ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 5. BIJ EEN „HERBARIST”. Sp Donderdag 15 Januari. UIT DE PERS. BINNENLAND. VOOR afzonderlijke den genezen veracht het i i r no ren ruk jur tuk het lera ven idig den ilm jrdt den ireel met elen rtjes die i en aren een nige voor uren de ppen illen jgte, inste van zoo en Zü. unst. :ht or- len in bij iel, ital er ;e, or n. en de ■dt le z. 'g at 'ij e ;t il le ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. rCT- aan het Maand- «discretie” had verzocht. na bovenstaand getrouw relaas van naar dezen Rotterdamschen //her en onze Doodgevroren. Aan den weg tusschen Heynen en Hom- mersutn (Limb.) werd het lijk gevonden van zekeren Jan Willemsen, 63 jaar oud, een bekend straattype, algemeen Klokkejan ge naamd. Hij was horlogemaker van beroep en woonde te Heijen, doch trok meestal in den omtrek van dorp tot dorp rond, om bij de boeren de klokken te repareeren en andere knutselwerkjes te verrichten. Daar de ongelukkige veel misbruik maakte van sterken drank en men een nog gedeeltelijk met alcohol gevulde flesch bij hem vond, Oranjewoud. Het schoone buiten «Oranje- stein”, bewoond door Graaf van Limburg Stirum, dreigde hedenmiddag door brand te worden vernield; het heeft zich echter gelukkig bepaald tot den oostelijken vleugel van het gebouw. De Graaf en de Gravin waren op familiebezoek naar buiten, zoodat ze wel ge ducht geschrokken zullen zijn, toen hun heden middag het telegrafisch bericht van ’t onheil gewerd. Toen de chauffeur in den middag thuis kwam, ontdekte hij brand in het kan toor van den heer des huizes en maakte direct, alarm. De //Vrijwillige” van Heerenveen en de brandspuit van den heer Bieruma Oosting waren spoedig ter plaatse, om het dreigende gevaar te bedwingen, wat hun eindelijk mocht gelukken door het grootste gedeelte van het schoone gebouw te behouden. Veel kostbaar heden wist men uit het brandende gedeelte nog te redden, overigens brandde het heelemaal uit. Omtrent de oorzaak kan met zekerheid niets gezegd worden, doch men vermoedt, dat vonken uit een kachel in het kantoor als oorzaak moeten aangenomen worden. Ons Noorden. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 0e onderwijs commissie. Het Volk schrijft: Het tot stand komen van de gisteren geïnstalleerde Staatscommissie voor het onder wijs, is een politiek feit van haast niet te onderschatten beteekenis. En dat zoowel in het geval, dat de commissie in het vervullen van hare opdracht slaagt, als wanneer ze niet slaagt. Wat in den onderwijsstrijd altijd ontbroken heeft, isklaarheid. De rechterzijde heeft nooit precies omschreven wat zij wilde. Wel was het gewijzigde Unie-rapport van 1900 precieser dan het eerste, maar grondslag voor een wetgeving kan het moeilijk zijn. Trouwens, na dien hebben twee rechtsche Ministers van Binnenlandsche Zaken gedurende bijna 10 jaren de zaken in handen gehad en beiden hebben zich beperkt tot het overgieten van geld uit de Staatskas in de bizondere school- kassen, beiden op een wijze, die steeds den volledigen tegenstand van alle niet-clerikalen op moest wekken en dan ook opwekte. Bovendien zjjn er punten van groote tegenspraak tusschen dat rapport en de politieke actie der rechtsche partijen. Terwijl b.v. het Unie-rapport de kosten van het openbaar onderwijs wilde overbrengen van de gemeenten op het Rijk, heeft de Standaard al sinds jaren propaganda gemaakt voor het Stichtelijk. Te Beltrum (Geld.) is een der leden van de Ned. Herv. Kerk nalatig gebleven in het betalen van de huur voor zijn zitplaats in de kerk. Om te voorkomen dat de man weer ging zitten op zijn nog onbetaalde plaats, was zijn bank door stevig draad afgesloten. Alg. H. ’t schaatsrijdend Friesland zijn zijne inlichtin gen die in de Leeuwarder Courant worden gepubliceerd omtrent den toestand der ijsbanen in de provincie. Vooral van groot nut is het signaleeren van gevaarlijke plaatsen. Voor jaren reeds trachtte ook ’t Nieuwsblad voor Friesland die berichten van den