Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. RONA Cacao W Rona Cacao 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 20. Van Houten s Zondag 8 Maart. Reclame-cursussen. DE BESTE VOOR DEN PRIJS. BINNENLAND. Ingezo n d e n. - VOOR Afzonderlijke een schrik, als tegen 1 voorstander, Uit een K.G. van ƒ1.50 maakt men 200 koppen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). was de Haar werk De t. b. c. is een betrekkelijk goedaardige kinderziekte onder voorbehoud van ongeschon den lichaamskracht. Is bet nu maatschappij ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Uitstekende, gezonde, dagelijksche drank. Verre te verkiezen boven koffie en thee. Opwekkend en zenuwsterkend. Vooral voor kinderen zeer aan te bevelen. van het v. Fr, Het einddoel is een Kinder-herstellingsoord. Eenmaal gaf een hooggeplaatste Nederland- sche Vrouw «Oranje-Nassau-Oord” aan de natie. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. niet de dure plicht van de om die lichaamskracht aan te brengen, te verhoogen, waar die ontbreekt? Wat een stroom van ellende kan er gestuit worden, wat een arbeidsvermogen gered en wat een geld bespaard, door tijdig het kind meer kracht, meer weerstandsvermogen en levenslust te geven. De volwassen lijder kost veel en geneest moeilijk. Bovendien heeft hij vaak reeds zijn gezin, zijn nakomelingschap besmet. En het kind? Prof. Scheltema zegt weder: „het is ver wonderlijk, met welk een kracht is een kind eenmaal onder gunstige omstandigheden ge komen, dat weerstandsvermogen klimt en de gezondheid weerkeert!’ Een ander arts, een geneesheer uit de V.S. van Noord-Amerika, de heer H. A. Bosma, heeft zich opgemaakt om in zijn vacantie te Grijpskerk doorgebracht het Hoefijzer- Verbond te steunen. Het is treffend te lezen, dat hij in het verre Westen hetzelfde zag, dezelfde onder vinding opdeed, als prof. Scheltema hier te lande. Het werk, dat de Nederlandsche Vrouw nu verricht, zal onberekenbare gevolgen hebben voor het nageslacht. Honderden vrouwen en meisjes trekken door het land, spreken, schrijven, propageeren met een ijver en volharding, die bewondering afdwingt. Duizenden staan gereed zich aan te sluiten bij het Hoefijzer-Verbond. Als een trilling gaat de beweging door het land. Zij plant zich voort tot in stad, dorp, gehucht, overal waar moeders en zusters wonen. WelEd. Heer! Ondergeteekende verzoekt beleefd in blad het volgende te willen opnemen. Een zegen ligt verborgen In ieder eerlijk werk... Gedachtig aan deze woorden van Ten Kate, heeft ’t Bestuur van de afdeeling «Bolsward” van het Centraalgenootschap voor «Kinder- herstellings- en vacantie-kolonies” besloten, het initiatief te nemen tot het vormen van een plaatselijk comité van ’t «Hoefijzer-Ver bond”. Dit verbond stelt zich ten doel, gelden bijeen te brengen voor de stichting van kinder-herstellingsoord te Nunspeet. Reeds heeft het Hoofdbestuur de beschik king over een prachtig boschterrein, ter grootte van 15 hectare. Dit onbezwaarde bezit is zeer gunstig gelegen, nabij ’t station Nunspeet en het ligt in de bedoeling om in ’t daar op te richten kinder-sanatorium, kleine patiënten op te nemen, voor wie een langer verblijf in een boschrijke streek heilzame gevolgen kan hebben. Vertoeven de kinderen die naar zee worden gezonden gewoonlijk vier weken in de koloniehuizen, in het nieuw op te richten gebouw zal de verpleegtijd minstens twee of drie maanden zijn. De practijk heeft geleerd, dat hieraan werkelijk behoefte is, een behoefte, die ook meermalen in onze stad zich heeft doen gevoelen. Aan verschillende dames en heeren zal een uitnoodiging worden gezonden, om in bovengenoemd comité zitting te willen nemen en we hopen van harte, dat niemand zich hiervan zal onttrekken. De beslommeringen die dit zitting nemen met zich meebrengt, zullen gering zijn, terwijl de arbeid naar onze overtuiging zegenrijk kan zijn, omdat wij, door bij ’t zwakke kind het weerstandsvermogen te vergrooten, het kunnen behoeden voor vele ziekten, die het op later leeftijd ernstig in de gezondheid zouden kunnen schaden. U dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend: H. BEEKHUIS. Van oneiudig hoogere waarde nog kracht van propaganda, die van uitging. Het Kinder-herstellingsoord zal er komen! En weder krijgt de tuberculose-bestrijding een ongekende steun van 10 maal meer waarde dan het vestigen van 10 gebouwen. Het nageslacht zal