lieuws- en Advertentieblad w Bolsward en Wonseradeel. r 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 21. r Donderdag 12 Maart. UIT DE PERS. BINNENLAND. Afzonderlijke ’t drank- woord (Moleschott'). VOOR l d schuinen blik van m’nheer. a e en 1! k e, I» I het van den toestand voor, dat men van van die als en >t, er ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad ziju_verkrijgbaar a 5 Cent. van dank sloot de voorz. een van meer van die gevallen den boer-kwak- ADVERTENTIEPRIJS1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Noodlottig ongeval. Héerenveen, 7 Maart. Hedenmorgen heeft in de nikkelfabriek z/de Phoenix” aan den Parallelweg een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Men hoorde plotseling een schreeuw, de directeur, de heer Nieuwenhuis, snelde toe en zag, dat de 36-jarige gehuwde werkman Hans Mast, die naast andere werklieden aan zijn toestel werkzaam was, door de drijfas was gegrepen en werd rondgeslingerd. De heer Nieuwenhuis gaf onmiddellijk den machi nist order de machine stop te zetten, maar daarmee was het ongeluk niet meer te ver hoeden. De as toch draaide met een snelheid van p.m. vijf omwentelingen in de seconde. De ongelukkige vermoedelijk was een lap van zijn gescheurde werkbroek door de as gegrepen werden eerst van onderen op de kleeren van het lichaam gereten tot hij met de borst tegen de as werd geklemd. Toen werd hij verscheidene malen mee rondgeslin gerd, en daar de as zich nog een halven meter boven den grond bevindt, werd hij geheel beursch geslagen. Hij was over het geheele lichaam gebroken en heeft geen oogenblik meer geleefd. Alle kleeren, zelfs de kousen, waren van het lichaam gehikt. Het noodlottig geval verwekt hier algemeene deernis. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. De in Januari alhier gehouden tentoonstelling van Pluimvee en Konijnen heeft geen gunstig resultaat opgeleverd, al zal de financieële uitkomst velen wel zijn mee gevallen. Het tekort bedraagt thans f259.995, zoo- dat de deelhebbers aan het garantiefonds 26°/0 zullen moeten storten. Het bezoek bedroeg slechts 600 man. Zeker heeft de zoo zeldzaam geworden ijssport een grooten invloed hierop gehad. Het vorige jaar werd de tentoonstelling bezocht door 2400 man. N. Sn. Ct. Vereeniging „Oranje" te Sneek. De N. Sn. Ct. schrijft Vrijdagavond werd in Hotel Hanenburg” de vergadering gehouden van de Vereeniging »Oranje". Nu, minder kon het wel niet! Buiten het Bestuur, den bode en twee vertegenwoordigers der pers was aanwezig... één lid. Als er voor een feest niet meer belang stelling was, dan op de vergaderingen, dan stond het er al treurig voor. H. L. Het Volk. PLAATSELIJKE KEUZE. Oostergo schrijft De strijd tegen het drank-misbruik, zoowel als dat tegen het drankgebruik heeft onze sympathie. Men mag oordeelen over matig gebruik hoe men wil, en meenen, dat het niet schadelijk is, wij voor ons verheugen ons er in, dat er tal van menschen zijn, die geheel en al den alcohol links laten liggen. Gelukkiger maakt het gebruik niemand, of het zoo bijster aangenaam is, wij kunnen er niet over oordeelen, omdat wij geen behoefte hebben aan dat genot, doch dat staat vast, dat uit den drank zeer veel ellende is voort gekomen, en dat geen enkel idëeel belang geschaad wordt met een totale verdwijning van den alcohol uit de samenleving. De strijd tegen elk gebruik heeft dus onze sympathie. Minder ecchter kunnen wij ons vereenigen met het middel, dat men thans wil gaan toe passen ter bestrijdingde z. g. plaatselijke keuze. Men dient dit middel geheel los te maken van het voorwerp, het kwaad dat men er mee op het oog heeft. Dat sta voor-op. Onze bezwaren tegen plaatselijke keuze gelden evengoed of het een keuze in zake drankge bruik, tabaksgebruik, opiumgebruik, bioscoop theaters of wat ook zou betreffen. Het eplaatselijke” in de plaatselijke keuze bevalt ons niet. Indien men met 3/4 van de stemmen uit geheel Nederland wilde be slissen over dezelfde aangelegenheid, het zou ons wel zijn, maar het plaatselijk