lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. S3. Huisindustrie. Donderdag 19 Maart. BINNENLAND. Opent de vensters! VOOR Afzonderlijke gevallen wat oudere jaar tucht- Arnh. Ct. voor moeilijkheden niet uit den weg gaat. Het is te hopen, dat hem na de verzekeringswetten tijd blijve om ook deze urgente kwestie af te doen. Oostergo. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. den. In een kroop een meest blijven voortbestaan, aan het hoofd van waaronder de Directie van den arbeid ressor teert, weet ieder dat hij uit den weg gaat. enkele cijfers en men dan ook Dr. A. v. Fr. Advbl. v. Kollum. Een schrijnend verhaal. Een in-droevig geval kwam ons ter oore, zoo schrijft de Rotterdammer, dat we in het algemeen belang, meenen niet te mogen ver zwijgen. In het laatst der vorige week is ergens in het Westen onzer stad (Rotterdam) een jonge vrouw, moeder van twee kinderen, kort na het ter wereld brengen van haar derde kindje, overleden, onder omstandigheden, die iedereen deels met medelijden en ontzetting, deels met wrevel zullen vervullen. Kort na de bevalling, die overigens oogen- schijnlijk normaal verliep en waarbij een vrou welijke verloskundige assisteerde, deed zich een zeer ernstige complicatie voor, die het noodig maakte, direct de hulp van een geneesheer in te roepen. De verloskundige noemt den naam van een dokter, dien we zullen aanduiden als „Dr. A.” Een gedienstig buurman gaat, in zenuwachtige haast, evenwel aanbellen bij „Dr. B.” Deze komt dadelijk, en het vrouwtje ziende, zegt hij: „Wel, wel, dat is hier hachelijk 1” Dadelijk daarna wordt hij echter aangesproken als „Dr. A.” (men kende hem persoonlijk niet), wat tengevolge heeft, dat hij, niettegenstaande den ernst van den toestand, het huis weer ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. Het eerste kievitsei, Pingjum, 17 Maart. Heden werd alhier het eerste kievitsei gevonden door Klaas Boersma. Een gerucht van mond- en klauwzeer positief tegengesproken. Leeuwarden, 17 Maart. Hedenmorgen liep op de markt te Sneek en elders het gerucht, dat er mond- en klauwzeer was uitgebroken onder het vee van den veehouder Lootsma te Tjerkgaast. Dit gerucht kan gelukkig positief worden tegengesproken. Heden is de heer H. v. Sta, districts-veearts alhier, op onderzoek uitgeweest en heeft de verdachte koe, die kwijlde, onderzocht. Daarbij bleek, dat er geen sprake was van mond- en klauwzeer. Witmarsum, 14 Maart. De Christelijke school met onderwijzerswoning alhier is bij onderhandschen verkoop in eigendom over gegaan aan den heer C. A. Rauwerda te Arum. Arum, 15 Maart. Een kip van R. B. alhier was wel naarstig aan maar hoe men ook zocht, men eieren niet vinden. den heer was wel naarstig aan den leg, ook zocht, men kon hare Ten slotte vond men hare 13 eieren in... een eksternest in een boom. Zevenwouden, 16 Maart. In den laatsten tijd beginnen sommigen zich toe te leggen op het kweeken van aardappelen uit zaad. De zwaarste zaadbollen worden daarvoor in den nazomer verzameld en gedroogd, ’t Duurt dan nog 3 a 4 jaar, voor men goede aard appelen van behoorlijke grootte heeft, doch de nieuwe soorten, die men dan bekomt, zijn, althans in de eerste jaren, vrij van ziekte. Kan men een nieuwe soort voor den ver bouw in den handel brengen, dan wordt deze duur betaald en valt er op gemakkelijke wijze een aardig sommetje te verdienen. Tevens is de verbouw van nieuwe soorten ook zeer voordeelig, daar deze in den regel zeer meel rijk zijn en dus als consumptie aardappel goed van de hand willen. Hepk. Nieuwsbl. king te verkrijgen zal zijn als van de arbei ders in de huisindustrie. Die moeilijkheden mogen intusschen den wetgever niet beletten zijn krachten te beproeven aan een wettelijke regeling. Zonder deze immers zullen de ongewenschte toestanden nog jaren Van een man, als thans het departement staat, verlaat, zeggende, dat maar moet halen. De echtgenoot van de ongelukkige vrouw (welke al dien tijd ontzettende smarten leed en veel bloed verloor) ging nu onmiddellijk naar Dr. A. Deze geeft tot bescheid, dat de man zijn