Nieuvs- !en Advertentieblad Bolswird en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 1. 1914. Donderdag 1 Januari. Stadsnieuws. Uit d( Raadszaal. VOOR Afzonderlijke die laatste ver een doch ook ons bijzondere vergadering, bespoediging brengt hij dat het Per- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. het nu af De niet te branden, kerstlichtjes, als straks de vriendin, de echtgenoot zou en vacantie en ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Nieuwejaar... Wat zal het geven? Wat zal het geven voor allen, die zooveel ver wachten. Och, als te voren licht en duister zullen elkander afwisselen in ons leven. Daar zal weer veel geleden worden, ook veel geluk gesmaakt. Zal het voor U, voor mij, een goed jaar zijn? Laat ons hoopvol voorwaarts gaan, onzen plicht doende, recht en slecht. Wat dan ook het nieuwejaar moge brengen, laat men ons, wat er kome, op onzen post vinden. En mocht het voor ons bet laatste jaar van ons leven zijn, laat dan van dat leven gezegd kunnen worden„er is getracht het goed te maken, gevallen, zijn roeping vervuld". En toch met blijden moed op dezen nieuw jaarsdag het leven verder in. Moge 1914 voor U en ons een goed jaar zijn. Dat wenscht de Redactie der Bolswardsche Courant hare lezers toe. B. en Hoofdelijken omsg van hoogen en voor deze vergaderingen bestaat wel genoeg andere gelegenheid. De heer Boersma deelt de bezwaren door den heer v. d. Meer te berde gebracht en kan er zijn stem niet aan geven. Over het voorstel van den Voorzitter staken de stemmen. Tegen de heeren Keikes, v. d. Meer, Eisma, Lunter en Boersma. De zaak wordt door deze staking dus toch nog uitgesteld. Sluiting der Vergadering. Wondere avond, die van den 31 December. Alles is zoo heel gewoon... en alles is toch zoo geheel anders dan gewoon. Veel vorm, veel convenance.. veel hartelijkheid, veel liefde. Complimentjes omdat het zoo moet, felicitaties uit gewoonte, ja... maar ook op rechte vriendschap, innige dankbaarheid, warm mede voelen. Veel aanstellerij, ook waarheid, dikke kerkboeken en hoorbare guldens in ’t kerke- zakje ook dankbare harten, bedroefde zielen, voor wie de laatste kerkgang in het jaar méér is dan een goede oude gewoonte. Krite „Boalsert”. ’t Is niet onze gewoonte een volle week te wachten met een beschouwing over een ge houden opvoering. Wijl om de Kerstdagen ons Zaterdagnummer niet kon verschijnen, komt pas in ons Nieuwjaarsnummer de be- oordeehng der tooneelvoorstellingen op de beide Kerstdagen door onze Krite gegeven. De Doelezaal was beide avonden flink gevuld, den tweeden dag nog het meest. Opgevoerd is het oorspronkelijk tooneelstuk in 4 be drijven: „YnDünjendeDjipte” vjnR.W.Canne. Voor wij iets over de opvoering zeggen, eerst iets over dien titel. De vreemde naam van ’t stuk trok onze aandacht en in 't stuk zelf wordt er niets over gesproken of opge- helderd. Menigeen heeft misschien bij de op voering verder over dien naam nagedacht en zich afgevraagd hoe de schrijver die uit drukking heeft gekozen ter karakteriseering van deze tooneelschets. Met dat middelste woord zit men verlegen en zoo gaat het, eerlijk gezegd, ons ook. Wij vonden eerst een ver klaring, die bij nader inzien foutief is. Wij meenden in de strekking van het stuk als hoofdmotief te moeten aanmerken, dat het zoo diep treurig is, dat voor kinderen uit den geringen stand geen gelegenheid bestaat om hoogerop te kunnen leereu, wanneer ze daar aanleg en neiging toe bezitten. Er gaan daardoor talenten, ja genieën verloren, dat, wilde de heer Canne in ’t licht bestaat dus een gapende diepte, ver dacht ons, stellen, er een groote kloof in de maatschappelijke houdingen. Dit kan echter niet de goede verklaring zijn, want het eerste woord yn beteekent niet een maar in. Men moet dus zoeken wie in een gapende