braafheid nastreven op eigen wijze, het wil er bij ons niet in. Stel eens voor, dat men in zake de vacci natie een plaatselijke keuze had ingesteld. Gevoelt men niet het foutieve in die kwestie? Iets is goed of niet goed voor den mensch. Is alcoholgebruik niet goed, welnu men ver- biede het voor allen, die ouder dezelfde wet staan. De toevallige samenwoning van een menigte menschen, die een bepaalde over tuiging op een bepaald gebied zijn toegedaan, mag geen reden zijn, dat in die beperkte samenleving een andere moraal wordt ge huldigd dan elders. den Gemeenteraad f500 op f512,50 zucht wendt hij zyn oogen EPIDEMIE EN KWAKZALVERIJ. In Duitschlaud, het is bekend, staat het ieder vrij, mits onder verantwoordelijkheid van veroorzaakt onheil, de geneeskunst als bedrijf uit te oefenen. Dat dit tot allertreu rigste toestanden aanleiding kan geven, moge blijken uit de volgende mededeelingen, ontleend aan het 38ste jaarverslag van den gezondheidsdienst in Saksen. Voorstanders van de vrije uitoefening der geneeskunde ook hier te lande mogen er leering uit putten. Het optreden van een kwakzalver te Auers- wolde gaf den districts-arts aanleiding tot een aanklacht bij het gerecht. De man had de ziekte eener vrouw niet als diptherie erkend, door verkeerde behandeling waarschijnlijk den dood der vrouw veroorzaakt en door het niet toepassen van de noodige maatregelen er toe bijgedragen, dat de kinderen eveneens door die ziekte werden aangetast en ook het op treden van eenige diptheriegevallen bewerkt in een bakkersfamilie, waarvan de verspreiding van die ziekte in ruimer kring het gevolg was geweest. Van September tot December J908 werden in Küllstedt, waar de veel geconsulteerde kwakzalver Ausmeier zijn praktijk uitoefent, aan typhus en diphtheric 96 personen ziek met 13 sterfgevallen. Onder deze 13 waren er 8, waarvan de geneesheer geen verklaring wilde afgeven, omdat men hem te laat kennis had gegeven. Menigmaal waren de zieken behandeld met uien, petroleum en tabaksaf treksel, middelen begrijpelijkerwijze geheel onwerkzaam bij genoemde ziekten. Eenige maanden geleden traden in dorp bij Miesbach verscheidene gevallen zware diphtheric op, die zich meer en uitbreidden. Verschillende kwamen in behandeling van zalver Hinterkuishofer, die zijn wijsheid had opgedaan bij een overleden homoëopaath, die de zomervacantie ten zijnen huize had door gebracht. Deze laatste had den boer in de geheimen van de homoëopathische wetenschap ingewijd en sinds dien tijd genas H. er maar op los met tincturen en korreltjes, die hij met wisselende prijzen liet betalen. Bij zware gevallen, waarin zijn wijsheid hem in den steek liet, verwees hij naar een anderen kwakzalver ,in consult. Op zekéren nacht in 1909 werd een geneesheer, ter plaatse waar de kwakzalver woonde, geroepen bij een kind, dat op sterven lag, tengevolge van hevige diphtherie. Hulp was niet meer mogelijk het kind was te voren onder be handeling van den genoemden kwakzalver geweest. In deze familie werd kort daarop een tweede kind door dezelfde ziekte aange tast, dat echter, dank zij den vroegtijdig in geroepen geneeskundigen bijstand, genas. Naar aanleiding van deze mededeelingen wordt in het verslag gevraagd Wat helpen alle voorschriften voor de geneesheeren ver plichtend gesteld en door deze ook getrouw opgevolgd, betreffende de aangifte van bë- smettelijke ziekten, als de kwakzalver zonder zich aan die voorschriften te storen, dergelijke ziekten kan behandelen en derhalve de deur voor verspreiding van die ziekten wagewijd openstelt af en mengt zich weer in het gesprek. M’nheer eet zonder op te kijken door. Plotseling hoort men »Au, oei...e! Allen richten verwonderd hun oogen op den fijnen m’nheer. Deze springt van zijn stoel en loopt schreeuwend door de gelagkamer, met beide handen tegen zijn hoofd. De bezoekers vormen spoedig een kring om m’nheer en vragen medelijdend, wat er aan mankeert. Doch spoedig weet ieder het voor zich de pijnlijke gezichten van m’nheer geven hun het antwoord. Hij