Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 7. Donderdag 22 Januari. VOLKSONDERWIJS. BINNENLAND. Ingezon den. VOOR Afzonderlijke LOTERIJWET. 8 maanden, van 1 e aar ardK illes niet i te Dan isis del ni ijd an m ch )n ;en mij tad ige rde -ote Tan ijk- reg- ort. ren. ien. ligt isch ijn >nt- unt er het :er wij n? t- j er n ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van de «Vereeniging te teekenen36 man aan een van nistratie om de bedrijven komen, CBuiten verantwoordelijkheid der Redactie). Onsmakelijke waar. nu de volgende ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. voddenkoopman thans slager, maar in ieder geval dan koudslachter een ongezond bedrijf uit, zoo schrijft de Geld. Het vleesch van gestorven dieren koopt hij op om het vervolgens tot worst te verdraaien. Met deze heerlijke worst gaat mijnheer dan den boer op, om ze aan de goê gemeente kwijt te worden. De Gezondheidscommissie in de Betuwe mag hier wel eens goed toezien in verband met het voorkomen van besmettelijke ziekten. Het bedrijf van een dergelijken slager dient toch stop gezet te worden. Belasting op publieke vermakelijkheden. 1 Mei van het vorige jaar werd te Utrecht de belasting op publieke vermakelijkheden ingevoerd. Het Utr. Dagbl. vermeldt cijfers: De tooneelvoorstellingen hebben opgebracht f 1 933.691/2; de bioscoop-voorstell. f4451.25; de muziek-zanguitvoeringen en danspartijen f 2577.291/2> de wedstrijden, veld en openlucht spelen f771 71;tentoonstellingen en voordrach ten f406; optochten met muziek f311.25; automatische muziekinstrumenten f 257; café- chantants, circussen en dergelijken f 1921.42. In totaal f 12.227.68. Dit is de opbrengst van Mei tot en met 31 December 1913. De opbrengst over een vol jaar zal dus wel naar de 14 a f 15.000 loopen. Onder den trein. Op het spoorweg-emplacement te Echten is gisteravond een werkman gevonden van wien een der beenen gedeeltelijk was afgereden. De man, die werkzaam was bij den aanleg van het tweede spoor, is vermoedelijk door den trein van 3.20 uur nam. van Groningen over reden. Alg. H. Mijnheer de Redacteur! Ten zeerste zoudt U mij verplichten onder staande regelen in Uw veel gelezen blad te willen opnemen, waarvoor ik bij voorbaat mijn dank zeg. U vergunt mij met een enkel woord het tragicomische effect te bespreken, hetwelk Maandag 12 Januari het klokke twee uur beslag blijkbaar alom heeft teweeg gebracht. Tenminste wanneer ik die diverse stukken in de verschillende dagbladen bekijk, dan wil het mij voorkomen, dat er een storm is op gedoken, die allerminst in een glas water uit woedt. En toch wil het mij voorkomen, dat ook hier weer de schetterende muziek de minderwaardigheid der wapenen moet goed maken: immers ging heter inderdaad om een goede en gezonde wet te handhaven, ik geloof niet dat een centrale invasie met al haar ver schrikkingen zou noodig geweest zijn. Met dat al stichten zulke drakonische maatregelen enorm veel onaangenaamheden, wat worden verschillende Directies niet gehinderd in haar terecht aangenomen gewoonte om tegenover haar cliënten de grootst mogelijke coulance den dag te leggen, men behoeft maar heel klein beetje op de hoogte te zijn de ingewikkeldheid van dergelijke admi- te beseffen, in welken overlast wanneer men de ver schillende boeken, de obligatiën en andere necessaria in beslag neemt. Toch mogen aan den anderen kant de moeilijkheden niet worden overschat. Wat de justitie in beslag neemt zijn daarom waardeloos geworden papieren, waarvan het gemis zeer zeker eenige stagnatie teweeg brengt, doch waarmede de rechten der cliënten niet staan of vallen. Het lijkt mij niet ondienstig hierop in deze dagen eens de nadruk te leggen. Het publiek moet niet meenen, dat maat regelen van Justitie zooals nu zijn genomen eenig ander dan conservatoir karakter dragen, m.a.w dat dat huidige optreden ook maar eenigszins