Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 13. Goede en goedkoope voeding. Donderdag 12 Februari. BINNENLAND. Voor liet Kantongerecht. VOOR afzonderlijke Het bericht in het t het :kere ijk.. ,r in! iward. den. nan. rug- voor dure gerechten met nieuwer- vroede mannen den boeg, dat dikke 20 punten die 'ijft een van den ik fort B, eer ds- een een g8 ers nt rs- ou rood, snel- htige rijgs- Df Ideni ocbt s en rond mij óch orst laat zal De hut zijn Op iaat 500 25! ir bei wordt steen H. ;r te n di er i- ‘g :h ik k. ik •ie t- het hart werd gedrukt, bij het de nieuwe brug over ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. meermalen last hebben van en de politie deelt mee, dat wakend oog moet houden van deze getuigen, wijl een gezellen het de bewoners soms te melden nogmaals opengesteld. Huis- meenen u te moeten aansporen en dochters te animeeren om er naar en bijeenkomsten, waarvan ’t wordt betoogd, er zijn nu voor de huismoeders en aan- waarvan 't nut met nog Zitting van Vrijdag 6 Februari 1914. Sneek, 10 Febr. Een kleine agenda voor onze raadszittingen mogen we gerust een zeldzaamheid noemen. In den regel zetten onze zich met een stuk werk voor zelden minder dan een inhoudt. Heden avond echter prijkte de werklijst slechts met 8 punten, onder welke nog wel het vaststellen der notulen van een vorige vergadering, zonder lezing. Onder de ingekomen stukken was een adres van de Schippersvereniging «Verbete- ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De strafzitting van j.l. Vrijdag was weinig bezocht. Heel weinig politie, niet veel ge tuigen, slechts een paar beklaagden en in ’t geheel geen belangstellend publiek. Dus een zeer «slap bezochte” zitting. Vlugafgeloopen. Toen wij binnen kwamen, was in behande ling een zaakje van straatschenderij. Als bekl. stond terecht F. P, varensgezel van Makkum die beschuldigd was in den nacht van Donderdag 18 Dec. met harde voorwerpen (turven) de woning van Tjeerdema, aldaar te hebben gebombardeerd. De twee dochters van Tjeerdema, die boven sliepen, werden wakker geschrikt., doordat er, zoo hen later bleek met turven op hun dak werd geworpen. Zij gingen daarom naar beneden en zagen toen door de ramen der voorkamer dat er twee «jongens” om huis spookten en van een in de nabijheid staande kar turven namen, die dan op het dak werden geworpen, en daarbij werd zelfs een ruit in de voordeur verbrijzeld. De meisjes herkenden een der jongens en en daarom werd er klachte van gedaan bij de politie, zoodat er proces-verbaal werd opge maakt. Beklaagde nu ontkent; hij is er beslist niet bij geweest. De jonge dames Sjoukje en Ruurdje Tjeerdema als getuigen verklaren beiden dat zij dezen persoon zeer goed herkend hebben en zij zagen dat hij met turven wierp. Er wordt nog bijgevoegd dat zij op straat Courant wel succes. Er werden dan nuttige wenken gegeven, dwaze vooroordeelen be streden er werd gesproken over de voedingsleer in verband met klimaat en leeftijd. En onderwijl Mej. Bennema de luisterende huis moeders en jonge dames op prettige en onderhoudende wijze bezighield, hadden twee helpsters, de dames Van Gelder en Engelsma eenige eenvoudige gerechten gereed gemaakt en konden de aanwezigen zich overtuigen dat het zich wel liet smaken. Op den tweeden avond werden weer andere zaken besproken, en ook weer andere gerechten gekookt. Hierbij werd vooral gewezen hoe men door gebruikmaking van hooikist en andere slechte warmtegeleiders veel kan uit zuinigen op de brandstof, terwijl toch het eten heerlijk en malsch kan worden. Op een begrijpelijke wijze werden mededeelingen gedaan omtrent verteerbaarheid en werd dus ook op ’t gebied der gezondheid menig nuttige wenk gegeven. De derde avond gaf al weer wat anders te eten en ook weer wat nieuws te hooren. Ook ten opzichte de kindervoeding werden wenken en waarschuwingen gegeven, en ook over andere onderwerpen inzake een goede huis houding werden behartigenswaardige dingen gezegd. Maar zal men weer zeggen, dat alles kan wel heel mooi en goed en waar zijn, maar wie kan nu precies onthouden wat in aard appelen, in eieren, in meelkoek zit? Dat vergeet men immers toch