Bolsward en Wonseradeel. I J I j I J I I Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Donderdags en Zondags. 53ste Jaargang. 1914. No. 19. I Donderdag 5 Maart. r I Vergadering van het - i/Groene Kruis”. - VOOR Afzonderlijke gemaakt belang - 2646.27 van 209.58 65.53 68.85 210.00 120.09 888.25 23.85 55.80 150.00 i algemeene en die door zullen worden hij dank zegt ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. zijn een en deze afdeeling van het de bespreking i de wijkverpleegster noodig vooreerst de 219.095 J ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. I r I I Daarna werd nog gegeven een groot aantal kiekjes, welke het gesprokene duidelijk demon» streerden. nog mededeelen dat de tuberculose bestrijding een uitgaaf heeft gevorderd van f 1446.70, terwijl de inkomsten waaronder f 305 subsidie van het rijk en f 200 van de gemeente samen slechts f 558.45 beliepen, zoodat de kas der Vereeniging met f 888.25 moest bijspringen, voorwaar een som die wat beteekent en voor een tak van dienst die toch stellig ieders medewerking en hulp verdient. Wij hopen daarom het volgend jaar te mogen constateeren dat de hoop van het bestuur om wat krachtiger medewerking bij velen niet ijdel zal zijn geweest. Rede Dr. SWANEN3URG DE VlJE. Had de vorige jaarvergadering door dat Dr. B. H. Vos van Hellendoorn als spreker optrad met het onderwerp: Tuberculosebestrij ding, een zeer actueel karakter, door deze rede, waar het onderwerp: de Watervoorziening in Friesland werd behandeld werd eveneens een zeer gewichtig vraagstuk op het gebied der hygiëne besproken. Spreker begon met de clementie van toehoorders in te roepen, wijl hij door verkoudheid niet helder bij stem was, hulde te brengen aan //Groene Kruis” waar men de bespreking van de watervoorziening in Friesland verlangd heeft, wat zeer zeker een belangrijke daad is van ’t bestuur, wijl het inziet van welk een groot belang het is voor de volksgezondheid als er voldoende en goed water beschikbaar is. Dat echter "de watervoorziening in Fries land niet is zoo ’t behoort te zijn, dus onvol doende is, werd ook gevoeld in het Gesticht te Franeker waar Spr. geneesheer is, en een onderzoek naar verbetering was niet alleen een belang voor 't gesticht, ook voor de stad en overal in de provincie, want behalve in Leeuwarden en Sneek, waar men over een voldoende waterleiding beschikt, is in de steden en dorpen en op het platteland de toestandder watervoorzieningonvoldoende. Ged. Staten hebben dan ook, naast de Centrale voor electriciteit, de watervoorziening in de pro vincie ter hand genomen. Over het ingesteld onderzoek is een zaakrijk rapport opgemaakt. Als enkele centra’s gelijk bijv. Harlingen, Franeker en Bolsward die samen gemakkelijk in de behoefte aan goed drinkwater konden voorzien, dit ook ter hand namen, zou dit voor het geheel geen stap vooruit zijn. Niet gedeeltelijke voorziening, maar voorziening overal, daar moet op aangestuurd worden. Als de gemeenten met de provincie schouder aan schouder staan, kan er verbetering over het geheel komen. Coöperatie is aan de orde van den dag, en door samenwerking kan ook hier iets tot stand komen. Over de hygiënische voordeelen van goed drinkwater bestaan echter nog slechts vage begrippen, en een algemeen plan van afdoende watervoorziening zal geen bijval vinden, zoo lang men niet van het werkelijk groot belang innig overtuigd is. Op het gebied van de watervoorziening is nog geen voldoende pro paganda gemaakt. Sommige gemeentebesturen hebben in hun bouwverordeningen wel voor schriften gegeven omtrent het hebben van regenbakken, ook de Friesche Maatschappij van Landbouw heeft reeds ernstig dit onder werp onder oogen gezien, en spr. dankt aan den heer Mesdag, den rijkszuivelconsulent tal- rijke gegevens, doch daar had men meer het oog op het drinkwater voor het vee of den watervoorraad in de zuivelfabrieken. Voor ’t drinkwater voor den mensch is nog weinig gedaan, en spreker ziet het aan als een gunstig teeken dat de afdeeling van het Groene Kruis hem gelegenheid geeft, deze zaak hier te bespreken. Welke eischen op hygiënisch gebied moeten aan het drinkwater gesteld worden? Hoe kan aan die behoefte voldaan worden? Bestaan er tegen het regenwater ook bezwaren? Hoe kan in Friesland die