bond te krijgen, doch 't werd geweigerd. Thans heeft het Leeuwarder Nieuwsblad bij den bond aan geklopt, doch ook te vergeefs. Alleen de Leeuwarder Courant schijnt dit privilege te bezitten. De bond blijkt groote verplichtingen aan dit blad te hebben, hoe anders de weige ringen aan andere bladen te verklaren. De berichten van den Frieschen Ijsbond zouden toch heel wat meer effect sorteeren als ze, zoo algemeen mogelijk bekend werden gemaakt, en ook aan andere bladen werden gegeven. Hoe nuttig de bond ook moge wezen, hij zou dan het algemeen belang in de provincie belangrijk beter dienen. Ons Noorden. Een nieuwe oplichlerstruc. Een onzer lezers schrijft Zaterdagmorgen zit ik aan het station Delftsche Poort te Rotterdam in een coupée 2de klasse in den trein naar Roosendaal. Zeer geagiteerd stapt een heer mijn compartiment binnen met de vraag of ik naar Roosendaal ga. Op mijn bevestigend antwoord verzoekt hij mij zeer beleefd hem met 20 ct. te helpen. Hij moet zijn fiets bevrachten, maar heeft geen geld meer en hij is te Rotterdam on bekend. „Ik kom bij u zitten en te Roosendaal, waar ik den chef ken, geef ik het u terug Ik doe het en haastig loopt hij met mijn kwartje ik had geen dubbeltjes naar het loket voor de vrachtgoederen. Maar als de trein weggaat, is hij nog niet terug en te Roosendaal heb ik vergeefs naar den man uitgekeken. Alg. H. De handel op de Veluwe. De handel op de Veluwe breidt zich uit. Kan dit gedeelte van Gelderland al niet bogen op een vruchtbaren bodem, zooals de Betuwe, en daardoor in den zomer geen lusthof van allerlei heerlijke vruchten zijn, zijn de hooge zandgronden der Veluwe ook al minder ge schikt voor de veefokkerij en den veehandel, toch is -ook daar een cultuur, waaraan vele landbouwers een bestaan ontleenen en die in bloei eh omvang steeds toeneemt. Wij bedoelen de hoenderteelt en den daarmede gepaard gaanden eierenhandel. De uitgestrekte heide gronden bieden voor deze dieren een terrein, waar ze ongehinderd kunnen rondloopen, voedsel garen en weinig of geen kwaad stichten. Van alle omliggende dorpen worden dan ook eieren naar de markten aangevoerd. De uitgebreide eierenmarkt van Ede is bekend en ook Barne veld begint in dit opzicht met veel grootere plaatsen te wedijveren. In 1913 werden in deze laatste gemeente toch niet minder dan ongeveer millioen eieren verhandeld voor een gezamelijk bedrag van f 630.000. Wanneer men nu daarbij nog rekent den niet weinig beteekenenden handel in het pluimvee zelve en bedenkt, dat de hierboven genoemde cijfers nog slechts alleen het dorp Barneveld betreffen, dan kan men berekenen, dat jaar lijks millioenen op de Veluwe aan deze cultuur verdiend worden. Dat zou men zoo opper vlakkig van die dorre Veluwe niet verwachten. Arnh. Cl. Men schrijft uit Alkmaar blad t. d. Kwakzalverij Een der oudste leden onzer Vereeniging zond mij dezer dagen een advertentie uit een Rotterdamsch blad, waarbij zekere M. de Reeder, Bergweg 162 te Rotterdam, zich noemende «herbarist”, de lezers meedeelde, dat voor élle ziekten kruiden zijn gewassen indien men ze maar weet. Indien alle middelen faalden, zoo betoogde hij in die advertentie, dan moest men zich tot hém wenden om gratis inlichtingen. Het geval interesseerde ons en wij togen naar Rotterdam om met dezen «herbarist” kennis te maken. We moesten in een winkel van verbandarti- kelen enz., waarin hoopen pakjes kruiden opgestapeld lagen, eenigen tijd wachten, want Mijnheer had bezoek. Inderdaad kwam op een gegeven oogenblik een boertje uit een achterkamer te voorschijn die f 1.50 neer legde en een pakje kruiden zegevierend mee naar huis nam. Hij kreeg van den //herbarist” nog eenige goede wenken omtrent het gebruik mee en daarna was het oogenblik aangebroken waarop wij in zijn spreekkamer werden toe gelaten. Op tafel lagen eenige boeken en brochures, benevens een dik geneeskundig boek uit de oudheid, waarin onze //herbarist” af en toe ijverig bladerde. Er hing een mystiek, gedempt licht in het