Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. BB R.ONA Cacao 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 9. Gemengde Zangvereeniging „Bolsward”. VAN HOUTEN’S F Donderdag 29 Januari. RECLAME. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke eens Vrede”, sluit op waardige wijs korte inleiding (e mineur) zet de De donk’re, stille nacht brak En klaterenden Alom kon 0. N. ward. de Uit- vierp irry; ngen even, uit in licht- gej ubel doorzweefden engelen Het ongelukkige slachtoffer was reeds 16 jaar in dienst bij de firma Kraft Co. kelijk deed en ren itte hij’ dat had ren. lijk and den de hij 'gt ip- od- its, y’s oor het ken dui- heft I, is rde- hij )UW, aofd erd. men chts ver- kon illen Poen het ;emd heb. n zij i den 1 op baar et- m. °g ng et, aal lar ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. „God den Heer zij zang. De siddrend blijde lucht. NOG 5 MINUTEN DAN KRIJG IK MIJN KOP ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ons bij de kennismaking met de ons welwillend ter inzage toe- een dorp in de wensch eens met het werk. Die wensch staat vervuld te worden. De Gem. Zangvereeniging „Bolsward” heeft het voornemen de compositie uit te voeren. Voor dit doel is de Cantate door den componist omgewerkt voor Soli voor Sopraan, Tenor en Bariton, Gemengd koor, en Mannenkoor, de begeleiding geschiedt door orgel, piano en orkest. Na een 1 Solo-Bariton in met een Recitatief: Het pleit was wijste partij en Dan maar gedobbeld l Een plm. 20-jarige dochter in het Oosten der prov. Groningen, zoo schrijft men ons, had sedert eenigen tijd verkeering met een jongeman, met wien reeds plannen mooi breed koraal, eindigende geleidelijk diminuendo: Jesus onze eeden en beden, laat ons toekomen het Rijk van uw het werk af. Met bijzonder veel genoegen hebben we de partituur doorgespeeld, ’t Bevreemdde ons niet, dat het werk zijn weg vond en overal waar het werd uitgevoerd veel succes mocht ver werven. We hebben respect voor zulk dilettanten werk, dat vooral in de orgelbegeleiding met obligaat pedaal, van meer dan gewone be- gaving getuigt. Dat kan worden, dat wordt een succes- nommer voor de Gemengde Zangvereeniging, als het wordt uitgevoerd, zooals de componist zich dat heeft voorgesteld. Zou het niet getuigen van respect voor den arbeid van dien componist als de Kerst- cantate werd uitgevoerd onder zijne leiding? Ws. Nieuw-Beets, 24 Jan. Aan eenige bunzing- jagers is het mogen gelukken in één dag twee vischotters te vangen. Ze werden verkocht voor f 48. Heerenveen, 27 Jan. Wat veertien dagen ijs te beteekenen heeft voor de Friesche schaat- sen-industrie, is in deze dagen met enorme cijfers gebleken. Hoe groot de voorraad ook was, daar de fabrikanten de laatste slappe winters met groote partijen waren blijven zitten, thans konden ze, nu ook de Hollanders meer en meer aan de ijssport meedoen, op lange na niet aan de vele aanvragen voldoen. Vooral naar doorloopers was veel vraag. Belang rijke bestellingen moesten worden teruggewezen. Noch de vele schaatsenwinkels, noch de fabri kanten konden meer leveren. Men schat dat er in Friesland dezer dagen zeker wel een a anderhalve ton in schaatsen is omgezet. Bij den schaatsenfabrikant Hoekstra te Warga zijn een paar schaatsen voor prinses Juliana gekocht. Langweer, 27 Jan. Dit dorp heeft Zondag avond in groote ongerustheid verkeerd door 't uitblijven van vier meisjes, die 's middags vóór den wind waren uitgereden