Kieuws- fen Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 3. Donderdag 8 Januari. BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. VOOR Afzonderlijke Driebergen liefst de a.s. rd. rat >en of dat weegt i ongeluk 1 jen Iet be ien ras me op n f, d ijn vas >m m. me ras nd n ;r is t. de, ien eer rer be- a st n Q. ;r ij e- it n. ar as in bt e> id te o- in ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. w Zitting van Vrijdag 2 Januari 1914. een ijzeren koker een ernstig zware voorwerp verschoof on- de man geraakte er onder, het hoofd een vreeselijke ont- te wijken en dat hij daarom insloeg den eenigen hier aangewezen weg, nl. een bevestiging zonder formulier en zonder vragen. De ouderlingen en diakenen, zei de predi kant, worden immers gekozen door de ge meente, geldige bezwaren waren tegen hun verkiezing niet ingebracht en de kerkeraad had hem de bevestiging opgedragen, aange zien hij daarvoor aan de beurt was, terwijl de uitweg, die was voorgesteld om de ouder lingen en diakenen te laten bevestigen door den predikant hunner keuze, door den kerke raad vooralsnog was afgewezen. Daarop las de predikant de namen der te en diakenen voor en zegenbede, waarna de een lied bevestigen ouderlingen bevestigde hen met een gemeente op zijn uitnoodiging hun toezong. De dienst had een zeer stichtelijk verloop. N. R. Cl. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Spoedig ontdekt. Zondagmiddag miste te Wageningen de chef der firma Albert Heijn uit zijn geldkistje, dat hij onder een kast had staan, een bedrag van f 642. Bij onderzoek door de politie bleek, dat de dief zich vermoedelijk in het pakhuis had laten insluiten en vervolgens door het achterhuis was binnengekomen. Het geldkistje bleek met een valschen sleutel geopend. Om het de zwaarte te laten behouden, waren er gewichten in gelegd. Voorts bleek een bood- schappenfiets vermist. De verdenking viel op een vroegeren bediende, te Velp woonachtig. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en het rijwiel in de gracht van Biljoen gevonden. De verdachte werd ten huize zijner moeder gearresteerd en heeft den diefstal bekend. Van het ontvreemde geld werd f 640 bij hem teruggevonden. Alg. H. Roofdcommissaris en officieren. Als een bewijs voor de groote animo, welke onder het officierenkorps bestaat voor de be trekking van hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, meldt De Maasbode, dat in de afgeloopen week op één dag niet minder dan 28 officieren zich bij burgemeester Zimmerman voor deze functie kwamen aanbevelen. Het blad noemt reeds enkele namen van hen, die ernstig in aanmerking zouden komen. Niet bestellen op Zondag. Sinds geruimen tijd zijn aan de Nederland- sche postkantoren strookjes verkrijgbaar, zegt de Avpst., waarop met gele letter op rooden ondergrond duidelijk staat gedrukt: Niet be stellen op Zondag. Die strookjes kosten de enorme som van 1 cent per vijftig stuks. Wij hebben eens de proef genomen en naast een postzegel ook zoo’n strookje geplakt, maar kregen het couvert met onafgestempeld strookje terug. Een herhaalde proef gaf het zelfde resultaat. Men zou hieruit kunnen afleiden, dat de Post zulk een sympathie voor den bevorderaar van de Zondagsrust heeft, dat zij hem gratis de gelegenheid wil laten om het strookje nog eens te gebruiken. Ook bestaat de mogelijkheid dat de postambtenaar, met de afstempeling belast, heelemaal niet weet, wat voor een raar strookje op den brief zit, want gebruikt worden die papiertjes nagenoeg nooit. Toen wij dan ook op een bijkantoor een vijftig stuks voor één cent gingen koopen, was er aan geen loket voor raad aanwezig; alleen de directeur had ze en verschafte ze ons. Uit het toen gevoerde onderhoud bleek dan ook ten duidelijkste, dat bij het Nederlandsche publiek de lust om de Zondagsrust bij de posterijen te bevorderen zeer matig is. Waarvan acte. Doodgevallen. Gistermorgen is de 50-jarige fabrieksknecht O. Feenstra in de stoom meelfabriek Fortuna” te Leeuwarden bij het reinigen van een schroef van twee meter hoogte