heeft kiespijn. Welk een vreeselijke kiespijn moet dit niet zijn daar zoo’n fatsoenlijke m’nheer me zoo in eens begon te doen alsof hij gek werd. Ongemerkt treedt een koopman binnen met een klein taschje aan de hand. Ook hij heeft een deftig voorkomen. Hij mengt zich in het gezelschap en merkt spoedig wat er gaande is. Hij pakt een doosje uit zijn taschje, beduidt m’nheer een beetje van het poeder, dat zich in het doosje bevindt, aan den vinger te doen en dit op de zieke kies te leggen. M’nheer volgt dien raad en ziet. het gezicht van m’nheer klaart op en de pijn is verdwenen. Slechts twee kwartjes vraagt de koopman en dan mag m’nheer het doosje houden. Zoo’n doosje moest ik ook hebben voor m’n vrouw, zegt ons schoenmakertje. Bijna alle bezoekers namen een doosje, zoodat de koopman er al heel gauw een twintig stuks kwijt was. De ondermeester zou ook wel graag een hebben, maar... die twee kwartjes. Hij heeft ook wel eens last van kiespijn maar het kan er niet af; hij moet kiespijn lijden. Nadat allen voorzien zijn van een doosje, gaan beide heeren vertrekken, vertrouwelijk met elkaar keuvelend, zelfs zoo vertrouwelijk dat men zou denken „Die beiden hebben mekaar vaker gezien”. Den volgenden Zaterdag ging het in de dorpsherberg veel luidruchtiger toe. Z/Die heeren zouden nog eens hier komen, om weer wit krijt te verkoopen in doosjes. Ik zou ze mores leeren 1” riep de smid en sloeg met zijn zware vuist zoo geweldig op de tafel, dat de glazen rinkelden. Maar... de z/heeren” hadden het geld. T. A. En dan het effect van plaatselijke keuge is juist het meest gewenscht dhar waar de plaatselijke keuze zich niet voor de inperking van de drankgelegenheden verklaart. Er is in het alcoholgebruik niets wat maar in het minst een plaatselijk karakter heeft, evenmin als de strijd er tegen. Wij kunnen maar niet begrijpen waarom men in een gemeente de bewoners over één punt per referendum laat beslissen, alle andere zaken aan den gemeenteraad, aan den burge meester of den rijkswetgever overlatend. In alles wat er over geschreven is, missen wij een verdediging van het plaatselijke. Waarom niet kiesdistrictsgewijze, provinciale keuze Het ontgaat ons. Ons dunkt, hoe meer de strijd tegen elk alcoholgebruik veld wint, hoe meer de ge legenheid daartoe zal verminderen en komt ons niet de gewenschte methode verbetering van plaatselijk gaat dwingen. Iedere gemeente heeft haar typische ver ordeningen. Waar in de ééne gemeente absoluut geen behoefte aan bestaat, bestaat die in de andere gemeente wel degelijk. De noodzakelijkheid ontstaat door het eigen aardig bedrijf dat in een gemeente wordt uitgeoefend. De eigenaardige ligging. Midden op de Veluwe behoeft men geen verordening op havengeld te maken, en maar weinige gemeenten zullen als Schiedam behoefte hebben aan een verordening op vrijende paartjes aan den dijk. Ter beteugeling het drankgebruik is echter geen grond een plaatselijke noodzakelijkheid, typisch kenmerk voor een gemeente is aan te merken, te vinden. Wij hebben dus bezwaar tegen het plaat selijke, en tegen het specialiseeren voor één bepaalde kwestie. Maar wij zeggen tot slot zooals wij be gonnen zijniedere bestrijding van gebruik heeft onze sympathie. Bij informatie ten Stadhuize deelde men ons mede, dat naar de oorzaken van de verzak king een onderzoek wordt ingesteld. Het kan zijn, dat het zand onder de bestrating, ten gevolge van de hevige regens in de laatste dagen, weggezakt is. De straatsteenen die tegen elkaar steunen, vormen dan een soort brug boven een kuil en dit kan het ongeval veroorzaakt hebben. Of er een gebrek aan de rioleering is geweest, is nog niet gebleken. Alg. H. Een mislukte inbraak. Gisternacht hebben inbrekers getracht de uitstalkast van den goud- en zilverwinkel der firma Swarte, Poelestraat, te Groningen, te plunderen. Met een steen verbrijzelden zij de beide spiegelruiten. Op het gerucht kwam de bewoner, die juist naar bed wilde gaan, en maakte rumoer. De dieven kozen het hazen pad. Een plankje, waarop twintig horloges, lieten ze in haast vallen, zoodat niets vermist wordt. Alg. H. Daar komt men toe. De heer G. J. Petersen, soc.