vooruitloopt op de vraag of inderdaad hier strafbare feiten zijn gepleegd. Bedrijven, die nooit door de justitie zijn lastig gevallen, waartegen nooit proces-verbaal is opgemaakt en die nooit zijn veroordeeld, werden nu op eenmaal aan de kaak gesteld als waren het befaamde wetsovertreders. Waar dit zoo ligt, komt het mij van groot belang voor, op dit karakter dier justitieele maatregelen te wijzen. Hoogachtend, ANDR. C. VERMEULEN, Directeur N. V. Prinses Juliana, Holl. Alg. Expl. Mij., Rotterdam. N.B. Andere bladen worden beleefd ver zocht dit over te nemen. II openbaar minder ook voorkomende artikelen. Het Hoofdbestuur wenscht aan het boven staande nog als zijn meening toe te voegen, dat voor de totstandkoming van de in deze conceptwet aangegeven regeling zeer ingrijpende wijzigingen van de huidige wet op het Lager Onderwijs uoodzakelijk zijn, zonder dat deze wijzigingen in strijd geacht kunnen worden te zijn met art. 192 van de Grondwet.” Be hardrijder Marien Slager. Wolvega, 19 Jan. Toen, nu twee jaar geleden, ter gelegenheid van de rijderij van gymnasten, onze plaatsgenoot M. Slager den bekenden hardrijder De Vreeze, van Balsward, versloeg,. bleek reeds, welk een uitstekend rijder de toen pas 18-jarige Slager beloofde te worden. Dezen winter voor het eerst op de baan te Oldemarkt behaalde hij den len prijs van f30. Toen kwam de rijderij te Wolvega, waar hij ernstiger tegenstanders als de Vries en Cnossen ontmoette. Doch ook hier bleef hij zonder veel inspanning overwinnaar. Bij zonder vlug van streek en stevig rijder, legde hij het reeds ruim halfweg de baan in streken. Dat het behaalde succes hem aanspoorde tot deelname aan nog grootere hardrijderijen, sprak als van zelf, en zoo behaalde Slager te Meppel den len prijs van f 60 plus f 5 voor den snelsten rit. De baan van 150 M. werd door hem afgelegd in 132/5 sec. Ongetwijfeld kan Slager op het oogenblik, als een der snelste Friescbe hardrijders worden aangemerkt. Oude Bildtdijk, 16 Jan. De wed. G. S. had hedenmiddag bij het ruitenzeemen het ongeluk met de draden van het electrische licht in aanraking te komen, zoodat zij er Nog vier weken. Alles heeft z’n bestemden tijd. De komende vier weken zijn voor de nieuwe kiezerslijst. Dit werk geeft niet vee] geluid. En toch eischt het meer inspanning, dan menigeen vermoedt. De oude kiezerslijst wordt nagegaan. Wie zijn woningkiezers? Moeten die zich ook opnieuw aangeven? Zijn er ook belastingkiezers, die dit jaar niet meer als belastingkiezer op de lijst kunnen komen te staan. In gedachten doorwandelt men alle straten, doorkruist alle hoeken en gaten, buitenbuurten en eenzame posten. Heeft die dezelfde woning nog? Heeft deze ook een ander stuk land ge huurd? Is gene ook in een anderen dienst gekomen? De kieswet Van Houten heeft ongetwijfeld dit paedagogisch voordeel, dat ze opvoedt tot sekuriteit. Op verbazend veel dingen dient gelet. Vergeet dan niets en niemand. En gebruik meteen deze vier weken voor een stille, maar krachtige propaganda voor ons beginsel, voor onze partij, voor onze pers. Na 15 Februari moet ge ook de overtuiging hebben: Ik heb goed zaad gezaaid. Get. Idsongelukken. Een drietal theologanten van het Camillianen- Klooster te Roermond zijn bij het schaatsen rijden door het ijs gezakt en verdronken. Te Katwijk aan Zee zakten twee meisjes door het ijs en verdronken. Anderhalf uur te voren had de .politie het publiek nog gewaarschuwd niet op het ijs te gaan, daar het absoluut onbetrouwbaar was. Een 16-jarige knaap te Roermond is bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken. In Stompwijk zijn 2 personen door het ijs gezakt en verdronken. De 9 jarige G. Jansen is bij het schaatsen rijden op de vaart bij de steenfabriek te Hillegom door het ijs gezakt en verdronken. Te Soest is bij het schaatsenrijden de 12- jarige zoon van den timmerman Bosboom door