lieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 15. 53ste Jaargang. 1914. Donderdag 19 Februari. BINNENLAND. Nog eens over: Betalen zonder geld. Rooken door kinderen en jeugdige personen. VOOR afzonderlijke te van 1 des morgens 9 tot des koopen, dan >n ee» lawaro i 1 et ie if- aandeelhouders te vaststelling der ar ia e at u- ;n it it ir n en ifc- ep en je- zijl :en rel sen lad ast ste >te, :ide en, lik, r te och ze en k van dat n slag itbloot te na, n zijn al het hij de ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. De rden zijn lacht acht- zijne oten, zijn ider len- oor- jax, iden and, aard liet over rde: I De heer J. KNOPPERS W.Kzn. Alkmaar, schreef in De Nieuwe Courant 5 nee!' achtjet1 jeraad ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. J ^-urige arbeidsdag. De directie der Staatsspoor heeft, naar Het Volk meldt, besloten, dat voortaan in alle bestekken voor aanbestedingen, alsmede in onderhaudsche overeenkomsten voor uit te voeren werken, de 10-urige arbeidsdag zal worden voorgeschreven. i zich bals mijn 'erste van k bet itroe- bijna t een inden dan nover hoofd ij dan Spoorwegdieven. Gisteravond zijn, bij aankomst van den laatsten trein uit Utrecht, te Zwolle drie conducteurs aangehouden, verdacht van dief stal. Alg. H. Witmarsum, 17 Febr. Gisteravond had alhier een buitengewoon druk bezochte dorps- vergadering, plaats. Het comité, samenge steld uit de heeren Piccardt, burgemeester, B. Luxwolda, hoofd der openbare school. Ds. v. Brakel, Doodsgezind pred., Ds. Homan, Herv. pred. en Ds. Jansen, Geref. pred. zette bij monde van beide eerstgenoemden, doel en strekking der vergadering uiteen, n.l. om de z.g.n. ^dorpsmerke”, reeds lang in verval, te doen vervangen door een meer algemeen jaarlijks te vieren feest op een of twee dagen in de maand Juli. Het comité had een uit gebreid schema van feestviering samengesteld doch vooropgezet dat de Zondag zou worden uitgesloten en de draaimolen en de dans ge- De in het buitenland genomen of ontwor pen wettelijke maatregelen tot het tegengaan van rooken door kinderen en andere jeugdige personen, komen, aldus de P. N. Br. in hoofdzaak op het volgende neer. Engeland. De ^Children Act, 1908” be vat, in hoofdstuk III, bepalingen om het rooken door de jeugd tegen te gaan. Ieder, die tabak, sigaren, sigaretten of sigarettenpapier verkoopt aan een persoon, die blijkbaar nog geen 16 jaar oud is, kan worden veroordeeld, de eerste maal tot eene boete van niet meer dan 2 p. st. de tweede maal tot eene boete van ten hoogste 5 p. st. en in verdere gevallen tot een maximum- boete van 10 p.st. onverschillig of het ver kochte al of niet moet dienen voor het ge bruik van den kooper zelf. Niet strafbaar echter is hij, die tabak, niet geschikt voor dadelijk gebruik, dus in groote bladen, aan een persoon beneden 16 jaar verkoopt, indien hij niet heeft geweten, of geen reden had om aan te nemen, dat die tabak voor het gebruik van den kooper zelf bestemd was. Politieagenten en parkwachters in uniform zijn verplicht, de tabak, sigaren, sigaretten en sigarettenpapier, welke zij in het bezit vinden van personen onder 16 jaar, die zij rookende op de straat of op een andere voor het publiek toegankelijke plaats aantreffen, in beslag te nemen en daarmede te handelen zooals hun door hunne chefs is voorgeschreven. In verband daarmede zijn die agenten en parkwachters bevoegd, de rookende knapen te visiteeren. Indien bij een politierechtbank is geklaagd en ten genoege van die rechtbank bewezen is, dat eene bij een huis of erf staande siga- retten-automaat bij de jeugd zeer in trek is, kan de rechtbank den eigenaar van de auto maat of de persoon op wiens huis of erf zij staat, bevelen de bij het bevel aangegeven voorzorgen te nemen om het gebruik er van door de jeugd te voorkomen, dan wel gelasten, dat de automaat binnen bepaalden tijd wordt verwijderd. De benadeelde kan van de des betreffende lastgeving in beroep komen bij den kantonrechter. Het niet opvolgen van dat bevel of die