Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. r Van Houten’s 53ste Jaargang. 1914. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 24. TOteJ-aedaLcbz. jmtfwiu Jwict/rm A/n. atwMuAixvrt KlcUm wacka xxLcctir?U/uruam Marnq Amiw te tiwrdm. Zondag 22 Maart. RECLAME. Uit de Raadszaal. VOOR afzonderlijke be- Dat Bolsward niet aan de spits staat, de huishuur voor men tot van f 373, wordt invorderbaar verklaard, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van de Stadswerkinrichting, grond te duur hoog kwamen voor mee de inspecteur Vergadering op Donderdag 19 Maart 1914. en W. inge- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van kinderen tot ning betreffende hel toelaten liehtbeelden-vertoon ingen. In de vorige vergadering is voorgesteld om de bioskoopvoorstellingen te verbieden voor kinderen beneden 16 jaren, tenzij 't bepaalde kindervoorstellingen zijn. Dit werd zonder discussie aangenomen met algemeene stemmen. 7. Beantwoording door Burgemeester en Wethouders van hel voorstel van den heer D. Terhenne, inzake gemeentelijke woningbouw. In het uitvoerig antwoord van B. en W. op de interpellatie van den heer Terhenne van 23 Oct. des vorigen jaars over de woning toestanden, zeggen ze, dat het begrijpelijk is dat daarop niet terstond geantwoord kon worden, daar er een ernstig onderzoek noodig was. Later zijn tal van adhesie-adressen inge komen, doch alvorens hun oordeel uit te spreken, wenschen zij de toelichting wat nader onder oogen te zien, en meenen dat thans de tijd gekomen is om den sluier op te heffen, waarom den heer Eerdmans in de vergade ring van 19 Oct. 1911 geen antwoord kon gegeven worden op diens vraag of er haast voorstellen waren te wachten inzake den woningbouw en hoe het stond met de onder- handelingen der Bouwvereeniging. Breedvoerig wordt nu gezegd welke onder- handelingen met die vereeniging zijn gevoerd, waar men verbeteringen inzake den woning bouw wil, is duidelijk. Spr. deelt een geval mee waar een groot gezin op de Wortelhaven in een zeer slecht huis woont, en de eigenaar is lid van de Vereeniging van Woningverhuurders; die eige naars speculeeren op den woningnood. Hij brengt hulde aan enkele timmerlieden, die goede werkmanswoningen bouwden, en dankt voor de conclusie, dat B. en W. bereid zijn met een plan van uitbreiding te komen, echter, hij zou graag een termijn gesteld zien. De heer Eisma heeft ook een geschrift opgesteld, en verklaart ook met genoegen het breedvoerige rapport van B. en W. en nu de nadere toelichting v. d. heer Terhenne gehoord te hebben. Hij stemt toe dat al moge de toe stand niet zijn als het behoort, toch is het niet zoo erg als het in dat werk over de woningwet en door den heer Terhenne werd afge schilderd. Mede uit naam van 2 raadsleden, de heeren Praamsma en Keikes wil hij voor stellen aan het voorstel van B. en W. als amendement te verbinden om als het uitbrei dingsplan er is, dan niet van gemeentewege te gaan bouwen, als het particulier er vol doende in voorziet. Met cijfers toont Spr. nog aan dat de toestand veel verbeterd is, in 1906 heeft hij als wethouder de woningen mee onderzocht. Er waren toen 174 die niet vol de eischen, 69 waren reeds ver- de gezondheidscommissie er zich toen zijn op aanschrijving Ook toont hij aan dat nieuwe huizen veel grooter deden aan beterd voor mee bemoeide en nog vele verbeterd, de aanbouw van was dan de toename der bevolking. De heer Boersma ziet in dat het een moeielijke zaak is na zulk een tal van adhesie betuigingen, den toestand als overdreven te beschouwen en dus de zaak van gemeentelijke woningbouw te bestrijden. Hij heeft zich