weer. Hoor eens, oprechte huismoeders, als het u ernst is met de zaak, kunt gij hier inderdaad profiteeren. En veel van ’t geen er in de voordrachten werd verkondigd staat in be- knopten vorm in een boekje vermeld en dat boekje werd als souvenir te Franeker aan alle deelneemsters cadeau gedaan, zoodat men later zijn geheugen kan te hulp komen, door dat boekje af en toe te raadplegen. Zulk een boekje zal, denken wij, ook hier te Bolsward wel verstrekt worden en dus ook hier zal men op den duur profijt kunnen trekken, van wat op deze kooklessen is geleerd. Ofschoon er zich reeds een flink getal voor deelname hebben opgegeven, zoodat de groote Doelezaal is besproken voor deze voordrachten, is er nu toch nog ruimte beschikbaar voor meerderen. Daarom is de gelegenheid om zich aan vaders, wij uw vrouw zich bij te voegen. Gij zelf gaat dikwerf vergaderingen nut door u vergaderingen staande huisvrouwen, meer zekerheid kan bepleit worden. Het geldt hier een belang dat het geheele gezin ten goede komt, een belang dat men zelfs zal kunnen proeven. Zoo menigmaal hebben de artikelen in ons blad voor het meerendeel betrekking op zaken, die de lezers aangaan, dat wij nu ook wel eens iets mogen geven wat meer speciaal de lezeressen betreft. Men mag ons daarom nog niet direct verdenken, dat het ons te doen is om bij de dames in een goed blaadje te komen, want, hoezeer wij zulks op prijs zouden stellen, het is toch niet het oogmerk van ons schrijven. Wij meenen ditmaal eens te moeten behandelen een onderwerp, dat in hoofdzaak voor «het zwakke geslacht” bestemd is, hoewel toch zal blijken, dat de «heeren der Schepping” er ook belang bij hebben. Ons artikel is dus voor allen van belang een volksbelang geldt het, en wel in hoogere mate dan men zoo oppervlakkig wel denkt. Wij willen het namelijk eens hebben over de kooklessen, die hier ter stede eerstdaags zullen worden gegeven. Mej. A. Bennema, leerares aan de industrie ën huishoudschool te Leeuwarden, zal alhier een drietal avonden, voordrachten houden over de waarde der verschillende voedingsmiddelen, en practische verhandelingen geven over de bereiding van goede en toch goedkoope spij zen. Wij meenen, dat het hier inderdaad geldt een volksbelang en brengen daarom hulde aan de Besturen van «Groene Kruis” en nVrouwenkiesrecht” wijl door hun bemoeiin gen de gelegenheid wordt geboden aan de huismoeders, jonge dames en dienstmeisjes, om vele nuttige wenken en goede raadgevingen te ontvangen inzake de bereiding van onze dagelijksche spijzen en gerechten. Het geldt hier dus geen zaak van tijdelijken maar van blijvenden aard. Goede en gezonde kost te kunnen opdisschen is voorzeker een volks belang en over het nut dezer voordrachten zal dan ook wel geen twijfel bestaan. Iets anders is het, of allen het voor zich noodig of noodzakelijk achten. Wij hooren in onze verbeelding menig huismoeder al zeggen: «Och kom, wil men mij nu nog koken leeren! Ik heb al zoo dikwerf voor ’t fornuis gestaan, dat als mijn portemonnaie maar toe laat het noodige in te slaan, ik het wel zal bereiden, ’k Heb al zoo lang de pot gekookt, dat men het mij nu niet meer behoeft te leeren. En met die nieuwerwetsche snufjes laat ik mij niet in". Welnu, moeder, niemand zal durven be weren dat gij de kunst niet verstaat een goede pot te koken, en toch durven wij wedden, dat er ook op dit gebied nog wel wat u te leeren valt. Over fijne en wordt hier niet gehandeld, en wetsche snufjes laat men zich niet in. ’t Is i om een Hoe men dezen beklaagde, men dikwerf een op de woning troepje varens- lastig maakt. Het blijkt dan ook dat er nog een proces hangende is tegen dezen beklaagde, waarin een dezer meisjes ook als getuige moet op treden. Die zaak zal Woensdag 11 dezer voor de rechtbank te Leeuwarden dienen, (als dit verslag dus onder de oogen onzer lezers komt, heeft dit reeds plaats gehad). De politie deelt ook nog mee dat er den volgenden morgen een zilveren vingerring bij de turfkar is gevonden, die vermoedelijk van beklaagde is. Hem wordt dan ook gevraagd of hij dien ring terug wenscht, maar bekl. bijt niet in dit lokaas en zegt dat die ring niet van hem is. Hij