doodgevallen. Griezelige vondst. Naar de Nieuwe Zeeuwsche Courant meldt, zijn te Kattendijke bij het verrichten van grondwerken ongeveer dertig menschelijke geraamten gevonden. Van deskundige zijde werd beweerd, dat die geraamten er wel 400 jaar kunnen gelegen hebben. Dan zouden zij zijn uit de dagen der Spaansche troebelen en wellicht bij den een of anderen strijd zijn ge vallen en haastig zonder kist onder den grond gestopt. Wonseradeel, 5 Jan. Van mollen hebben we geen last meer in bouw- en weilanden, maar van ratten zooveel te meer. Ze azen zelfs op vele aardappelhoopen, waarin ze geducht kunnen omwroeten. Arum, 3 Jan. Van uit de richting Harlingen trokken hedenmiddag drie woon wagens door onze plaats. Bij onderscheidene neringdoenden werd de bekende truc uit gehaald, n.l. om inkoopen te doen en zilver geld te verwisselen voor papier en omgekeerd. Ook kocht men maar raak, bij eenigen zelfs costuumrokken, maar... toen bleek den manufacturier 8. L. R. alras, dat hij f 10 vermiste. Onder toezicht onzer gemeentepolitie trokken de ongewenschte gasten verder door Witmarsum in de richting Makkum.Natuurlijk weigerden ze tol te betalen. Tzum, 3 Jan. Het was op den eersten dag dezes jaars dat uit de richting Wommelseen drietal woonwagens hier aankwamen en door trokken naar Franeker. Vóór de rijtuigen de buurt binnenreden was eene juffrouw vooruitgegaan. Zij bracht een bezoek aan de winkels om geld te wisselen voor een bankje van f 10. De juffrouw was ’t om ,/kleingeld” te doen, en... nu weet men de rest. Bij één moet het haar gelukt zijn in het „kleingeld” mee om te grabbelen, en ;/men” zegt, dat daér wel iets vermist wordtde andere neringdoenden waren de juffrouw te slim af, ze wezen haar de deur. Men zij op zijn hoede 1 Harlingen, 5 Jan. Wegens het veelvuldig voorkomen van diphteritisgevallen blijven de openbare scholen in deze gemeente na afloop van de Kerstvacantie nog gedurende een week gesloten. Wommels, 5 Jan. Door 22 winkeliers en slagers alhier is besloten om ’s avonds 9 uur de winkels te sluiten, uitgezonderd Zaterdags avonds, te beginnen op heden Maandagavond. Hepk. Nwsbl. v. Fr. Lemmer, 5 Jan. Als bizonderheid mag zeker wel worden vermeld, dat door den visscher L. Poepjes op het Tjeukemeer een snoek is gevangen wegende 2 pond, welke geheel wit was. Bedoeld exemplaar is aan gekocht door de Ned. Heide Maatsch. en is kunstmatig verzonden, ten einde hem levend op de plaats van bestemming te laten arriveeren. N. Sn. Cl. Een ernstig ongeluk. De 45-jarige werkman J. Langius, werk zaam op de werf voor ijzeren scheepsbouw aan de Wondvaart te Sneek, kreeg bij het plaatsen van ongeluk. Het verwachts en Hij kreeg aan veiling, terwijl ook zijn been werd gekwetst. Men legde spoedig een noodverband, waarna geneeskundige hulp werd ingeroepen. Hij is in het St. Anthonius-Ziekenhuis opgenomen en aanvankelijk laat de toestand zich goed aan zien. N. Sn. Cl. Een bevestiging te Dordrecht. Zondag zijn te Dordrecht de herkozen en nieuw benoemde ouderlingen bevestigd. Daar onder hen eenige confessioneelen behoorden en de bevestiging moest geschieden door -een modern predikant, hadden velen weer het begin van een kerkelijke quaestie verwacht. Dit heeft ds. Zillinger Molenaar, aan wien de bevestiging was opgedragen, echter weten te voorkomen. Na de gewone preek overgaande tot de bevestiging, zette de predikant uiteen, waarom hij zou afwijken van de gewoonte om te bevestigen met gebruikmaking van formulier en formuliervragen. De confessioneelen onder u, merkte hij op, wenschen met formulier en vragen bevestigd te worden en zij hebben recht daarop. Hij merkte echter op, dat het wel jammer was, dat zij geen antwoord zouden geven op een vraag, die hij hun had willen stellen, en waartegen zij verklaard hadden dogmatisch geen bezwaar te hebben; dat hij niet, zooals wel eens was voorgevallen, de bevestiging onstichtelijk zou laten verloopen en dat hij er ook geen gebruik van wilde maken, om hen een tijdlang buiten den kerkeraad te houden; dat hij daarentegen godsdienstige