last geving kan de eerste maal gestraft worden met eene boete van ten hoogste 5 p. st., en verder met eene boete van 1 p. st. voor eiken dag, dat met de overtreding wordt voortge gaan. De bepalingen betreffende den verkoop en de bevoegdheid tot visitatie gelden niet ten aanzien van le loopjongens van een bestel dienst in uniform, ten tijde dat zij in hunne dienstbetrekking werkzaam zijn en 2e jeugdige personen, die ten tijde, dat zij als bediende bij een tabaksfabrikant of verkèoper werkzaam zijn, en aan wie als zoodanig tabak, sigaren sigaretten of sigarettenpapier, in het groot of in het klein, worden verkocht, gedurende hunne werkzaamheid in het bezit er van worden gevonden. Pruisen. Behalve een politieverordening, in 1898 uitgevaardigd door den Landraad van het district Kosten, bestaat in Pruisen geen enkel algemeen reglement waarbij aan kinde ren, jonge lieden of aan knapen het rooken wordt verboden. Wel verbieden de reglemen ten der verschillende lycea en secundaire scholen zonder uitzondering het rooken aan de leerlingen der lagere en middelste school klassen, en verder het rooken in het open baar aan de leerlingen der hoogste klassen. Voorschriften, die het rooken moeten beper ken, zijn ook opgenomen in de reglementen der normaalscholen en scholen, die voor de normaalschool opleiden. De Kostensche politieverordening verbiedt het rooken in het openbaar aan personen beneden de 16 jaar, behalve wanneer deze zich bevinden in gezelschap van hunne ouders, of van andere volwassen personen, die toezicht op hen moeten uitoefenen. Overtreding van dit verbod is strafbaar met eene geldboete van ten hoogste 30 Mark, bij niet betaling te vervangen door hechtenis. Zweden. In Zweden bestaan geen wet ten, die het gebruik van tabak door kinderen beneden zekeren leeftijd verbieden. Wel be vatten de verordeningen voor de scholen en lycea de bepaling, dat de leerlingen zich hebben te onthouden van materieel genot, dat schadelijk is voor hunne geestelijke en lichamelijke ontwikkeling. Het vraagstuk van wettelijke voorzieningen tegen het rooken door de jeugd is echter, naar aanleiding van ’n verzoek, in 1906 in den Rijksdag gedaan, in studie genomen. Gevolg daarvan is geweest de samenstelling van een wetsontwerp dit is echter niet bij den Rijks dag ingediend. weerd. Bij de discussie werd door sommigen geëischt, dat ook de Kaatsvereenigingen voor taan nimmer weer op Zondag gelegenheid zal worden gegeven 'n kaatspartij uit te schrijven. Een bestuurslid van de Kaatsvereeniging merkte echter op, dat aan dien eisch onmo gelijk kon worden voldaan met het oog op de Bondspartijen, die steeds op Zondag worden gehouden. De vergadering heeft geen resultaten op geleverd. Er werd omtrent het voorgestelde feest geen besluit genomen. Arun, 16 Febr. Het eenjarig meisje van H. B. alhier, geraakte gistermiddag, terwijl de moeder bezig was, in den tafelstoel in brand. Toen de moeder terug kwam, was de kleine reeds ernstig gebrand. Tzum, 16 Febr. Twee woonwagens, afgela den met eene bevolking van groote en kleine zwervers, arriveerden hier Zaterdagmiddag. Even buiten de buurt werd stilgehouden en de bevolking verspreidde zich, voorzien van emmers en kannen ,om inkoopen te doen. Den eersten winkel den besten zou het geld- wisselen weer plaats vinden, maar de baas had de oogen open en dreef de wisselaars uit. En, geleerd door de ondervinding, waren de neringdoenden allen op hun hoede! De klan ten vonden bf de deur gesloten óf den baas aan den deurpost, zoodat er van zaken-doen geen sprake was. Op aandrang van een poli tieman nam de troep weer plaats in de wa gens en zette koers naar Wommels. Witmarsum, 15 Febr. Hedenmorgen werd in de R. K. Kerk alhier het nieuwe altaar voor het eerst in gebruik genomen. Het fraaie kunstwerk kost de kerkelijke gemeente pl.m. f 4000. Een paar jaar geleden werd f 2000 als gift ineens geschonken. Hepk. Nwbl. v. Fr. Workum. Naar aanleiding van de behoefte aan werkmanswoningen, werden door het Bestuur van de vereeniging