een eerbiedige hulde brengen aan den zegenrijken arbeid van de Nederlandsche Vrouw in 19131914. Egmond aan Zee. A. O. BOS. VAM HOUTEN'S ZUIVER OKOSBAAR T Sneek. Het begint hier ook al onrustig te worden vanwege de inbrekers. Maandagavond, omstreeks 9 uur, toen een bediende der fa. IJme Bakker de lichten van den winkel op het Kleinzand wilde uitdoen, kwam een persoon te voorschijn, die zich verscholen had achter een partij kinderwagens en zich nu ontdekt ziende, den bediende omver liep en ijlings de vlucht nam. De bediende was te veel van streek om den man aan te houden. Dinsdagavond een tweede inbraak bij de fa. H. v. d. Molen in brandstoffen, waar een beursje met pl.m. f6.50 en een partijtje post zegels ontvreemd werden. Nog een derde poging werd in denzelfden nacht gewaagd bij den heer P. Fennema aan den Leeuwarder Straatweg, waar men een bezoek in den tuin bracht, maar het huis niet kon binnendringen. O. N. Aan de P. N. Br. ontleenen wij het volgende In Amerika, en sedert eenigen tijd ook in Duitschland en Nederland worden van tijd tot tijd cursussen georganiseerd in de bedrijfsreclame. Vroeger meende men, dat reclame maken slechts gezond verstand ver- eischte. Dat er een speciale reclame-techniek bestond, een reclame-wetenschap zelfs, daarvan had men geen Ahnung. Bovendiengoede wijn behoeft geen kransWas het artikel goed, dat aan de markt werd gebracht, dan had men slechts voor eenige publiciteit te zorgen, en klaar was Kees. Reclame-maken kon iedereen. In de meest verschillende zaken begon het reclame-budget te stijgen. Men kreeg speciale reclame-afdeelingen. Aan groote zaken werden menschen verbonden tegen een dikwijls enorm honorarium die de afdeeling Reclame moesten leiden. Aan het hoofd van deze afdeeling moest een knappe man staan, een kerel uit één stuk, beslist onomkoopbaar de ver leiding was groot met een dosis gezonde hersenen, met origineele ideeën enz. Zoo’n reclame chef behoefde geen administratieve talenten te hebben daar had hij zijn mindere góden voor. Maar hij moest flair bezitten. Het moest een goed stylist zijn. Hij moest met weinig woorden veel kunnen zeggen. Het is een publiek geheim, dat de bekende Engelsche journalist en publicist William Stead, die bij de Titanic-ramp om ’t leven kwam, inderdaad onderhandeld heeft met de groote Lever Soap Company, de Sunlight- zeep-fabriek, die Stead aan ’t hoofd van haar reclame-afdeeling wilde plaatsen. Men heeft Stead toen een honorarium geboden van 5000 pond, maar Stead, die een goed koopman was, vroeg 10.000 pond, en... een contract voor tien jaar. Toen zijn de onderhandelingen afgebroken. Dergelijke salarissen zijn enorm. Echter betaalt men de reclame-journalist in het algemeen beter dan de dagblad-uitgevers, zelfs de allergrootste in Londen en Berlijn. Is het wonder, dat in het buitenland in ons land zijn de firma’s met een reclame-budget van over de ton nog steeds te tellen vele journalisten hun krant eraan geven en dat zij solliciteeren bij groothandelaren of groot De tuberculose kan overwonnen worden? Onze erfvijand heeft zijn Achilles-hiel! Wij verlammen niet langer van schrik, als hij nadert. Moedig treden wij hem tegen en dringen bem langzaam maar stap voor stap terug. De tuberculose een betrekkelijk goedaardige kinderziekte T Prof. G. Scheltema is niet de eerste de beste. Wat deze ernstige geleerde schrijft is de vrucht van studie, ervaring en overtuiging. Prof. Scheltema studeerde lang en nog in kindergeneeskunde, zoowel hier als in ’t buitenland. Hij was kinderarts, schoolarts, was jaren lang bestuurder van ’t Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Hij werd hoogleeraar en directeur Kinderziekenhuis te Groningen. Op gevaar van hem te ontstemmen, wil ik dit vermelden om u de overtuiging te geven van het gewicht zijner uitspraak. industrieelen. Als er een baantje erg lucratief is, zijn er altijd verschillende menschen voor te vinden. En nu de reclame-journalistiek, waar de room nog niet is afgeschept, interesseeren ver schillende jongelui zich voor deze nieuwe wetenschap levendig. De cursussen in de Be drijfsreclame in Amerika en in Duitschland trekken dan ook zeer de aandacht. Een handelsschool is op het oogenblik niet meer up to-date, wanneer er geen cursus in de Bedrijfsreclame aan verbonden is. Toen wij vóór eenige dagen in Duitschland vertoefden, maakten wij, in Halle was het, kennis met een professor