lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 8. Zondag 25 Januari. Uit de Raadszaal. VOOR W. 1 1, is le n, et et er rs Met algemeene stemmen goedgekeurd. Bolswardsche Courant 5 afzonderlijke Foorstel van B. en W. tot wijziging van den Voorzitter j (Applaus). voor den gemeente ven Het Gasthuis de heeren: Eerdmaus, 1913 over de Chr. Nat. Werkmans- Burgemeester ird. em iog Vergadering op Donderdag 22 Januari 1914. r- r r r 1 4 t e e k W. doch n d w in nt de in ou an :h, ar hij ide let len en in, een ote >an st uit eg og st, ide ■ek :en et, be- en in de plaatselijke twijfelachtig is, zoo zeer verdeeld is, de die beweging dient te aangebracht en in kalkmortel. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. om te doen wat doen tot bloei en ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 1 J» opnemen over 1913. Volgens rooster worden door den Voorzitter aangewezen voor het nazien der rekening van: a. Lanter en Terhenne; Het Weeshuis, de heeren: Oosterbaan v.d. Wal; Het Armenhuis de heerenEisma, en v.d. Klei terwijl de heeren Boersma Praamsma als plaatsvervangers zijn aan- b. Vis en c. Keikes en gewezen. 3. Vaststelling kohieren schoolgeld 3e en 4e kwartaal. Deze kohieren bedragen: voor de school m.u.l.o. f 169.50 en f 230.75 voor schóól no. I. - 293.05 en - 268.10 Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Voorstel Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeente-begrooting Op de begrooting 1913 zijn eenige af- en overschrijvingen noodig met het oog op de werkelijke uitgaven. Het bedrag dezer over schrijvingen bedraagt in totaal f 246.17®. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5a. Vaststelling van depensioensgrondslagen van gemeente-ambtenaren. In overeenstemming met de wijziging van enkele salarissen dienen de pensioengrond slagen hiermee in overeenstemming te zyn. o. Adres van A. Wiarda, verzoekende onderhands weder te mogen pachten voor 3 jaren het grasgewas van den trekweg tot Burgwerd, tegen de bestaande pachtsom f 12. Deze adressen in handen van B. en om advies. p. Adres van M. van Santen te Dordrecht en Maas te Schiedam, als bestuur van de ver. voor matige drankbestrijding verzoekende op het adres van „Plaatselijke keuze", afwijzend te beschikken omtrent het afstaan van een vergaderlokaal, wijl die beweging omtrent het drank vraagstuk zeer twijfelachtig is, en waar de meening hierover Raad geen steun aan geven. g. Adres van vele ingezetenen, vergun ninghouders, betuigende adhesie met het inge komen adres der heeren Van Santen en Maas. De Voorzitter merkt op dat over punt 1 der agenda opnieuw moet worden gestemd, hij stelt voor de discussies over deze adressen niet te openen, maar adressanten bericht te geven van de straks te nemen beslissing in deze zaak. Alzoo besloten. r. Adres van den heer H. Vrijburg, ver zoekende met 1 Mei a. s. eervol ontslag als gemeente architect. In handen van B. en W. om advies. Adres van J. ledema te Wolsum, ver zoekende een woning te mogen bouwen in een stuk land aan de Knossenlaan volgens overgelegde teekening. In handen van B. en W. om advies. t. Schriftelijk voorstel van den heer D. Terhenne, luidende: De Gemeenteraad, overwegende dat het van groot belang is dat de Sneekerweg, voorzoover met huizen be bouwd, bestraat wordt, noodigt B. en W. uit met voorstellen daaromtrent te komen. Hierbij is een toelichting gevoegd, in hoofd zaak behelzende wat door den heer Terhenne hieromtrent is gezegd in de raadsvergadering van 19 Dec. j.l. De Voorzitter stelt voor, dit voorstel ter stond in behandeling te nemen. Er wordt geen discussie over gevoerd, doch met 7 tegen 4 stemmen (de heeren v. d. Meer, v. d. Wal, Boersma en Lunter) wordt het voorstel aangenomen. B. en W. zullen dus met nadere voorstellen hieromtrent komen. u. Van B. en W. een voorstel om aan verschillende straten en stegen, waar dit nog niet is geschied, officieele namen te geven. Dit voorstel wordt ter visie gelegd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Stemming krachtens art. 50, 2e lid der gem.