of hellende diepte zat, en zie dan was ’t lichamelijk en stoffel ij k de man die door een ongeluk in de fabriek, waar door hij tot werken ongeschikt werd, door den patroon aan den dijk werd gezet, of wel de persoon, die door zijn schuld dat ongeluk veroorzaakte en bij de erkenning daarvan geestelijk in de diepte was gestort. Hoe ’t zij, de naam doet verder aan 't stuk niet af. Het is een schets uit de in- dustriëele samenleving, waardoor op sociale gebreken wordt gewezen, echter naar ’t voorkwam, met een tintje overdrijving. Over de opvoering van 't stuk brengen wij gaarne allen lof. Wij hebben Fokke Damstra bewonderd, eerst als gelukkig huisvader en daarna vooral als gebroken man. Zijn om vangrijke rol sloeg in. Ook zijn vrouw Afke was als huismoeder goed op haar dreef en de kinderen Pier en Afke behaalden een succes, als men van kinderen zelden ziet. Beppe Tetje was ook op en top een grootmoeder. Haar houding, uiterlijk en wijze van spreken waren typisch echt. Binne heeft ons wel eens beter voldaan. Oude mannenrollen en liefst van comischen aard gaan hem beter af. In ’t eerste bedrijf was zijn spel ook nu goed, maar in 't vierde vonden wij hem iets aanstellerig en overdreven. Een waanzinnige doet vaak gekke dingen, dat is waar, maar iemand die zijn misstap inziet en dat bekent doet zulks niet zoo, en vooral niet bij een zieke, althans dan diende men hem er uit te gooien. De schuld van deze handeling zit natuurlijk ook voor een deel bij den schrijver. Lys, Binne’s vrouw, past ook beter in een fleurige omgeving. Wij hooren liever haar gullen lach, dan dat wij haar in consternatie zien, ’t tragische staat haar niet zoo goed als ’t comische. ’t Beste beviel zij ons in ’t 2e bedrijf bij de koffietafel toen zij met Afke sprak en ook toen zij het daarna met Minke pratende moest houden. Wij meenen haar even attent te moeten maken om terdege te letten op den goeden klemtoon. Bij sommige uitdrukkingen kon men zoo hooren dat het een van buiten geleerd lesje was. Voorbij. Voorbij Kerstmis oudejaar. En over ons is weer gekomen de bekoring, zoo onafscheidelijk verbonden aan dagen van een heengaand jaar. We zijn weer herinnerd aan zooveel wat nog wel terdege de moeite van memoreeren waard was. Nog genietende van de poëzie der Kerstdagen zijn we weer herinnerd ge worden aan het nooit stilstaan van den tijd, aan vergankelijkheid, aan sterven. Wat prediken ons de laatste dagen des jaars telkens en telkens weer onze kleinheid, onze onbestendigheid. En alsof dat nog niet genoeg was, zoo heeft de wreede werkelijkheid ons op indruk wekkende wijze herinnerd hoe broos we zijn, hoe alle vleesch is als gras. Daar kwam de tijding van het schrikkelijk treinongeluk bij Beilen, voorgevallen aan den avond vóór Kerstmis. In blijde hoop op een prettig thuiskomen waren ze ingestapt, die jonge menschen... thuis stonden de kaarsen gereed om de zoon, arriveeren. Uitgedragen zijn ze, uitgedragen naar het sombere kerkhof, en de kaarsen, die helder zouden schitteren ter eere van de lieve gasten, hebben gebrand rondom een doodkist. Voorbij, dood. Hoe hebben we gevoeld den ernst dezer prediking van vergankelijkheid, wij, die thuis, bij den haard, rustig en blij de feestdagen mochten doorbrengen. En onze gedachten zijn afgedwaald,... wij hebben gedacht aan hen, die verre zijn, soms zoo heel ver, die misschien ook reizen moeten, op de groote zee, langs de duizenden kilometers spoorlijnen, in vreemde gewesten. En gelukkig in ’t bezit van die nog bij en met ons waren, hebben we hen, die verre zijn, aanbevolen aan Hem, in Wiens hand zijn dood en leven, rampen en voorspoed. De heer Eisma merkt op dat al is het maximum op f 40.000, dan behoeft de hoofdel. omslag niet tot dat bedrag te stijgen. En wat het verhoogen van andere belastingen betreft, daar is