heeft wel zoo’n ring, maar die heeft hij nog om den vinger, wat hij laat zien. Ondanks de ontkenning acht de heer Amb tenaar de overtreding wettig bewezen, door de verklaring der beide getuigen en eischt f 10 of 4 dagen. Bekl. is daar niet mee tevreden, en herhaalt dat hij onschuldig is aan het ten laste gelegde. De tweede zaak die behandeld werd, betrof A. D. B. te Pingjum die in den morgen van 9 Jan. werd bekeurd wegens te zware vracht. Door de marechaussee was geconstateerd dat de inhoudsmaat der melkkannen 1100 liter bedroeg terwijl het niet meer mocht bedragen dan 800 liter, want de breedte der wiel banden was 10 c.M. Bekl. bekent de overtreding. Hij wist niet dat het niet mocht, hij is geen melkrijder, maar moest onverwacht dien morgen het voor een ander doen, die wegens huiselijke omstandigheden verhinderd was. De heer Ambtenaar wil met die omstandig heden rekening houden en eischt f 1 of 1 dag. Het derde geding betrof A. F. en P. B. te Bolsward, werklieden die 13 Jan. een praam vervoerden en daardoor het ijs moesten breken. De politieverordening verbiedt het breken van ’t ijs in de vaarten als het meer dan 15 m.M. dik is. De beklaagden zijn afwezig maar als getuige wordt gehoord de inspecteur der ijsbanen, de heer J. Westerbaan, en deze verklaart dat bij hem bericht inkwam, dat men bezig was het ijs in het vaarwater op het Zand te vernielen. Hij er heen en ja, ’t was zoo, de twee mannen waren bezig het ijs stuk te slaan en een praam voort te trekken. Omdat het ijs meer dan 20 ja haast 30 m.M. dik was, gelastte hij om er mee uit te scheiden. De beide mannen gaven daaraan geen gehoor doch zij zeiden: «Wij trekken door! Holé jongens, trek maar door 1” Toen is getuige naar den Burgemeester gegaan en deze gaf order dat de politie er heen moest. Hij is dan ook met een agent teruggekomen, en inmiddels was de praam al, waar men ze wilde hebben, nl. voor het pakhuis der firma Baarda en Co. Er is toen procesverbaal opgemaakt, en heden luidt de eisch voor elk der beklaagden f 5 of 3 dagen. Dan nog werd de politie gehoord in de zaak tegen W. J. 8. te Workum, die in den nacht op een motorrijwiel reed zonder licht. De politie verklaart dat hij beklaagde, die geneesheer is, op de heenreis naar een patient had laten passeeren, doch toen op den terug weg weer geen licht op was, moest hij wel bekeuren, want toen kon de verontschuldiging dat er haast was om een patient te bezoeken, niet gelden. Eisch, als wij goed verstaan hebben, f 3 of 3 dagen. De overige zaken werden na de schorsing der zitting bij verstek behandeld. Uitspraak vonnissen a.s. Donderdag 12 Febr. bij deze volksvoordrachten te doen goede en niet dure pot te koken, voor weinig geld toch een gezonden en smake- lijken maaltijd kan bereiden, dat wordt hier door woord en voorbeeld aangetoond. Proef ondervindelijk zullen de deelneemsters aan dezen cursus zoo zullen we ’t maar noemen ervaren, dat het ook met beperkte middelen in de practijk mogelijk is gezonde en voed zame kost op te dienen, en dat daarin ook nog behoorlijke afwisseling is te brengen. Nu zullen de huismoeders bij het zien en hooren van ’t geen hier gedaan en gezegd wordt wel eens zeggen of denken: «dat wist ik al lang” maar er zal ook veel bij zijn, dat wel eens in herinnering gebracht mag worden, en voorzeker zal er ook veel geleerd worden dat men niet wist en dat toch wel behartigenswaard is. Het geldt hier een echt practisch belang voor elke huishouding. Hoe wij dat zoo weten Wij hebben nog herinnering van «de reizende keuken” hier een paar jaren geleden vanwege «’t Nut” geëxploiteerd en die daaraan deelnamen, roemden er op. Wij zagen ook eens in, een boekje over spijzen en dranken in verband met de volksvoeding van Dr. Huizenga en vonden daarin over de voedingswaarde van sommige spijzen zulke verrassende opgaven, dat wij telkens dachten «Wat verschilt dat veel met de heerschende volksmeeningals onze huismoeders dat eens wisten I enz”. Ook hebben wij voor ons liggen bet verslag van een dergelijken cursus als ons nu te wachten staat in Januari te Franeker gehouden en dat verslag bevestigt ten volle onze meening. De lessen te