bezwaren had om formulier en vragen te gebruiken, terwijl hij wettig het recht had daarvan af Op den 2den dag van ’t nieuwe jaar hadden we ons reeds naar de gerechtszaal te begeven omdat daar nog schulden van ’t oude jaar open stonden. De beren van finantieelen aard komen in ’t begin des jaars, althans als men ze te verwachten heeft, al gauw opzetten, de justitieele beren kwamen wel heel spoedig. De rol bevatte 32 nummers, te zamen 35 beklaagden vermeldende. Van hen, die er waren en wier zaken behandeld werden, benevens van een paar, die wel af wezig waren, maar waarin getuigen werden gehoord, zullen we in beknopten vorm het voornaamste meedeelen. 1. J. B. te Workum had als aannemer eenige werklieden in zijn dienst toen te Hindeloopen een woning werd verbouwd. Het kwam uit, dat de baas verzuimde om bij de invulling der loonlijsten, alle knechten daarop te vermelden met het loon dat zij ontvangen hebben. Dat was ontduiking der wet en ten nadeele der rijksverzekeringbank. Er werd proces-verbaal opgemaakt, en heden had de baas zich te verantwoorden. Hij is niet ver schenen, maar twee timmerknechten die te Hindeloopen gewerkt hadden, waren als ge tuigen gedagvaard en dezen V. de Jong en G. Vlashouwer verklaarden beiden dat zij in April werk voor beklaagde hadden verricht en des Zaterdags hun het loon werd uitbe taald. Ook werd nog gehoord de heer J. F. L. Sandtmann, agent van de Rijksverzekeringbank te Sneek, die verklaart, dat hij heeft kunnen nagaan dat ongeveer f 700 aan werkloon verzwegen, is, wat hij vermoedt dat gedaan is om de premie uit te winnen, alzoo be lastingontduiking. Eisch f 20 of 10 dagen hechteuis. 2. G. H. te Workum heeft 15 November een ruit in een deur stuk geslagen. Beklaag de bekent. Hij had een borreltje gedronken en deed het uit baldadigheid, en ook wel om den bewoner te plagen. Hij heeft later aan geboden de schade te vergoeden, maar dat wilde de man niet aannemen. In deze zaak moest nog een getuige ge hoord worden, doch die was nog niet gearri veerd. Omdat bekl. bekent stelt de heer Ambtenaar nu maar direct den eisch en wel f 5 of 3 dagen, dan kan aan ’t eind der zitting het getuigenverhoor nog wel geschieden. De eisch valt beklaagde niet mee. ffVoor zoo’n geringe schade, dat is te bar” roept hij uit, maar hij wordt er op gewezen dat hij hier met opzet heeft gehandeld en zwaarder, dan wanneer ’t door een of door onvoorzichtigheid komt. Wij zullen het later gevolgde getuigen verhoor hier maar terstond laten volgen. De getuige was P. Bruinsma, die met een vriend liep op den bewusten avond, en toen zag hij dat de bekl. iets zei hij denkt dat het was: »ik zal daar eens een ruit inslaan” want terstond liep hij op de deur van toe, en sloeg een ruit stuk. 3. M. v. K. te Gaast werd 8 Dec. door den rijksveldwachter bekeurd wegens loopen met een geweer op den openbaren weg. Hij had wel een zak los om ’t geweer maar ’t was niet voldoende ingepakt. Bekl. stemt toe dat hij met het geweer naar zee ging om in een boot op zee te jagen, maar hij had een zak om ’t geweer gedaan. z/Zoo loopen ze allemaal bij ons,” zegt bekl. die nog al woordenrijk is, als de veldwachter wil, kan hij alle dagen wel 20 krijgen. De politie geeft een aanschouwelijke voor stelling hoe de zaak zich toegedragen heeft. Hij neemt daartoe zijn sabel, legt daar losjes zijn zakdoek overheen, en slaat er dan de hand om, den sabel op den anderen arm leggende, zoo dat men wel kon zien, dat het al zeer gemakkelijk was om den zak er af te gooien, een patroon in ’t geweer te steken en klaar is ’t. De politie geeft op al de tegenwerpingen van beklaagde die nu weer beweert dat hij alle dagen wel 10 be keuren kan, en in Makkum en Workum en overal loopen ze zoo met hun geweren naar zee dat het o zoo moeielijk is om de zee- jagers te bekeuren. Op zee is ’t vrij, maar op den zeedijk niet en daar mogen ze met een geweer dat uit elkaar gepomen kan worden, een zoogenaamde afdraaier niet komen maar in troepjes gaan ze er heen, terwijl op een afstand aan weerzijden anderen op post