moeielijkheid afdoende opge lost worden, en welke andere dan hygiënische voordeelen zijn daaraan verbonden? Deze vra gen wenscht spr. heden nader te beantwoorden. In eenigszins verkorten vorm, zullen wij het betoog trachten weer te geven. Spreker begon met een blik te werpen in de oude historie en wees er op, hoe Hypocrates, een geneesheer van pl. m. 400 voor Christus, zijn leerlingen reeds aanbeval, zich later te vestigen in plaatsen met goed rivierwater, want dat was een waarborg voor eigen ge zondheid. In de landen rondom de Middel- landsche zee vond men in de groote steden kostbare en grootsche waterwerken, waarvan de bouwvallen nog getuigen van hun kost baarheid. In het oude Rome had men 7 waterleidingen, en daar stroomde nog wel de rivier de Tiber. De hoeveelheid water van elders aangebracht bedroeg per hoofd 1400 liter, dat is 10 maal zooveel als de beste waterleidingen van den tegenwoordigen tijd aanvoeren. Elke woning had toen een bad kamer, en ook voor de armen waren open bare badhuizen beschikbaar. In den tateren tijd der middeleeuwen ver viel die zorg voor de volksgezondheid. In 1560 is te Londen nog wel door Hollandsche ondernemers de eerste waterleiding gemaakt en wel op zeer primitieve wijze. Later werd dat verbeterd en in groote plaatsen nagevolgd. Echter toen kwam er hier en daar concur rentie en ging de lage prijs van ’t water dikwerf ten koste van de qualiteit. Men zag allengs in dat de volksgezondheid hierbij ook een woordje had mee te spreken. Heeft Prof. Mulder in een vorige eeuw nog gezegd, dat het water moet zijn reukeloos, smakeloos en helder, dit is op het tegenwoordig standpunt der wetenschap niet voldoende. De eisch is nu dat het water geen voor de gezondheid schadelijke stoffen mag bevatten. Bij regen water kan bijvoorbeeld nog al lood uit de goten en pijpen zijn meegevoerd, maar nog meer gevaar is er te duchten van micro- organismen of bacteriën. Nu zijn er bij die kleine wezentjes wel die onschadelijk zijn, zelfs zijn er die goed zijn, doordat zij ver keerde stoffen kunnen verteren of verdelgen, maar er zijn ook die zeer schadelijk zijn. Men spreekt dan van infectieziekten, en onder die besmettelijke ziekten, waarbij het drinkwater een groote rol speelt, behooren de cholera en de typhus. Talrijk zijn de onderzoekingen op dat gebied gedaan. In onze nabijheid kwam een belangrijk rapport uit van Dr. de Vries te Oosterend in verband met eenige typhus- gevallen en een daarbij betrokken sloot. In Elzas-Lotharingen is een hardnekkige typhns- epidemie op rijkskosten wel 10 jaren aaneen bestudeerd door een comité geneeskundigen en mill, marken zijn daar besteed om de kwaal meester te worden. Voor verbetering van drinkwater is 32 mill, besteed, de rioleering vorderde 22 millioen, verbeterde huisvesting 18 millioen mark. Dat geeft al reeds een kijk op het gewicht van deze kwestie. Hoe ik het nu in onze provincie gesteld met het water De meren en vaarten zijn al vast niet te vertrouwen. Door de schipperij en ook anderen wordt bet water gebruikt als afvoerplaats van alles wat men kwijt wil zijn. Doch ook het water in de regenbakken voldoet lang niet, ja bijna nimmer aan de eischen van goed drinkwater. Waarom het te mistrouwen is kan ieder begrijpen en zal straks door eenige plaatjes nog duidelijker gemaakt worden. Put- of welwater kan goed zijn, maar zelden is het goed in de steden en dorpen of bij boerenwoningen, waar de bodem verontreinigd is. Wordt het regenwater door vuiligheid in de goten, daar door vogels, katten enz. gebracht, verontreinigd, ’t grond water moet al heel uit de diepte komen, anders loopt men gevaar dat ’t verontreinigde stoffen bevat. Als drinkwater al helder is, daarom is het nog lang niet te vertrouwen. Ook dient het water een geregelde temperatuur te hebben, en niet alleen als drinkwater ook voor huishoudelijk gebruik, zelfs voor schrobben en dweilen is het wenschelijk dat men over goed en een voldoende hoeveelheid water kan beschikken. Filtreeren is al een goed hulpmiddel ter verbetering, maar de opgeloste stoffen worden door de beste filters niet tegengehouden. Zout bijv, dat in de kleistreken veel in ’t water voorkomt, wordt door filtreering niet verdreven, en zoo zijn er soms veel erger stoffen in, die gevaar kunnen