huisdokter maar moet roepen. «Ik heb geen huisdokter, we hebben nooit zieken gehad,” is het antwoord. „Wie heeft uw kinderen dan ingeënt? vraagt Dr. A. Het antwoord luidt, dat dit gedaan is door een der homoeopathische doktoren hier ter stede, „Ga dan den homoeopaath maar halen”, is het antwoord. De arme echtgenoot, ten einde raad, smeekt Dr. A. om toch maar te komen, omdat het leven van zijn vrouw ermee gemoeid is. De dokter blijft echter hard en onvermurw baar. Hij wil niet. Als eindelijk de homoepathische genees heer, van nagenoeg het andere einde van de stad komende, de woning betreedt, is de arme vrouw stervende. De vroedvrouw moet beweerd hebben, dat bij snel deskundig ingrijpen dit jonge leven, zoo waardevol voor kinderen en man, had kunnen behouden blijven. Dit alles is ons uit goede bron ter oore gekomen. Wellicht, dat het relaas in kleinig heden niet klopt met het werkelijk verloop, de hoofdzaken moeten waar zijn. Namen konden we natuurlijk niet noemen, doch ze zijn ons bekend. De ernstige vraag rijst, of een groot deel, we kunnen gerust zeggen verreweg ’t grootste deel van de burgerij, moet overgeleverd blijven aan dergelijk hoogst willekeurig doen van doktoren met zooveel gemis aan verant woordelijkheidsbesef. Den geheelen dokters- stand kan men gelukkig niet een geval als dit aanwrijven. Maar met de onaangename herinneringen van soortgelijken aard, welke bijna ieder die men spreekt weet mee te deelen, en met nu weer voor oogen, de on gemotiveerde weigering van twee geneesheeren om hun hulp te verleenen aan een doodziek, een stervend menschenkind uit den kleinen burgerstand, zal men met ons eens zijn, dat er werkelijk iets moet worden gedaan om te geraken uit dezen barbaarschen toestand in een beschaafde samenleving. In verband met dit verhaal werd de Maasb. er op attent gemaakt, dat men zich in dergelijke spoed-eischende gevallen kan wenden tot de politie-bureaux, welke dan terstond verloskundige hulp aanwijzen. Diefstal in de kazerne te Ede. Bij den brand in de Infanterie-Kazerne te Ede, verleden week Zondag, werd, zegt het Hbld., om verschillende redenen vermoed, dat de dader een andere moest zijn dan bij vorige gelegenheden. Eén dezer redenen was het vermissen van eenig zilvergeld uit de kast, die zou moeten verbranden als het begin van den brand niet spoedig ontdekt was. Gisternacht is ingebroken in de cantine der infanterie, deuren open en Wat vermist opgegeven. Het onderzoek naar de toestanden in de Nederlandscbe huisindustrie is thans afgeloopen. De directie van den Arbeid publiceerde het derde deel, waarin de bedrijfstakken, textiel industrie, kleeding en reiniging voorkomen. De resultaten van het onderzoek zijn weer verschrikkelijk. Wij zullen er van meedeelen. Voor de kleermakers, die als thuiswerkers hun brood moeten verdienen, is de toestand bij de confectiemakers het slechtst; 6 pCt. dezer confectiemakers heeft een arbeidsdag van meer dan 16 uur, bijna 30 pCt. heeft dage lijks van 14 tot 16 uur te arbeiden, 44 pCt. werkt van 12 tot 14 uur, en nauwelijks het vijfde deel dezer zwoegers heeft een korteren arbeidsdag dan 12 uur. De onmenschelijke werktijden, waartoe deze confectiemakers ver plicht zijn, hangen natuurlijk nauw samen met het loon, dat zij per uur kunnen ver dienen. Het rapport geeft als het gemiddelde uurloon aan 14.9 cent, doch beneden 20 jaar is het gemiddelde niet meer dan 11.7 cent en boven 60 jaar is het hoogstens IS1^- De werkplaatsen zijn in vele opzichten erbarmelijk. Bij een derde gedeelte was ze tevens woonvertrek. De cijfers hieromtrent loopen echter voor de verschillende plaatsen zeer uiteen. In Den Haag en Groningen zijn van 100 werk plaatsen er 18 tevens woonvertrek, terwijl dit percentage in den Bosch zelfs 70 bedraagt. De militaire kleermakers thuiswerkers te Delft en Woerden bleken al even slecht be huisd, bij 58 pCt. was het werklokaal tevens woonvertrek! Heeft men zich wel eens voor oogen gesteld, wat deze toestanden beteekenen voor de samenleving? De thuiswerkers onder vinden er natuurlijk in de eerste plaats de