-wet over het voorste^ tot in gebruikgeving van een schoollokaal aan het comité voor Plaatselijke Keuze. Het voorstel wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen, voor stemden de heeren v.d. Wal, v.d. Klei, Oosterbaan, Eerdmans, en Terhenne. 2. Aanwijzing van commission tot het van de rekeningen der gestichten lijker, eischt meer tijd en hij vindt, dat een ambtenaar, temeer wijl hij zooveel geld int, er ook behoorlijk van moet kunnen leven, en wenscht het te doen klimmen tot f 650. De heer Eerdmans heeft de redeneering van beide heeren met belangstelling aangehoord, de heer v. d. Meer heeft erkend, dat de prestatie van dienstbetrekking voor den g. o. m. o. hooger is, doch omdat de klerk de chef is, deze meer belooning moet hebben. Dat argument acht hij niet geldig, en omdat de g. o. m. o. een verantwoordelijke betrekking heeft, kan Spr. het voorstel Eisma steunen in dien zin, dat er 5 jaarlijksche verhoogingen van f 26 komen. De Voorzitter merkt op dat die laatste be paling niet bij het voorstel behoort, waarop de heer Eerdmans dan kan meegaan met de bepaling der verhooging aan de Gascommissie over te laten als maar het maximum kan klimmen tot f 650, De heer v. d. Meer merkt op dat hij niet gezegd heeft dat de klerk als chef van den g. o. m. o. optreedt, hij heeft alleen willen uitdrukken dat de rangorde zoo is, dat de klerk mede toezicht uitoefent op de geïnde geldsommen. Het voorstel Eisma wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen (de heeren v. d. Meer, Kramer, Vis, Oosterbaan en Boersma.) De heer v. d. Wal heeft gezien dat voor deze beide ambtenaren des Zaterdags de werk zaamheden om 5 uur eindigen, bij zou dit liever op 4 uur gesteld zien en zelfs dat zoo mogelijk de vrije Zaterdagmiddag werd inge voerd. De heer v. d. Meer geeft aan hoe de werk uren geregeld zijn, en daarbij is bepaald dat des Zaterdags de dienst reeds bekort wordt, als de werkzaamheden het toelaten, en men voelt waar men dus heen wil. Om geheel vrij af te geven, daar wil spr. zich sterk tegen verklaren. Er zijn ervaringen opgedaan aan fabrieken waarbij de verwachtingen van dien maatregel falikant uitkwamen. De directeur heeft deze bepaling er ingezet, misschien dat er later uitbreiding aan kan worden gegeven. De heer v. d. Wal antwoordt, dat even als er een uur vroeger vrij wordt gegeven „als de werkzaamheden dit toelaten”, ook evengoed verder kon worden gegaan met dat voorbe houd, doch de heer v. d. Meer vindt dat men de bezwaren niet zoo licht mag tellen en vooral dat men niets moet beloven als het blijkt dat het later niet kan. De bepaling omtrent werkduur blijft onver anderd, want het’voorstel v. d. Wal vindt geen ondersteuning, waarop de instructiën wor den goedgekeurd met algemeene stemmen. c. Voorstel B. en W. tol aanvulling van art. 14 van het reglement voor de werklieden in dienst der jemeente Bolsward, afdeeling Gasfabriek. Dit voorstel behelst om voor den aan te stellen werkman, belast met het toezicht op de straatverlichting andere diensturen te be- paleu als voor de gewone werklieden der fabriek. Deze werkuren worden dan geregeld door B. en W. in overleg met de gas commissie, doch met bepaling dat het maximum-aantal werkuren dat der andere werklieden niet mag overschrijden. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Advies van B. en W. inzake het adres van de Vereeniging tol bevordering van het onderwijs in handenarbeid. Wijl in 1912 van deze vereeniging een adres is ingekomen en behandeld, is toen de conclusie genomen dat wel van het diploma nota kan worden genomen, doch dit niet als eisch mag worden gesteld. B. en W. advi- seeren nu afwijzend op ’t adres te beschikken. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 9. Behandeling van de adressen om onder hands le mogen pachten standplaatsen op de kermis 1914, 1915 en 1916 van Willem Hart Sr., Directeur Schouwburg, en W. Sipkema, carousselhouder, met advies van en Wet houders. De Voorzitter deelt mee, dat van den heer Willem Hart Sr., een verzoek is ingekomen om een standplaats te mogen pachten voor een schouwburgtent, voer 3 jaren it f 75. en van W. Sipkema voor staanplaats draai molen a f 91.15. B. en W. hebben gemeend deze adressen spoedig te moeten behandelen, en hebben daarom dit punt op de agenda den g. q. m. o, is moeie- geplaatst, Het advies luidt om op hel vev van den 5b. van het besluit regelende het verhaalrechl der pensioensbijdragen. Wijl Ged. Staten eenige wijziging ver langden in de omschrijving van het verhaal- recht van ambtenaren na 1 Oct. 1913 aan gesteld of nog aan te stellen ook bij her nieuwde aanstelling, wordt voorgesteld punt 5 geheel te doen vervallen en een nieuwe redactie daarvoor opgemaakt. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Voorstel B. en W. tot wijziging der bouwverordening De Voorzitter merkt op, dat deze wijzigingen ter visie hebben gelegen, en dus den Raad bekend zijn. De heer v. d. Wal heeft gezien, dat bij bij art. 25 bepaald wordt, dat onder den houten vloer 15 c.M. zand moet worden daarover een laag platte steen Hij vindt beter, dat zand te laten vervallen en dan twee platte lagen steen aan te brengen. Zand trekt vocht aan en is daarom vaak schadelijk onder de vloeren. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. met Ged. Staten en den inspecteur der volks gezondheid heel wat gecorrespondeerd en ge confereerd hebben. "Ook over art. 25 is een heel dispuut geweest, maar de inspecteur staat er beslist op, dat de bovensteek van den grond onder de vloeren moet worden afge graven. Als men nu weer verandering aan brengt, wordt het bepaald niet goedgekeurd. Als er dus geen ernstige bezwaren zijn, zou hij om opnieuw onderhandelingen te voor komen, er voor zijn, het zoo te laten. De heer v. d. Wal wil het dan zoo laten, maar hij vindt die bepaling voor hier niet doelmatig, vooral als de woningen wat laag staan is dat zand beslist nadeelig. De heer Eisma merkt op, dat hij om geen moeielijkheden te krijgen om de vereischte goedkeuring te bekomen, er in zal meegaan, hoewel ook hij van oordeel is, dat de inspecteur lang niet genoeg rekening heeft gehouden met de gesteldheid van den bodem, en dat v.d. Wal hierin gelijk heeft. De voorgestelde wijziging wordt goedge keurd met algemeene stemmen. 7a. Voorstel B. en W. tot wijziging van de Instructie van den Directeur-Boekhouder der Gasfabriek. De gewijzigde instructie heeft ter inzage gelegen, wordt niet voorgelezen, maar op de artt. die verandering ondergingen werd geen enkele opmerking gemaakt. Alles ging dus glad door den beugel, met algemeene stemmen. b. Voorstel B. en W. tot vaststelling van een Instructie voor den klerk en meter-opnemer- geldophaler der Gasfabriek. Ook deze instructie vindt geen bestrijding, doch omtrent de salarieering van den meter- opnemer-geldophaler der fabriek wenscht de heer Eisma eenige verhooging. Hij ziet, dat de klerk van f 400 in 8 jaar klimt tot f 600 en f 50 voor diploma, dus tot f 650 kan komen, en de geldophaler-meter-opnemer laat ons ter verkorting van dezen langen titel voortaan zeggen g. o. m. o. heeft per dag anderhalf uur langer werk, daarbij verant woording (hij moet ook een borgstelling hebben) en zijn salaris is nu bepaald van f 520 tot f 572. Hij heeft 1/5 meer arbeid en minder verdienst, dit vindt Spr. onbillijk. Hij wil het salaris ook doen klimmen tot f 650. De heer v. d. Meer antwoordt, dat bij de commissie voor de Gasfabriek ook dezelfde overwegingen zijn gemaakt als de heer Eisma hier te berde bracht, maar men is daar tot een andere conclusie gekomen. Men ging accoord met hetgeen leeftijd en om vang van