staan om seinen te geven als er onraad is. Zelfs vrouwen doen er aan mee om de jagers te ver wittigen dat de politie bier af daar nadert. Bekl. verweert zich hiertegen weer dapper en zegt wel twee uren te kunnen praten, om dat alles onwaar te maken, enz., maar de heeren rechters hebben zoo lang geen geduld. Eisch f 2 of 2 dagen. Bekl. vindt dat veel te veel voor zoo’n kleinigheid en zal weer gaan uitleggen hoe ze allen zoo hun geweer in den zak bergen. Hem wordt geantwoord dat de veldwachter hem nog al goed heeft behandeld, want hij had het geweer in beslag kunnen nemen. Als hij later weer naar zee gaat moet hij touwtjes om den zak binden, opdat het geweer niet zoo maar voor ’t gebruik gereed is, en als hij hier weer komt, wordt hem een veel hoogere straf toegezegd. 4. E. K. werd bekeurd omdat hij op 6 Dec. toen er sneeuw lag, jaagde. Als het veld met sneeuw bedekt is, is het jagen verboden, om dat men dan het spoor van ’t wild kan volgen om het dan te schieten. Bekl. bekent wel gejaagd te hebben, maar er lag niet ge noeg sneeuw om van sneeuwspoot te kunnen spreken, en hij heeft 2 getuigen mee gebracht, om dat te bevestigen. De politie, die dezen jager bekeurde, is van oordeel dat er wel op sneeuwspoor gejaagd kon worden dien dag. Hij (de agent) heeft de proef genomen, en kon op ’t spoor af gaande, gemakkelijk een haas vinden. De twee getuigen a décharge U. Huizinga en J. Koopal, zijn van een ander gevoelen, er lag niet genoeg sneeuw om ’t wild op te sporen. De heer Ambtenaar acht het ten laste ge legde bewezen en eischt f 2 of 1 dag. Bekl. vindt dat’t niet is als ’t behoort, en meent dat hij proces heeft gekregen op order van een medejager. 5. H. G. te Hindeloopen heeft proces ge kregen wijl hij achter een drietal woningen in de Kerkstraat keukens heeft doen bouwen zonder vooraf vergunning van B. en W. te hebben bekomen. Bekl. bekent dat hij die woningen heeft verbouwd gelijk anderen daar ook gedaan hebben. Die anderen liet men met vrede en hij werd bekeurd, hij noemt het zoeken. De afwatering van de daken der keukens is beter als bij de anderen, waar ’t vuile water in den regenbak komt, en toch moet hij het veranderen. In deze zaak wordt nog gehoord een timmerknecht die ’t werk uitvoerde en de agent, die bekeurde omdat er geen vergunning was aangevraagd. De anderen hebben wel vergunning naar de agent meent. Eisch f 16 of 5 dagen. Hebben de vorige drie beklaagden heel wat ingebracht tegen ’t geen hun ten laste werd gelegd, de nog volgende drie bekenden en dan is men over de zaak gauw uitgepraat. 6. G. D. te Witmarsum werd bekeurd om dat hij reed met paard en wagen des avonds zonder een lantaarn te hebben die brandde. Bekl. bekent, zijn lantaarn was uitgegaan en hij was ongeveer 15 meter van de hieming af, toen de politie hem snapte, yvan zelf he?” zegt bekl. »ik hong, maar 'k had van de polite verwacht dat het met een waarschuwing zou zijn afgeloopen, want ik heb 3 jongens, dat zijn knapen die het de politie wel eens lastig willen maken, en die houd ik 's avonds in huis”. Voor vergoeding daarvoor had hij nu geen proces maar een waarschuwing, verwacht. Eisch f 1 of 1 dag. Die eisch valt bekl. mee, hij zegt rondweg dat hij ’t op f 3 getaxeerd had. Hij mag, zoo wordt er opgemerkt, nu hij er zoo genadig afkomt, dan ook zijn jongens wel weer in huis houden. 7. J. B. te Pingjum reed 17 Nov. met de fiets zonder licht toen ’t al tijd was de lantaarn op te hebben. Bekl. bekent. Hij had zich wat verlaat, en had even vertraging gehad. Eisch f lof 1 dag. 8. K. H. B. te Pingjum werd ook den zelfden dag bekeurd wegens het berijden van een fiets zonder licht. Ook hij bekent, en op de vraag wat hij ter verontschuldiging heeft in te brengen antwoordt hij... dat hij er met een lichte straf wil af komen. Eisch f 1 of 1 dag. De overige zaken worden bij verstek na schorsing der zitting behandeld. Uitspraak der vonnissen Vrijdag Bolswardsche Courant i 3 ir es de in rP en •el en »et ïer ne ou la- lar JW i i i '9 k

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1