hij tegen, want de hoofdel. omslag is altoos het meest geregeld naar draagkracht. De heer v. d. Meer merkt nog op dat hij precies zou denken als de heeren Eerdmans, Keikes en Boersma, als de weg niet evengoed later zou openstaan om te trachten op andere wijze in de behoeften der gemeente te voorzien. Misschien dat de wijziging der gemeentewet ook wel verandering in den finantieelen toestand brengt, ook het onderwijs kan verandering van uitgaven brengen, maar of het max. cijfer hoog of laag staat, dat doet niets af. Hij meent zelfs dat B. en W. öiet eens vast staan op hun voorstel. Als de Raad 35 mille wil stellen, dan is ’t ook goed, doch dan moet men 't volgend jaar weer verhoogen. Het voorstel om f 40.000 te bepalen als maximum wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen (de heeren Boersma, Eerdmans, Keikes en v. d. Klei). 2. Wijziging der gemeente-begrooting 1914. Naar aanleiding der missive omtrent inlichting van enkele posten der gemeente- begrooting en nadere invulling van posten pro memorie wordt hieraan voldaan. B. en W. hebben de toelichtingen, invullingen en enkele wijzigingen aangebracht en deze worden met algemeene stemmen alzoo vastgesteld en goed gekeurd. De Voorzitter deelt mee, naar aanleiding van het ingekomen adres van „plaatselijke keuze" om een lokaal, dat heden inlichtingen zijn verkregen, en blijkt dat men in Januari en Februari ongeveer 6 maal wenscht te vergaderen in ’t lokaal der muziekschool. De Voorzitter wil nu wel het voorstel doen om het urgent te behandelen hoewel B. en W. nog geen bepaald advies kunnen uitbrengen. De heer Terhenne acht het wel gewenscht dit punt heden te behandelen. De heer Eisma had gedacht dat het nu op de agenda zou zijn geplaatst, waarop de Voorzitter antwoordt dat dit niet kon omdat eerst heden de inlichtingen zijn verkregen, en dit is ook een Alleen ter wille van de zaak ter sprake. De heer Eisma is er niet voor te doen, de vergadering is onvoltallig. Voorzitter meent dat hierom de zaak behoeft te worden uitgesteld. De heer Boersma acht toch beter gewone vergadering af te wachten en is tegen urgentie. De heer v. d. Klei is er voor om het te behan delen en ondersteunt het voorstel Terhenne. Met 6 tegen 4 stemmen wordt besloten nog heden deze aanvraag te behandelen. Tegen directe behandeling stemden de heeren Boersma, Eisma, v. d. Meer en Keikes. De zaak komt dus in behandeling en de Voorzitter wil dan voorstellen het lokaal der muziekschool één avond per week in de maanden Januari en Februari af te staan, de uren te regelen in overleg met het muziekkorps en „het Groene Kruis” dat er een cursus houdt. De heer Eisma kan er zich niet mee ver- eenigen. De schoolgebouwen zijn voor onder wijs en voor zaken van algemeen belang. Hierin ziet hij geen algemeen belang, er zijn zelfs ook wel tegenstanders. De heer Keikes is er ook tegen op dezelfde gronden als de heer Eisma; hij vindt dat de kosten van vuur, licht en schoonmaken niet voor rekening der gemeente behooren, en vreest dat als dit wordt toegestaan, er wel meer aanvragen zullen komen. De Voorzitter meent dat dit voorstel een stap is in de richting die de Raad reeds heeft ingeslagen. Voor de tentoonstelling of de zoogenaamde Blauwe winkel heeft men die lokalen ook disponibel gesteld. De heer Eraamsma vindt het geen ge wichtige zaak, maar nu het uitgaat van de drankbestrijding is hij er niet tegen. De heer v. d. Meer merkt op, voorstel niet uitgaat van B. en W. soonlijk is hij tegen inwilliging van het ver zoek, omdat hij vindt, dat het niet opgaat, dat ieder zoo maar komt vragen om een ver gaderlokaal van de gemeente. Dat het voor de tentoonstelling is toegestaan, staat niet gelijk met deze aanvraag. Toen waren de lokalen bijzonder geschikt voor hel doel, maar Vergadering op Dsdag 30 December 1913. Tegen de verachting in werd toch nog een vergadering v) den Raad bijeengeroepen in 1913 en nog il een spoedeischende. Het bleek nog noodig,lat er een wijziging wordt gemaakt in onze sffingsverordening hoofdel. omslag en nog w met terugwerkende kracht. Tien leden wan present, drie afwezig, de heeren Oosterbaai Vis en Kramer. De notulen devorige vergadering worden aangehouden. Van ingekomentukken wordt geen melding gemaakt, die zijnir dus niet en zoo kunnen wij maar dadelijbeginnen aan de PUNTEN VN BEHANDELING. 