het ijs gezakt en verdronken. Het ongeluk bad Zaterdagavond plaats en het lijk werd eerst Zondagmorgen gevonden. Het 12-jarig zoontje van schipper J. V., uit Deinum, met ’t schip liggende in ’t Winschoterdiep, bij Groningen, was op weg naar school, waagde zich op *t ijs, met het Het Hoofdbestuur der Vereeniging //Volks onderwijs” heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres gezonden, waarin het zijn instemming te kennen geeft met het besluit der Regeering tot instelling van een Staatscommissie, aan welke wordt opgedragen Wettelijke maatregelen te ontwerpen ten aanzien van de voorziening in de kosten van het openbaar en het bijzonder onderwijs, waardoor de deugdelijkheid en de krachtige vooruitgang van het onderwijs der jeugd wordt verzekerd onder behoud van de opvoed kundige zelfstandigheid van het bijzonder onderwijs. ,/Met groote instemming”, zegt het adres verder, omdat het streven onzer vereeniging, ook blijkens haar Statuten, zich gedurende de bijna vijftig jaren van haar bestaan heeft gericht op de bevordering en verbetering van het volksonderwijs in al zijn geledingen, dit zoowel door den plaatselijken arbeid van haar afdeelingen nu tot een aantal van 275 ge stegen, als door den arbeid van het Hoofd bestuur in opdracht van de nu meer dan 21.000 leden, die de vereeniging telt. Niets toch heeft onze vereeniging in haar opbouwenden arbeid meer tegengewerkt en in de tenuitvoerlegging van haar program meer opgehouden dan de in ons land bestaande onzalige politieke schoolstrijd, die op het terrein van het volksonderwijs en der volks opvoeding steenen gaf voor brood. Een krachtig streven tot verbetering van bet onderwijs heeft daardoor in ons volk niet kunnen opkomen van een opbloeiende belang stelling in de hoogst belangrijke vragen betreffende de innerlijke beteekenis van het volksonderwijs in zijn geheelen omvang, kon daardoor geen sprake zijn. De ernstige poging, door de huidige Re geering thans door de instelling van boven genoemde Staatscommissie tot beëindiging van dien strijd gedaan, wordt door ons Hoofd bestuur dan ook niet alleen om de zaak zelve, maar ook in verband met het streven van onze vereeniging ten zeerste op prijs gesteld. Het meent zich dan ook de vrijheid te mogen veroorloven Uwe Excellentie beleefd in kennis te stellen met de wijze, waarop onze vereeniging bedacht als zij is geweest op het zooveel mogelijk steun verleenen aan elke krachtige poging, die van de zijde van een vrijzinnige regeering tot een verzoening der strijdende partijen op schoolgebied een maal zou kunnen leiden zich een oplos sing dezer voor land en volk zoo hoogst be langrijke quaestie denkt. Evenals //Volksonderwijs” na jaren van propaganda in het land voor het beginsel van den leerplicht, zich destijds tot de Re geering richtte met een //Conceptwet op den leerplicht”, waarin zij haar meeningen en wenschen ten aanzien van de toenmaals in uitzicht gestelde wetgeving kenbaar maakte, heeft zij in de jaren van 19071911 haar afdeelingen geraadpleegd en is in verband daarmee door een daartoe benoemde commissie een «Concept-wet tot regeling van het lager onderwijs” ontworpen, waarin zij naast haar wenschen betreffende de reorganisatie van het voorbereidend, lager en voortgezet onderwijs, ook haar verlangens op het gebied der ver houding van het openbaaar en het bijzonder onderwijs tot den Staat heeft aangegeven. Met alle bescheidenheid meent het Hoofd bestuur de aandacht van Uwe Excellentie thans op dezen arbeid te mogen vestigen. Het doet dit in het volle vertrouwen, dat Uwe Excellentie kennis zal willen nemen van den inhoud van het hierbijgaande exemplaar van genoemde Concept-wet, speciaal van de op deze materie betrekking hebbende titels II en III, handelende respectievelijk over het t en het bijzonder onderwijs, niet van de toelichting tot de daarin doordat men natte dweilen