ook afgevraagd, is het in Bolsward zoo’n slechte toestand? Reeds 35 jaren bereist hij vele plaatsen en kan dan zeggen, dat in deze provincie Bolsward een goed figuur maakt. Hij vindt ook de beschrijving in ’t werk van de heeren Rengers en Faber zeer overdreven. Als zij gezegd hadden Bolsward heeft behoefte aan 't wereldverkeer aangesloten te worden, doch is door de regeering als stiefkind be handeld, zouden zij dichter bij de waarheid zijn. Hij wenscht niet van hardvochtigheid be schuldigd te worden, maar hij wil liefst het particulier initiatief laten werken. Hij wil met den heer Terhenne in den sneltrein, maar die moet voorzien zijn van een goedwerkende rem. ’t Komt hem voor dat B. en W.denjuisten weg inslaan door geleidelijke verbetering voor te staan. De heer Oosterbaan heeft ook met genoegen het rapport van B. en W. gehoord, 't ver heugt hem dat het plan van uitbreiding, waar al jaren naar is uitgezien nu naar voren wordt geschoven. Als hij hoort dat er nog 267 één- kamerwoningen zijn, dan vindt bij dat men op ’t particulier initiatief niet behoeft te wachten, maar B. en W. wel met bouwplannen mogen komen. De heer v. d. Klei gaat met oratorisch talent een beschouwing houden, waarin uit komt, dat hij de laatste weken een tournee heeft gemaakt langs krotten. Hij kan dus meegaan met allen die er verbetering in willen brengen. De heer Vis vindt dat het moeielijk zal zijn met allen mee te gaan gelijk de laatste Spr. wil, doch B. en W. hebben een onderzoek doch dat de plannen zijn afgestuit wijl de was, en de bouwkosten te arbeiderswoningen, waar van de volksgezondheid geheel instemde. De nadere plannen die afge wacht werden, zijn nooit bij B. komen. Wat de heer Terhenne aanhaalt uit het werk „de Woningwet” is niet geheel volledig, hij heeft blijkbaar niet alle bladzijden gelezen, en had rekening moeten houden o.a. dat op bladz. 67 staat, dat de statistische gegevens niet een juist beeld van den toestand geven, terwijl B. en W. aantoonen, dat door waar schuwingen aan de eigenaren te zenden heel wat verbeteringen zijn aangebracht, zoodat de ongunstige verhoudingen lang niet zoo zijn gebleven, als daar werd aangegeven, want, en dat wordt met cijfers gestaafd, door particulier initiatief is zeer veel verbeterd, en zijn ook heel wat nieuwe en goede woningen bijge bouwd. De woningen voor arbeiders dienen van goedkoop type te zijn om niet te hoog op te drijven, en het plan van uitbreiding besluit, dient men te weten, dat er 43 goede woningen ledig stonden. B. en W. zijn evenwel niet tegen gemeentelijke woningbouw, als er behoefte aan bestaat. De heer Terhenne heeft naar aanleiding van het antwoord van B. en W. ook een heel verweerschrift op papier gesteld. Hij verklaart met groote belangstelling kennis te hebben genomen van dat antwoord, en hoewel het hem zeer bevredigt, heeft hij toch een paar aanmerkingen. Van de 118 woningen indertijd aangeduid als onvoldoende, zijn nog slechts 30 verbeterd, en als B. en W. tevreden zijn met de trekschuit, Spr. wil liefst geen bommeltrein, liever met den sneltrein reizen. De nieuwgebouwde huizen hielden gelijken tred met de vermeerdering der bevolking. Uit het groot getal één-kamerwoningen dat hier is, blijkt wel, dat er nog veel onvol doende is. Van de 200 lijsten inzake de woningwet ingekomen, is geen enkele behan deld, zij liggen nog ter secretarie onder het verordeningen lol vaststelling van een verarde- stof. I Donderdagavond vergaderde de Raad om af te doen het punt dat voor 3 weken was uit gesteld, n.l. de behandeling der instructie voor den gemeente-architect en daar waren enkele andere punten