nadeelen van. De confectiegoederen, die zij vervaardigen, gaan het geheele land door. Thans eeuige speciale gevallen. Het vol gende is uit Amsterdam afkomstig. Ondanks waarschuwing van den dokter werd in een werkplaats het daar aanwezige bed van een roodvonkpatiëntje gebruikt om er de in bewerking zijnde kleedingstukken op te leggen. In een ander gezin werd gewoon doorgewerkt, toen 5 kinderen mazelen hadden, van welke er drie in de huis-, slaap- en werkkamer sliepen.. Een eerste klas ipaat- en confectie-werker voor een der grootste zaken is lupuslijder, en bij hem op de werktafel zitten 2 kinderen, die ook al door die af zichtelijke kwaal schijnen aangetast. Het be nauwde, kleine werkvertrek is in hooge mate onzindelijk. Een ander geval, uit Rotterdam: „Enkele der werk- en woonvertrekken kun nen als brandpunten van besmettelijke ziekten worden beschouwd, waar niettemin fijne klee- deren voor kinderen en volwassenen worden gemaakt. In een daarvan, dat zoowel slaap- en huiskamer als werkvertrek is, werd bij’ het bezoek van den enquêteur juist gemiddag maald op de kleermakerstafel, waarbij een kinderledikant met een kindje stond, terwijl een ander kind over den vloer kroop. De leden van het gezin zagen eruit alsof ze zich in zeer langen tijd niet gewasschen had- La andere dergelijke omgeving ziek kindje tusschen de op den vloer liggende deelen van fijne kostuums, terwijl het niet nalaten kon den vloer te be vuilen. Wederom in een ander is een naaster met hoofduitslag aan het werk, terwijl zij zich telkens het hoofd krabt en dan weer verder werkt.” In den regel zijn, blijkens het verslag, de werkplaatsen beter, doch het kan toch aller minst door den beugel, dat, waar men alle moeite doet van overheidswege om den ge zondheidstoestand der bevolking te verbeteren, in de huisindustrie toestanden laat voortbe staan, die een gevaar opleveren voor de tal- looze afnemers van confectie-artikelen. Vooral als we lezen, dat in ’t rapport over een der provinciesteden wordt vermeld, dat bij de thuiswerkers in de kleederindustrie „de toe stand in hygiënisch opzicht alles te wenschen overlaat”. Wie met eenige aandacht de drie deelen van het belangwekkend rapport heeft nagelezen, zal erkennen, dat de wettelijke regeling van de huisindustrie een bij uitstek moeilijke materie is. Er zullen wel weinig arbeidersgroepen te vinden zijn, waaraan voor wettelijke maatregelen zoo moeilijk medewet- Maandagmorgen werden de de sloten geforceerd gevonden, wordt, kan nog niet worden De pachter, die dezer dagen de exploitatie zou overnemen, heeft zijn voorraad nog niet geheel uitgepakt. Wel staat vast dat geen geld vermist wordt. Het ingestelde onderzoek had geen resultaat. Jeugdige boefjes. De politie te Apeldoorn heeft de hand gelegd op een aantal jongens van 13 tot 15 jaar, die, als goed-georganiseerde bende, zich schuldig maakten aan diefstallen van allerlei aard. Reeds geruimen tijd hadden de jongens gewerkt. Zij stalen wat onder hun bereik was: koek, .chocolade, flesschen zuurtjes, tot zelfs een heele kaas, die ze onderling ver deelden. Vrijdagavond zijn er enkele gesnapt, met het gevolg, dat Zaterdag allen ten politie- bureele moesten verschijnen. De hoofd-aanstoker was een jongen, die dezer dagen tot een schoolstraf veroordeeld werd. Verdronken. Hedenmorgen had bij den Oostdijk te Enk- huizen een ongeluk plaats. W. Visser Vzn. en P. Burger Czn., beiden van Andijk, zouden met een schuitje een vlet uit zee halen, die door den storm was losgeraakt en ronddreef nabij Kooishoofd. Door den hevigen wind sloeg het vaartuigje om en geraakten beide inzittenden te water. Burger wist zich met veel moeite al zwemmende te redden, maar Visser ia verdronken. Alg. H. Onder dezen titel bevat de Parijsche Matin een zeer lezenswaardig artikel over het onder werp, waaraan wij in het jongste Januari nummer een hoofdartikel wijdden, en waaraan wij nog het volgende ontleenen. Volgens het London Medical College worden de onaangename gewaarwordingen en ziekte verschijnselen, die zich in het bijzonder in de wintermaanden