leerkrachten aan de Zondagsscholen. Zondagsscholen? Ja lezer, die bestaan er nog, die bestaan er Goddank nog. En ze bloeien, ’t zij ze arbeiden in rechtzinnigen of vrijzinnigen geest. Ik heb niet ter mijner beschikking opgaven van de Zondagsscholen der rechtzinnigen, wel kan ik iets mededeelen aangaande de Z. 8. 8. die uitgaan van den Pro testantenbond of worden aangemerkt als „be vriende kring.” Het laatste jaarverslag spreekt van 23500 kinderen, die onderwijs'krijgen van bijna 1300 leerkrachten. Nemen we nu de cijfers der Rechtsche Zondagsscholen als te zijn vrij wel als de opgegevene, dan mogen we verklaren dat in Nederland minstens 47000 kinderen eiken Zondag worden beziggehouden met vertellingen uit en in overeenstemming met de Schriften, door 2600 onderwijzers en onderwijzeressen. En al die kinderen zullen een Kerstfeest vieren, kleiner, grooter, maar vieren zullen ze ’t. Wat voorbereiding, wat drukte is daaraan verbonden. Hoe heerlijk al dien arbeid in de donkere dagen vóór Kerstmis. Hoe heerlijk straks de werkelijkheid: „de Kerstboom schitterende van lichtjes.” Daar om heen een juichende kinderschaar, luiste rende naar het eeuwenoude verhaal der geboorte van Jezus, straks zingende een vroolijk Kerstlied. U allen, kinderen en leerkrachten van Zondagsscholen, van welke richting ook, U breng ik mijn collegialen groet. Moge daar I Bolswardsche Courant I'A Rona

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1