den arbeid betreft, maar de positie van beiden is niet gelijk. De klerk staat boven den g. o. m. o. en de eerste is in zekeren zin de controleur van den tweede. Die afstand dient bewaard te blijven, en daarom is het maximum salaris voor den klerk iets hooger gesteld. Voorloopig althans meent de gascommissie, dient dat zoo te blijven, ofschoon dus de gas commissie niet dwars en stijf tegenover dat voorstel van den heer Eisma staat. De heer Eisma meent toch, dat hij zijn voorstel moet handhaven. Het kan zijn, dat er een jonger klerk komt en dan is die toch in jaarwedde onder den g. o. m. o. En wat de controle betreft, daar is de Directeur voor. De werkkring van De rij onzer raadsvergaderingen van dit jaar is heden geopend. Na de lezing der notulen van de twee vorige vergaderingen, werden ze goedgekeurd, toen kregen we het gebruikelijke toespraakje van en vervolgens een heele vracht van ingekomen stukken. De agenda bevatte 10 punten en deze gingen alle nog al vlot van stapel, zoodat te ruim 9 uur de openbare zitting was afgeloopen. Tegenwoordig waren 11 leden. De heeren Keikes en Praamsma waren afwezig, de eerste met kennisgeving. De Voorzitter sprak bij den aan vang onge veer het volgende: M. H.l Weder is het de le vergadering van den Raad dezer gemeente, ’t verheugt mij U allen tegenwoordig te zien. In het vorig jaar is menig gewichtig besluit ge nomen, waarbij naar onze overtuiging het streven is geweest de gemeente vooruit te brengen, en het dus kon strekken tot bloei der gemeente. Wij staan nu weer voor een jaar, waarvan we niet weten wat het ons zal brengen. Waarschijnlijk zullen ookj wederom belangrijke beslissingen ge nomen worden. Ik wensch dat God ons wijs heid en lust zal geven wij meenen te moeten welvaart der gemeente die wij allen lief hebben. Ingekomen stukken: a. Van Ged. Staten een missive, houdende ontvangstbericht van de instructie voor den stadsgeneesheer en der stadsvroedvrouw. b. Resolutie van idem, goedkeurende het suppl. kohier van hondenbelasting. c. Idem, houdende goedkeuring der onder- handsche verhuring van een woning aan de Wed. Wijnia. d. Idem, houdende goedkeuring der onder- handsche verpachting van staanplaatsen aan A. Nizet en P. de Bruin. e. Idem, goedkeurende de wijziging der begrooting. f. Resolutie dat de beslissing omtrent de gemeente-begrooting is verdaagd. g. Schrijven van den heer H. Vrijburg, dank betuigende voor de wijze waarop het verhaalrecht inzake de pensioenwetten in deze gemeente is geregeld. h. Missive van Mevr. Plantinga-Leverland en van de heeren G. Keikes, W. Harkema, G. v. d. Werf, G. Schoonhofl, H. A. Lunter, A. C. D. Stockmann en J. Faber, dat zij de benoeming aannemen, resp. als lid der dames commissie voor de handwerken, bestuurslid der stads-spaarkas, bestuurslid der bank van leening, voogd van het weeshuis, voogd van het gasthuis, lid der plaatsel. commissie van schooltoezicht en bestuurslid der stads spaarkas. Al het vorenstaande werd voor kennis geving aangenomen. i. Het jaarverslag veearts over 1913. Dit zal bij de raadsleden circuleeren, en wordt ten gemeentehuize voor belangstellenden ter inzage gelegd. Het rapport schoolarts. Zal circuleeren bij de raadsleden afschrift worden gezonden aan schoolcommissie. k. Adres van de Arbeiders-vereeniging afd. „Bolsward”, adhesie betuigende met het adres van den heer Terhenne inzake woning verbetering. l. Adres van vereeniging, zelfde strekking. m. Adres van het Bestuur van T „Groene Kruis”, wijzende op het groot belang van woningverbetering in deze gemeente, waarom groote sympathie wordt betuigd met het adres van den heer Terhenne. Deze adressen worden gevoegd bij het des betreffende voorstel. n. Adres van H. Anema, verzoekende „de Stadsstreng” onderhands te mogen pachten voor 5 jaren f 90 per jaar, wijl hij het met dat stukje „krek doen kan”,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1