bijgevoegd ter aanvul ling. Het laatste dezer bijvoegingen nam echter zooveel tijd in beslag, dat het de instructie verre overtrof. Tijd en lust ontbreekt ons om al wat over de woningtoestanden werd los gemaakt ook maar in hoofdtrekken weer te geven, te meer daar we meenen in korte woorden te kunnen samenvatten, wat hier zoo breedvoerig is voorgedragen. Eerst willen we even vermelden dat alle 13 leden tegenwoordig waren, en de notulen na voorlezing werden goedgekeurd. Ingekomen was: a. Een schrijven van de gezondheidscom missie dat op de concept-instructie voor gemeente-architect geen aanmerkingen bij haar zijn te maken. b. Een schrijven van den heer K. H. Laag land, dank betuigende voor de wijze waarop de pensioenregeling is vastgesteld. c. Resolutie van Ged. Staten, goedkeurende drie besluiten van onderhandsche verpachting van gemeente-eigendommen. d. Extract uit de notulen van den gemeente raad van Harlingen, berichtende dat als lid der Commissie voor den weg Bolsward-Har- lingen in de plaats van den heer J. Hora Adema is benoemd de heer N. Simonsz, waarnemend burgemeester. Een en ander werd voor kennisgeving aan genomen. e. Adres van den heer K. H. Laagland dat hij om gezondheidsredenen eervol ontslag verzoekt met IJulia.s als gemeente-secretaris en als ambtenaar van den burgerlijken stand. Aan B. en W. om advies. f. Adres van Voogden van Weeshuis, en Gasthuis verzoekende ontheffing van Art. 1. ten 2de der Bouwverordening dat het bouwen anders dan aan bestaande straten verbiedt, voor de bouwing van een tuinmanswoning in het Park. Er wordt urgentie gevraagd en verleend, en daar B. en W. geen bezwaar hebben, wordt afwijking van de bouwverordening in dezen toegestaan met algemeene stemmen. g. Het jaarverslag van de schoolcommissie. Dit zal bij de raadsleden circuleeren en een extract er van aan de hoofden der scholen worden gezonden. h. De rekening wordt ter visie gelegd. i. Gewijzigde verordening op de heffing en invordering van den hoofdelijken omslag. Dit ontwerp is aan de raadsleden gezonden, en indien zij aan- of opmerkingen hebben worden deze binnen 3 weken schriftelijk ver zocht, opdat bij de behandeling men van een en ander tijdig op de hoogte kan zijn. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Kohier hondenbelasting. Dit kohier ten bedrage alzoo vastgesteld en uiterlijk 1 Juni. Zonder hoofdelijke stemming alzoo besloten. 2. foorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het aangaan, van een geldleening voor bestrating van het Hengstepad enz. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit punt aangehouden, omdat nog eerst overleg moet worden gepleegd met de Gascommissie. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het herbenoemen van den heer J. de Boer als opzichter der gemeente-reiniging Burg, en Weth. adviseeren, de commissie der gemeente-reiniging gehoord, om den heer J. de Boer, opnieuw voor 3 jaren te benoe men op de bestaande jaarwedde en instructie. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een instructie voor den gemeente-architect. Deze instructie wordt artikelsgewijze handeld. De behandeling van de meeste artikelen ging zonder discussie, bij enkele werd een kleine redactiewijziging aangebracht, of een opheldering gevraagd, wat wij niet noodig achten mee te deelen. ’t Voornaamste, waar over gesproken werd, was art. 8. Daarin staat dat de architect maakt alle kaarten, plannen, teekeningen, bestekken, begrootingen van kosten, die door B. en W. verlangd worden, en is tevens belast met Bet bijhouden van den ligger der wegen. De heer Lunter wenscht hieraan toegevoegd te hebben, dat