voor Volkshuis vesting alhier, plannen gemaakt tot het bouwen van een 15-tal woningen, waarvoor reeds eenige terreinen zijn bezichtigd en in koop gevraagd. Besloten is om heden Woensdag avond een vergadering van houden tot bespreking en plannen. De Banier. Het spoorwegongeluk bij Hooghalen. J.l. Zaterdagmorgen arriveerden te Beilen de heeren mr. Goeman Borgesius en mr. Smeenge, resp. afgevaardigden voor ’t district Emmen en Meppel voor de Tweede Kamer. De heeren hadden een onderhoud met B. en W. van Beilen en B. en W. van Dwingelo. Na afloop hiervan vertrokken de heeren per auto naar het station Hooghalen, ten einde de bewuste rail van het spoorwegongeval in oogenschouw te nemen. Asser Ct. Twee prijsvragen. De Bond van Nederlandsche Fabrikanten van en Handelaren in Gouden en Zilveren Werken schrijft uit twee prijsvragen: voor een nieuw te ontwerpen en te vervaardigen gouden broche en voor een nieuw te ontwerpen en te vervaardigen zilveren kandelaar. De voorwaarden vindt men in het Vakblad voor Goud- en Zilversmeden” afgedrukt. Kazerne-brand te Haarlem. Men meldt ons uit Haarlem Het onderzoek naar de oorzaak van den kazernebrand wordt op het oogenblik alleen door de militaire autoriteiten voortgezet. De Haarlemsche politie heeft zich teruggetrokken. Uit Den Haag arriveert de inspecteur der marechaussee kolonel G. A. v an Haaf te n. De militaire commissie heeft bericht ge kregen, dat Zaterdagavond een paar milliciens verdachte personen in de Zakstraal hebben zien loopen. Zij waren er ook, toen ’t brand alarm gegeven werd. Het signalement is op gegeven Alg. H. uw geld voortdurend u weinig geld in kas be- uw administratie zal veel eenvoudiger zijn. U zult niet meer kunnen koopen, dan u eerlijkheidshalve moogt en, omgekeerd, minder last hebben van slechte betalers, u zult minder gevaar hebben te duchten van diefstal en brand. Vooral de kleine winkelier en de kleine ondernemer, die van de groote handelsbanken geen gebruik maken, behooren m.i. de door de Nutsspaarbank zoo bereidwillig aangeboden gelegenheid met beide handen aan te grijpen. Maar evenzeer de huismoeder en ieder ander, die rekeningen heeft aan te bieden of reke ningen te ontvangen heeft. Ik eindig met dén vurigen wensch, dat ïich velen uwer tot den heer directeur der Nutsspaarbank zullen wenden om nadere toelichtingen. Geachte Stadgenooten Dank zij de groote bereidwilligheid bet Bestuur der Nutsspaarbank, alhier, kunnen weldra al de voordeelen van betalen zonder geld door u worden verkregen, indien slechts van uwe zijde daartoe aan den heer directeur der spaarbank het verzoek wordt gericht. Tot mijn groote voldoening toch ontving ik het volgend schrijven Mijnheer Commissarissen derNutsspaarbank hebben met belangstelling kennis genomen van uw hoofdartikel in De Nieuwe Courant van Februari 1914, getiteld BETALEN ZONDER GELD. Het beroep, daarin op onze spaarbank gedaan, heeft, in onze vergadering van 2 Februari, een onderwerp van bespreking uitgemaakt. Het resultaat daarvan is, dat wij bereid zijn een plaatselijk chèque- en giro-verkeer in te voeren, indien dit eventueel gewenscht wordt en mogelijk blijkt te zijn. Dit laatste moet voorop staan, aangezien bij een totstandkomen van dezen dienst, wij niet langer zullen kunnen volstaan onze instelling dagelijks slechts gedurende een uur voor het publiek open te stellen, doch dit aantal uren belangrijk zullen moeten uitbreiden, b. v. van namiddags 2 uur. Wil een bepaald aantal personen tot dezen dienst toetreden, dan zal onze in stelling zich in het algemeen belang deze opoffering gaarne getroosten. Wij hebben onzen directeur opgedragen deze aangelegen heid zoo noodig mondeling nader toe te lichten. De voornaamste bepalingen er van houden het volgende in: Tabak of wat daaruit vervaardigd is, mag niet aan een minderjarige, die den leeftijd van 15 jaar niet heeft bereikt, worden uit gereikt door een winkel of andere verkoop- inrichting en evenmin door dengene, die anders dergelijke waren ten verkoop aanbiedt. Ook mag