1. Wijziging ‘tikel 1, le alinea der ver ordening tot het Ken van Hoofdelijken omslag ten behoeve der gieenle Bolsward. W. steln voor het maximumcijfer f 30.000 te ver te brtgen op f 35.000. Hoewel zij gemeend hadm, dat voor 1913 de som van f 30.000 ni overschreden zou worden, blijkt toch na hi vaststellen van het suppl. kohier, dat de >m het maximum een paar honderd guldene boven zal gaan, waarom, nu door verhoogg van jaarwedden, en andere hoogere uitgaverin verband ook met de uit breiding der st, door de pensioenregeling der gemeente-aotenaren, voor de rente en aflossing der a; te gane geldleening voor den ombouw d trambaan toch verhooging noodig is, B. eüVvoorstellen het maximum te stellen op f >.000 en te bepalen dat dit zal zijn ingegaaop 1 Juli 1913. De Voorzittencht daarbij nog toe, dat bij nader inzien gieken is, dat de som van f 35.000 toch 3 maximum nog te laag zou zijn, daar reet de pensioenregeling der ge- meente-ambtenai f 4000 ’s jaars zal vorderen en voor renten aflossing der leening voor den ombouw :r tram f 1000 noodig is, zoodat daarvoc alleen reeds de verhooging noodig is. Da er dus spoedig opnieuw een hooger maximt zou moeten worden bepaald, vinden B. en I. beter het nu in eens te doen, waaromiu het voorstel nader wordt gewijzigd en m zal lezen f 40.000. De raad std voor deze plotselinge hooging wel v beduusd te kijken. De heer Eemans merkt op dat zij waren opgeroepen oi het te brengen op f 35000, doch om damn nog maar zoo f 5000 bij te doen, dat jent hij dat eerst nader over wogen dient j worden. Er zijn misschien ook nog ande wegen, mogelijk kunnen de inkomsten degemeente wel op andere wijze vermeerderenjhij heeft o.a. het oog op de gasfabriek. hooge opvoering van den hoofdel. omsl, acht hij niet in’t belang der gemeente. De heer vl. Meer vertrouwt wel dat de gasfabriek mt revenuën zal afwerpen, maar die fabriek k ónmogelijk voorzien in al de behoeften degemeente. Daar de pensioen regeling f 40), de trambaan minstens f 1000 per jaar vdert zal een maximum van f35000 nietmldoende zijn voor den hoofdel. omslag wan' voor ’t park zal er ook een kleine f.200 noodig zijn. De uitgaven stijgen en de inkomen houden daarmee geen gelijken tred. Er isjeen bezwaar om het maximum op f 40.000te brengen, er wordt toch geen cent meer c uitgegeven. De heer persma stemt met den heer Eerd- mans in, di de raad is gekomen om te over wegen het f 35000 te brengen. Hij ziet er tegen ojdirect nog hooger te gaan en hij meent dat led. Staten zoo’n sprong ineens ook niet zien goedkeuren. De heeiJzma meent dat Ged. Staten niet vreemd zoen opkijken als ze de motieven hooren waoin Jverhoogd wordt. En ’t is ook waar lat er geen cent meer om wordt uitgegeven Hij vindt beter nu maar in eens een hoogeicijfer te stellen. De Vooitter merkt op dat niet Ged. Staten er over t beslissen hebben, maar er een Koninkl. kluit over moet worden genomen. De httiKeikes vindt f 40.000 nu in eens te hoog, lij wenscht eerst eens na te gaan of er get andere middelen zijn, en denkt aan opceun op het personeel of aan andere belastingei Hij vreest dat als de hoofdel. omslag eenaal op f 40.000 bepaald is men er aan vit zit. Hij is er voor heden niet Ws. hooger te;aan dan 35000. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1