B., die op zijn kaartje had staan, dat bij docent in de Reclame-wetenschap was. Wij spraken met den hooggeleerden heer, en hij deelde ons mede, dat er op ’t gebied van reclame-wetenschap een heele litteratuur was ontstaan. Alleen in Duitschland zijn sedert 1900 achttien leerboeken en leiddraden voor de bedrijfsreclame verschenen. Enkele tijdschriften houden zich voorts uitsluitend met de reclame-wetenschap bezig; soms ver schijnen er ook jaarboeken van vereenigingen, die zich ten doel stellen de reclame-wetenschap te bestudeeren; in die jaarboeken worden dan allerlei gegevens verzameld, zoodat de aan dachtige lezer zijn voordeel kan doen met de ervaringen van anderen. Ook in Amerika en in Engeland bestaat een uitgebreide litteratuur op dit gebied. In teressant is het, te vernemen, hoeveel de groote kwakzalversmillionairs voor de reclame uitgeven, wat de inkoopswaarde is van hun praeparaten, en welke resultaten zij opleveren. Opmerking verdient ten slotte nog, dat het Latijnsche woordReclamare ongeveerbeteekent: „luid uitroepen”, «sterk bevestigen door her haling”. In ’t Fransch wordt het woord reclame voor vele zaken gebruikt, b.v. voor deu lokroep bij de valkenjacht, en ook voor het refrein van het koor bij den beurtzang in de kerk. In Engeland en Amerika heeft ’t woord adverteeren een zeer uitgebreide be- teekenis, men bedoelt er niet alleen mee zijn artikelen aankondigen in nieuwsbladen, maar DE NEDERLANDSCHE VROUW! Er was een tijd, nog kort geleden, dat tuberculose en doodvonnis vrijwel synoniem waren. Het woord tuberculose, het schrikbeeld van ouders en echtgenooten, vaak fluisterend uit gesproken, klonk u en ons verpletterend in de ooren. Wie heeft niet ten minste eenmaal in zijn leven met koude huivering het eindvonnis na kort of langer lijden vernomen? Wie is niet door stille ontroering bevangen bij het lezen van «het Haantje van den Toren,” dat gevoelvolle versje van de Genestet en wie kent niet deze regels van buiten? En sedert ving haar lijden aan; De kiem der wreede kwaal, „Die langzaam moordt, als sluipend gif, En wis, als ’t grievend staal”, Schoot wort'len in heur jonge borst... Een blijde lentegaard... En de arme kunst zocht weer naar 't kruid, Dat nergens wast op aard. Ik cursiveer, opdat gij straks de tegen stelling zult voelen. Stellig is in ons vaderland geen familie, geen gezin, geen persoon, die niet broer of zuster, vriend of maagd als offer beeft moeten afstaan aan onzen gevreesden erfvijand, de tuberculose. Gij denkt aan uw gezin, aan uw kinderen en huivert. Onder voorbehoud van ongeschonden lichaamskracht bij den mensch, kan men zeggen, dat de tuberculose een betrekkelijk goedaardige kinderziekte is. Gevoelt ge de oneindige troost, die in deze woorden van professor Scheltema ligt opge sloten? ook het aanplakken van biljetten, het reclame maken op borden, enz., heet adverteeren. Adverteeren beteekent letterlijk de aandacht vestigen op. Slagersstaking. Harlingen. De staking der exportslagers is geëindigd. De eischen zijn ingewilligd. De gezellen bij de katholieke patroons, die reeds weer aan het werk waren na een accoord getroffen te hebben, zullen trachten, nu nog geen contract geteekend is, dezelfde voordeelen te verkrijgen als de overige gezellen. O. N. Oudemieden, 5 Maart. Op klaarlichten dag werd een schot gehoord in de Lange- meer. Het kwam van een der motorbooten der St.-Martin-Maatschappij, kapitein Sch. Een eendvogel viel dood neer, werd buitge maakt en doodgewoon voer men verder. Doch een veehouder in de nabijheid had het opge merkt en deed van het geval aangifte, waarop de rijksveldwachter T., van Wartena, proces verbaal opmaakte. Bedoelde gezagvoerder heeft reeds bekend en zal zich hebben te verant woorden, eerstens voor het schieten zonder acte, tweedens zonder permissie en ten derde wegens in gesloten tijd jagen. Het kan der halve een duur schot worden. Hepk. Nwbl. Winkelsluiting. Volgens aan de Vtr. Crl. gedane mede- deelingen heeft het onderzoek der Utrechtsche Handelsvereeniging in zake de negenuur winkelsluiting zich uitgestrekt over niet minder dan bijna 3500 winkeliers, van wie zich on geveer 60 pet. voor en 40 pet. tegen wettelijke regeling hebben uitgesproken. De zaken in verbruiksartikelen zijn meest tegenstanders, daarin was de verhouding; 2 tegenstanders Bolswardsche Courant UW A i: mui i'i, ii iiir

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1