opleveren, de scheikundige aanwijzingen ge tuigen het. En het grootst wordt het gevaar in tijden van langdurige droogte. Dan wordt dikwijls water gebruikt, dat bepaald schadelijk is, en waardoor soms ziekten en zelfs épidemieën ontstonden. Nu is het niet ’s Sprekers doel om de hoorders en hoorderessen kippenvel te doen krijgen bij eiken dronk waters, die zij ge bruiken, neen, zoolang er nief op betere wijze in voorzien is, moet men zich met het regen water behelpen. Neem de noodige voor zorgen te baat, laat de goten van uw dak dikwijls reinigen, laat als ’t kan, het eerste water na een tijd van droogte wegvloeien, en in tijden van épidemieën moet men het water niet ongekookt gebruiken. Doch zegt Spr., het gaat niet aan om als er sprake is om afdoende verbetering te krijgen, zich achter een gevulden regenbak te verschuilen. Gelijk de petroleumlampen worden aan kant gezet voor gas- of electrisch licht, zoo kunnen die regenbakken later 'nog .dienen als reserve als de waterleiding defect mocht zijn. Want men beseffe het wel, het betere kan komen door aller medewerking. Alleen krachtige samen werking zal kunnen maken dat men onder vindt boe gemakkelijk het is, een kraantje te hebben, dat een straal heerlijk frisch, lekker en gezond water geeft, het echte natuurwater. Hoe in Friesland in de behoefte is te voor zien wil Spreker nog even toelichten. Door toedoen van Dr. Bouma te Sneek bezit men een schitterend rapport over den bodem van Friesland en den aard van het grondwater. Ook door de diepboringen bij zuivelfabrieken is men daarmee al tamelijk goed op de hoogte. Leeuwarden betrekt het water uit het Pik meer, dat zorgvuldig gefiltreerd wordt. Sneek verkrijgt het door diepboring en dat laatste is het meest verkieslijk. De meren zijn eigen lijk niet geschikt om te voorzien in den watervoorraad, diepboring is de eenige weg. Het ijzer, dat in dat water dikwerf zit, is er gemakkelijk uit te halen. Nu bestaat er voor onze geheele provincie een plan van water voorziening. Óp de grenzen van Drente, in de heidevelden bij Oosterwolde wil men door diepboring al het voor de provincie benoodigde water halen, en door drie leidingen, naar ’t noorden, door ’t midden en zuiden wil men een centuurleiding maken, waarop elke stad, elk dorp, elke boerenplaats, elk huis zelfs eenmaal aangesloten kan worden. Al hoort menigeen nu nog wat vreemd op van zulk een omvangrijk plan, het buitenland ging ons daarin al lang voor. In Italië haalt men in ’t arme Calabrie zelfs het water aan den overkant der Apenijnen vandaan. En in Duitschland zijn ook vele dergelijke water voorzieningen. Het geheele eiland Zuid Beve- land heeft al zoo’n buizennet, bij Zutfen en in de provincie Groningen wordt het plan ook sterk voorbereid en ze zullen daar weldra tot stand komen. Wat elders kan, kan toch zeker ook in Friesland met haar tal van dorpen en gehuchten. De verbetering zegt Spr., zal zeker eens komen, het is de vraag slechts hoe lang het nog duurt, want het antwoord van de gemeentebesturen op dit plan van Ged. Stat, was nog al weifelend. In slechts een paar plattelandsgemeenten voelde men er iets voor, en ook de steden waren nog verre van enthou siasme. De meesten denken: Wij hebben zulke fijne regenbakken! Dat men zich daar door tracht te verontschuldigen om geen on kosten te krijgen, komt, omdat men nog niet weet wat die regenbakken eigenlijk zijn. De hygiënische zijde van het vraagstuk wordt niet genoeg in ’t oog gehouden. En, zoo besluit Spr.; er zijn behalve die hygiënische voordeelen ook nog genoeg andere voordeelen aan een goede watervoorziening verbonden. Dat de ziekten verminderen overal waar goed drinkwater wordt gebracht, pleit al reeds sterk voor de verbetering, maar de drink watervoorziening is tevens een schakel in onze industrie. De zuivelfabrieken zullen er al zeer mee gebaat zijn en onze provincie zal dan met nog meer succes concurrentie kunnen aandoen tegen de Deensche boter. En vele industrieën die nu wegens gebrek aan goed water hier niet kunnen gevestigd worden, zijn dan van dat beletsel ontheven. Dan mag nog even gewezen worden op het doelmatige bij brandblussching, want er zijn maatschappijen die de premie’s verlagen waar een waterleiding bestaat. Dit zijn slechts enkele korte en zaken