en ’s avonds niet terugkeerden. ’t Was reeds 7 uur geworden zoodat de onrust steeg. Toen zijn eenige mannen met een slede en reddingsmiddelen over de Breede Wielen getrokken om de meisjes te zoeken. Na lang dwalen werden twee der vermisten gevonden in een hoop kuilhooi over de meer, midden op een eiland. Zij wisten geen weg meer en hadden daar een schuilplaats voor den nacht gezocht. Een derde meisje werd teruggevonden op Koevorderhuis, geheel buiten den koers, en het vierde bleek gevallen te zijn, zoodat ze de reis niet had kunnen ver volgen en te Sneek op de tram was gegaan. depk. Nwsbl. p. Fr, Sneek, 27 Jan. In de. raadszitting van heden avond werden de notulen van een vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Tot onderwijzer aan school no. 3 benoemde de Raad met 9 stemmen de heer K. Zijlstra te Zwaagwesteinde. De rekening van den Waagmeester over 1913 bedroeg in ontvangsten de belangrijke som van f 90,675, van de Begrafenisrechten over dat zelfde tijdvak f 1365,50. Na discussie werd besloten voor f 100 deel te nemen in ’t garantiefonds, groot f 1000, van de gehouden pluimveetentoonstelling. Een verzoek van den directeur der Rijks normaallessen, om voor’t teekenonderwijs aan genoemde inrichting, gebruik te mogen maken van de teekenlokalen der H. B. S., werd ingewilligd. Met 8 tegen 6 stemmen besloot men een belasting te heffen op tooneelvertooningen, met de bepaling, dat de commissie voor Straf verordeningen zal worden uitgenoodigd om met een desbetreffende conceptverordening te komen. Eervol ontslag werd op verzoek verleend aan den heer J. Steggerda, als onderwijzer aan school no. 3, wegens vertrek naar Ned.-lndië. De behandeling der overige punten werd verdaagd tot Donderdagavond a.s. Een vrouw verbrand. Gisteravond is te Groningen een verschrik- ongeluk gebeurd. Ongeveer half acht een bericht de ronde door de stad „er is een vrouw verbrand”, hetwelk ons bij nadere informatie maar al te waar bleek te zijn. De 58-jarige dienstbode Gepke Toxopeus, in betrekking bij de firma Kraft Co., fabri kant van vleeschwaren alhier, is gisteravond verbrand. Gepke II. „VREDE OP AARDE”. Volgens belofte zouden we de beide, door de Gem. Zangvereeniging „Bolsward” op 4 Februari a.s. uit te voeren toonwerken, even bij onze lezers inleiden, 't Is een aangename taak twee zulke mooie composities te mogen voorstellen. Want het dient gezegd, óók de Kerst- cantate „Vrede op aarde”, van den WelEerw. Pater G. M. Schuurman, is een flink stuk werk. Dit bleek partituur, gezonden. Pater Schuurman is op muzikaal gebied vrijwel een self-made meusch, alhoewel zijn eerste schreden op dit terrein werden geleid door mannen van naam. Vioolspelen leerde hem de heer F. Rogier, terwijl niemand minder dan de talentvolle organist Verheyen, van de Mozes- en Aiiron-kerk te Amsterdam, hem onderwees op bet orgel. Maar alras bleek dat de jonge aanstaande geestelijke meer dan één talent was toevertrouwd, eigen studie, eerst aanvullende, later voort gaande op moeilijker banen, bracht hem verder dan velen. Reeds op het seminarium leidde hij een strijkorkest en bestudeerde bij theoretisch en practisch compositie-leer en het arran- geeren. In Rotterdam zou echter het willen en kunnen van Pater Schuurman eens goed voor den dag komen. Zijn vriend, de Eerw. Pater A. P. Nielsen, leeraar aan het Gymnasium te Venray, had voor hem een tekst geschreven voor een Kerst-Cantate. De componist gevoelde zich zóó