om de draden sloeg. Bewusteloos werd ze in huis gebracht, doch na eenige uren kwam ze gelukkig weer bij. Lemmer, 19 Jan. Door den jager A. v.d. Meer alhier is aan den zeedijk tusschen hier en Tacozijl een vischotter geschoten, ter lengte van 1,20 M. Het dier is aan een handelaar te Heerenveen verkocht voor f 28. Wommels, 17 Jan. Werd tot-nog-toe in ons dorp reeds driemaal per dag door de post besteld, de laatste bestelling kwam steeds alleen van Bolsward. Dit is thans in zoo verre veranderd, dat ’s avonds voortaan èn van Bolsward èn van Bozum een bestelling inkomt, iets wat o.m. nieuwsbladen ten goede komt, die thans ’s avonds nog in het dorp besteld kunnen worden. Repk. Nwsbl. v. Fr. Brand in een spoorwegcoupé. Van den sneltrein, die gisterochtend 8.23 uit Leeuwarden naar Groningen vertrok, kwam nabij Buitenpost in een coupé derde klasse een dichte rook uit den vloer stijgen. De reizigers besloten ’t eerst nog maar eens aan te zien, maar toen de rook al dichter en dichter werd, werd aan de noodrem getrokken en het treinpersoneel gewaarschuwd. De koperen verwarmingsplaat werd losgeschroefd en men probeerde den rook te doen ophouden, wat evenwel niet gelukte. De reizigers waren zeer ontstemd, toen de conducteur desondanks zei, dat zij wel konden blijven zitten; zij protesteerden daartegen en konden toen in een anderen derde klaswagen overstappen. De rookende wagen werd meegenomen. In Gro ningen waar men met 20 minuten vertraging arriveerde, rookte het nog in de coupé. Een conducteur was in een ander comparti ment van den doorloopenden wagen achter gebleven, daar de noodrem kapot getrokken was en hij dus bij een eventueel erger worden van den rook en ’t uitslaan van de vlammen, den machinist niet zou kunnen waarschuwen. De reizigers waren van oordeel, dat er niet voldoende materiaal aanwezig was om de zaak grondig in orde te brengen. Pr. Gr. Crt. Geen inschrijvers. Zaterdag werd aanbesteed door het gemeente bestuur te Tiel het bouwen van een woning voor den directeur der gasfabriek. Geen enkel biljet werd ingeleverd. Zestien aannemers had den ingebracht hun bezwaren, hierop neer komende: le. dat de aannemer van het geheel aan sprakelijk werd gesteld voor den te vormen aan besteden onderbouw; 2e. dat de verantwoordelijkheid voor dit onderdeel twee maanden korter liep dan voor het geheele werk; 3e. dat voor de ziekteverzekering geen post op de begrooting was uitgetrokken en 4e. dat art. 93 der Algemeene Voorschriften was uitgeschakeld. Arnh. Ct. Actie in de sleepvaart. Het personeel van de booten, welke thans te Dordrecht liggen en waarvan de reeders zijn aangesloten bij de //Vereeniging van Sleepbooteigenaren”, is gisteren ontslagen. Op enkele booten, welke op reis waren en die wegens den ijsgang Dordt niet konden be reiken, js het volk nog gehouden. Er staan te Dordt nu 130 man van het sleepbootpersoneel aan den wal, omdat ze geweigerd hebben, het individueel contract van Sleepbooteigenaren” zijn er van de beneden- vaart, de rest is van de bovenvaart. Enkele patroons hebben hun volk tegen Zaterdag a.s. bedankt. Ook te Rotterdam hebben de aangesloten reeders eenparig hun personeel ontslagen. Dord. Ct. Kadervorming uit de militie. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat wanneer na vorming der adsp.-klassen voor militie-onderofficier, zich nog milliciens voor de opleiding tot militie-onderofficier aanmelden, met de bedoeling om na hun verplichten wer- kelijken diertst vrijwillig onder de wapenen te blijven, deze alsnog, boven het vastgestelde aantal, tot die opleiding behooren te worden toegelaten. Avpst. merlijk verdronk. aan bleet hangen. Door behulpzame handen werd zij uit hare benarde positie bevrijd, van Nijmegen oefent op het oogenblik een Bolswardsche Courant 1 o Je 1 I in 3 r j i. n t ij jm 3. ‘g 'ij Q-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1