voordoen, in een voorname plaats veroorzaakt, door de warme lucht die in de vertrekken, welke centrale verwarming hebben, blijft „hangen”, zonder dat voldoende luchtverversching plaats kan vinden, zooals wèl het geval is door de muren en reten, wanneer bij een flinke koude de verwarmde lucht gedwongen wordt den schoorsteen in te gaan en derhalve tegelijk mèt de gassen, door de verbranding ontstaan, de onzuivere dampen uit de kamers in de buitenlucht afvoert. Doch men bedenke het wel indien de temperatuur, zooals dat in deze dagen vooral bet geval kan zijn, binnenshuis iets lager is dan buiten, beeft een luchtwisseling in .om gekeerde orde plaats, en wordt de weldoende kachel een luchtvergiftiger, die niet alleen de slechte kamerlucht niet afvoert, doch de giftige verbrandingsproducten in uw kamer brengt en allerlei ziekten vooral der adem halingsorganen zal veroorzaken. Van daar de ernstige raad dien het Parijsche blad boven zijn artikel plaatst, en die wij met allen nadruk herhalen, vooral in deze tijden van „mak weer” en slecht trekkende kachels, en evenzoo bij centrale verwarming: Opent uwe vensters De jacht op wilde ganzen, die doorgaans aan het einde dezer maand gesloten is, omdat de geldigheidsduur der machtigingen dan is verstreken, heeft de laatste dagen, wat de Wouden betreft, niets opgeleverd. De vogels zijn reeds eenigen tijd vertrokken. Nog niet naar de broedplaatsen in het hooge Noorden, maar naar veiliger oorden waar de lucht niet immer van kruitdamp zwanger is. Sedert hier systematisch dag in dag uit op deze schuwe vogels wordt gejaagd, vermindert geleidelijk ieder seizoen het aantal ganzen in onze polders en hun verblijf gedurende eenige maanden in koudere gewesten, doet naar het schijnt niet hun belagers vergeten. Bovendien heeft een zoo radicale rustverstoring dezer vogels tengevolge, dat ze in den nawinter reeds vertrekken naar plaatsen als de omgeving van de „Groote Wielen” bij Leeuwarden en daar vertoeven tot het oogenblik van den grooten trek is aangebroken. Het stelsel van onvermoeid vervolgen wreekt zichzelve en voert met zich, dat de honderdtallen wilde ganzen, die hier anders kwamen, tot tien tallen worden gedecimeerd en eindelijk niet meer dan slechts sporadisch zullen worden waargenomen. Advbl. v. Kollum. Speculeeren. „De Amerikaantjes” hebben op de Amster- damsche Effectenbeurs weer eens een paniek teweeggebracht, meldt Ons Beginsel. Rock Island daalde in 8 dagen van 13 tot 6 pc. Denver en Rio Grande-aandeelen, in 8 dagen van 18 tot 13 pc. Naar men berekent, is in ons land in het laatste halfjaar in de Amerikaansche fondsen 52 millioen verloren. En toch gaat ons volk maar door met het koopen van dergelijk scheurpapier. Je moet maar gelukkig wezen. Een 21-jarige jongeman te Apeldoorn had eenige weken geleden zich wegens vernieling van eigendom voor de rechtbank te verant woorden. Hij werd veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Toen men deze straf op hem ten uitvoer wilde leggen, kwam hij tegen het vonnis in verzet. Intusschen was de hoofdge tuige in zijn zaak overleden, waardoor thans het wettig en overtuigend bewijs niet meer te leveren was. De officier van justitie zag zich dan ook genoodzaakt vrijspraak te eischen, welken eisch door de rechtbank terstond werd ingewilligd. O. N. Zooals het zich thans laat aanzien, wordt de voorraad hooi in de Wouden op lange na niet verbruikt. Door de duurte van de veeprijzen is verleden herfst te weinig vee gestald in verhouding van de belangrijke hoeveelheid hooi, dat de veehouders hadden gewonnen. Menigeen heeft zelfs, afgeschrikt door de hooge veeprijzen en de weinig schitte rende financieele resultaten van den landbouw, van het aanschaffen van rundvee afgezien, hoewel hij hiervoor in den afgeloopen zomer voldoende voedsel had vergaard. Kan het vee dit voorjaar vroegtijdig in de weide worden gelaten, dan zal een belangrijk overschot aan hooi aanwezig blijven, hetgeen op de straks te houden grasverkoopingen vrij zeker van invloed zal zijn. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1