aangetrokkén tot dezen tekst, dat hij dezen ging betonen. ’t Was in de Rosalia-kerk te Rotterdam, dat op het oksaal voor ’t eerst de Cantate „Vrede op aarde” werd uitgevoerd, in de geëigende bewerking „mannenkoor en orgel”. Nadien kwamen er nog twee mooie uit voeringen in de Nutszaal (Oppert), door het R. K. Mannenkoor „Geloof en Kunst”. De kritiek was zeer loffelijk, zelfs strenge meesters prezen het werk, waarin men nauw het herkomstig zijn van een dilettant ontdekt. Was het te verwonderen dat Pater Schuur man, overgeplaatst naar de St. Franciscus- kerk te dezer stede, al ras besloot dit werk eens te doen zingen voor zijne Parochianen? Twee keer werd het uitgevoerd in het Vin- centius-gebouw voor leden en begunstigers van het Patronaat. Toen kwam ook van n i e t-katholieke zijde kennis te kunnen maken En als hij dan nog zong van de juichende herauten des mensch geworden God, die met stemmen als klaroenen, uitjuichten, de volle vreugde der eindloos blijde mare: Vrede op aarde, valt het mannenkoor, capella, in „hoe heerlijk klinkt dit lied”. Dit is een der melodieuste trekjes uit het werk, vooral als het heele koor dan invalt (-Bdur): „Komt, vieren wij met blijden geest des kleinen Jesus vredefeest”. Nu volgt eene Aria (e dur), afwisselend voor Sopraan- en Tenor-soli, „o liefde, niet uit te spreken, groot en goed”. Dit is een allerliefst gedeelte, geheel in den Aria-stijl van Haydn. Het koor vervolgt nu: „Glorie, eere, God in den hooge zij glorie”, eene omwerking van den engelen-zang. Een Solo-kwartet, „juich nu aarde”, noodigt uit om met den engelen tang in te stemmen. Fortissimo klinkt het r LX dan in groot ensemble: Glorie”. Op aarde wordt niet begrepen dat engelen woord: Vrede op aarde. Ach, zoo zingen in tweezang Sopraan en Bariton: „waarom hoort gij niet, naar het vrede-lied, dat telken jare op het Kerstgetij, zoo lieflijk noodt. „Wat doolt gij in uw duisternis, keer om, het droef en bleek gezicht naar Bethlem’s heerlijk licht gericht”, vermaant de Bariton, straks met de Sopraan samen in een eenvoudig doch keurig „Grave”. Hierop volgt een heel mooi trekje, duet, (S. en B.), waarin de fluit een domineerende partij heeft te vervullen, nu en dan geadsis- teerd door een solo-viool. In dit gedeelte (Mod. a dur) wordt nog sterker de uitnoodiging herhaald tot het kindeken te komen. Tot hen, die Jesus minnen, komt de roep stem in het volgende koor„Gij echter komt, o gij Christen scharen, die Jesus bemint, komt (J in zingende kringen vergaren om ’t Goddelijk kind”. Een flink koor, vooral in het gedeelte: „Juichend” erkent in het kindeken teer, uw Oppersten Heer I De beloning dezer regels gaf nog al aanleiding tot kritiek. Aangenaam zal het den componist zijn geweest, dat zeer bevoeg den aan zijne zijde stonden. Na een mooi uitgewerkt koor„ziet, Hij lacht ons vol erbarmen en liefde zoo min nelijk toe”, bijzonder komt dan uit het slot (Maestoso, dubbele maat.) Dit slot, een in een zeer, zeer „Zegen, o waren gemaakt voor het gaan trouwen, het liefst tegen het voorjaar.. Doch... het schaatsenrijden bracht het trouwlustige paartje ook in het naburige dorp, waar het door een vroegeren minnaar van het meisje aangesproken werd. Er kwam ruzie, vreemden kwamen toegeloopen en kozen partij voor den vroegeren minnaar, die voor eenige dagen met groot verlof als milicien was terug gekomen en zich door de handeling van zijn meisje zóó bedrogen zag. Zelfs de politie kwam er bij te