vertrek. Expresse lijk eenigszins schuchter, vertelden wij met zachte stem persoonlijk absoluut geen geloof te hechten aan de gezegende kracht zijner kruiden, doch zijn advies te willen inwinnen op raad onzer familie, want men kan toch nooit weten, had deze gezegd. (Dit was natuur lijk maar een smoesje om op gang te komen). Wij leden, aldus vertelden we verder, aan «psoriasis”, de bekende hardnekkige huid ziekte, die de mannen der officieele weten schap niet kunnen genezen, doch die telkens weerkeert en waarvoor nog geen afdoende genezing is gevonden. Of hij altemet met zijn kruiden die afdoende genezing kon bewerk stelligen? «Slaat u uw oogen maar eens neer!” sprak onze herbarist, zóó, vlak voorover. Aldus ge schiedde en de groote man sprak de merk waardige woorden: da’s in orde! Wat is in orde? Ik zal u helpen. Ja maar, afdoende helpen, zóó, dat de psoriasis nooit weerkeert. Zeker. Als dè,t zoo is, zal ik mij finantieel niet onbetuigd laten, dat beloof ik u, maar ik zeg er direct bij, dat ik aan uw gezegde niet de minste waarde toeken. Toch zal ik u beter maken als u maar precies doet met de kruiden, die ik u geven zal, wat ik zeg. Wij hebben voor alle kwalen behalve carcinoom en tuberculose in verge vorderden staat, gezegende kruiden. Alle samenstellingen dezer kruiden hebben wij in een boek bijeengegaard; hier hebt u het. Daar zijn kruiden bij, die veel meer kosten dan f 1.50, maar dat komt er bij ons niet op aan, want wij willen niet in de eerste plaats geld verdienen, doch menschen genezen en een aantal attesten vergaren. U is dus filantroop, en aardsche slijk Wij hebben, ik zeg ’t nogmaals, niet direct geld noodig. Wij werken met een kapitaal van niet minder dan vier miljoen, dus het komt er niet zoo erg op aan. Onze bedoeling is hier in Nederland een afdeeling te stichten van de Deutsche «Verein für Pflanzenheilkunde”, waarvan u deze brochure mee kunt nemen. Dank u, maar ik ben een ongeloovige Thomas, ik gelóóf niet aan uw filantropische instellingen. U meent, dat we kwakzalvers zijn Ditt woord bezig ik niet, maar t wil er bij mij niet in, dat u belangeloos optreedt. Ik zal gelóóven in de gezegende kracht uwer kruiden als u mij eenige menschen kunt op noemen. Wat zeg ik als u mij maar een mensch kunt opnoemen, die u gehéél van psoriasis hebt genezen. Dat kan ik wel, want ik heb er ver scheidene beter gemaakt met mijn kruiden. Ik behoef geen verscheiden namen, één het geld aan wees, nog zoo verwerpelijk niet zou zijn, omdat het een groote oorzaak van de ongelijkheid in de gemeentebelastingen zou opheffen. Op dit oogenblik heeft de gemeente finantieel voordeel bij den bloei der bijzondere en finantieel nadeel bij den bloei der openbare school. Wat een misstand is. Doch wij wijzen er hier alleen op, om aan te toonen, dat de rechterzijde geen duidelijke uitwerking voor haar denkbeelden heeft. Lobman en Kuyper zijn er twee. En de vraag is of,‘ als men aan ’t preciseeren gaat, tusschen protestantsche en Roomsche scholen geen groot verschil moet worden gemaakt, althans voor wat de kloosterscholen betreft. De huivering der rechterzijde, om in deze commissie te gaan zitten, is volkomen te begrijpen. De voornaamste schotel verdwijnt hiermede van den rechtschen politieken disch. Verdwijnt, afgezien van de uitkomsten. Onze beide mannen, die in de commissie zitting hebben, Troelstra en ter Laan, hebben op de anderen een gewichtig ding voor. Zij hebben een grondslag voor hunne handelingen in onze Groninger motie. Het gewichtigste daarvan is voor deze behandeling misschien niet eens de clausule, die de financieele ge lijkstelling van bijzondere en openbare scholen eischt, maar datgene wat zij over de open bare school zelf zegt. Want het Unie-rapport bevat omtrent de openbare school zaken, die ons, als ze in de practijk dreigen te komen, onverwijld en on verbiddelijk in het geweer zullen vinden. Zoo wil dat rapport een veel grooter deel van de kosten van het onderwijs halen uit verhoogde schoolgelden. Voor