hij ook belast is met het bijhouden van een ligger der rioleering. De heer v. d. Meer acht die toevoeging niet noodig, want er staat reeds dat hij alle kaarten moet maken, zoodat die eene niet afzonderlijk genoemd behoeft te worden. De heer Lunter stelt er toch prijs-op, dat die kaart er komt en ofschoon ook door den Voorzitter wordt betoogd dat het niet afzon derlijk behoeft vermeld te worden, wordt het voorstel door den heer Oosterbaan, gesteund, wijl er reeds jarenlang getracht is om een goede kaart van de rioleeringen te hebben. Na eenige bespreking wordt dan ook met 8 tegen 5 stemmen besloten, tot die vermel ding der riolen (tegen de heeren v. d. Meer, Kramer, Keikes, Terhenne en Eisma). Bij art. 10, hadden B. en W. een aanvulling, waar door den architect ook wordt opgedragen het opmeten der lokaliteiten, waarin verlof wordt aangevraagd inzake de drankwet. Dit werd tot heden door den inspecteur van politie gedaan. Art. 19. Hij geniet een jaarwedde van f 1400 met 2 driejaarlijksche verhoogingen van f 100, benevens een vergoeding voor bureau- en reis kosten van jaarlijks f 100. De heer Eerdmans meent dat voor een alleszins bekwaam architect dit niet hoog is. Mede uit naam van den heer Terhenne stelt hij voor het aanvangsalaris te bepalen op f 1500 en dan 3 drie-jaarlijksche verhoogingen van f 100, doch geen vaste vergoeding voor reiskosten. Als hij voor de gemeente op reis is, behoeft hij dat niet uit eigen zak te betalen. De Voorzitter licht in, dat er gemeente- eigendommen in andere gemeenten liggen, en om niet telkens declaraties te krijgen is daar voor een vaste som gesteld, en de som voor jaarwedde is verder geregeld, na informaties te hebben ingewonnen in Enkhuizeu, Harlingen, Franeker, Nijkerk, Weesp, Harderwijk en Purmerend. De heer v. d. Meer voegt er aan toe dat het moeilijk is een goed oordeel over de sommen in andere gemeenten te vormen, wij] de werkzaamheden en omstandigheden soms zooveel verschillen. Na nog verdere be sprekingen stelde de heer Eisma voor de opklimming vroeger te hebben en dus 3 twee- jaarlijksche verhoogingen van f 100. Na discussie wordt het amendement Eisma aangenomen met 8 tegen 5 stemmen (de heeren v. d. Meer, Lunter, Keikes, Eerdmans en Kramer), en daarop het voorstel Eerdmans (die nu ook voor f 100 reiskosten was) aangenomen met algemeene stemmen, zoodat dus de jaarwedde is bepaald op f 1500 in den aanvang en f 100 voor bureau- en reiskosten, terwijl daar nog 3 twee-jaarlijksche ver hoogingen van f 100 bij komen, het maximum is dus f 1900. Art. 22 wenscht de heer Praamsma aan te vullen met de bepaling dat de architect bij de aanvaarding der bediening de eed of belofte zou moeten afleggen op de trouwe vervulling van zijn ambt, gelijk de oude instructie dat ook had. De Voorzitter zei dat het niet noodig was, en hij als onbezoldigd rijksveldwachter reeds beëedigd wordt. Na bespreking wordt dat voorstel door den heer Praamsma ingetrokken. B. en W. hebben nog een art. in te voegen als art. 2 dat de architect bij nalatigheid of slecht levensgedrag kan worden geschorst, en bij herhaling ontslag volgt, en dan alle volgende artikelen een nummer hooger te brengen. Dat wordt goedvonden en daarop de geheele instructie vastgesteld met algemeene stemmen. 5. Wijziging gemeente-begrooting 1913 en 1914. Voor de begrootingen 1913 en 1914 werden eenige wijzigingen voorgesteld noodig door nadere opgaaf van posten en deze voor stellen werden achtereenvolgens metalgemeene stemmen goedgekeurd. 6. Voorstel van de commissie voor de straf- Bolswardsche Courant Rqna cacao

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1