-dem. wet houder van Sappemeer, heeft bedankt als lid der S. D. A. P. Hij wenschte niet te vol doen aan het reglement van de afdeeling, om ieder jaar rekenschap af te leggen van zijn Raadsverrichtingen. (N. R. Ct.) Het gestolen kannetje terecht. Het uit het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem gestolen kannetje is teruggevonden bij een bewoner van den Koninginneweg aldaar. Een handelaar in oudheden heeft het van eeu onbekend man gekocht. Alg. II. Waarom laat men het Bestuur altijd voor alles zitten Beseft men niet, hoe reuzenarbeid een feestplan vordert. Kan men dan voor het minst niet eens belangstelling toonen, door op de vergadering te komen, en daar waar- deering uit te spreken voor den arbeid, dien het Bestuur het vorige jaar heeft moeten verrichten Dat moet anders worden De Voorzitter bracht in zijn openingswoord welverdiende hulde aan de buurtcommissiën en aan de commissiën te Oppenhuizen en Uitwellingerga voor de medewerking, verleend bij het gehouden feest op 1 en 2 September. Geheel met eigen krachten is er gewerkt, wat naar de Voorz. opmerkte, zeer veel heeft bijgedragen tot het welslagen van het feest. Dank werd ook gebracht aan hh. weesvoogden voor hun financiëelen steun, alsmede aan de sub-commissie van de Zeevaart, die de prijzen schonk voor den roeiwedstrijd. De secretaris memoreerde in zijn jaarverslag de feestelijkheden van het vorige jaar en roemde de keurige samenwerking en’t ordelijk verloop van alles. De penningmeester was minder opgewekt, want... er was een tekort van f 71.465. De inkomsten bedroegen f 1861.42, w.o. van de aangeboden lijsten f 677.23, van het Old Burger Weeshuis f 100, van de gemeente f 500, van Oppenhuizen f 80 enz. De uitgaven bedroegen f 1932.885. De heer F. de Jong Iz. werd met alg. stemmen herkozen als bestuurslid en nam deze benoe ming aan. Na enkele bespreking werd goedgevonden om op 31 Augustus een gymnastiek feest te organiseeren, zoo mogelijk voor de 3 noorde lijke provinciën. Ten slotte werd bij monde van den heer B. P. F. Monsma aan het bestuur een woord van hartelijken dank gebracht voor alles, wathet in ’t belang van de feestvieringen steeds doet. Pogingen zullen worden aangewend, om het ledental, dat thans 304 bedraagt, te ver- grooten. Met een de vergadering. Door de bestratihg gezakt. Een vigelante, door de Johannes Verhpls- straat te Amsterdam rijdende, had een onge lukkig avontuur. Hoewel de straat geheel het normale aanzien had, zakte plotseling het paard met zijn achterpooten, het rijtuig met zijn voor...wielen door de wegzakkende be strating. Er was eensklaps een kuil; één a anderhalve meter diep, één a anderhalve meter breed ontstaanHet paard viel, de koetsier viel van den bok, de passagier, een beer, viel door de ruit. Allen kwamen er vrijwel onbeschadigd af, alleen de heer moest zijn reis naar het station en de stad uit, ver volgen met een zeer diepe snede in een zijner vingers. KWAKZALVER IJ. 't Is Zaterdagavond en, zooals gewoonlijk, is het dan druk in onze dorpsherberg, ’t Gaat er heel gezellig toe; een enkelen keer wat hl te gezellig. Terwijl men druk in gesprek is, gaat eens klaps de deur open en... een piek-fijne mijn heer stapt binnen. Doodsche stilte bij het gezelschap, ’n Zacht, voornaam en deftig /zgoeien avond” van de bezoekers. Alle oogen blijven een oogenblik op den vreemden m’n heer gericht. M’nheer zoekt een alleen-staand tafeltje en gaat zitten. Hij wenkt den herbergier. Deze haastig zenuwachtig naar m’nheer. M’nheer doet zijn bestelling. Even later zit hij voor een kostbaar maal. Onze achtenswaardige ondermeester, ’n schraal kereltje, werpt een schuinen blik naar het welvoorziene tafeltje Eén keer had hij het er ook eens van genomen, toen zijn traktement door zoo maar in eens van was gebracht. Met een t van het tafeltje Bolswardsche Courant i ■d. t iel

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1