lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. RONA Cacao I 53ste Jaargang. 1914. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 18. Van Houten’s Zondag 1 Maart. JANTJE WEET hoe lekker Uit de Raadszaal. VOOR afzonderlijke de loon een P Vergadering op Donderdag 26 Februari 1914. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. smaakt, en zijn moeder weet hoe gezond het voor hem is. RONA Cacao is een ideale dagelijksche drank voor kinderen. Voedend en toch licht verteerbaar. een subsidie van Burgemeester en Weths. het besluit inzake verhoogen ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De heer Terhenne vindt de voorgestelde verhooging wat luttel, slechts f 15 per jaar. Als 't kan, zou hij wel willen voorstellen het salaris te brengen op f 520 d.i. f 10 per week. De Voorzitter antwoordt dat de Raad wel de wenschelijkheid kan uitspreken. Op den Sneekerweg verdienen de wegwerkers f 468. De heer Boersma herinnert er aan dat een vorige Commissie voor de begrooting ook voorstelde het op f 10 per week te brengen. Daaraan is nu gedeeltelijk voldaan. De beer Eisma als commissaris van den weg, deelt mee, dat de wegwerkers voor eenigen tijd f 50 opslag hebben gekregen. In Wonse radeel wordt door de wegwerkers f 465 ver diend en daarom is nu deze som ook door Commissarissen gesteld. De regeling moet door de drie gemeenten goedgekeurd worden. De heer Terhenne wenscht dan toch wel, dat de Raad de wenschelijkheid uitspreekl dat het salaris op f 520 zal komen. Met 9 tegen 4 stemmen, de heeren Keikes, Lunter, v. d. Meer en Kramer, wordt het voorstel Terhenne aangenomen. Het voorstel nu door de Commissie gedaan, wordt aangenomen met algemeene stemmen, terwijl de wensch van dezen Raad aan de Commissie zal worden overgebracht. 6. Voorstel van Burgemeester en IVeths. inzake straatnamen. Het voorstel gelijk het werd ingediend, werd met algemeene stemmen aangenomen. De nieuwe straten en stegen hebben dus schrijven van J. Palstra, dank voor de verhooging zijner jaar- meteropnemer geldophaler bij de van Ged. Staten, houdende de pensioenregeling voor nu alle een officieelen naam gekregen. Zij werden in den Raad niet meegedeeld, maar spoedig zal er wel officieel kennis van worden gegeven, zoodat ieder dan kan weten waar hij eigenlijk woont. Hoe de namen luiden is nu nog geheim, wij hoorden in den Raad alleen mompelen, dat er nu ook een Boterstraat in Bolsward is. Waar dat zal de tijd leeren! 7. Verzoek J. K. Ydema, om een bouw vergunning, met advies van B. en IV. Deze adressant wenscht een woonhuis te doen bouwen aan den Knossenlaan op den hoek bij ’t Lange land, dus iets verwijderd van de bebouwde kom. B. en W. hebben geen bezwaar om het toe te staan, als de sloot er naast gedempt wordt, of er een net loophout met leuningen komt. De heer Keikes is eenigszins huiverig om het toe te staan, hij vreest dat de weg hierdoor weer geopend wordt dat men gaat bouwen, waar men liever geen woningen heeft. Art.*39 der bouwverordening schrijft voor dat van iedere te bouwen woning riolen moeten worden gelegd naar de gemeenteriolen of het openbaar vaarwater en dat kan hier niet. Eerst staat men toe hier te bouwen, later komt aanvraag om verlichting en zit men voor moeielijkheden. De heer Eerdmans voelt in ’t algemeen ook niet veel voor dit voorstel om hier te bouwen. Hij vindt voor goede woningbouw de uitbreiding der stad wel gewenscht. Er is hier vroeger te vaak gebouwd waar geen straat was, en dat geeft later veel moeite. Hij is er voor niet te laten bouwen dan aan bestaande straten met rioleering en zal hier tegenstemmen. De heer Oosterbaan had zich ’t advies ook anders gedacht. Hij meent dat er plan bestaat om uitbreiding te geven aan de gemeente en zou daarom wel willen forceeren dat B. en W. met een plan kwamen tot uitbreiding. De heer v. d. Meer had wel verwacht dat er stemmen tegen dit voorstel zouden opgaan, hij had echter niet verwacht dat B. en W. die tegenwoordig zoo met werk zijn overladen, ook nog een aanmaning zouden krijgen dat peulschilletje uitbreiding der stad er nog bij te nemen. Wat dit voorstel betreft, de bouw verordening geeft in de laatste alinea van dat betreffende artikel aan dat er uitzonderingen kunnen worden toegelaten en dat is een uit vloeisel van noodzakelijkheid. Onze gemeente bepaalt zich niet tot de bebouwde kom, er is ook veel grondgebied om heen en het zou dan onmogelijk zijn daar buiten te bouwen. Dan was ’t finaal uit met elke boerenplaats. Als men de lijn te strak trekt, breekt die toch. B. en W. hebben hier gezegd tot den aan vrager, dat hij zich tot den raad moest