pas en deze wilde de partijen scheiden. Eerst werd dit door allen goedgevonden, doch de trouwlustige minnaar wilde liever een eind aan de zaak zien, want zóó wilde hij niet trouwen Dan maar gedobbeld, wie de minnaar zal zijn. En er... werd gedobbeld: die de hoogste steenen wierp, zou dan kiezen. De oud-militair wierp eerst... een zes en een vier, te zamen tien; toen de andere en hij wierp een zes en een vijf, te zamen e 1 f. direct beslisthij koos de ging met zijn meisje, met wie hij gekomen was, naar het dorp, O, terug, om daar reeds Zaterdag in ondertrouw te worden opgenomen O. N. De letter en de geest van de wet. Men schrijft uit den Geld. Achterhoek: In een der grootste gemeenten in de buurt van Winterswijk, waar de strijd tusschen openbare en bijzondere school niet groot is, ondervond eerstgenoemde door wetsuitlegging enkele keeren toch concurrentie van de Chris telijke school. Het gebeurde wel, dat het hoofd der openbare school van ouders van 13-jarige leerlingen het verzoek kreeg, om een bewijs van goed gevolgd onderwijs. Het hoofd wilde dit bewijs echter niet afgeven, omdat de jongen de klasse nog niet doorloopen had, waarin hij bij het bereiken van den 13-jarigen leeftijd geplaatst was. Hierop werd tegen geworpen, dat het hoofd der Chr. school zulks wel deed. Het hoofd der openbare school deed nu onderzoek en toen bleek, dat zijn collega aan de bijzondere school dergelijke bewijzen van voldaan te hebben aan de Leerplichtwet zonder eenig bezwaar af gaf aan kinderen, die voor de tweede maal in de klasse zaten, waarin ze 13 jaar werden, want redeneerde hij, die klasse hadden ze reeds doorloopen, aan de letter van de wet is voldaan. Het hoofd der openbare school was daarmede niet tevreden, vroeg, zonder namen te noemen, het oordeel van den schoolopziener, die deze wets uitlegging beslist afkeurde, tenzij de kinderen voor de tweede maal in de hoogste klasse zaten en het gevolg was, dat de jongens weer naar de Christelijke schoolbanken moesten terug- keeren. Arnh. Ct. Gevaarlijk kinderspel. Een jongetje te Gouda stak Vrijdagmorgen zijn tong tegen een ijzeren leuning van de brug aan de Spieringstraat, met hét gevolg, dat zijn tong on middellijk vast vroor, en wel zoo, dat het kind niet in staat was, zonder zich te verwonden, zijn tong los te krijgen. Met spoedig in de buurt gehaald lauw water wist men het ventje uit zijn onaan gename positie te bevrijden. Arnh. Cf, was werkzaam in de keuken met aardappelen schillen. In het fornuis werd flink gestookt, terwijl zij nog een stoof met gloeiende kolen onder haar voeten had. Door de warmte dommelde zij hoogstwaarschijnlijk in en intusschen hebben haar kleeren vlam gevat, zoodat de vrouw toen zij door de hitte uit den slaap werd gewekt, in lichte laaie stond. Zij bezat nog de kracht om naar de deur te loopen en om hulp te roepen. Een paar gezellen kwamen direct op het noodgeschrei toeloopen. Met dekens kwamen zij aandragen en wierpen die om de brandende vrouw. De keukendeur had nu ook reeds vlam gevat. Gepke was niet meer te redden. De vrouw was deerlijk verwond en ten deele reeds ver koold. Zij moet nog ongeveer 20 minuten na dien tijd geleefd hebben. Toen dr. Noosten ter plaatse verscheen, kon deze niet anders dan den dood constateeren. Per politie- brancard werd het lijk naar het Academisch ziekenhuis gebracht. Bolswardsclie Courant DINSDAG JAMUAfU irt B. S3 V B

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1