die hier besproken werden, i de lichtbeelden zoo straks nog toegelicht, zegt Spr., waarna voor de belangstelling in dit onderwerp. Hij hoopt iets te hebben bijgedragen om de over tuiging te wekken, dat ons drinkwater nog niet is, gelijk dat moet zijn. Bijzonderen dank brengt hij nog eens aan ’t Bestuur van het Groene Kruis, dat hem de gelegenheid ver schafte hier op te treden, terwijl hij hoopt dat ook de betere watervoorziening zal komen om dan de zieken van ’t Groene Kruis ten zegen te zijn. (Applaus). de ontvangsten bedroegen: netto opbrengst der gehoude’n Bazar f 1656.185 aan contributies van 1059 dona teurs en leden - 1187.85 donatie van het 8t. Antb. Gasthuis - 150.00 aan giften restitutie voor 7 ontsmettingen huur v./h. huis aan de Heeremastr. - en nog eenige kleinere postjes maakt samen - 3272.77 Wijl er inplaats van een nadeelig saldo van het vorig jaar ad f 219.095, nu een batig saldo is van f 626.505, lijkt het opper vlakkig heel mooi, echter de Voorzitter zette door zijn mededeelingen deze cijfers in het juiste licht. Het batig saldo is reeds f 1000 minder dan de opbrengst van de bazar, die „duizend gulden is versmolten, als: a. Nadeelig saldo 1912, b. overbrenging van de groote lighal, c. aanschaffing van nieuwe ligtenten, samen een bedrag van f 8^4.905. De gewone uitgaven hebben dus de inkom sten overtroffen met bijna f 200. De begrooting van dit jaar geeft ook al weer een slinking aan van f 300, zoodat met nog een zoo’n jaar de geheele opbrengst der bazar reeds zal zijn opgeteerd. Geen wonder dan ook dat de fin. commissie, die de ontvangsten en uitgaven in de puntjes naging, in haar conclusie er ernstig op aan drong om de contributie te verhoogen. Zij had die lijsten nagegaan en oordeelde, dat verscheidene burgers hun bijdragen noodig dienden te verdubbelen. Waar die Commissie dat durft uit te spreken, behoeft men ook niet aan de waarheid er van te twijfelen. En dat het noodig is, daaraan behoeft voorzeker ook niet getwijfeld te worden. Laten wij alleen In ons vorig nummer is in ’t kort melding i van de j.l. Vrijdag gehouden jaar vergadering, der vereeniging „Het Groene Kruis” afdeeling Bolsward. Wij hebben toen beloofd iets naders mee te deelen van den omvang en de werkzaamheden dier vereeni ging. Aan het jaarverslag ontleenen wij de olgende bijzonderheden. Was het vorig jaar door den aankoop van een eigen gebouw belangrijk geweest, in dit jaar kwam het plan tot uitvoering om de tuberculose-bestrijding tot een geheel afzonder lijken tak van dienst te maken, door aan stelling van een huisbézoekster, Mej. Boelens, die aan het consultatie bureau te Deventer haar practische opleiding genoot en in Dec. j.l. haar diploma behaalde. Er werden 37 patiënten bezocht, waaraan in totaal 592 bezoeken gebracht werden, tevens werd geregeld toezicht op de lighal gehouden. Voor de opbrengst van de gehouden Bazar werden voorloopig twee ligtenten aangeschaft, en konden ook de kosten van overbrenging der groote ligtent naar het eigen gebouw bestreden worden. De „Emmabloem” werd dit jaar niet ten verkoop aangeboden, met het oog op den gehouden Bazar, doch in 1914 hoopt men daarmee weer een goed onthaal te vinden, want de finantien eischen nog steeds verster king. Het Groene Kruis hier den 18 Feb. 1904 opgericht, is in de 10 jaren van haar bestaan reeds uitgebreid tot een vereeniging die door wijkverpleging en tuberculose-bestrij ding toch in zoovele gezinnen hulp en leni ging brengt, en een aansporing tot krachtigen steun is wel noodig. Door aan verbetering van woningtoestanden te helpen, door het verleenen van stoffelijke hulp soms, wordt toch zoo veel goeds vaak uitgewerkt. Wie dus het Groéne Kruis steunt, offert op het altaar der liefdadigheid ten bate der lijdende menschheid. Een blik in de cijfers van den penning meester laat dit duidelijk zien. Behalve de salaria van en den bode, was er i dekking van een tekort, groot f onderhoud en aankoop verplegings- artikelen drukwerk, zaalhuur en advertentien - ontsmetting en vracht der kisten - uitloting 7 aand. in de geldleening - inrichting en onderhoud van het eigen gebouw de afdeel. Tuberculose-bestrijding - en nog verschillende uitgaven maakt een totaal van Vi o I I Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1