wenden. Onder de gestelde voorwaarden meenen B. en W. dat het kan worden toegestaan. De heer Keikes zegt hierop, dat de boere- plaatsen gebouwd worden zonder den raad te erkennen, dat is gebeurd het vorig jaar ver derop aan de Knossenlaan, dat is nu op Half-Tjerkwerd weer het geval. De heer Lunter begrijpt den principieelen tegenstand, maar ziet toch ook dat het soms moeielijk is te weigeren. Hij zou toch ook gaarne willen dat B. en W. kwamen met een goed uitbreidingsplan. Het voorste), vergunning tot bouwen te geven, wordt aangenomen met 7 tegen Deze vergadering bracht nu een agenda van 15 punten en daarbij de gewone vracht ingekomen stukken, dan is het te voorzien, dat de avond goed besteed is en er ook geheel mee heengaat. Een poging van enkelen uit den Raad om een paar drege brokjes (instructies) te ver schuiven tot een frisschen avond vond bij B. en W. tegenkanting en na heel wat gesputter werd de behandeling van de instructie voor den architect uitgesteld, maar die van den Stadstuinman kon geen uitstel lijden, zoodat die heden werd afgedaan. Een paar der Raadsleden hebben evenwel ’t eind niet meegemaakt. Wij zullen in zeer beknopten vorm onze lezers gaan vertellen wat er alzoo aan de orde is geweest. Tegenwoordig waren alle 13 leden. De Secretaris, die nog steeds ziek is, was ook nu weer vervangen door den heer D. Beijer, die de notulen las, welke daarna werden goed gekeurd. Ingekomen stukken: a. Een resolutie van Ged. Staten houdende goedkeuring van het suppl. kohier honden belasting. b. Idem, goedkeurende de tijdelijke geld- leening. c. Idem, goedkeurende de onderhandsche verpachting van staanplaatsen op de kermis. d. Idem, goedkeurende de kohieren school geld over 3e en 4e kwartaal 1913. e. Een schrijven van den heer A. van der Meer, dat hij ontslag neemt als lid van den Raad. Een betuigende wedde als gasfabriek. g. Een van schrijven van heeren Collatoren het Heerema-Hettema-leen, dat zij den 15 Mei a.s. willen overgaan tot de begeving van een beurs uit dat leen en wel uit de linie Hettema. h. Resolutie goedkeuring van gemeenteambtenaren. i. Idem, houdende goedkeuring van gemeentebegrooting over 1914. j. Schrijven van ’t bestuur der afdeeling ^Groene Kruis” houdende dankbetuiging voor het aan de vereeniging afstaan van een lokaal voor ’t houden van een verbandcursus. k. Schrijven van A. J. van Dijk, dank betuigende voor de hem verleende gratificatie. Vorenstaande 11 stukken werden aangenomen voor kennisgeving. Verder was nog ingekomen l. Een missive van een Vereeniging te Utrecht, houdende kennisgeving dat op een gezonden adres aan den Minister besloten is, dat het gebruiken van loodwit bij verven is verboden. Ook voor kennisgeving aangenomen. m. Missive van het Comité, dat vanwege de gemeenten Sneek, Wijmbritseradeel en Bolsward een onderzoek instelde omtrent een electrische centrale. Hiervoor zijn eenige kosten gemaakt (als wij goed verstaan hebben ruim f 38.waarvan wordt verzocht dat ook deze gemeente een deel zal restitueeren. Op voorstel des Voorzitters, waarbij opge merkt wordt dat door onze gemeente geen toezegging is gedaan, wordt besloten het adres als ongezegeld ter zijde te leggen. n. Adres van den Opzichter der Gemeente- reiniging, verzoekende herbenoeming, wijl 12 Mei a.s. zijn benoeming expireert. o. Adres met verzoek en adhesie-betuiging van de gemeente Velzen. Hierin wordt er op gewezen dat de ouderdomsrente voor een deel ten laste der gemeenten zal komen, en het onderzoek naar de personen die er voor in aanmerking komen, geheel op de gemeenten wordt geschoven. Omdat er in den laatsten tijd al zooveel wetten zijn, die ten laste der gemeente komen, zonder vergoeding van Rijks wege, wordt verzocht, de ouderdomsrente geheel voor Rijksrekening te doen komen. p. Adres van de heeren P. O. van der Klei en T. 8. van der Zee, als bestuursleden van #de Hanze”, verzoekende voor het houden ring van ’t maximum hoofdelijken omslag van f 30.000 op f 40.000, met de bedenking tegen het tijdstip van inwerkingtreden op 1 Juli 1913, wordt, wijl Ged. Staten er geen bezwaar inzien, dat het suppl. kohier een paar honderd gulden boven 't maximum kwam stellen B. en W. nu voor het maximum te bepalen op de som van f 40.000, doch als datum van ingang te stellen 1 Jan. 1914 en het vorig Raadsbesluit in te trekken. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 3. Af- en overschrijvingen, dienst 1913. Van verschillende posten die beneden de raming bleven, werd iets afgeschreven tot een totaal bedrag van f 718.65. En posten die de raming overschreden, worden tot het juiste bedrag aangevuld, gezamenlijk f 578.965. Deze af- en overschrijvingen worden met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Voorstel van Burgemeester en IVeths. tot goedkeuring af- en overschrijvingen van het Algemeen Stads Armenhuis. Van heeren Armvoogden is ingekomen hun rekening over 1913 waarbij nog eenige af- en overschrijvingen noodig zijn vóór de vast stelling. B. en W. adviseeren deze wijzigingen goed te keuren. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 5. Voorstel van Burgemeester en IVelhs. tot goedkeuring.wijziging salarieering wegwerkers Van de Commissie van den weg Bolsward Harlingen is ingekomen een voorstel om goed te keuren de verhooging der jaarwedden van de 2 wegwerkers en deze van f 450 te brengen op f 465. Waar B. en W. in kunnen meegaan. van een 3 jarigen handelscursus, van f 300 per jaar. Deze drie adressen worden in handen van B. en W. gesteld om advies. q. Van Heeren Commissarissen van den Mac-Adamweg SneekBolsward, een exem plaar der goedgekeurde rekening over 1913. Voor kennisgeving aangenomen. r. Het jaarverslag over 1913 van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Dit wordt na voorlezing voor kennisgeving aangenomen. s. Adres van de S. D. A. P. afd. »Bols- ward”, instemming betuigende met het voorstel van den heer Terhenne inzake verbetering van woningtoestanden. In dit adres wordt gewezen op hetgeen in Wonseradeel is geschied en tevens op het boekwerk der heeren Baron Rengers en J. H. Faber, waarin wordt aan getoond dat in onze gemeente wel noodig is dat de gemeente den woningbouw ter hand neemt. Dit wordt gevoegd bij de andere stukken bij dat voorstel behoorende. t. Adres van B. Hengst, verzoekende den Stadstuin d.i. het terrein bij den Stads-timmer- winkel, onderhands voor 3 jaren te mogen huren voor de tegenwoordige pachtsom. De Voorzitter vraagt voor de behandeling hiervan urgentie, wijl, als het wordt afge wezen, spoedig publieke verpachting noodig is. B. en W. hebben geen bezwaar het ver zoek in te willigen. De heer Praamsma is niet tegen de inwilli ging, maar hij zou er wel de voorwaarde aan willen verbinden, dat de huurder daar dan Zondags niet zal mogen werken. De heer Terhenne meent, dat de Zondags wet daarop van toepassing zal zijn, doch de heeren Kramer en de Voorzitter betwijfelen of dit, als zijnde particulier terrein, wel onder die wet valt. De heer Praamsma zou daarom het als voorwaarde willen bepaald hebben. Tot ergernis van velen is deze huurder daar Zondags vast aan ’t werk, hoewel hij er in de week soms in geen dagen wordt gezien. De Voorzitter en de heer v. d. Meer meenen dat er niets tegen is, om den huurder hierop attent te maken, en te bepalen dat hij er Zondags niet mag werken. Met algemeene stemmen wordt het verzoek op die voorwaarden toegestaan. u. Van B. en W. en de Commissie voor de Strafverordeningen is een ontwerp-verorde- ning opgemaakt, naar aanleiding eener missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken, betreffende de regeling van bioscoop-voorstel- lingen. In dit ontwerp wordt bepaald dat personen beneden 16 jaren bij geen bioscoopvoorstelling mogen tegenwoordig zijn, tenzij het een bepaalde en te voren goedgekeurde kinder voorstelling is. Ook voor de voorstellingen voor volwassenen is volgens de wet, de toe stemming en goedkeuring van den Burgemeester noodig. Een regeling dezer zaak wordt, met het oog op den schadelijken invloed voor de jeugd, die met een rijke verbeelding is begaafd, wel noodig geacht, terwijl ook voor vol wassenen de moord histories, inbraken en dergelijke voorstellingen schadelijke invloeden kunnen uitoefenen. Het ontwerp wordt ter visie gelegd tot de olgende vergadering. Een voorstel van den heer P. v. d. Wal, van den gemeenteraad, om aan de vaste werklieden bij de gasfabriek en den reinigings dienst per week f 0.50 verhooging van toe te kennen, wijl hij oordeelt dat bijdrage van f 0.60 voor pensioen in die gezinnen niet gemist kan worden. In handen van B. en W. om advies. En met dat flink dossier stukken waren wij gekomen tot de PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanbieding kohier hoofdel. omslag 1914. Het kohier wordt gesteld in handen der commissie van onderzoek. De gewone cijfers worden niet meegedeeld, zoodat het procento van heffing nog een raadsel blijft en vergelij king met het vorig jaar nog even moet worden uitgesteld. 2. Voorstel tot wijziging van maximum hoofdelijken omslag. Naar aanleiding van de terugzending door Ged. Staten van 't Raadsbesluit tot verande- Bolswardsche Courant V V, lid ■S'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1