de openbare school, wel te verstaan. Het spreekt wel van een evenredig schoolgeld, maar wij weten uit de praktijk van de schoolgeldheffing, daar waar clericale gemeenteraden zijn, hoe men dat daar opvat. Een ander punt. Een van de in het Unie- rapport opgesomde drie groote grieven tegen de bestaande regeling van het lager onderwijs is, dat vele openbare scholen onderwijzers tellen, «wier beginselen door de ouders der schoolgaande kinderen worden afgekeurd”. Een openlijke aanval dus op de zelfstandig heid en de persoonlijke vrijheid van de onder wijzers, die afgeslagen moet worden. Onze mannen zullen zorgen, dat niet ver geten wordt, dat een zeer groot deel des volks principieel voorstander is van de openbare school, principieel tegenstander van secte- onderwijs. Dit laatste niet aldus opvattend, dat men het verbieden of uitburgeren wil, maar wel zoo, dat men het met geestelijke middelen en door de aanwezigheid van goed openbaar onderwijs bestrijden wil. Te voren staat vast, dat de bijzondere school meer geld zal moeten hebben dan ze thans krijgt. Te voren staat echter ook vast, dat de gemeenten afgeholpen moeten worden van de buitengewoon hooge extra-kosten voor het openbaar onderwijs, die door die gemeente betaald worden, daar waar men het onderwijs niet wilde laten verkommeren, voornamelijk in de groote gemeenten. Iemand van uw leeftijd Dat treft. Hoe heet hij Ja, dat zou ik u niet precies kunnen zeggen, wij hebben natuurlijk zijn naam in onze boeken genoteerd, doch deze boeken liggen op ’t kantoor van onze fabriek te Schiedam. Worden de kruiden daar gemaakt? Ja. Maar ik zal u den naam van patient schrijven, is dat goed Best. Maar ik zeg u vooruit, dat ik dien genezen patient persoonlijk ga onder vragen. U kunt in Kampen wel dezen of genen vinden die u een dienst wil brengen en een attest afgeeft. Aan attesten hecht ik niet de minste waarde, want daar heb ik heel treurige ondervindingen mee opgedaan. Ik zal dus dien door u genezen patient gaan ondervragen en als ik dèt gedaan heb, zal ik zijn dokter gaan opzoeken, die hem «opgegeven” had, het oogenblik dus waarop u met uw kruiden uw geneeswijze begonnen zijt. Is dat goed Zeker, ik vrees geen onderzoek,... in geen enkel opzicht... (hakkelend)... maar... ik kan dien naam alleen geven, als de be trokken persoon er geen bezwaar tegen heeft. Als hij werkelijk door u genezen is, zal hij er geen bezwaar tegen hebben en mocht dit toch zoo zijn, dan zal ik hem trachten te bewegen voor ’t heil en in ’t belang van alle psoriasislijders dat bij met open kaart speelt. Nou, ik zal u wel nader schrijven, daar kunt u op aan! De «herbarist” achtte het oogenblik ge komen ons onderhoud te eindigen, ’t Gratis consult was afgeloopen. Ik kon gaan. Toen ik buiten was en te Rotterdam aan het oude lid onzer Vereeniging mijn weder varen meedeelde, zei deze bijzonder benieuwd naar den afloop te zijn. Ik antwoordde, niets nieuwsgierig te zijn, waarop hij mij aankeek als wilde bij vragen: hoe heb ik het nou met je? Neen amice! ik ben in 't geheel niet nieuws gierig, omdat ik vast overtuigd ben, dat ik den naam van dien genezen Kamper persoon nooit zal te hooren krijgen. Geloof me, ik ken mijn Pappenheimers! Enkele dagen later schreef onze «herbarist” mij, hij had 25 jaren lang ’t menschelijk lichaam en de kruiden bestudeerd!!! dat hij tot zijn grooten spijt geen vrijheid vond mij den naam uit de boeken der Schiedamsche fabriek te melden, wijl de betrokken persoon hem om Ik acht mijn reis naar dezen Rotterdamschen barist” elk commentaar overbodig lezers zullen dit zeker we! beamen. C. N. G. uit de gemeentekas te doen subsidieeren, een denkbeeld, dat, als men meteen den gemeenten Bij de ingevallen vorst komt de Friesche ijsbond weer in actie. Van groot belang voor Ja, iemand in Kampen. Een oude of een jonge neergelegd heeft om te slapen en zoo is doodgevroren, Telx Bolswardselie Courant i t i 8 in sn id !- b l.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1