tabak of wat daaruit vervaardigd is niet door middel van een automaat of een andere daarmede te vergelijken inrichting ter beschikking van het publiek worden gesteld. Overtreding wordt bedreigd met boeten van 10 tot 50 kronen. Noorwegen. Eene wet van 1899 regelt in Noorwegen de bescherming van kinderen tegen het gebruik van tabak. Krach tens die wet kan ieder gemeentebestuur het verbod uitvaardigen, tabak, onder welken vorm ook, te verkoopen aan kinderen beneden 15 jaar, onverschillig of het koopen wordt opgegeven, dat de tabak moet dienen om door het kind zelf dan wel door anderen gebruikt te worden. Het verbod kan eveneens bepa lingen bevatten omtrent het koopen van tabak in eenigen vorm ten behoeve of op verlangen van kinderen beneden den genoemden leeftijd, alsmede omtrent het aan hen ten geschenke, in leen of ruil aanbieden van tabak, als belooning voor verrichte werkzaamheden of voor persoonlijke diensten. In de desbetreffende door de gemeente besturen uit te vaardigen verordeningen kunnen bepalingen worden overgenomen omtrent de bevoegdheid van dienaren van politie om op te treden tegen kinderen, die in het openbaar tabak gebruiken. Denemarken. In Denemarken bestaat geen wettelijke regeling strekkende om het rooken door kinderen te beperken. Wel is in de zitting van de Kamers van 1906/07 een wetsontwerp ter zake aan de orde geweest, doch het is niet aangenomen. De ontworpen bepalingen kwamen vrijwel overeen met die voor Noorwegen; in het ont werp werd de leeftijdsgrens echter op 16 jaar gesteld. Verder werd het onderwijzerspersoneel de verplichting opgelegd toe te zien, dat kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar niet binnen de school rooken. Overtreding der wet door personen boven 14 jaar wordt gestraft met boeten van 2 tot 200 kronen. Ingeval kinderen beneden 14 jaar rookende in het openbaar worden aangetroffen, bekomen de ouders of voogden eene vermaning, bij herhaling van het feit eene boete van 2 kronen, indien bewezen is, dat de overtreding is te wijten aan onvoldoend toezicht; bij verdere nalatigheid kan de boete tot 200 kronen beloopen. Frankrijk, België, Zwitserland. In Frankrijk, België en Zwitserland bestaan geen wettelijke bepalingen, welke het tegen gaan van het rooken door kinderen beoogen. Andere landen. Het gebruik van tabak door kinderen is in tenminste 57 Staten van Amerika, in Japan en in vele Engelsche bezittingen bij de wet verboden. De gemid delde leeftijd tot waarop in Amerika het rooken is verboden, is jaar. Met straffen, bestaande in geldboeten of hechtenis, worden in hoofdzaak bedreigd tabaksverkoopers. De boete bedraagt van 2 tot 1000 dollars; de hechtenis kan van drie dagen tot 12 maanden beloopen. In Japan mag niemand vóór zijn twintigste jaar rooken. De politieagent, die overtreding constateert, neemt het rooktuig en de tabak in beslag. Ouders of zij, die kinderen bewaken moeten,' kunnen, indien zij aan die kinderen het rooken toestaan, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste één yen. Namens Commissarissen voornoemd, (w.g.) J. VAN DER VEEN, Voorzitter. u J. P. KOOL Pz., Secretaris. U ziet het, ook heeren Commissarissen achten een plaatselijk chèque-en giro-verkeer een zaak van algemeen belang. Moge nu bij u ontstaan het inzicht, dat het is een zaak in uw belang. De inrichting zelf is hoogst eenvoudig. Evenals bij de telefoon ontvangen de deel nemers een lijst van aangeslotenen. En verder een aantal chèque- en giro-briefjes, om als betaalmiddel te gebruiken. Op deze briefjes machtigt men de Bank le of tot uitbetaling of tot. overschrijving. Dit wat de aangeslotenen onderling betreft en 2e tot uitbetaling-alleen, en wel aan niet-aangeslotenen. Niet eerst den len of 15en eener maand maar reeds den volgenden dag draagt de overgeschreven som rente. Zoo is het althans bij de spaarbank-Rotterdam. Maar behalve dat rente afwerpt, zult hoeven te hebben, Bolswardsehe Courant t- o k 5 t 1 Q i hij; richt!

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1