Franeker door Mej. Bennema gegeven trokken aanhoudend veel belang stelling, en de cursus had volgens de Franeker ring zij ons streven”, waarin het Gemeente bestuur op het hart werd gedrukt, bij het maken van de nieuwe brug over de Zuider- gracht toch vooral rekening te houden met de belangen der schipperij. En als quintessens een verzoek van Secretaris, den heer J. v. d. Laan, om maanden verlof voor herstel van gezondheid, waarbij werd overgelegd een verklaring van prof. Heymans te Groningen, die genoemd verlof voor herstel van adressants gezondheid noodzakelijk achtte. De voorzitter deelde mee, dat ’t D. B. had besloten, dit punt alsnog op de agenda te plaatsen. Tot leden van de Commissie van Toezicht op ’t L. O. in de gemeente benoemde men de h.h. Herrins Halbertsma, Dr. H. T. de Graaf, predikant, H. Bakker, registratie- ontvanger, P. Sijma, leeraar H. B. S. en H. G. van Daalen, commies der posterijen, laatstgenoemde met 8 stemmen, terwijl op den heer ds. Dethmers, predikant in de Geref. Kerk 7 stemmen werden uitgebracht. De bedoeling scheen wel te zijn dezen een plaats in de Schoolcommissie te bezorgen. Maar aangezien van Rechts de heer S. K. v. d. Veen, gepensionneerd Chr. schoolhoofd, tijdens de stemming tusschen de aanbevolenen werd geschoven, keerde de kans, deelt men ons mee, voor ds. Dethmers, zoodat alle 5 gekozenen tot de vrijzinnige fractie behooren. Of dat billijk is? We laten de beant woording van die vraag aan anderen over. Als laatste punt kwam in behandeling ’t verzoek van den Secretaris. De vergadering werd toen geschorst. Een paar uren, wordt ons meegedeeld, duurde de geheime zitting, 't Resultaat was, dat op voorstel van den heer Blok, lid der com missie tot onderzoek van den toestand ter Secretarie, aan den adressant zal worden bericht, dat hem met ingang van 1 Febr. 1.1. een verlof is verleend van eene maand. Wonseradeel, 9 Febr. Het plan bestaat, thans de derde coöperatie in deze gemeente te stichten voor electrische verlichting, n.l. voor de dorpen Parrega, Tjerkwerd, Blauwhuis, Hieslum, Dedgum en Greonterp. Witmarsum, 9 Febr. De bijna 50-jarige Jeute G., boerenarbeider alhier, viel heden morgen bij het voederen door het blïthOs-luik en brak door den val een voet boven den enkel. Witmarsum, 9 Febr. vorig no., dat het bestuur der Ned. Herv. Gem. alhier weigerde de kerk voor een Plaatselijke Keuzevergadering af te staan, dient in zoover gewijzigd, dat het comité meende ongevraagd de kerk voor dit doel te mogen erlangen en reeds een en ander per circulaire had bekend gemaakt, ’t Bestuur der Ned. Herv. Gem. alhier had evengoed toestemming willen verleenen als het bestuur der Ger. Gem. doch er was nu eenmaal geen aanvrage gedaan. Heerenveen, 10 Febr. Een slager alhier kreeg Zondagmorgen een koopman in zijn winkel, die af en toe onze plaats bezoekt met een wagen met kleeden en tapijten. Hij be stelde twee pond droge worst, doch van betalen kwam niets. Zijn baas zou eerstdaags het verschuldigde komen voldoen, doch hier mee nam de slager geen genoegen en eischte de worst terug. Toen nu de telefoonbel den slager uit den winkel riep, maakte de on willige betaler van de gelegenheid gebruik en verdween. De slager achtervolgde hem evenwel en hield hem in een café aan, waar de klant een meerschuimen sigarenpijpje als pand aanbood, doch tot betalen was hij niet ge negen, waarom de marechaussee gewaarschuwd werd. Toen deze op ’t appèl verscheen, was de vogel evenwel voor goed gevlogen. Hepk. Nwbl. v. Fr. Nu is het uit. Op den vijver voor het hotel de Piasmolen, bij Mook (L.) werd, dank zij de nachtvorsten, de heele vorige week nog schaatsen gereden. Zelfs had men daar voor Zaterdagmiddag nog een wedstrijd uitgeschreven, bestaande uit hardrijden voor heeren, schoontijden voor paren en schoontijden voor damesI Arnh. Ct. Afgekeurd vleesch. De gezamenlijke slagers te Doetinchem heb ben een onderlinge waarborgmaatschappij ge vormd tot het dragen der risico aan het af keu ren van vleesch verbonden. Bolswardsche Courant 1 3 1 i 2 8 t F 1 8 1 3. it lu te de jke lan in en :r- de en n. 3g ijn

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1